آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۲۱

 • خبر خوب و بد برای کمپین ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا با دو خبر مثبت و منفی روبه‌رو شده است: سورپرایز ماه اکتبر و انتخاباتی ترامپ، حصول رشد فصلی (معادل سالانه) ۱/ ۳۳ درصدی اقتصاد آمریکا است. در کنار این خبر مثبت، روز گذشته بازارهای سهام آمریکا به‌دلیل نگرانی از شیوع کرونا روند کاهشی را ثبت کردند که می‌تواند یک دست‌انداز انتخاباتی برای او باشد.
 • اقتصاد اروپا در تله ژاپنی

  دنیای‌اقتصاد- محمد تقی‌پور: نرخ تورم ناحیه یورو برای سومین‌ماه متوالی در محدوده منفی باقی‌ماند. در حالی اقتصاد یورو در شرایط بحرانی کنونی به دام نرخ تورم منفی افتاده است که این اتفاق در گذشته فقط دوبار رخ داده بود. نرخ تورم ماه اکتبر درحالی منفی‌۳/ ۰ اعلام شده است که نرخ تورم کشورهای این بلوک اقتصادی نیز دقیقا همین مقدار را به‌ثبت رساند. از سویی در حالی‌که پیش‌بینی می‌شد تولید ناخالص داخلی کشورهای حوزه یورو در سه‌ماهه سوم رشدی ۵/ ۹ درصدی را به ثبت برساند، اما داده‌های منتشر‌شده حاکی از رشد ۷/ ۱۲‌درصدی‌ GDP این حوزه در فصل سوم سال است.
 • ۲ علامت مثبت از چک

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌های آمار بانک‌مرکزی نشان ‌دهنده افزایش تعداد چک‌‌های مبادله‌ای و ارزش آن نسبت به ماه گذشته و همچنین مدت مشابه در سال ۹۸ است. این آمارها همچنین از کاهش نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در تعداد این شاخص نسبت به ماه گذشته و در میزان آن به نسبت مدت مشابه در سال ۹۸ حکایت دارد. افزایش چک‌های مبادله‌ای و کاهش نسبت چک‌های برگشتی به مبادله‌ای می‌تواند نشان از رونق فعالیت‌های اقتصادی در شهریور ماه سال‌جاری باشد.
 • روند نزولی باروری در ایران

  دنیای‌اقتصاد: میزان باروری کل ایران در سال‌های ١٣٩٠ تا ١٣٩٨ افت و خیزهایی را تجربه کرده است. این شاخص در نیمه اول دهه ١٣٩٠ با شیب ملایمی رو به افزایش بوده، به گونه‌‌ای که از ۷۵/ ۱ فرزند در سال ١٣٩٠ به حدود ۰۷/ ۲ فرزند در سال ١٣٩٦ رسید. پس از سال ۱۳۹۶ شاخص میزان باروری رو به کاهش گذاشته و در سال ١٣٩٨ به میزان ۸/ ۱ فرزند کاهش یافته است. الگوی سنی باروری نشان‌دهنده کاهش میزان باروری کل در همه سنین در سال ١٣٩٨ است. این تغییر بیانگر کاهش باروری به‌ویژه در میان گروه سنی جوان است که به نوبه خود سهم بسزایی در کاهش میزان باروری کشور داشته است.
 • نظارت بانک ‌مرکزی بر بانک‌ها با سامانه نهاب

  مدیر اداره مبارزه با پولشویی بانک‌مرکزی با اعلام اینکه برای تمامی اشخاص دارای حساب بانکی در کشور کد شهاب گرفته شد، گفت: نهاب سامانه نظارتی بانک‌ مرکزی است و برای شناسایی مشتری در بانک‌ها تعریف نشده ‌است. محمدحسین دهقان در گفت‌وگو با خبرنگار «ایبنا» با اشاره به اینکه وظیفه شناسایی مشتری بر عهده بانک عامل است و بانک‌مرکزی و سامانه نهاب وظیفه شناسایی مشتریان بانکی را بر عهده ندارند، گفت: هر بانکی مکلف است طبق دستور بانک‌‌مرکزی، اطلاعات مشتریان خود را دریافت کند.
 • گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز

  بانک‌مرکزی در مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی پنج سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف دو بانک به ارزش ۱۱ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان خریداری کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌مرکزی، پیرو اطلاعیه روز دوشنبه ۵ آبان‌ماه ۱۳۹۹ درخصوص موضع بانک‌مرکزی در عملیات بازار باز، این بانک در مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی پنج سفارش فروش اوراق بدهی دولتی از طرف دو بانک‌ دریافت کرد.
 • رل اصلی انتظارات در ارز

  دنیای‌اقتصاد: بازارها هفته گذشته، دو روند متفاوت را طی کردند؛ روزهای ابتدایی هفته، وقت ریزش قیمت‌ها بود و روزهای انتهایی، بیشتر صحنه آرامش و کاهش نوسان؛ در واقع هر چقدر به انتخابات آمریکا نزدیک‌تر می‌شویم، آرامشی بر فضای بازار ارز و سکه حاکم شده که نشان‌دهنده تردید معامله‌گران در مورد برنده این انتخابات است. چنین کاهش نوسانی نشان می‌دهد نظر معامله‌گران نسبت به برنده انتخابات آمریکا به حالت میانه رسیده یا حداقل کمتر کسی حاضر است به خاطر پیش‌بینی‌‌اش از نتیجه انتخابات، خرید و فروش شدیدی انجام دهد.
 • لیر در آستانه سقوط

  ارزش هر دلار به نزدیکی ۳/ ۸ لیر رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از بلومبرگ، بالا رفتن فشار تورمی و کاهش شدید ذخایر ارزی باعث نگرانی معامله‌گران از توانایی بانک‌مرکزی ترکیه در مدیریت شرایط کنونی شده است. از طرف دیگر نگرانی‌هایی از پیامدهای کرونا روی اقتصاد ترکیه که بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه به گردشگری وابسته است، وجود دارد و تداوم شرایط کرونایی می‌تواند باعث عمیق‌تر شدن رکود اقتصادی در این کشور و افزایش شدید نرخ بیکاری شود.
 • تبدیل بانک‌های مرکزی به فروشندگان طلا

  در حالی‌که برخی از کشورهای تولید‌کننده طلا از افزایش بی‌سابقه قیمت این فلز برای جبران ضربه اقتصادی ویروس‌کرونا استفاده کرده‌اند، بانک‌های مرکزی برای اولین‌بار از سال ۲۰۱۰ به فروشنده طلا تبدیل شده‌اند.
 • اتهام‌زنی بحرین علیه بانک‌‌های ایرانی

  مقامات بحرینی مدعی انتقال غیرقانونی وجوه از طریق سیستم سوییفت شده‌اند. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری دولتی بحرین، دادگاه عالی این کشور از محکومیت تعدادی از مدیران فیوچر‌بانک به پنج سال حبس و پرداخت یک‌میلیون دینار بحرین جریمه خبر داده است. مقامات بحرینی با طرح اتهام واهی علیه بانک‌های ایرانی مدعی پولشویی میلیاردها دلار توسط بانک مرکزی ایران از طریق شعب بانک فیوچر در کشور بحرین شده و آن را ناقض قوانین دانسته‌اند.
 • پیش‌بینی رشد مثبت اقتصادی ایران در ۲۰۲۱

  پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ با کاهش تاثیر بحران کووید-۱۹ به رشد متوسط مثبت برگردد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از فیچ سولوشن، ایران سومین سال متوالی رکود اقتصادی را در سال ۲۰۲۰ در نتیجه آسیب حاصل از کرونا تجربه خواهد کرد. فیچ سلوشن رشد تولید ناخالص داخلی واقعی ایران را منفی ۱/ ۴ درصد در سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی کرد که سومین سال متوالی کوچک شدگی در اقتصاد آسیب دیده از تحریم‌های این کشور است.
 • سقوط سهام آسیا اقیانوسیه

  سهام آسیا اقیانوسیه در پی تشدید شیوع کرونا در جهان و نگرانی از آینده اقتصاد جهانی سقوط کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، روز جمعه، با تشدید شیوع کرونا در جهان و نگرانی از آینده اقتصاد جهانی، سهام آسیا اقیانوسیه سقوط کرد. نیکی ژاپن ۵۲/ ۱درصد سقوط کرد؛ درحالی‌که گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن با افت ۹/ ۰ درصدی روبه‌رو شد. در بازار چین، کامپوزیت شانگهای ۴۸/ ۱درصد از ارزش خود را از دست داد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۸/ ۱ درصد سقوط کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۵۵/ ۰ درصد افت کرد و کوسپی کره‌جنوبی با سقوط سنگین ۵۶/ ۲ درصدی روبه‌رو شد. در بازار ارز، دلار در برابر ارزهای مهم آسیا اقیانوسیه افت کرد. در مقابل ین ژاپن دلار ۲۲/ ۰ درصد افت کرد و به ۳۸/ ۱۰۴ واحد رسید؛ درحالی‌که در مقابل یوآن چین دلار ۲۳/ ۰ درصد از ارزش خود را از دست داد و به نرخ برابری ۶۹۸۶/ ۶ واحد رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر