آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۵۰۲۳

 • آلا‌رم هشدار پول تورم‌ساز

  دنیای‌اقتصاد: آلارم‌های پولی در نیمه نخست سال‌جاری به صدا درآمده است. بررسی آمارها نشان می‌دهد رشد نقطه به نقطه «پول» در شهریورماه به ۲/ ۸۰ درصد رسیده است که این رقم، یک رشد تاریخی محسوب می‌شود. این روند باعث شده است که نسبت «پول به نقدینگی» در آخرین ماه تابستان از ۲۰ درصد عبور کند. براساس آمارهای بانک مرکزی، رشد نقدینگی در شهریورماه به ۲/ ۳۶ درصد رسیده که این نرخ نیز در ۶ سال اخیر بی‌سابقه بوده است. همچنین در این ماه، رقم ضریب فزاینده به ۸/ ۷ رسیده و یکی از بالاترین سطوح سال‌های اخیر را ثبت کرده است. اما پیام این رکوردشکنی‌های پولی چیست؟ مجموع این آمارها حاکی از آن است که نیرومحرکه تورم، در نیم‌سال نخست فعال شده است. برای مهار این نیرومحرکه، باید از ابزارهای سیاست پولی در کنار کنترل انتظارات تورمی بهره برد؛ در غیر این صورت این پتانسیل تورمی نقدینگی در نیمه دوم سال‌جاری آشکار خواهد شد که پیامد آن فاصله گرفتن تورم از نرخ هدف و نوسانات شاخص بازارها تا پایان سال است.
 • شاخص تبلیغاتی به نفع ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: با اینکه شاید این موضوع کمی غیر‌علمی به‌نظر برسد اما، بازرگانان چینی اعلام کرده‌اند که فروش کالاهای تبلیغاتی دونالد ترامپ در بازار عمده‌فروشی این کشور در حال پیشی گرفتن از کالاهای تبلیغاتی جو بایدن رقیب دموکرات او است. با اینکه نظرسنجی‌ها این روزها احتمال پیروزی بایدن در انتخابات را بیشتر ارزیابی می‌کند، اما در نقطه‌ای با هزاران کیلومتر فاصله با آمریکا در یک مرکز فروش کارخانه‌ای در چین، تامین‌کنندگان کالاهای تبلیغاتی انتخاباتی آمریکا درباره پیروز انتخابات سوم نوامبر نظر دیگری دارند.
 • دستور اجرا‌ی سریع تصمیمات اقتصادی دولت

  رئیس‌جمهوری گفت: تصمیمات ستاد اقتصادی دولت برای استفاده از ارز صادراتی و ارز متقاضی جهت تا‌مین کالاهای ضروری و نیازهای وارداتی واحدهای تولیدی، باید به‌طور کامل و سریع اجرایی شود و هرگونه کندی یا ناهماهنگی در این باره به هیچ وجه قابل‌پذیرش نیست.
 • بیمه برای نیروی کار ایرانی اعزامی به خارج

  براساس بخشنامه صادر شده از سوی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، کارکنان شاغل در قراردادهای صدور خدمات فنی به خارج از کشور از مزایای قانون تامین اجتماعی بهره‌مند می‌شوند. به گزارش «ایرنا» از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برمبنای این بخشنامه قراردادهای صدور خدمات فنی و مهندسی به خارج از کشور مشتمل بر پیمان‌هایی است که در جهت ارائه خدمات طراحی، مدیریت، تدارک یا طراحی و ساخت توسط شرکت‌های ایرانی به متقاضیان خارج از کشور منعقد می‌شود، بنابراین شعب تامین اجتماعی بابت هر پروژه در شعبه محل استقرار دفتر مرکزی کارفرما، پرونده تشکیل و با اخذ مدارک و مستندات مربوط به کارکنان اعزامی، نسبت به دریافت لیست حقوق و دستمزد و حق‌بیمه آنان اقدام می‌کنند. مقاطعه‌کاران موضوع این قانون مکلفند صورت مزد و حقوق کارکنان دفتر مرکزی خود را کماکان طبق مقررات تامین اجتماعی تهیه و به انضمام حق‌بیمه مقرر، به‌صورت جداگانه به شعبه تسلیم و پرداخت کنند.
 • حرکت بازار ارز به سمت ثبات

  رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ ارز در هفته‌های گذشته گفت: به‌تدریج به سمت ثبات در قیمت این بازار حرکت می‌کنیم. عبدالناصر همتی روز یکشنبه در حاشیه نشست با کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این جلسه شرایط بازار ارز و آثار کاهشی نرخ آن در اقتصاد و ارزش پول ملی مورد توجه قرار گرفت.وی با بیان اینکه اوضاع سیاسی و انتظارات جامعه از اقتصاد کشور در تعیین نرخ ارز تا‌ثیرگذار است، خاطرنشان کرد: تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر تجارت خارجی و مبادی ورود ارز به کشور تا‌ثیر گذاشته است، اما دولت با برنامه‌هایی که در دست اجرا دارد اوضاع را مدیریت خواهد کرد.همتی با بیان اینکه تدابیر به کار گرفته شده دولت برای کنترل نرخ ارز روند اقتصاد کشور را بهبود می‌بخشد، تا‌کید کرد: با توجه به خاص بودن شرایط حاکم بر بازار ارز از مردم خواهش کرده بودیم که ریسک این بازار را در نظر بگیرند.
 • الگوی جدید نوسان سکه و دلا‌ر

  دنیای‌اقتصاد: هر افزایشی در بازار ارز با ریزشی دنبال شده است. این الگوی نوسانی دلار در هفته‌های اخیر بوده است. براساس این الگو، رشد قیمت دلار در روز یکشنبه نمی‌تواند در روز جاری ادامه پیدا کند. با این حال، بازار بیشتر از همیشه تحت‌ تاثیر وقایع سیاسی است و در صورتی که اخباری مبنی‌بر بالا رفتن شانس پیروزی ترامپ منتشر شود، دلار می‌تواند الگوی پیشین خود را نقض کند و به افزایش قیمت ادامه دهد. روند بازار سکه هم در روز دوشنبه به راه انتخابی دلار بستگی خواهد داشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر