آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • موقعیت‌یابی تورم ۹۸

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی‌های آمارهای تورمی با توجه به سه الگوی حرکتی نشان می‌دهد که نرخ تورم نقطه به نقطه در پایان سال در بازه ۱/ ۱۷ تا ۴/ ۲۲ درصد قرار خواهد گرفت. همچنین بر اساس این پیش‌بینی‌ها نرخ تورم متوسط پایان سال نیز در سطح ۱/ ۳۳ تا ۷/ ۳۳ درصد ثبت خواهد شد. این پیش‌بینی‌ها بر اساس سناریوهای حرکتی، ۳ ماه، ۶ ماه و ۱۲ ماه منتهی به مهرماه سال جاری استخراج شده است. این موضوع نسبت به پیش‌بینی قبلی نشان می‌دهد که دامنه پیش‌بینی هم در نرخ تورم نقطه به نقطه و هم در تورم متوسط، محدودتر شده است.
 • رشد پله‌ای در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در دومین روز کاری هفته، دلار دومین رشد متوالی را سپری کرد تا از کف ۸۰ روزه فاصله بیشتری بگیرد. روز دوشنبه، شاخص ارزی ۴۰ تومان رشد را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ هزار و ۲۴۰ تومان رسید. این ارز در اولین روز کاری هفته نیز ۶۰ تومان افزایش یافته و روی عدد ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار گرفته بود. به گفته برخی فعالان، دو افزایش متوالی نشان می‌دهد، معامله‌گران به دنبال آن هستند که به‌صورت پله به پله قیمت را به محدوده‌های بالاتر بازگردانند و کمتر در شرایط کنونی به فکر فروش ارز هستند. در واقع پس از اینکه دلار یک بار دیگر در مرز ۱۱ هزار تومانی مورد حمایت معامله‌گران قرار گرفت، خریداران با اطمینان بیشتری در بازار فعالیت می‌کنند. با این حال، حتی افزایشی‌ها و خریداران در برابر افزایش قیمت دلار به بالای سطح ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی مردد هستند و در شرایط کنونی تنها با این اطمینان در بازار فعالیت می‌کنند که قیمت در حال بازگشت به سطوح دو هفته گذشته است که بالاتر از ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان نبود.
 • دو سوم قوانین مانع تولید و صادرات است

  معاون وزیر اقتصاد و دبیر هیات مقررات‌زدایی با بیان اینکه ۶۸ درصد قوانین کشور مانع تولید و صادرات است، گفت: مسوولان بخش مقررات‌زدایی در بحث مدیریت و فرآیندهای کسب‌وکار با یکدیگر تعارف دارند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، محمدعلی دهقان دهنوی، دبیر هیات مقررات‌زدایی در گفت‌وگو با تیتر امشب شبکه خبر گفت: در آخرین گزارش بانک جهانی که هفته گذشته منتشر شد ایران با یک پله صعود در رتبه ۱۲۷ شاخص جهانی بهبود فضای کسب‌وکار قرار دارد. وی با بیان اینکه این میزان پیشرفت شاید قابل‌توجه به نظر نیاید، ادامه داد: با توجه به اینکه بعد از ۴ سال تنزل به بهبود رسیده‌ایم و همچنین با توجه به جنگ اقتصادی که طی یک‌سال گذشته کشور با آن دست به گریبان است ارزیابی بانک جهانی از این میزان رشد امیدوار‌کننده به نظر می‌رسد. دهنوی با اشاره به اینکه وضع مقررات مبتنی بر قانون است، گفت: قانون‌های تشکیل وزارتخانه‌ها مبنای اصلی وضع مقررات هستند و در این قانون‌ها برای وزیر و وزارتخانه اختیاراتی وضع شده که براساس این اختیارات وزیر می‌تواند مقرراتی وضع کند. اما گاهی اوقات این قوانین در سطح اختیارات وزارتخانه نیست که این مقررات به‌صورت پیش‌نویس در هیات‌وزیران مطرح و تصویب می‌شود.
 • پرداخت بیش از ۴۵ میلیارد تومان خسارت به زائران کربلا

  غلامرضا سلیمانی از ارائه خدمات بیمه‌ای به زائران اربعین خبر داد و گفت: متاسفانه تعدادی از هم‌وطنان متدین ما طی برگزاری مراسم اربعین حسینی دچار حوادث گوناگونی شدند که این افراد همگی تحت‌پوشش بیمه ایران بودند و بیمه ایران با مبلغ حدود ۱۵ هزارتومان، آنها را از ۴۵ کیلومتری مرز عراق تا ۲۴ ساعت بعد از بازگشت به ایران تحت‌پوشش بیمه قرار داد.
 • از صنایع مستهلک و اسقاط چه معجزه‌ای را انتظار داریم؟

  رضا سلمانی‌رحیمی
  همه ما در مدیریت خانه و بنگاه خود آموخته‌ایم در شرایطی که کسب درآمد و خرید نیازها با محدودیت مواجه هستند، متناسب با زمان مورد انتظار برای رفع موانع و عادی شدن شرایط، دخل و خرج خود را با دقت بیشتری مدیریت و با وسواسی دو چندان هزینه کنیم. از دولتی که مستقیم یا با واسطه نهادهای عمومی غیردولتی تحت فرمان مدیران دولتی دیروز و امروز، بازی‌گردان اصلی صحنه اقتصاد کشور است انتظار می‌رود در مقابله با تحریم‌ها تدابیری راهبردی و شایسته داشته باشد. هر چند رویداد‌های چهار دهه اخیر نشان داده است که انتظار چنین تدابیری شاید خارج از توان دولت‌ها یا منافع نهادهای عمومی باشد.
 • رشد ۹۷ درصدی سود خالص هر سهم شرکت بیمه «ما»

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه «ما» در ۶ ماه نخست امسال، سود خالص هر سهم خود را ۹۷ درصد افزایش داد. به گزارش روابط عمومی بیمه «ما» این شرکت با نماد معاملاتی «ما»، اطلاعات و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای ۶ ماه منتهی به ۳۱ شهریورماه ۹۸ را منتشر کرد که بر اساس آن، سود خالص هر سهم این شرکت بیمه خصوصی، با ۹۷ درصد رشد از ۲۱۴ ریال به ازای هر سهم در پایان اسفند ۹۷ به ۴۲۱ ریال به ازای هر سهم در پایان ۶ماه نخست امسال رسیده است. بر اساس این گزارش، سود انباشته بیمه «ما» در پایان سال مالی گذشته، ۳۱۴ میلیارد و ۷۷۷ میلیون ریال بوده که با ۹۴ درصد رشد به ۶۱۱ میلیارد و ۷۹۶ میلیون ریال در پایان شهریورماه ۹۸ افزایش یافته است. بر این اساس، سود خالص این شرکت بیمه‌ای در این ۶ماه، ۹۷ درصد بیشتر شده و از ۳۲۰ میلیارد و ۷۴۳ میلیون ریال در پایان سال ۹۷ به ۶۳۱ میلیارد و ۳۰۴ میلیون ریال در پایان فصل تابستان ارتقا پیدا کرده است. سود عملیاتی بیمه «ما» در این مدت ۱۲۴ درصد رشد داشته و ظرف مدت ۶ماه از ۲۷۱ میلیارد و ۴۵۴ میلیون ریال به ۶۰۹ میلیارد و ۴۸۴ میلیون ریال رسیده است. این گزارش حاکی است، جمع دارایی‌های شرکت بیمه «ما» نیز ۱۸ درصد بیشتر شده و در حالی که در پایان سال گذشته این رقم ۱۸.۰۹۰ میلیارد و ۷۸ میلیون ریال بوده در پایان شهریور امسال به ۲۱.۳۴۴ میلیارد و ۳۱۵ میلیون ریال افزایش یافته است.
 • پرداخت خسارت ٤٠ میلیارد ریالی بیمه آسیا به یک واحد تولیدی در مازندران

  گروه بنگاه‌ها: خسارت ٤٠ میلیارد ریالی کارخانه تولید ابر و تشک شرکت بهار خواب کارکیا در استان مازندران با حضور مدیرعامل بیمه آسیا پرداخت شد. به گزارش روابط عمومی بیمه آسیا، مسعود بادین، مدیرعامل بیمه آسیا با حضور در محل کارخانه بهار خواب کارکیا، چک ٤٠ میلیارد ریالی را به مدیر کارخانه تحویل داد. این گزارش می‌افزاید: در پی اعلام خسارت از سوی شرکت بهارخواب، واقع در شهرک صنعتی شماره یک شهر ساری که طی حادثه‌ای دچار آتش‌سوزی شد، کارشناسان متخصص بیمه آسیا بلافاصله در محل حادثه حاضر شدند و به برآورد میزان خسارت پرداختند. بنا بر این گزارش و با توجه به اهمیت موضوع و خط مشی بیمه آسیا در پرداخت خسارت کارخانه‌های تولیدی در کوتاه‌ترین زمان ممکن در راستای تحقق شعار مقام معظم رهبری در سال «رونق تولید» بلافاصله پس از بررسی های کارشناسی، مبلغ ۱۰ میلیارد ریال به‌عنوان علی‌الحساب به این کارخانه پرداخت شد.
 • انتصاب مدیرعامل و رئیس هیات‌مدیره بیمه البرز

  گروه بنگاه‌ها: هیات‌مدیره بیمه البرز محسن پورکیانی، نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی در هیات‌مدیره بیمه البرز را به‌عنوان مدیرعامل برگزید. به گزارش روابط عمومی بیمه البرز، اعضای هیات‌مدیره شرکت بیمه البرز همچنین مجید علی پناهی، نماینده گروه مالی ملت در این هیات‌مدیره را به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره انتخاب کردند.
 • اعلام برنامه‌های جدید بیمه ایران

  گروه بنگاه‌ها: بهبود روند توانگری مالی، تفویض اختیارات بیشتر به استان‌ها، برون‌سپاری امور قابل واگذاری شرکت، به کارگیری و توسعه هوش تجاری و هوش مصنوعی در تمامی ارکان شرکت از جمله مهم‌ترین برنامه‌های در دستور کار بیمه ایران است.
 • رکورد تاریخی در وال‌استریت

  دنیای اقتصاد: شاخص وال‌استریت بازهم به قله جدیدی صعود کرد. شاخص S&P ۵۰۰ با صعود به ارتفاع ۳۰۴۴ واحدی در روز دوشنبه، بازدهی خود را از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون به ۳/ ۲۱ درصد رساند. سه نیروی محرک سهام آمریکا، خوش‌بینی نسبت به امضای توافق‌نامه تجاری میان آمریکا و چین، افزایش احتمال سومین نوبت کاهش نرخ بهره در نشست ماه اکتبر فدرال رزرو و تغییر رنگ چراغ قرمز رکود به زرد با رشد بازدهی اوراق خزانه با سررسید ۱۰ ساله به شمار می‌روند.
 • سهام بانک کارآفرین به سوددهی رسید

  گروه بنگاه‌ها: براساس صورت‌های مالی (حسابرسی نشده)، بانک کارآفرین در دوره ۶ ماه منتهی به شهریور سال جاری برای سهامداران خود سود محقق کرد. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، این بانک در دوره ۶ ماه منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۸ (حسابرسی نشده) و با استناد به گزارش شفاف‌سازی مالی که در سامانه کدال منتشرشده است، تاکنون حدود ۶۶۳میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است. بنابراین گزارش مهم‌ترین دلیل شناسایی سود این بانک نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایش ۱۱۴ درصدی جمع درآمدها بوده که افزایش این رقم به دلیل میزان اعطای تسهیلات و وصول مطالبات و همچنین مدیریت هزینه‌ها محقق شده است.
 • تعیین تکلیف برخی از پرونده‌های تسهیلاتی کلان در بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک اقتصادنوین گفت: در شرایطی که نظام بانکی کشور وارد مرحله تحول تازه‌ای شده و پوست‌اندازی دیگری را تجربه می‌کند، بانک اقتصادنوین به‌عنوان نخستین بانک خصوصی کشور با درک مسوولیت نخستین بودن بار دیگر پیشگام تغییرات و تحولات بنیادی شده است. به گزارش روابط عمومی بانک اقصادنوین، علیرضا بلگوری، حرکت در مسیر استاندارد، شفافیت، پاسخگویی و پایبندی به اصول بانکداری حرفه‌ای را از مهم‌ترین ارکان نظام ارزشی این بانک دانست و گفت: تنها در این چارچوب است که تضمین منافع توامان همه ذی‌‌نفعان از جمله سپرده‌گذاران، گیرندگان اعتبار، سهامداران، کارکنان و عموم جامعه ممکن خواهد بود.
 • تسریع در پرداخت وام کشاورزان مناطق سیل‌زده از سوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: معاون اعتبارات بانک صادرات ایران گفت: پرداخت وام به کشاورزان خسارت‌دیده از حادثه سیل فروردین‌ماه سال جاری، با استفاده از منابع داخلی بانک سرعت بیشتری خواهد گرفت. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، احمد بهشتی‌لنگرودی با اشاره به اینکه مدیرعامل بانک صادرات ایران از جمله نخستین مسوولان نظام بانکی کشور بوده که در مناطق آسیب‌دیده حاضر و از نزدیک مسائل و مشکلات هموطنان آسیب‌دیده از سیل را مورد بررسی قرار داده، گفت: پرداخت بیش از ١٣ هزار و ٣١٤ فقره وام اعطایی بانک صادرات ایران به صاحبان منازل آسیب‌دیده‌ در مناطق سیل‌زده استان‌های مختلف کشور بالغ بر ۲هزار و ٨٠٣ میلیارد ریال که بیش از ٩٧ درصد پرونده‌های پذیرش شده توسط بانک را شامل می‌شود، نشان از اهتمام این بانک به حل معضلات و مشکلات هموطنان دارد.
 • پرداخت سود قطعی اوراق مشارکت پالایش نفت بندرعباس در شعب بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: سود قطعی اوراق مشارکت شرکت پالایش نفت بندرعباس منتشره در روز سوم اسفند ۱۳۸۹، از طریق شعب منتخب بانک ملت، پرداخت می‌شود. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، با هدف رعایت مواد ۱۳ و ۱۵ آیین‌نامه اجرایی قانون نحوه انتشار اوراق مشارکت مصوب ۱۸ مرداد ۱۳۷۷ هیات وزیران، پرداخت سود قطعی اوراق مشارکت شرکت پالایش نفت بندرعباس منتشره در روز سوم اسفند ۱۳۸۹ از طریق شعب منتخب این بانک از روز یکم تا سی‌ام آبان ۱۳۹۸ به دارندگان برگه تسویه نهایی در دستور کار قرار گرفته است.

بیشتر