آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۳۳

 • تعیین تکلیف FATF تا بهمن

  دنیای‌اقتصاد: پرونده FATF تا بهمن‌ماه تعیین تکلیف خواهد شد. گروه ویژه اقدام مالی پس از برگزاری آخرین نشست در پاریس، ۴ ماه دیگر به ایران مهلت داد تا با تصویب قوانین مرتبط با کنوانسیون‌های تامین مالی تروریسم و پالرمو، در فهرست اقدامات متقابل قرار نگیرد. در بیانیه اخیر تاکید شده است که اگر ایران تا فوریه ۲۰۲۰ دو قانون مذکور را تصویب نکند، FATF به‌طور کامل تعلیق ایران از اقدامات متقابل را منتفی خواهد کرد. علاوه‌بر اینها، در بیانیه مذکور، ۲ اقدام مقابله‌ای جدید هم علیه ایران فعال شده است.
 • بازدهی منفی در دو بازار

  دنیای اقتصاد: در آخرین روز هفته، سکه و دلار افزایش اندکی را تجربه کردند، ولی این رشد کافی نبود که مسیر هفتگی این دو بازار را تغییر دهد. روز پنج‌شنبه، شاخص ارزی ۱۰ تومان افزایش را به نام خود ثبت کرد و به بهای ۱۱ هزار و ۴۲۰ تومان رسید. با وجود این رشد، دلار در هفته‌ای که گذشت ۳/ ۰درصد از ارزش خود را از دست داد. این ارز دو هفته پیش نیز ۸/ ۰ درصد افت را به ثبت رسانده بود. به گفته فعالان، کاهش تقاضا در بازار و به‌خصوص عبور از تقاضای زوار اربعین از مهم‌ترین عواملی بود که منجر به کاهش اندک قیمت دلار شد. در واقع، عده‌ای باور دارند، بازار وقتی نمی‌تواند در زمان افزایش سنتی تقاضا برای اسکناس(نزدیک اربعین) افزایش قیمت را تجربه کند، در زمان‌های عادی‌تر نیز انگیزه کمتری برای بالا رفتن خواهد داشت. در مقابل این دیدگاه افرادی قرار دارند که وضعیت بازار را با نگاهی بنیادی‌تر بررسی می‌کنند. به‌عنوان مثال، رئیس‌کل بانک مرکزی اعتقاد دارد پیشی گرفتن عرضه ارز در سامانه نیما در مقایسه با تقاضا، از عوامل ثبات در بازار آزاد بوده است. همتی در یادداشتی در صفحه اینستاگرامی خود عنوان کرد: وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز بر تقاضای آن که نقش مهمی در ثبات این روزهای بازار ارز دارد نشانه خوبی است که اتخاذ سیاست‌های درست صادراتی و ارزی می‌تواند این روند را بهبود ببخشد.
 • ثبات بازار ارز در گرو سیاست‌های ارزی

  رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه عرضه ارز بر تقاضای آن در سامانه نیما پیشی گرفته است، از اتخاذ دو تصمیم مهم در هیات دولت مبنی‌بر ارتقای فضای کسب‌وکار و ثبات در مقررات صادراتی خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام با بیان اینکه عرضه ارز بر تقاضای آن در سامانه نیما پیشی گرفته است، اظهار کرد: وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز بر تقاضای آن که نقش مهمی در ثبات این روزهای بازار ارز دارد، نشانه خوبی است که اتخاذ سیاست‌های درست صادراتی و ارزی می‌تواند این روند را مستمرا بهبود بخشد. وی تصریح کرد: کاهش اتکا به درآمدهای نفتی، متنوع سازی درآمدهای ارزی، تعیین نقشه راه برای صادرات کشور و از همه مهم‌تر ثبات در سیاست‌ها از اهم موضوعات سیاست‌گذاری در کشور است. رئیس کل بانک مرکزی گفت: در این‌ راستا دو موضوع مهم در جلسه روز قبل هیات دولت مطرح شد:
 • راهکار مقابله با فرار از رفع تعهد ارزی

  نایب رئیس کمیسیون تسهیل تجارت اتاق بازرگانی ایران می‌گوید با ثبت فاکتور منشأ تولید در سامانه جامع گمرک می‌توان مانع از سوء‌استفاده دارندگان کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای به‌منظور فرار از رفع تعهد ارزی شد.
 • جزئیات لیزینگ مسکن شرکت ایرانیان

  گروه بنگاه‌ها: در دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر شرکت‌های لیزینگ (واسپاری) تنها ماده ۳۵،مربوط به اعطای تسهیلات لیزینگ مسکن است که فعالیت لیزینگ غیر از لیزینگ‌های وابسته بانک را مجاز شمرده است. در این ماده آمده است که اعطای تسهیلات مسکن توسط شرکت لیزینگ که موسسـه اعتبـاری و واحـد تابعـه موسسه اعتباری در آن سهامدار است، تابع تصـمیمات شـورای پـول و اعتبـار بـرای موسسات اعتباری است و درخصوص سایر شرکت‌های لیزینگ، حـداکثر بـه میـزان ۷۰ درصد ارزش ملک موضوع لیزینگ امکان‌پذیر است. در این میان چند شرکت لیزینگی به‌صورت محدود در بخش لیزینگ مسکن فعالیت دارند.
 • برگزاری اولین رویداد پیش‌شتاب‌دهی آنلاین کشوری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت توسعه خدمات کارآفرینی مسکن از برنامه‌ریزی برای برگزاری رویداد پیش‌شتاب دهی آنلاین موسوم به «ناواتک» با همکاری شرکت فناوری اطلاعات ناواکو خبر داد. حمید یاری در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با بیان اینکه ناواتک، اولین رویداد پیش‌شتاب‌دهی آنلاین کشوری است که به همت دو شرکت توسعه خدمات کارآفرینی مسکن و ناواکو که متعلق به بانک مسکن هستند، برگزار می‌شود، اظهار کرد: این رویداد با هدف کمک به تمام افراد خلاق و علاقه مند به اکوسیستم استارت‌آپی کشور بدون محدودیت زمان و مکان برگزار می‌شود و مقصود شرکت کارآفرینی از برگزاری این رویداد، توزیع یکسان منابع انباشته بخش آموزش در سراسر کشور و نیز کمک به جذب سرمایه‌گذار و تجاری‌سازی محصولات استارت‌آپی است.
 • اعلام برندگان جایزه یک میلیارد ریالی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: با برگزاری چهل و یکمین مرحله قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک سپه، ۲۹۵ برنده خوش‌شانس جایزه یک میلیارد ریالی کمک هزینه خرید مسکن مشخص شدند. در این مراسم که با حضور نمایندگانی از دادستانی کل کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی و عضو هیات‌مدیره و جمعی از مدیران بانک برگزار شد، برندگان چهل و یکمین مرحله قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک سپه مشخص شدند. بنابراین گزارش، تعداد کل جوایز این دوره از قرعه‌کشی حساب‌ها ۴۷۶ هزار و ۱۴۳ فقره بود که ۲۹۵ جایزه آن مربوط به کمک هزینه خرید مسکن (هر کدام به مبلغ یک میلیارد ریال)، ۴۹۵ جایزه کمک هزینه خرید خودروی ایرانی (هرکدام به مبلغ ۳۰۰ میلیون ریال)، یک هزار و ۸۹۵ جایزه کمک هزینه سفر به عتبات عالیات (هرکدام به مبلغ ۲۰ میلیون ریال) و ۴۷۳ هزار و ۴۵۸ جایزه کمک هزینه خرید صنایع دستی (هر کدام به مبلغ یک میلیون ریال) بود.
 • امضای تفاهم‌نامه بیمه حکمت و سازمان تربیت بدنی ارتش

  گروه بنگاه‌ها: بیمه حکمت و سازمان تربیت بدنی ارتش جمهوری اسلامی ایران تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردند. به گزارش روابط عمومی بیمه حکمت، این تفاهم‌نامه با حضور دکتر غلامحسین چایچی مدیرعامل بیمه حکمت و امیر فولادی رئیس سازمان تربیت بدنی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سالن کنفرانس شرکت بیمه حکمت منعقد شد. از مهم‌ترین اهداف این تفاهم‌نامه می‌توان به استفاده بهینه از منابع و امکانات طرفین در زمینه‌های مختلف برای توسعه امور ورزشی و بیمه‌ای در سطح یگان‌ها و پایگاه‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران و تبلیغات گسترده بیمه حکمت در بخش‌های همگانی و قهرمانی ورزش ارتش جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.
 • میانگین‌ها مفیدند اما...

  داریوش پورداداشی
  امروزه با توجه به نقش‌آفرینی علم آمار در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و انتشار فزاینده اطلاعات آماری، به‌کارگیری حقه‌ها و استفاده ناصحیح از آن به یکی از معضلات اساسی پیش روی این علم تبدیل شده است. برخی از متخصصان بی‌تعهد، آمار را به شکل صادقانه‌ای بیان نکرده و باعث برداشت‌های نادرست مخاطبان می‌شوند. واقعیت امر این است که برخی فنون آماری از چنان انعطافی برخوردارند که زمینه هر‌گونه تعبیر و تفسیر را به همراه توجیه ظاهرا علمی فراهم می‌آورند. نظیر استفاده از انواع مختلف شاخص‌‌ها که به یکی از فراگیرترین ابزار عدم صداقت در ارائه آمار تبدیل شده است. به‌گونه‌ای‌که از آنها برای بزرگ‌نمایی، کوچک‌نمایی و غیرعادی جلوه دادن واقعیت‌های داده استفاده می‌شود. شاخص‌ها اعدادی برای توصیف اجمالی توزیع داده‌ها هستند که گاه با اندازه‌گیری از کل جامعه و گاه از طریق نمونه‌ای تصادفی از آن به‌دست می‌آیند.
 • تداوم ابهام برگزیت برای طلا

  دنیای اقتصاد: نااطمینانی‌های موجود در بازار که سرنوشت آنها هنوز نامشخص است، باعث به‌وجود آمدن رویکرد دوگانه‌ای درباره آینده قیمت طلا شده است. پیشروی بحث توافق‌نامه تجاری با چین و رای‌گیری برگزیت و معامله اخیر بریتانیا و اتحادیه اروپا سبب اختلاف‌نظر بین شرکت‌کنندگان نظرسنجی وال‌استریت و مین‌استریت شده است. به‌نظر می‌آید سناریوهای ممکن درباره تصمیم مجلس بریتانیا در مورد برگزیت، می‌تواند پیش‌بینی یکی از طرفین کاهشی یا افزایشی قیمت طلا در کوتاه‌مدت را محقق کند.
 • تورم بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در کمترین سطح ۱۹ ماه اخیر

  ایسنا: با وجود تلاش‌های گسترده بانک مرکزی اروپا برای افزایش نرخ تورم در کشورهای اروپایی، نرخ تورم در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا در دوازده ماه منتهی به سپتامبر با ۲/ ۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه اوت به ۲/ ۱ درصد رسید تا بیش از پیش از سطح هدف‌گذاری شده فاصله بگیرد.
 • الزام صرفه‌جویی در مصرف منابع بانک مرکزی

  تسنیم: طهماسب مظاهری اظهار کرد: «معمای نقدینگی همواره از سوالاتی بود که پیش روی سیاست‌گذاران اقتصادی و دولت وجود داشته؛ از یکسو نقدینگی مایه حیات اقتصاد است و از دیگر سو رشد نقدینگی اگر بیش از رشد تولید باشد، تورم‌زاست.»
 • رونمایی از سامانه خدمات بانکی نابینایان در بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: سامانه خدمات بانکی نابینایان که با هدف تسهیل دسترسی خدمات برای نابینایان طراحی شده، در شعبه میدان هفت‌‌تیر بانک اقتصادنوین رونمایی شد.به گزارش روابط‌عمومی بانک اقتصادنوین؛ در مراسم رونمایی این سامانه که با حضور محمد ربیع‌‌زاده معاون کسب‌‏وکاراین بانک، نمایندگانی از انجمن نابینایان و جمعی از مشتریان نابینا در شعبه میدان هفت‌‌‌تیر برگزار شد، ربیع‌زاده ضمن تبریک روز جهانی عصای سفید به نابینایان، گفت: جمعیت ۱۸۰ هزار نفری روشندلان کشور باید همواره مورد توجه قرار گیرند. وی با اشاره به رویکرد بانک اقتصادنوین در ایفای مسوولیت‌‏های اجتماعی، گفت: بانک اقتصادنوین ارائه خدمات بانکی باکیفیت به آحاد جامعه را رسالت خود می‌‏داند. در ادامه دکتر علی‏‌اکبر جمالی مدیرعامل انجمن نابینایان، ضمن قدردانی از بانک اقتصادنوین، ابراز امیدواری کرد این سامانه در تمام بانک‌های کشور راه‌اندازی شود.در پایان این مراسم سامانه یادشده توسط مهمانان نابینا افتتاح شد و برخی از خدمات آن به‌صورت نمادین مورد استفاده قرار گرفت.بنا براین گزارش سامانه ویژه نابینایان، شامل دو بخش سخت‌‏افزاری و نرم‏‌افزاری است و مانیتور بریل دارد که در فرآیند تبدیل، دو خروجی صوتی و بریل به کاربران خود ارائه می‌‏دهد.
 • افتتاح مدرسه بانک تجارت درشهرستان ایذه

  گروه بنگاه‌ها: با مشارکت بانک تجارت مدرسه دو کلاسه «امید تجارت» در روستای موردفل شهرستان ایذه استان خوزستان به بهره‌برداری رسید. به گزارش روابط‌عمومی بانک تجارت، در این مراسم که با حضور رزازان رئیس هیات‌مدیره این بانک، احمدی‌آذر رئیس اداره روابط‌عمومی و مدیران بانک تجارت خوزستان، معاون فرماندار شهرستان ایذه و سایر مسوولان شهردر روستای موردفل از توابع شهرستان ایذه همراه بود، مدرسه دو کلاسه امید تجارت افتتاح شد.
 • برگزاری دومین مرحله قرعه‌کشی طرح همراز بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: دومین مرحله قرعه‌کشی طرح فعالان همراه بانک سینا (همراز) در باشگاه مشتریان بانک با حضور واحدهای نظارتی برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک سینا، دومین دوره قرعه‌کشی طرح همراز بین آن دسته از کاربران فعال همراه بانک انجام پذیرفت که در طول اجرای طرح به انجام تراکنش‌های بانکی از این درگاه اقدام و حداقل ۳۰۰ امتیاز را کسب کرده بودند. جوایز این مرحله از قرعه‌کشی شامل ۱۰۰ جایزه ۵ میلیون ریالی، ۲۰۰ جایزه ۲ میلیون ریالی و ۱۰۰ جایزه یک میلیون ریالی است که اسامی برندگان به‌زودی در سایت باشگاه مشتریان در بخش نتایج قرعه‌کشی برای عموم قابل مشاهده خواهد بود. بنابر این گزارش مشتریان بانک سینا برای بهره‌مندی از طرح‌های باشگاه مشتریان و جوایزی که متعاقبا اعلام خواهد شد از هم‌اکنون می‌توانند امتیازات خود را با انجام تراکنش در درگاه‌ها و بسترهای الکترونیک این بانک افزایش دهند. اولین مرحله قرعه‌کشی طرح همراز روز ۲۲ تیرماه انجام شد و برندگان جوایز خود را دریافت کردند.
 • انتخاب مدیرعامل جدید شرکت پرداخت نوین

  گروه بنگاه‌ها: وحید حجتی به‌عنوان مدیرعامل جدید شرکت پرداخت ‌نوین انتخاب شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک اقتصادنوین، حجتی که دانش‌آموخته نرم‌افزار کامپیوتر در مقطع کارشناسی است، دوره‌های فنی و تخصصی MBA،CCNA و DBA را نیز گذرانده است. او پیش از این در سمت‌های اجرایی و مدیریتی مختلفی از جمله شرکت پرداخت اول کیش، توسن و ایران‌ کیش عهده‌دار مسوولیت بوده است. بنابراین گزارش پرداخت ‌نوین که از شرکت‌های گروه اقتصادنوین محسوب می‌شود، خدمات متنوعی در زمینه دستگاه‏های خودپرداز، پایانه‌های فروش، کیوسک، درگاه‌های پرداخت اینترنتی و موبایلی ارائه می‌دهد.
 • تجلیل از مشتری وفادار و برنده جایزه طرح کیان بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: برنده۵۰۰ میلیون ریالی طرح کیان بانک پارسیان در شعبه زابل مورد تجلیل قرارگرفت.به گزارش روابط‌عمومی بانک پارسیان محمد شیخ‌ویسی، رئیس شعبه بانک پارسیان زابل در مراسم تجلیل از برنده طرح کیان؛ هدف از افتتاح شعبه زابل علاوه‌بر ارائه خدمات مالی به مشتریان را پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب وکار و بنگاه‌های اقتصادی و پرداخت تسهیلات اشتغالزایی، قرض‌الحسنه ازدواج و... برشمرد. وی همچنین به محصولات و طرح‌های جدید بانک پارسیان تحت عنوان «پژواک پارسیان، طرح اعتباری نوید پارسیان ویژه فعالان تجاری» اشاره کرد و افزود: مشتریان می‌توانند با سپرده‌گذاری و استفاده از این طرح‌ها از مزایا و تسهیلات ویژه آن بهره‌مند شوند. همچنین مراسم قرعه‌کشی مرحله دوم طرح کیان پارسیان برای معرفی ۱۰ برنده کمک هزینه خرید خودرو تولید داخلی دوم شهریورماه ۹۸ برگزار شد و برندگان خوش‌شانس از شهرستان‌های اهواز، مشهد، خرم‌آباد، زابل، ساوه و ۵ نفر از تهران هدایای خود را دریافت کردند.
 • آمریکا اعمال تعرفه بر واردات ۵/ ۷ میلیارد دلار کالا از اروپا را کلید زد

  فارس: دولت آمریکا اعمال تعرفه‌های تنبیهی به‌دلیل حمایت اتحادیه اروپا از شرکت هواپیماسازی ایرباس را با چراغ سبز سازمان تجارت جهانی رسما آغاز کرد. به گزارش راشاتودی، اقدام تنبیهی آمریکا شامل اعمال تعرفه ۱۰ درصدی بر واردات هواپیماهای ایرباس و تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات برخی محصولات کشاورزی از جمله پنیر ایتالیاست.
 • آلمان،‌ فرانسه و ایتالیا به‌دنبال ممنوع کردن ارز مجازی فیس‌بوک در اروپا

  فارس: وزیر اقتصاد فرانسه گفت: پاریس، رم و برلین به‌دنبال ممنوع کردن ارز مجازی فیس‌بوک یا همان «لیبرا» در اروپا هستند.

بیشتر