آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۹۷۵

 • چهار سیاست برای مهار تورم

  دنیای‌اقتصاد: براساس دومین گزارش هدف‌گذاری تورمی، سیاست‌گذار با ۴ اقدام «تنظیم دالان نرخ سود»، «استمرار حراج اوراق بدهی»، «معرفی ابزار جدید اوراق ودیعه» و «الزام بانک‌ها به نگهداری اوراق دولتی» در نظر دارد که نرخ بهره در بازارها را در ریل هدف تورمی قرار دهد. مطابق این گزارش، نرخ سود در بازار بین بانکی از ۷/۹ درصد در خردادماه به ۶/۱۶ درصد در ۱۱ شهریورماه رسید.
 • فرصت و تهدید نزول دلار

  دنیای‌اقتصاد: بسیاری از تحلیلگران کاهش ارزش دلار را به سود تجارت جهانی و در نهایت به سود اقتصاد جهانی می‌دانستند. ارزش شاخص دلار آمریکا از ماه آوریل تاکنون بیش از ۹ درصد کاهش پیدا کرده است و طبق نظر کارشناسان انتظار می‌رود طی پنج سال آینده ارزش مهم‌ترین ارز اقتصاد جهان بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند. اما با این وجود گروهی از تحلیلگران بر این باروند که کاهش ارزش دلار می‌تواند خطری بزرگ برای اقتصاد جهانی حداقل در کوتاه‌مدت باشد. بر خلاف کاهش ارزش دلار در برابر ارز اقتصادهای توسعه‌یافته، ارزش این ارز در برابر ارز اقتصادهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور از ابتدای شیوع کرونا افزایش پیدا کرده است. موضوعی که به نظر تحلیلگران و نهادهای مختلف از جمله صندوق بین‌المللی پول می‌تواند تهدید بزرگی برای تجارت بین‌المللی و اقتصاد جهانی باشد.
 • تحولات نرخ سود و معضل سیاست‌گذاری پولی

  تیمور رحمانی، استاد دانشگاه تهران در یک یادداشت به بررسی تحولات نرخ سود و سناریوهای پیش روی سیاست‌گذار پرداخته است. به گزارش «ایبنا» در تاریخ علم اقتصاد مدرن، نرخ سود و جایگاه آن در سیاست‌گذاری نقش پررنگی داشته است. ابتدا، تمرکز بر ماهیت نرخ سود و نسبت آن با قیمت‌ها و توزیع درآمد میان عوامل تولید پررنگ بود و از زمان پیدایش تحلیل‌های اقتصاد کلان کینز، نرخ بهره یا سود تبدیل به متغیری با اهمیت در اقتصاد کلان شد (نشانه آن وجود نرخ بهره در تیتر یکی از تاثیرگذارترین کتب علم اقتصاد یعنی کتاب کینز بود). مدت‌ها تمرکز بر این موضوع بود که نرخ بهره را بخش حقیقی اقتصاد تعیین می‌کند یا بخش پولی، اما به تدریج عمل‌گرایی در سیاست‌گذاری پولی پذیرفت که بانک‌مرکزی نقش کلیدی در تعیین نرخ سود به‌ویژه در کوتاه‌مدت دارد و در آن صورت ارجح آن است که تمرکز بر نحوه سیاست‌گذاری راجع به تعیین نرخ سود برای حفظ ثبات اقتصاد کلان باشد.
 • دغدغه اصلی بازارهای مالی جهان

  ایسنا: نشانه‌ها حاکی از آن است که ویروس کرونا کماکان یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های بازارهای مالی جهانی باقی خواهد ماند. روند شیوع بیماری در مناطق مختلف به‌ویژه در اروپا و جنوب آسیا شدت گرفته است و کشورهای بودجه بیشتری به مقابله با کرونا اختصاص داده‌اند. تعطیلی گسترده فعالیت‌های تجاری علاوه‌بر منفی شدن رشد اقتصادی کشورها باعث کاهش شدید حجم معاملات و رسیدن نرخ تورم به سطوح بسیار کم و حتی منفی در شمار زیادی از کشورهای جهان شده است.
 • وجود ۳۲ محصول مختلف بیمه‌ای

  رئیس‌کل بیمه مرکزی از عرضه ۳۲ محصول بیمه‌ای در کشور خبر داد و گفت: متاسفانه بخش اعظم جامعه محصولات بیمه کشور را تنها در رشته بیمه شخص‌ثالث و ۳ یا ۴ محصول دیگر خلاصه می‌کنند.
 • سیاست ارزی در نیم‌سال دوم

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه، قیمت دلار در کانال ۲۴ هزار تومانی پیشروی کرد؛ سکه هم توانست رشد قیمتی خود را حفظ کند، ولی بار دیگر در رسیدن به سطح ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی ناکام ماند. در پنجمین روز هفته، دلار ۴۰۰ تومان رشد کرد و به عدد ۲۴ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. در واکنش به رشد دلار، سکه تمام بهار آزادی نیز ۵۰ هزار تومان افزایش یافت و به بهای ۱۱ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.
 • صعود نرخ بیکاری در اروپا

  نرخ بیکاری در منطقه یورو و هم در اتحادیه اروپا افزایش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا پایان ژوئیه ۲۰۲۰ نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ترتیب به سطح ۹/ ۷ درصد و ۲/ ۷ درصد رسید. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شش ماه اخیر بوده است. تخمین زده می‌شود تا پایان ماه ژوئیه ۱۵ میلیون و ۱۸۴ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۲ میلیون و ۷۹۳ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند. در مقایسه با ماه قبل، شمار افراد بیکار در اتحادیه اروپا ۳۳۶ هزار نفر و در سطح منطقه یورو ۳۴۴ هزار نفر افزایش یافته است.
 • اقتصاد برلین در مسیر احیای قوی؟

  وزیر اقتصاد آلمان می‌گوید که این کشور در مسیر احیای اقتصادی سریع (V شکل) قرار داشته و در حالی از آثار ناشی از موج اول پاندمی کرونا خارج می‌شود که قدرت آن نسبت به پیش‌بینی‌ها بیشتر است.
 • کرونا، اقتصاد برزیل را عقب برد

  اقتصاد برزیل در سه ماه دوم سال و به‌دنبال تدابیر قرنطینه مرتبط با شیوع ویروس کرونا و کاهش فعالیت تمامی بخش‌ها، با بیشترین رکود مواجه شد و بزرگ‌ترین اقتصاد آمریکای لاتین به وسعت سال ۲۰۰۹ خود بازگشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر