آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۱۷

 • پیش‌نگر اصلی نرخ تورم

  دنیای اقتصاد: پیش‌نگر اصلی تورم در اقتصاد ایران چیست؟ آیا متغیری وجود دارد که براساس آن روند تغییر شاخص قیمت‌ها را رصد کرد؟ تاکنون به سیاست‌گذار پولی توصیه می‌شد در دیده‌بانی تورم به روند رشد نرخ نقدینگی توجه داشته باشد؛ اما بررسی آمارهای کلیت‌های پولی اقتصاد کشور در دهه ۹۰ نشان می‌دهد که حجم پول پیش‌نگر اصلی تورم در اقتصاد ایران است. روند تطابق حرکت شاخص قیمت‌ها و تغییرات حجم «پول» که جزئی از نقدینگی است، رفتار تورم را بهتر توضیح می‌دهد. به عبارت دیگر همبستگی بیشتری بین رشد نقطه به نقطه حجم پول و نرخ تورم وجود دارد. این مساله نشان می‌دهد انتخاب نقدینگی به‌عنوان قطب‌نمای کنترل تورم، شاخص دقیقی نیست؛ البته به باور برخی از کارشناسان سیاست‌گذار در ناوبری سیاست پولی می‌تواند از پول و شبه‌پول در دو جهت بهره ببرد و ثبات قیمت‌ها و تورم را با تغییرات پول رصد و ثبات نظام مالی را از کانال تغییرات شبه‌پول دیده‌بانی کند. در این حالت تغییرات شبه‌پول اگر بدون پشتوانه صورت گیرد، می‌تواند ریسکی برای ثبات نظام تامین مالی قلمداد شود. در مقابل تغییرات حجم پول نیز ریسک شاخص قیمت‌ها را به دنبال دارد. نتیجه این تحقیق که از سوی گروه تحلیل «دنیای اقتصاد» انجام شده در استقرار لنگرهای مناسب برای متغیرهای مختلف به کار می‌آید.
 • هدف‌های کوتاه در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، دلار افزایش آرام خود را ادامه داد تا بتواند اثر کاهشی طلای جهانی بر بازار سکه را نیز خنثی کند. در دومین روز هفته، شاخص ارزی ۴۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ هزار و ۴۷۰ تومان رسید. این افزایش موجب شد که سکه تمام بهار آزادی نیز از مرز ۴ میلیون تومانی فاصله بگیرد و با ۱۵ هزار تومان رشد به بهای ۴ میلیون و ۲۰ هزار تومان برسد.
 • ضرورت استفاده از پوشش بیمه‌های اختیاری

  رئیس کل بیمه مرکزی گفت: در حال حاضر رشد صنعت بیمه در کشور محسوس است، اما هنوز جای کار دارد و باید فرهنگ استفاده از پوشش بیمه‌های اختیاری را در سطح جامعه تقویت کنیم.
 • اوکراین در صدد کاهش وابستگی به دلار

  وزارت دارایی اوکراین اعلام کرد این کشور صدور اوراق قرضه دلاری را متوقف می‌کند.
 • تمرکز بر افزایش پرتفوی ریالی بانک صنعت ومعدن

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: مدیر عامل بانک صنعت ومعدن گفت:۹/ ۱۴ میلیارد یورو تعهد ارزی برای بانک یک تهدید محسوب می‌شود براین اساس روی کاهش تعهدات ارزی از ۸۳ به ۷۰ درصد و افزایش پرتفوی ریالی تمرکز کرده‌ایم. حسین مهری در یک نشست خبری با اعلام این مطلب با تاکید بر بخشنامه بانک مرکزی برای بازپرداخت تسهیلات ارزی با نرخ نیمایی افزود:افزایش نرخ ارز برای بازپرداخت تسهیلات، شوک به تولید است. وی ادامه داد: همچنین بانک مرکزی ابلاغ کرده که جرایم وام‌های تا ۵۰ میلیون تومان نیز بخشیده شود وبانک صنعت ومعدن این‌کار را انجام داده ومنتظر ابلاغ بخشودگی تسهیلات تا یکصد میلیون تومان هستیم. مطالبات ارزی بانک صنعت ومعدن ۹ هزار میلیارد تومان است که براساس بخشنامه بانک مرکزی با نرخ دلار ۷ هزار و۵۰۰ تومان و یورو ۸ هزار و۵۰۰ تومان محاسبه شده است.
 • افتتاح مدرسه خلیج‌فارس بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ثلاث باباجانی

  گروه بنگاه‌ها: مدرسه خلیج‌فارس (بانک قرض‌الحسنه مهرایران) طی مراسمی با حضور وزیر آموزش و پرورش، استاندار کرمانشاه، رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور و جمعی از مسوولان استانی، در شهرستان زلزله‌زده ثلاث باباجانی افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهرایران، مدرسه خلیج‌فارس شهرستان زلزله‌زده ثلاث باباجانی ۸ کلاس درسی دارد که هزینه ساخت و احداث آن را کارکنان بانک قرض‌الحسنه مهرایران به ارزش ۴میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال پرداخت کرده‌اند. این مدرسه، در آیینی متمرکز و همگام با ۷۲ مدرسه ساخته‌شده دیگر بعد از زلزله در این شهرستان، در اولین سفر محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش به استان کرمانشاه افتتاح شد.
 • مهلت سه ماهه برای بخشودگی سود و جرایم برخی تسهیلات بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن در راستای اجرای ماده (۲) تبصره ۳۵ قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵، طرح بخشودگی سود و جرایم تسهیلات مشمول اولویت‌های ابلاغی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به مدت سه ماه دیگر (تا پایان آذر ماه ۹۸) در دستور کار قرار داد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، براساس دستورالعمل اجرایی ماده ۲ آیین نامه اجرایی تبصره ۳۵ قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۵ بانک مسکن امکان بخشودگی سود و جرایم برخی از انواع تسهیلات بانکی که پیش از پایان سال ۱۳۹۵ سررسید شده‌اند پیدا کرده است. براساس ظرفیت قانونی ایجاد شده مشتریان بانک مسکن درصورت قرار گرفتن در هریک از اولویت‌ها درصورت واریز یکجا و نقدی باقیمانده از اصل تسهیلات مشمول بخشودگی سود قبل و بعد از سررسید و تمام وجه التزام‌های متعلقه خواهند شد. تسهیلات یارانه‌ای مورد حمایت دولت برای حوادث غیرمترقبه و مسکن روستایی و همچنین اشخاص حقیقی و حقوقی که به دلیل عدم بازپرداخت اقساط تسهیلات زندانی شده و حکم محکومیت ایشان قطعی شده است (تا سقف یک میلیارد ریال تسهیلات)
 • تسهیلات بانک قرض‌الحسنه رسالت به نیروهای مسلح

  گروه بنگاه‌ها: بانک رسالت به نیروهای مسلح تا ۶۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، بانک قرض‌الحسنه رسالت به نیروهای شاغل وبازنشسته نیروهای مسلح تا سقف مبلغ ۶۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند. این وام با کارمزد ۲ درصد پرداخت می‌شود ودر صورتی که متولی اعتبار تسهیلات، سازمان مربوطه باشد معرفی‌نامه نیز الزامی است.
 • واگذاری۶۰ هزار میلیارد تومان اموال بانک‌ها

  معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد گفت: امسال ۶۰ هزار میلیارد تومان از املاک و شرکت‌های بانک‌ها فروخته و واگذار می‌شود.
 • عدم قطعیت برگ برنده طلا؟

  دنیای اقتصاد: به‌‌رغم افت یک درصدی طلا در هفته گذشته، برخی از تحلیلگران به دلیل افزایش نااطمینانی‌ها هنوز نسبت به آینده این بازار خوش‌بین هستند. رویدادهای متفاوتی از برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) تا استیضاح دونالد ترامپ در آمریکا و اختلافات تجاری در جهان وجود دارد و این میزان از عدم قطعیت به افزایش قیمت طلا منجر خواهد شد.تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نیوز نشان می‌دهد که تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران مین‌استریت درباره روند قیمت طلا در روزهای آینده اختلاف‌نظر دارند.در حالی که تحلیلگران وال‌استریت پیش‌بینی می‌کنند که قیمت طلا در روزهای آتی تغییر چندانی نخواهد داشت، ولی سرمایه‌گذاران مین‌استریت پیش‌بینی کردند که قیمت طلا همچنان صعودی خواهد بود.
 • اقتصاد منطقه یورو در سراشیبی رکود

  اقتصاد آلمان در آستانه رکود قرار دارد و رشد بسیاری از اقتصاد‌های بزرگ منطقه یورو کند شده است.به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، دورنمای اقتصاد منطقه یورو ضربه دیگری خورد و به خاطر بدتر شدن بی‌ثباتی ناشی از درگیری‌های تجاری و برگزیت، اطمینان در صنعت به پایین‌ترین حد طی ۶ سال گذشته رسید.
 • یلن از وضعیت اقتصاد آمریکا نگران شد

  رئیس سابق بانک مرکزی آمریکا گفت که این نهاد نسبت به وضعیت اقتصادی این کشور بیش از حد خوش‌بین است.
 • بیمه مرکزی و سندیکای بیمه گران نگرانی وزیر اقتصاد را مرتفع کنند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه پاسارگاد در واکنش به اظهارات وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره «حس فساد در صنعت بیمه» گفت: به‌منظور حفظ اعتبار صنعت بیمه و پیشگیری از لطمه به اطمینان آحاد مختلف جامعه به این صنعت، این موضوع باید در جمع شرکت‌های بیمه (سندیکا) با مشارکت بیمه مرکزی مورد بررسی و تبادل‌نظر قرار گرفته و اقدام حرفه‌ای و قاطع، متناسب با نتایج بررسی انجام شود.
 • واکنش سریع بیمه معلم در پی اقدام سایت جعلی

  گروه بنگاه‌ها: دریافت حق بیمه حوادث دانش‌آموزی از طریق سایت school.bime فاقد اعتبار است. شرکت بیمه معلم طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد، سایتی با آدرس https:/ / school.bime.website که با نام بیمه معلم اقدام به دریافت حق بیمه، بابت حوادث دانش‌آموزی می‌نماید، فاقد اعتبار است.
 • انتشاراوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک توسعه تعاون

  گروه بنگاه‌ها: انتشار اوراق گواهی سپرده مدت‌دار بانک توسعه تعاون با نرخ سود علی‌الحساب ۱۸ درصد از تاریخ ۷ تا ۱۳ مهرماه در شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشور انجام می‌شود. به گزارش روابط عمومی بانک توسعه تعاون، این اوراق ویژه سرمایه‌گذاری عام یک‌ساله و به‌صورت بانام و الکترونیک عرضه می‌شود ضمن آنکه نرخ بازخرید قبل از سررسید آن نیز ۱۰درصد است. هم‌وطنان می‌توانند در تاریخ‌های ذکرشده با مراجعه به کلیه شعب بانک توسعه تعاون در سراسر کشور از این فرصت سرمایه‌گذاری بهره‌مند شوند.
 • احتمال کاهش نرخ بهره در انگلیس به‌دلیل برگزیت

  عضو کمیته سیاست‌گذاری بانک مرکزی انگلستان از احتمال کاهش نرخ بهره در این کشور با توجه به مسائل مربوط به برگزیت خبر داد.

بیشتر