آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۳۴

 • سکانس دوم اقتصاد ۹۸

  دنیای اقتصاد: سکانس دوم اقتصاد کشور در سال جاری در «سمینار علمی چشم‌انداز بازارها در نیمه دوم سال ۹۸» به نمایش درآمد. کارشناسان در این سمینار با مرور شاخص‌های بخش حقیقی اقتصاد پیش‌بینی کردند که رکود در سال جاری نسبت به سال قبل عمق بیشتری پیدا خواهد کرد. اقتصاددانان در شناسایی جنس رکود فعلی و تفاوت آن نسبت به تجربه تحریم‌های قبلی به دو نکته مهم اشاره کردند؛ اولین تفاوت وقوع رشد منفی خدمات (به‌عنوان بزرگ‌ترین بخش از اقتصاد ایران) در رکود فعلی است؛ در حالی‌که در دوره قبلی چنین کاهشی در رشد این بخش رخ نداده بود. نکته دوم مربوط به افت مصرف خانوارها است. سناریوهای احتمالی روند تورم نیز شاخص دیگری بود که سکانس دوم اقتصاد ایران را به نمایش گذاشت. کارشناسان مسیر آینده تورم پس از تخلیه شوک ارزی را وابسته به رفتار بانک مرکزی و دولت در پوشش کسری بودجه دانستند؛ به‌گونه‌ای‌که تورم در صورت اخذ سیاست‌های مناسب در مسیر کاهشی قرار می‌گیرد و در غیر این‌صورت، در یک روند معکوس به روند افزایشی بازخواهد گشت. در این سمینار که گروه رسانه‌ای «دنیای اقتصاد» برگزار کرد، وضعیت بازارهای دارایی در نیمه دوم سال نیز تحلیل و بررسی شد.
 • آغاز کاهشی بازار ارز و سکه

  دنیای اقتصاد: در اولین روز کاری هفته، دلار و سکه کاهش قیمت را تجربه کردند. روز یکشنبه، شاخص ارزی از همان ابتدای روز تمایل خود را برای افت نشان داد و معاملات را زیر مرز ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی آغاز کرد. روند کاهشی این ارز در طول روز به آرامی ادامه یافت و در نهایت ساعت ۴ بعدازظهر دلار روی عدد ۱۱ هزار و ۳۷۰ تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۴۰ تومان پایین‌تر از روز پنج‌شنبه بود و موجب شد کمترین قیمت این ارز از اول مهرماه به ثبت برسد.
 • بیمه تعاون در بالاترین سطح توانگری مالی

  گروه بنگاه‌ها: با تایید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران توانگری مالی شرکت بیمه تعاون در سطح یک قرار گرفت. بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اجرای ماده ۶ آیین‌نامه نحوه محاسبه و نظارت بر توانگری مالی موسسات بیمه (شماره ۶۹) و براساس صورت‌های مالی مصوب سال۱۳۹۷، توانگری مالی سال ۱۳۹۸ بیمه تعاون را در سطح یک تایید و اعلام کرد.مبنای محاسبات توانگری مالی، اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی حسابرسی شده مصوب مجامع عمومی موسسات بیمه و مفاد آیین‌نامه ۶۹ است.
 • صنعت بیمه راهی جز خلق کسب و کارهای جدید ندارد

  گروه بنگاه‌ها: دبیرکل سندیکای بیمه‌گران ایران طی سخنرانی خود در دومین همایش بیمه‌های عمر و تامین آتیه به تبیین نقش سندیکا در توسعه بیمه‌های زندگی پرداخت.کریمی در سخنان خود با تحلیل وضعیت صنعت بیمه در سطح جهان، عنوان داشت که بازارهای نوظهور سهم روزافزونی از حق بیمه جهانی را طی دهه آینده به خود اختصاص خواهند داد.وی افزود: پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد آسیا و اقیانوسیه تا سال ۲۰۲۹، معادل ۴۲ درصد حق بیمه جهانی را به خود اختصاص می‌دهند و حق بیمه بازارهای نوظهور با سرعت بیشتر از تولید ناخالص داخلی رشد می‌کند.وی در ادامه با اشاره به نقش سندیکا در مدار توسعه بیمه‌های زندگی خاطرنشان کرد: تمام ارکان سندیکا در این راستا فعالند و کارگروه توسعه بیمه‌های زندگی فعالیت اثرگذاری در این زمینه دارد. کریمی مقررات‌زدایی، سازمان فروش، همکاری متقابل بیمه‌گران و ارتباط دانشی با ملل مترقی را از نیازمندی‌های توسعه بیمه‌های زندگی دانست و افزود: ملل مترقی در باب بیمه‌های عمر تفاوت‌های اساسی در کارشان دیده می‌شود.
 • لزوم تقویت بازارهای ثانویه برای توسعه بیمه‌های زندگی

  رئیس کل بیمه مرکزی گفت: مردم کشور ما نسبت به استفاده از خدمات بیمه‌های زندگی تمایل بسیاری دارند اما متاسفانه زمینه‌های آگاهی‌سازی در این خصوص، اندک است. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی که در دومین همایش بیمه عمر و آتیه شرکت بیمه پاسارگاد سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب افزود: نهاد ناظر در چند سال اخیر بیمه‌های زندگی را به‌عنوان یک اصل استراتژیک و هدف‌گذاری توسعه‌ای، در راس برنامه‌های خود قرار داده است.
 • سانسور طلا در آمار چین

  دنیای اقتصاد: چین اعلام کرده است در سال جاری ۱۰۶ تن به ذخایر طلای خود افزوده؛ اما بسیاری از گمانه‌زنی‌ها حاکی از غیرواقعی بودن آمار اعلام شده از سوی دولت چین است. شواهدی مانند اینکه چین بزرگترین مصرف‌کننده و تولیدکننده طلای جهان است، این حدس را تقویت می‌کند. چین از طلا به‌عنوان ابزاری برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا و همچنین ترویج پول ملی این کشور در سطح بین‌المللی استفاده می‌کند. یکی دیگر از روش‌های ترویج یوآن تنظیم قراردادهای غیردلاری با کشورهای همسو یا تحت‌تحریم است، از این‌رو مسوولان کشور روسیه قصد دارند برای هر چه کمترشدن وابستگی این کشور به دلار، از ارزهای جایگزین مانند یوآن و یورو استفاده کنند. به دلیل تحریم‌های وضع‌شده توسط آمریکا علیه روسیه مشارکت بانک‌های آمریکایی در بازار بدهی روسیه کاهش پیدا کرده است و روسیه نیز قصد دارد در سال آینده اوراق با پشتوانه یوآن منتشر کند.
 • آغاز عصر جدید بانک مرکزی اروپا

  کریستین لاگارد فرانسوی در حالی رسما رئیس بانک مرکزی اروپا شد که انتظار می‌رود بانک‌های اروپایی با مدیریت جدید و در دوران سخت اقتصادی کنونی باید خود را آماده تغییرات ساختاری کنند.
 • حمله شدید «یی‌گانگ» به آمریکا

  رئیس بانک مرکزی چین گفت که اقتصاد جهانی با تنش‌های تجاری و سیاست‌های غیرقابل اطمینان واشنگتن با ریسک‌های محسوسی مواجه شده است.به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، «یی‌گانگ» که برای شرکت در اجلاس مشترک بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به واشنگتن رفته است، ضمن ابراز ناامیدی پکن نسبت به رویکرد صندوق بین‌المللی پول برای به رسمیت شناختن نفوذ رو به گسترش چین و سایر کشورهای دارای رشد سریع گفت که کاهش ارزش یوآن به محدوده روانی کمتر از ۷ دلار در نتیجه فشار بازارها بوده و بانک مرکزی و دولت چین نقشی در آن نداشته‌اند. گانگ با مقصر دانستن آمریکا در افزایش نوسانات بازارها گفت که طرف آمریکایی ناعادلانه چین را به دستکاری تعمدی در نرخ ارز متهم کرده است. وی افزود که بر خلاف ادعاهای وزارت خزانه‌داری آمریکا، با در نظر گرفتن بنیان‌های اقتصادی و میزان عرضه و تقاضا، ارزش یوآن در سطح کاملا معقولی قرار دارد.
 • ظرفیت‌های افزایش سرمایه بانک ملت از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور مالی بانک ملت، در خصوص لزوم انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها گفت: تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت ضمن ایجاد شفافیت در صورت‌های مالی، انعکاس ارزش واقعی دارایی‌ها، افزایش خصوصیت کیفی مربوط بودن اطلاعات و در نتیجه مفید بودن اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی، باعث بهبود برخی از نسبت‌های مالی ازجمله نسبت بدهی‌های بلندمدت به کل دارایی‌ها می‌شود و اطلاعات مرتبط با اموال غیرمنقول بانک را به استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (I FRS) نزدیک می‌کند.
 • معرفی «سیمرغ تجارت» به‌عنوان شرکت‌ دانش‌بنیان

  گروه بنگاه‌ها: شرکت سامانه‌های یکپارچه سیمرغ تجارت پس از بررسی سه ماهه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان معرفی شد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، شرکت سامانه‌های یکپارچه سیمرغ تجارت که در زمینه ارائه راهکارهای نوین بانکی با تمرکز بر پرداخت خرد الکترونیکی فعالیت می‌کند، پس از بررسی سه ماهه کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان توانست به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان معرفی شود. این شرکت که به‌عنوان یکی از شرکت‌های گروه مالی بانک تجارت مطرح است، در حوزه کیف پول الکترونیک، کارت‌های هوشمند و اپلیکیشن‌های موبایلی (ست)، همچنین خدمات کارت‌های مغناطیسی از جمله صدور کارت‌های هدیه، بن‌کارت و توریست کارت و خدمات نوین پرداخت الکترونیک از جمله سامانه هوشمند پرداخت کرایه و سامانه ناوبری و پایانه‌های چندمنظوره فروشگاهی فعالیت دارد.
 • پرداخت ۳۴۵۵ فقره وام قرض‌الحسنه مشاغل خانگی از سوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران در شش ماه اول سال ۹۸ سه هزار و ۴۵۵ فقره بالغ بر ۵۲۷ میلیارد ریال وام قرض‌الحسنه مشاغل خانگی پرداخت کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، این بانک در راستای عمل به مسوولیت اجتماعی و حمایت از بخش‌های نیازمند جامعه، تامین مالی قرض‌الحسنه راه‌اندازی مشاغل خانگی را همچنان ادامه می‌دهد به نحوی که در شش ماه اول سال جاری به معرفی شدگان نهادهای حمایتی، سه هزار و ۴۵۵ فقره وام قرض‌الحسنه به ارزش ۵۲۷ میلیارد ریال پرداخت کرده است. معرفی‌شدگان کمیته امداد امام خمینی(ره) ۷۴۰ فقره، کارآفرینان مورد حمایت سازمان بهزیستی هزار و ۲۱ فقره و معرفی‌شدگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هزار و ۶۹۴ فقره از وام مشاغل خانگی بانک صادرات ایران برخوردار شده‌اند. توجه و حمایت از مشاغل خانگی در قالب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی طی سال‌های گذشته تاکنون، در دستور کار بانک صادرات ایران قرار داشته است. از ابتدای سال ۹۷ تاکنون این بانک ۲۷ هزار و ۳۰۳ فقره وام قرض‌الحسنه مشاغل خانگی بالغ بر ۳ هزار و ۸۳۷ میلیارد ریال پرداخت کرده است. بنا بر این گزارش حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشور در حالی طی سالیان متمادی از سوی بانک صادرات ایران پیگیری می‌شود که طی شش ماه اول سال ٩٨ نیز بیش از ٩١ هزار و ٧٥٤ فقره وام قرض‌الحسنه بالغ بر ١٣٨ هزار میلیارد ریال به مناطق محروم و نیازمند کشور پرداخت شده است.
 • بهره‌برداری از بیست و دومین مدرسه ساخت بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: در نخستین روزهای سال تحصیلی، بیست ‌‏و دومین مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای رشوانلوی شهرستان شیروان در استان خراسان شمالی افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین؛ مراسم افتتاح این مدرسه با حضور صفایی، معاون سرپرستی شعب منطقه شرق ایران و جمعی از مقامات و مسوولان کشوری و استانی، معلمان و دانش‌‌آموزان مدرسه و اهالی روستای رشوانلو برگزار شد. در این مراسم صفایی ضمن تبریک فرارسیدن سال تحصیلی جدید، شرحی از آمار مدارس در دست ساخت و افتتاح ‌شده بانک اقتصادنوین را در اختیار حاضران قرار داد. معاون سرپرستی شعب منطقه شرق کشور با اشاره به رویکرد بانک اقتصادنوین در ایفای مسوولیت‌‏های اجتماعی گفت: بانک مشارکت در این قبیل امور خیریه و انسان‌‌‌دوستانه را وظیفه خود می‌‌داند، از این‌رو در حد توان در این عرصه حضور داشته و تاکنون در ساخت و احداث ۳۴ مدرسه در مناطق کمتر برخوردار کشور مشارکت کرده است که از این تعداد، ۲۲ مدرسه به بهره‌‌برداری رسیده‌اند.
 • اقتصاد ونزوئلا ۳۵ درصد کوچک‌تر می‌شود!

  صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود از اقتصاد کشورهای قاره آمریکا، اعلام کرد بولیوی بیشترین رشد را خواهد داشت. به گزارش «ایسنا» صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود به بررسی وضعیت اقتصادی کشورهای آمریکای جنوبی و شمالی پرداخت. در بین کشورهای آمریکایی، بیشترین رشد اقتصادی در سال جاری میلادی مربوط به بولیوی با ۹/ ۳ درصد خواهد بود و پس از این کشور، کلمبیا با ۴/ ۳ درصد و پرو با ۶/ ۲ درصد قرار خواهند داشت. کمترین رشد اقتصادی این منطقه که بدترین رشد اقتصادی در جهان نیز محسوب می‌شود مانند سال گذشته مربوط به ونزوئلا با رشد منفی ۳۵ درصدی خواهد بود. اقتصاد ونزوئلا سال گذشته نیز ۱۰ درصد کوچک‌تر شده بود. آرژانتین با منفی ۱/ ۳درصد و پورتوریکو با منفی ۱/ ۱ درصد بعد از ونزوئلا قرار دارند. همچنین کمترین نرخ تورم مربوط به پورتوریکو با منفی ۱/ ۰درصد خواهد بود و پس از این کشور، اکوادور با ۴/ ۰ درصد قرار دارد. از سوی دیگر تورم ونزوئلا ۲۰۰ هزار درصد و آرژانتین ۱/ ۵۴ درصد پیش‌بینی شده است. ونزوئلا همچنین رکورددار نرخ بیکاری با ۲/ ۴۷ درصد خواهد بود. طبق این گزارش، رشد اقتصادی کانادا در سال جاری ۵/ ۱ درصد خواهد بود که نسبت به گزارش قبلی تغییری نکرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر