آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۳۹

 • فاکتور ریالی سپرده‌های بانکی

  دنیای اقتصاد: بررسی صورت‌های مالی بانک‌های بورسی نشان می‌دهد در سال ۹۷ میزان سود پرداختی سپرده‌های بانکی به نسبت سال ۹۶ حدود ۳ درصد رشد داشته در حالی که رشد شبه‌پول حدود ۶/ ۱۹ درصد بوده است. نسبت سود پرداخت شده به سپرده‌گذاران به شبه‌پول نیز طی سال‌های ۹۴ تا ۹۷ با کاهش مواجه بوده است. این نسبت در سال ۹۴ حدود ۷/ ۸ درصد بوده که در سال ۹۷ به حدود ۶ درصد رسیده است. در واقع می‌توان نتیجه گرفت که بانک‌ها به نسبت سال‌های قبل با رشد جذب سپرده‌ها مواجه بوده‌اند در حالی که سود کمتری را به سپرده‌گذاران خود پرداخت کرده‌اند. به نظر می‌رسد محدود کردن سقف سود سپرده‌ها توسط بانک مرکزی و تغییر معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه مدت از روز‌شمار به ماه‌شمار در این کاهش موثر بوده است.
 • گام جدید معامله‌گران دلار

  دنیای اقتصاد: دلار که سراسر هفته گذشته کاهش قیمت را تجربه کرده بود، در چهارمین روز آبان وارد جاده افزایشی شد. روز شنبه، شاخص ارزی ۶۰ تومان بالا آمد و روی عدد ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفت. رشد قیمت دلار در شرایطی صورت گرفت که بخشی از معامله‌گران انتظار داشتند قیمت این ارز در ادامه روند کاهشی خود به سمت مرز ۱۱ هزار تومانی حرکت کند. حتی عده‌ای انتظار داشتند پس از حدود ۸۰ روز، قیمت این ارز از کانال ۱۱ خارج و وارد کانال ۱۰ هزار تومانی شود.
 • راه‌اندازی سرویس‌های فناورانه با جسارت بانک‌ها

  مشاور رئیس کل بانک مرکزی گفت: هم اکنون نوبت بانک‌ها است که جسارت خود را برای ارائه سرویس‌های فناورانه نشان دهند و تاب‌آوری خود را در این بخش افزایش دهند. به گزارش «ایبِنا»، پنل بانکداری نوین و تحول مدل کسب‌وکار بانکی در نخستین سمپوزیوم بانکداری نوین با حضور ناصر حکیمی، مشاور بانک مرکزی برگزار شد. ناصر حکیمی در پاسخ به این پرسش که تفکر بانک مرکزی درخصوص بانکداری مدرن چیست، گفت: من می‌توانم در این خصوص نظر مشاوره‌ای بدهم؛ اما جهت‌گیری بانک مرکزی در این خصوص اعلام خواهد شد. در صنعت بانکی تحولی در حال رخ دادن است و بانک‌ها هر روز از صحنه سرویس‌دهی دورتر می‌شوند و بازیگران جدیدی وارد این عرصه شده‌اند که این کار را انجام می‌دهند. او ادامه داد: تاکنون تمام سرویس‌های بانکی از طریق کانال‌های بانک‌ها ارائه می‌شد؛ درصورتی‌که فین‌تک‌ها به‌عنوان نهادی که در کنار بانک‌ها فعالیت می‌کنند به وجود آمده و بانک مرکزی نیز با ابلاغ بخشنامه پرداخت یاری و پرداخت‌سازی به این کسب‌وکارها موجودیت داده و آنها را به رسمیت شناخته است.
 • سه‌گانه‌های ایجاد اشتغال

  غلامرضا محفوظی- علیرضا محفوظی: ایجاد اشتغال محصولی از عوامل متعدد است که با هم ترکیب می‌شوند و مستلزم یک رویکرد جامع به‌جای سیاست‌های جزئی یا استراتژی‌های جزئی است. دستاورد اقتصادهای نوظهور صنعتی شده(NIEs) شرق آسیا نیز نشان می‌دهد رشد قابل‌توجه در ایجاد اشتغال براساس استراتژی‌های جامع به‌دست می‌آید. تصمیم‌گیران کشور ما باید اقدامات جسورانه‌ای برای آماده کردن اقتصاد و نیروی کار برای مواجهه با چالش‌ها و فرصت‌هایی که پیش‌رو دارند، اتخاذ کنند همچنین دولت باید در شیوه‌های خود برای ایجاد اشتغال تجدیدنظر کرده و با تاکید بیشتر بر سیاست‌های کارآفرینی، خصوصی‌سازی و تشویق و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط (SME‌ها) روی سیاست‌های ایجاد اشتغال سرمایه‌گذاری کند. در واقع باید به‌شدت ریشه‌های بیکاری، عدم کفایت و افزایش نابرابری درآمد در جامعه را بخشکاند به‌ویژه اینکه نتیجه بیکاری به چالش‌های امنیتی، فقر، فساد و بسیاری از رذایل اجتماعی منجر می‌شود.
 • میزان «خسارت متناظر وارده به گران‌ترین خودروی متعارف» چیست ؟

  گروه بنگاه‌ها – لیلا اکبرپور: بیمه مسوولیت دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی (بیمه شخص ثالث) برای صنعت بیمه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. آمار بالای تصادفات رانندگی کشور در مقایسه با سایر کشورها بر حساسیت این رشته از بیمه افزوده و شرکت‌های بیمه نقش مهمی در جبران خسارت‌های وارد شده به اقشار مختلف جامعه در قالب این بیمه‌نامه ایفا می‌کنند.
 • دو سناریوی قیمتی طلا

  دنیای اقتصاد: کارشناسان عقیده دارند که اگر در هفته آینده قیمت هر اونس طلا بتواند دو سطح مقاومتی پیش روی خود در سطح ۱۵۲۵ و ۱۵۳۵ دلاری را بشکند، احتمال صعود قیمت فلز زرد به سطوح بالاتر وجود دارد و در صورتی که این سناریو محقق نشود، احتمال دارد طلا در روندی معکوس به زیر سطوح روانی مهم سقوط کند. اما نظرسنجی این هفته کیتکو که از تحلیل‌گران حرفه‌ای بازار و سرمایه‌گذاران خُرد درباره روند قیمت طلا در آینده کوتاه‌مدت پرسش می‌کند نشان می‌دهد که احتمال سناریوی اول بالاتر است.
 • دلار در ایستگاه پایانی؟

  ادبیات سیاست پولی جهان تغییر کرده و استفاده از ارز به‌عنوان سلاح، ریسک یک جنگ ارزی جهانی را کاملا تقویت کرده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از گاردین، جنگ تجاری بین آمریکا و چین در شرایطی اقتصاد جهانی را کاملا تحت‌تاثیر قرار داده که دو طرف درگیر این جنگ، بیش از پیش از کلماتی نظیر ارز، ارز قدرتمند، نرخ برابری، دستکاری ارزی، رقابت‌پذیری محصولات و وام‌های ارزی سخن می‌گویند. به‌نظر می‌رسد که سیاست‌های پولی جهان در حال‌حاضر بیش از پیش تحت‌تاثیر وقایع ارزی قرار گرفته‌اند و ریسک وقوع یک جنگ ارزی نیز کاملا جدی است.
 • تمدید پرداخت تسهیلات بدون سپرده به‌عنوان تسهیلات مکمل خرید مسکن

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور اعتباری بانک مسکن از تمدید پرداخت تسهیلات بدون سپرده به‌عنوان تسهیلات مکمل خرید مسکن تا پایان آذر ماه خبر داد. محمدحسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا) اعلام کرد: تسهیلات مکمل تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم شامل تسهیلات بدون سپرده انفرادی و زوجین که در سال گذشته به متقاضیان خرید مسکن با استفاده از این تسهیلات پرداخت می‌شد برای سال جاری تا پایان آذر ماه ۹۸ نیز تمدید شده است و متقاضیان دریافت و استفاده از این تسهیلات می‌توانند کماکان از آن بهره‌مند شوند.
 • پیشنهاد افزایش سرمایه بانک ایران زمین به بیش از ۴ هزار میلیارد تومان

  گروه بنگاه‌ها: هیات مدیره بانک ایران زمین به مجمع فوق‌العاده پیشنهاد افزایش سرمایه از رقم ۴۰۰میلیارد تومان به چهار هزار و۲۰۰ میلیارد تومان را ارائه داد. این افزایش سرمایه ۹۵۰ درصدی در تاریخ اول آبان ماه به تصویب رسیده و برای اظهار نظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شده است.
 • هند هنوز به اصلاحات اقتصادی محتاج است

  رئیس بانک جهانی تصریح کرد: هند برای اینکه در بازار جهانی اقتصاد، کشور رقابت‌پذیرتری باشد باید قدم‌های بیشتری را در راه اصلاحات اقتصادی بردارد. به گزارش «ایبِنا»، دیوید مالپاس در نشستی خبری در دهلی‌نو گفت: اصلاحات جدی‌تری در زمینه مجوز زمین‌ها و اجرای قراردادها امکان‌پذیر است. سایر کشورها در آسیا در این زمینه بسیار خوب عمل کرده‌اند. هند اخیرا در گزارش جدید بانک جهانی درباره شاخص سهولت کسب و کار با ۱۴ پله بهبود وضعیت، به رده ۶۳ در جمع ۱۹۰ کشور مورد بررسی رسیده است. این نقطه قوتی برای نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به‌شمار می‌رود که از سرمایه‌گذاران جهانی خواسته است در بخش تولید در هند سرمایه‌گذاری کنند و به رشد اقتصادی این کشور کمک کنند. مالپاس که در جریان سفر خود با مودی دیدار داشته است، همچنین گفت که هند باید بازار اوراق قرضه خود را تقویت کند و کاهش مالیات هم می‌تواند به رشد بیشتر کمک کند. درحالی که ارزش اقتصاد هند درحال حاضر معادل ۷/ ۲ تریلیون دلار است، نخست‌وزیر این کشور قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ ارزش اقتصاد هند را به پنج تریلیون دلار برساند.
 • اجرای سیاست کاهش هزینه‌ها در بانک HSBC

  بانک سرمایه‌گذاری HSBC با هدف کاهش هزینه‌ها، دور جدیدی از تعدیل نیرو را کلید می‌زند که صدها کارمند در منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و ترکیه را هدف این تعدیل نیرو قرار داده است. به گزارش «ایبنا»، بلومبرگ گزارش داد که در تازه‌ترین دور از برنامه‌های کاهش هزینه‌های بانک HSBC، این بانک دور جدیدی از تعدیل نیرو را با تمرکز بر منطقه خاورمیانه کلید زده است. انتظار می‌رود که کاهش نیروها در بخش بانکداری تجاری و بانکداری جهانی اتفاق بیفتد. بیش از چهار درصد از مجموع نیروی کار بانک HSBC یعنی معادل ۹۶۰۰ نفر در منطقه خاورمیانه هستند. این بانک بریتانیایی که این هفته گزارش عملکرد مالی خود در سه ماه سوم سال را منتشر خواهدکرد، از سوی سرمایه‌گذاران خود تحت‌فشار است که طرحی را علنی کند که در بحبوحه کاهش رشد اقتصاد جهانی، ضربه‌گیر خوبی برای جلوگیری از فشار بیشتر به سرمایه‌داران باشد.
 • هیات صندوق بین‌المللی پول به پاکستان سفر می‌کند

  هیاتی از صندوق بین‌المللی پول برای نظارت بر برنامه‌های اصلاح اقتصادی زیرمجموعه طرح وام این صندوق، روز یکشنبه به پاکستان سفر می‌کند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از اری نیوز، منابع آگاه در وزارت دارایی پاکستان اعلام کردند که مقام‌های اعزامی صندوق بین‌المللی پول به ریاست ارنستو رامیزریگو به این کشور سفر خواهند کرد. هدف از سفر این هیات اعزامی به پاکستان، بررسی عملکرد اقتصادی دولت پاکستان درقبال دریافت وام‌های پیشین این صندوق است تا در صورت تایید عملکرد، قسط بعدی شش میلیارد دلاری نیز به اسلام‌آباد پرداخت شود. هیات صندوق بین‌المللی پول در این سفر دیدارهایی را با مقام‌های ارشد حوزه اقتصاد و دارایی پاکستان انجام خواهند داد. چندی پیش صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در اقدامی مشترک از تداوم حمایت از اقتصاد پاکستان خبر دادند، هرچند بر ضرورت ادامه اصلاحات اقتصادی در این کشور تاکید داشتند.

بیشتر