آرشیو روزنامه شماره ۴۸۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۸۷۲

 • بازندگان اصلی تورم کرونا

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارها نشان می‌دهد که شیوع کرونا و رشد سطح عمومی قیمت‌ها، بیشترین آسیب را به خانوارهای دهک پایین درآمدی وارد کرده است. براساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم ماهانه دهک اول (کم‌درآمدترین خانوار) در فروردین با ثبت رقم ۷/ ۲ درصد به میزان یک واحد درصد از دهک دهم بیشتر بوده است. تداوم این موضوع در ماه‌های آینده می‌تواند رفاه خانوارهای کم‌درآمد را با تهدید جدی روبه‌رو کند؛ زیرا عمده کارگران روزمزد و کم‌درآمد در این دهک درآمدی قرار داشته و پس‌انداز لازم را برای گذراندن این دوره ندارند.
 • راه افزایشی دلار سد شد

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، دلار از فاز افزایشی خارج شد و بعد از ۵ رشد متوالی، در مسیر کاهشی قرار گرفت. روز شنبه، شاخص بازار ارز ۲۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۱۶ هزار و ۳۰ تومان رسید. در ساعات پایانی روز و در معاملات پشت خطی تب و تاب زیادی برای پایین رفتن از مرز ۱۶ هزار تومانی وجود داشت. در صورتی که قیمت دلار از سطح یاد شده پایین برود، امکان افت بیشتر قیمت وجود دارد و احتمالا این ارز به سمت سطح حمایتی ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی حرکت کرد. در صورت باقی ماندن بالای سطح ۱۶ هزار تومان، دلار در اولین گام باید از محدوده ۱۶ هزار و ۳۰۰ تومانی با قدرت عبور کند تا شکست سطح‌های بعدی نیز برای بازیگران ارزی متصور باشد.
 • ۶ اقدام بانک مرکزی از زبان رئیس‌کل

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی در مورد روند سود سپرده‌ها و سود بین بانکی توضیح داد. گزارش‌ها حاکی از این است که در فروردین‌ماه نرخ سود بین بانکی در بازه ۱۶ درصد تا ۱۷ درصد نوسان می‌کند. از سوی دیگر نرخ سود سپرده‌های بانکی نیز به ۱۵ درصد رسیده است. علاوه براین، عبدالناصر همتی از ادغام عملی بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح ظرف هفته‌های آینده خبر داد که محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه نیز روند این ادغام را تایید کرد.
 • تعیین تکلیف زیرمجموعه بانک‌های نظامی

  ایرنا: معاون وزیر اقتصاد گفت: شرکت‌های زیرمجموعه بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح ۲۸۵ شرکت هستند که بانک سپه باید با اجرای راهکارهای انحلال، ادغام، واگذاری و ادامه فعالیت، این شرکت‌ها را تعیین تکلیف کند. «عباس معمارنژاد» در جلسه هماهنگی ادغام بانک‌ها و موسسه‌های مالی زیرمجموعه نیروهای مسلح با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهوری بر اجرای صحیح و کامل طرح ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح افزود: در ارزش‌گذاری دارایی‌ها باید مصالح بانک سپه و بانک‌های ادغامی رعایت شود.
 • افتتاح حساب غیر‌حضوری در موسسه ملل

  گروه بنگاه‌ها: امکان افتتاح حساب کوتاه‌مدت و سپرده بلندمدت غیرحضوری در اینترنت بانک ملل فراهم شد. در راستای توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و کاهش مراجعات حضوری به شعب امکان فعال‌سازی غیر‌حضوری افتتاح حساب کوتاه‌مدت و سپرده بلندمدت در اینترنت بانک موسسه اعتباری ملل فراهم شد.
 • ضد عفونی مستمر شعب بانک ایران زمین

  مصطفی یزدانجو مدیر امور شعب استان تهران بانک ایران زمین درخصوص نحوه خدمات‌رسانی و رعایت نکات بهداشتی در شعب با اشاره به اینکه بهتر است مشتریان بانک‌ها همچنان از خدمات بانکداری الکترونیک برای انجام امور مالی خود استفاده کنند، گفت: اقدامات بهداشتی در شعب بانک ایران زمین در دو حوزه همکاران و مشتریان با در نظر گرفتن پروتکل‌های ابلاغی از سوی نهادهای مربوطه در حال انجام است.
 • آغاز فروش گواهی سپرده سرمایه‌گذاری عام در بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: فروش گواهی سپرده سرمایه‌گذاری عام بانک آینده از شنبه ۶ اردیبهشت‌‌ماه درتمام شعب این بانک آغاز شده و تا روز دوشنبه ۳۱ شهریورماه سال ۱۳۹۹ ادامه دارد. این اوراق یک‌ساله و با نرخ سود علی‌الحساب ۱۸ درصد سالانه است که سود آن به‌صورت ماهانه پرداخت خواهد شد. نرخ بازخرید قبل از سررسید این اوراق نیز ۱۰ درصد سالانه، تعیین شده است. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب بانک آینده در سراسر کشور، نسبت به تکمیل فرم درخواست گواهی سپرده‌ مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام اقدام فرمایند.
 • کسب بیشترین سود عملیاتی توسط ناواکو در سال ۹۸

  مدیرعامل شرکت فناوری اطلاعات ناواکو از کسب بالاترین سود عملیاتی توسط این شرکت در سال ۹۸ نسبت به سال‌های اخیر خبر داد. ضیا ظریفی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، با اشاره به فعالیت شرکت ناواکو در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال ۸۷ تاکنون یادآور شد: این شرکت با ۳۵ دفتر در سطح کشور، بخشی از امور پشتیبانی از خدمات حوزه IT در بانک مسکن و گروه مالی بانک مسکن را بر عهده دارد.
 • لیر در آستانه سقوط دیگری است؟

  دنیای اقتصاد: همان طور که انتظار می‌رفت بانک مرکزی ترکیه در نشست خود تصمیم گرفت نرخ بهره را با یک درصد کاهش به ۷۵/ ۸ درصد برساند. کمیته پولی بانک مرکزی در بیانیه‌ای به مناسبت هشتمین کاهش متوالی نرخ بهره در یک سال اخیر اعلام کرد این بانک از تمامی ابزارهای موجود خود برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصاد ترکیه در برابر پیامدهای ویروس کرونا استفاده خواهد کرد.
 • نرخ تورم ژاپن به نیم درصد نرسید

  تورم ژاپن تا پایان مارس به ۴/ ۰ درصد رسید.
 • کسری بودجه آمریکا در بحران کرونا ۴ برابر می‌شود

  براساس پیش‌بینی دفتر بودجه کنگره آمریکا، تعطیلی گسترده کسب‌و‌کار و افزایش هزینه‌های دولت در راستای مقابله با کرونا، کسری بودجه واشنگتن را در سال مالی جاری به رقم رکوردشکن ۷/ ۳ تریلیون دلار می‌رساند.
 • بدهکارترین کشورهای اروپایی معرفی شدند

  متوسط نسبت بدهی دولتی به تولید ناخالص داخلی در اتحادیه اروپا به ۸/ ۷۷ درصد کاهش یافت. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، تا پایان سه ماه پایانی سال ۲۰۱۹ متوسط نرخ بدهی‌های دولتی به تولید ناخالص داخلی در سطح ۱۹ کشور عضو منطقه یورو از ۹/ ۸۵ درصد در سه ماهه سوم به ۱/ ۸۴ درصد کاهش پیدا کرد. این کاهش در سطح اتحادیه اروپا محسوس‌تر بوده و از ۳/ ۷۹ درصد در سه ماه سوم به ۸/ ۷۷ درصد در سه ماهه منتهی به دسامبر رسیده است.

بیشتر