• تکمیل طرح اعتبارسنجی مشتریان بانکی

  دنیای اقتصاد: معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی با تاکید بر اینکه «شفافیت» یکی از محورهای اصلی برنامه‌های راهبردی این معاونت است، بیان کرد که موضوع اعتبارسنجی مشتریان بانکی به طور جدی در بانک مرکزی دنبال می‌شود. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مهران محرمیان با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر در خصوص برنامه‌های راهبردی بانک مرکزی برای ارتقای سطح شفافیت و اعتبارسنجی مشتریان به ارائه توضیحاتی پرداخت.
 • پنج نشانه ریکاوری اقتصاد آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: داده‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا در ماه مارس نشان می‌دهد سرعت رشد تورم در این کشور بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. رشد ۶/ ۰ درصدی ماهانه شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه گذشته و همچنین رشد ۶/ ۲ درصدی سالانه فراتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. با اینکه افزایش تورم در آمریکا که از چند ماه پیش نیز پیش‌بینی می‌شد یکی از نشانه‌های افزایش تقاضا و افزایش سرعت ریکاوری اقتصاد این کشور است، اما بررسی برخی از اجزای این گزارش به خوبی تصویری از ریکاوری قدرتمند بزرگ‌ترین اقتصاد جهان ارائه می‌کند.
 • نگاه خیره بازار به سکه تمام

  دنیای اقتصاد: حاضران در بازار از افزایش سکه تمام بهار آزادی جا خوردند. روز چهارشنبه،‌ سکه امامی نه تنها از سطح ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد، بلکه توانست خود را به محدوده ۱۰ میلیون و۶۰۰ هزار تومانی نزدیک کند. ساعت ۴ بعدازظهر دیروز سکه امامی در بازار با قیمت ۱۰ میلیون و ۵۷۰ هزار تومانی مورد معامله قرار می‌گرفت که ۱۳۰ هزار تومان بالاتر از روز سه شنبه بود. افزایش روز چهارشنبه در حالی رخ داد که بازار در روز سه شنبه افت ۸۰ هزار تومانی را تجربه کرده بود و در روزهای اخیر توان نزدیک شدن به محدوده ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را از خود نشان نداده بود. چنین رشدی برای بسیاری از سکه بازان غیرمنتظره بود، مخصوصا اینکه بازار در سال جدید عموما به سمت قیمت‌های پایین‌تر گرایش داشته است.
 • فراموشی توسعه در ایام کووید

  دنیای‌اقتصاد: در شرایطی که همه‌گیری، اقتصاد جهانی را زمین‌گیر کرده، به نظر می‌رسد کمتر سیاست‌گذاری در کشورهای درحال توسعه در فکر رسیدگی به اهداف توسعه پایدار باشد. کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل موسوم به آنکتاد، در سال ۲۰۱۴ چشم‌اندازی برای رسیدن کشورهای در حال توسعه به اهداف توسعه پایدار ترسیم کرد. بنا بر این برآورد، کشورهای در حال توسعه باید در ۱۰حوزه سرمایه‌گذاری کنند که تخمین زده می‌شد مجموع این سرمایه‌گذاری‌ها در حدود ۵/ ۲تریلیون دلار با‌شد.
 • مثلث ناممکن بانک‌مرکزی

  مهدی کیخا
  در شرایط فعلی اقتصاد ایران، مهم‌ترین چالش حوزه سیاست‌گذاری اقتصادی چگونگی کنترل تورم است. در این راستا سیاست‌گذار پولی این مهم را منوط به مهندسی مجدد ساختار نقدینگی و ایفای درست نقش بانک‌ها می‌داند و به درستی معتقد است که تحقق این اهداف با استفاده از ابزارهای سنتی امکان‌پذیر نیست. بنابراین با طرح محدود‌سازی ترازنامه بانک‌ها، اقدام به دگردیسی در ساختار آنها کرده است. در این خصوص میزان مجاز رشد دارایی‌های بانک‌های غیردولتی را حداکثر ۲ درصد و بانک‌های تخصصی دولتی را حداکثر ۵/ ۲ درصد در هر ماه اعلام کرده که در آن دارایی‌های مشمول، مجموع اقلام دارایی‌های بالا خط ترازنامه (به استثنای وجوه نقد، سپرده‌های نزد بانک‌مرکزی و اوراق بدهی) است.
 • کمک نظام تک‌نرخی ارز به مهار تورم

  سیستم‌های چند نرخی ارز محکوم به ایجاد فساد و رانت است و با برقراری نظام تک‌نرخی ارز می‌توان به کنترل تورم نیز کمک کرد. به گزارش «ایبِنا»، یکی از معضلات اساسی اقتصاد ایران در سال‌های اخیر نظام ارز چند نرخی است که به گفته کارشناسان، زمینه‌ساز رانت و فساد خواهد بود. ایران در حالی باید برای رسیدن به رشد اقتصادی مثبت تلاش کند و برنامه‌های خود را بر این اساس تدوین کند که یکی از مولفه‌های اصلی که به این امر کمک خواهد کرد، تک‌نرخی شدن ارز و ثبات قیمت است. آزور مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول به تازگی اعلام کرد: «برای اینکه اقتصاد ایران روند رو به پیشرفت داشته باشد، آغاز مقابله با برخی از نقاط ضعف موجود در اقتصاد این کشور حائز اهمیت است. برای پرداختن به مساله تورم، مهم است موضوع رژیم چندارزی موجود در ایران حل شود و این امر نه تنها به رفع تورم کمک خواهد کرد بلکه به‌طورکلی ثبات اقتصاد کلان را بهبود خواهد داد.» به‌طور قطع زمانی که یک نرخ در بازار ارز وجود داشته باشد، شاهد رانت و مشکلات دیگر اقتصادی نخواهیم بود و تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی عزم خود را بر به دست آوردن ارز دولتی و تصاحب امتیاز از دولت جزم نمی‌کنند. از سوی دیگر ارز چندنرخی باعث گران شدن برخی کالاهای مصرفی یعنی چه کالاهای نهایی وارداتی چه مواد اولیه مورد نیاز تولید، نیز در بازارها خواهد شد و این موضوع باعث به وجود آمدن تورم خواهد شد.
 • ورود دیوان محاسبات به هزینه‌ ارز ۴۲۰۰ تومانی

  دادستان دیوان محاسبات گفت: بزرگ‌ترین تخلف بودجه‌ای دولت تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۱۳۹۸ است که با صدور دادخواست در مرحله تصمیم‌گیری در هیات مستشاری است.
 • گرانی‌های رایج درباره بیت‌کوین

  آیا شما نیز فکر می‌کنید برای خرید بیت‌کوین خیلی دیر شده است؟ یا حس می‌کنید به این علت که بیت‌کوین خارج از فضای اینترنت وجود ندارد، ممکن است به یک‌باره تمام ارزش خود را از دست بدهد؟ توبی هزلوود (Toby Hazlewood)، معامله‌گر و نویسنده مطرح وب‌سایت مدیوم، در مقاله‌ای به چنین نگران‌هایی پاسخ داده است. به گزارش ارز دیجیتال، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال نیز در دسته مفاهیمی قرار دارند که (به‌واسطه ماهیت مدرن و تا حدودی ناآشنای خود) شک و سردرگمی بسیاری از افراد را برمی‌انگیزند.
 • بیت‌کوین روی قله جدید

  ارزش بیت‌کوین برای نخستین بار از ۶۴ هزار دلار عبور کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، نشانه‌هایی وجود دارد که فعالان بورس وال‌استریت بالاخره پس از حدود یک دهه از راه‌اندازی ارزهای دیجیتالی در حال قبول آنها هستند. برای نخستین بار قرار است تا سهام صرافی ارزهای دیجیتالی کوین بیس در بورس وال‌استریت عرضه اولیه شود. ارزش اولیه سهام این صرافی چیزی در حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود. دو بانک بزرگ آمریکایی گلد من ساکس و جی پی مورگان نیز اعلام کرده‌اند به زودی امکان دسترسی به ارزهای دیجیتالی را در اختیار مشتریانشان خواهند گذاشت.
 • سهام آسیا اقیانوسیه با امید به واکسن کرونا رشد کرد

  اغلب سهام آسیا اقیانوسیه در معاملات امروز، چهارشنبه، با امید به روند واکسیناسیون کرونا رشد کردند، در حالی که مشکلات به‌وجود آمده در مورد واکسن جانسون‌اندجانسون نگرانی‌هایی ایجاد کرده بود. به‌گزارش خبرنگار مهر به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، جامع‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی بدون سهام ژاپن ۳۲/ ۰ درصد رشد کرد، در حالی‌که نیکی ژاپن بر‌خلاف بازارهای منطقه با افت ۴۸/ ۰درصدی روبه‌رو شد. کامپوزیت شانگهای ۱۵/ ۰ درصد رشد کرد در حالی‌که هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ ۲۴/ ۱درصد جهش کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۴۴/ ۰‌درصد تقویت شد و کوسپی کره‌جنوبی ۱۸/ ۰ درصد بالا آمد. در بازار ارز، دلار به پایین‌ترین سطح ۳ هفته گذشته رسید و نرخ برابری آن با ین ژاپن و یوآن چین به ترتیب ۸۹/ ۱۰۸ واحد و ۵۳۹۳/ ۶ واحد شد.
 • رشد اقتصادی انگلیس باز هم منفی ماند

  رشد اقتصادی سه ماهه انگلیس به کمترین سطح از ماه ژوییه سال قبل رسید.
 • کشورهای بریکس روند عضوگیری بانک توسعه خود را آغاز کردند

  سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که کشورهای عضو سازمان بریکس BRICS (برزیل، روسیه، هند، چین، آفریقای جنوبی) عضوگیری در بانک توسعه جدید خود را آغاز کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری تاس، معاون وزیر خارجه روسیه گفت: ما در حال آغاز روند گسترش عضویت در بانک توسعه جدید BRICS هستیم.
 • تزریق ۱۱ هزار میلیارد تومان در ۲ مرحله

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که ۵/ ۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی را در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴روزه و با نرخ حداقل ۸۰/ ۱۹درصد به بانک‌های متقاضی تزریق کرده است. این اتفاق دومین مرحله عملیات بازار باز در سال جدید بود و معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دوشنبه ۲۳ فروردین انجام شد. نخستین عملیات بازار باز در سال جدید روز دوشنبه ۱۶ فروردین انجام شده بود که در آن، بانک مرکزی با تزریق ۲۵/ ۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید ۱۴ روزه با حداقل نرخ ۸/ ۱۹ درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. از این‌رو می‌توان گفت که در دو هفته نخست سال‌جاری در مجموع ۷۵/ ۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی با نرخ زیر ۲۰ درصد از طریق عملیات بازار باز تزریق شده است.
 • اکران رمزارزها در وال‌استریت

  دنیای‌اقتصاد-محمد تقی‌پور: روز گذشته روز رکوردشکنی رمزارزها بود؛ تا میانه روز گذشته ارزش بزرگ‌ترین رمز ارز جهان از مرز ۶۳ هزار دلار عبور کرد تا دقیقا یک ماه پس از رکوردشکنی قبلی سقف قیمتی جدید را به ثبت برساند. آخرین بار در تاریخ ۱۳ مارس بود که بیت‌کوین توانسته بود با ثبت قیمت ۶۱ هزار و ۷۸۰ دلاری رکورد قیمتی جدیدی را به ثبت برساند. این در حالی بود که حدود ۴ هفته بیت‌کوین در تلاش برای عبور قدرتمند از مرز ۶۰ هزار دلاری بود و هر نوبت این تلاش نافرجام باقی می‌ماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر