آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۱۸

 • دست فرمان خراب در بازار اوراق

  دنیای اقتصاد: نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که اعمال نرخ‌های دستوری اثر مخرب در جریان تامین مالی توسط اوراق مالی شده است. بر اساس این گزارش اعمال نرخ‌های دستوری و نامتناسب با شرایط بازار برای صکوک از سوی بانک مرکزی و سازمان بورس باعث شده که فروش این اوراق در بازار اولیه دشوار شود و هزینه متعهد پذیره‌نویسی و بازگردانی افزایش یابد، که منجر به افزایش هزینه تمام شده تامین مالی برای بنگاه می‌شود و توزیع منافع مالی میان شرکت‌های تامین سرمایه و سرمایه‌گذاران را غیرشفاف می‌کند. براساس یافته‌های این پژوهش، اصلاح نحوه مداخله نهادهای تنظیم‌گر درخصوص نرخ‌های صکوک در راستای تناسب بیشتر این نرخ‌ها با شرایط بازار، الزام به ارائه رتبه اعتباری صکوک و رتبه اعتباری بنگاه‌ها توسط موسسات رتبه بندی در بازار سرمایه، امکان انتشار صکوک بدون کوپن همچون اسناد خزانه برای بنگاه‌ها و در نهایت تلاش برای کاهش زمان رویه‌های اداری و اجرایی انتشار صکوک می‌تواند رغبت بنگاه‌ها و سرمایه‌گذاران را برای استفاده از این سازوکار افزایش دهد.
 • دلار بر سقف ۱۸ روزه

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار چهارمین افزایش متوالی را تجربه کرد تا یک رکورد افزایشی جدید را نیز به ثبت برساند. روز دوشنبه، بهای شاخص ارزی ۶۰ تومان افزایش یافت و روی عدد ۱۱ هزار و ۵۳۰ تومان قرار گرفت. شکست سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی از اهمیت زیادی برای افزایشی‌های بازار برخوردار بود و رفتن به نزدیکی سطح ۱۱ هزار و ۵۵۰ تومانی برای دلار از تاریخ ۲۱ شهریورماه سابقه نداشت. دلار در حالی به بالاترین قیمت ۱۸ روز اخیر خود دست پیدا کرد که تعداد زیادی از فعالان انتظار داشتند مطابق دفعات گذشته بازار با نزدیکی به سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی با افزایش فروش‌ها مواجه شود.
 • نگاهی به فرآیند ادغام بانک‌های نظامی

  محمد هادی اسلامی
  فرآیند ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه براساس مصوبات شورای پول و اعتبار و شورای عالی هماهنگی اقتصادی (سران سه قوه) اگرچه با اعلام سیاست‌گذار پولی کلید خورده است اما دغدغه‌ها و نگرانی‌های سهامدارانی که از طریق بازار سرمایه، اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند به‌دلیل تناقضات در سخن و عمل مجریان و شفاف نبودن اجرای فرآیند ادغام هر روز بیشتر می‌شود. حدود ۲۰ روز پیش آگهی دعوت مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده بانک حکمت ایرانیان با موضوع انتخاب اعضای هیات‌مدیره به تاریخ ۲۶/ ۰۶/ ۱۳۹۸ در روزنامه کثیرالانتشار بانک و سامانه کدال منتشر شد.
 • رونمایی از محصولات جدید بیمه تعاون

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه تعاون به همراه معاونان و مدیر استانی این مجموعه از شعبه ساری بازدید و ازمحصولات جدیدی چون بیمه مسوولیت افت قیمت خودرو و بیمه درمان انفرادی که به‌صورت انحصاری توسط بیمه تعاون ارائه می‌شود، رونمایی کرد. یونس مظلومی، دلیل سفرش به مازندران را سیاست‌های این شرکت در راستای شناسایی نقاط ضعف و قوت این مجموعه و یافتن فرصت‌های جدید در این زمینه دانست.
 • آمادگی بانک ایران زمین برای ارائه خدمات به زائران اربعین

  گروه بنگاه‌ها: مدیر روابط عمومی بانک ایران زمین از آمادگی کامل شعب این بانک در غرب کشور برای ارائه خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد. سیدمحمدحسین استاد از آمادگی کامل شعب این بانک در استان‌های ایلام، کرمانشاه و خوزستان برای خدمت رسانی مطلوب به زائران عتبات عالیات در مراسم اربعین امسال خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، استاد افزود:در استان‌های مذکور تمهیدات لازم برای پول‌گذاری، رصد شبانه روزی دستگاه‌های خودپرداز و افزایش سقف برداشت از خودپردازهای شعب در ایام اربعین انجام خواهد شد. همچنین استاد از سفر پورسعید مدیرعامل و قدیمی عضو هیات عامل بانک برای بازدید و دریافت گزارش اقدامات انجام شده برای ارائه خدمات بانکی مورد نیاز مشتریان و زائران ارجمند در این ایام به استان‌های غرب کشور خبر داد.
 • توزیع بسته‌های حمایتی بیمه پارسیان بین دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با آغاز سال تحصیلی ۹۹-۹۸، بسته‌های حمایتی نوشت‌افزار بیمه پارسیان در مدارس مناطق زلزله‌زده کرمانشاه توزیع شد. به گزارش روابط عمومی بیمه پارسیان، در راستای ایفای نقش مسوولیت اجتماعی و با هدف ارتقای سطح آموزشی و انگیزشی دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده در سال جدید تحصیلی، مسوولان بیمه پارسیان با حضور در مدارس مناطق زلزله‌زده و محروم کرمانشاه، بسته‌های نوشت افزار اختصاصی مقاطع مختلف تحصیلی را توزیع کردند. پیش از این نیز بیمه پارسیان دو باب مدرسه در دو روستای زلزله‌زده کرمانشاه برای دانش‌آموزان محروم از تحصیل افتتاح و ملزومات آنان را فراهم کرده بود.
 • صنعت بیمه سالانه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: نشست مهرماه شورای هماهنگی مدیران روابط عمومی صنعت بیمه میزبانی بیمه تجارت‌ نو برگزار شد. نیما نوراللهی، مدیرعامل تجارت‌نو در این نشست قدرت روابط عمومی‌ها را در شکل‌گیری افکار عمومی بیش از سایر نهادها عنوان کرده و درپرداختن به این مهم گفت: در پژوهشی با موضوع اینکه آیا فساد در جامعه وجود دارد یا نه؟ پاسخ ۸۳ درصد‌ پرسش شوندگان مثبت بوده است.
 • طلا محافظی در برابر تورم؟

  دنیای اقتصاد: طلا به‌عنوان محافظ تورمی در طول زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهد و رشد قیمت این فلز گرانبها ادامه دارد و همچنین باید محافظت در برابر استهلاک ارزی را فراهم کند. طلا به‌عنوان حد نهایی حفاظت در برابر تورم نیز شناخته می‌شود؛ اما بیشتر اثر‌بخشی آن در حال‌حاضر زیر سوال است. تاریخ نشان می‌دهد که طلا در بلند‌مدت مانند حفاظی در برابر تورم عمل می‌کند، اما نه برای دوره‌های کوتاه‌مدت. بین سال‌های ۱۸۹۵ تا ۱۹۹۹ میلادی قیمت واقعی طلا میانگین رشد ۳/ ۰ درصدی برای هر سال را به ثبت می‌رساند که در واقع برای ۱۰۰ سال قیمت واقعی طلا تغییر چندانی نداشته است.
 • بانک صادرات در بین ١٠ موسسه برتر بانکداری اسلامی

  گروه بنگاه‌ها: در جدیدترین تحلیلی که درباره بازار مالی اسلامی منتشر شده، نام بانک صادرات ایران در بین ۱۰ موسسه برتر فعال در بانکداری اسلامی به چشم می‌خورد.به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، در این گزارش تحلیلی که از سوی موسسه «مارکت ریسرچ نست» و با عنوان «بازار مالی اسلامی در جهان» منتشر شده، چهار بانک ایرانی در جمع فعالان اصلی بازار مالی اسلامی حضور دارند. بانک‌های صادرات، ملی، ملت و مسکن چهار بانک ایرانی هستند که نامشان در کنار دیگر بازیگران بزرگ حوزه فعالیت‌های مالی اسلامی به چشم می‌خورد. دیگر موسسه‌های فعالی که در کنار بانک‌های ایرانی در این لیست حضور دارند شامل بانک تجارت ملی عربستان، بانک اسلامی قطر، بانک عالینما عربستان، بانک اسلامی دبی، خانه اعتبارات کویت و مای بانک مالزی می‌شود. این گزارش به‌طور ویژه در رابطه با حجم فعالیت‌ها، روند اقدامات جاری و توسعه بازار مالی اسلامی تحقیق کرده است و موضوعاتی مانند فرصت‌های سرمایه‌گذاری، سیاست دولت‌ها، دینامیک‌های بازار، زنجیره تامین و شرایط رقابتی در بازار مالی اسلامی مورد پژوهش قرار گرفته است. نوآوری‌های فناورانه و پیشرفت در این زمینه که به ترویج بهتر بانکداری اسلامی در جوامع می‌انجامد نیز از دیگر آیتم‌های تاثیرگذار در این مطالعات بوده است. بانکداری اسلامی، صنعت بیمه اسلامی، اوراق قرضه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری از مواردی بوده که در بررسی فعالیت‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
 • تمدید تعلیق نماد بانک ملت تا ۱۵ مهرماه

  گروه بنگاه‌ها: تعلیق نماد معاملاتی بانک ملت به دلیل شفاف‌سازی درخصوص پرونده اخذ خسارت بانک ملت از خزانه‌داری انگلیس تا ۱۵ مهر ماه سال جاری تمدید شد. به گزارش «ایبِنا» ناظر بازار سهام با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال اعلام کرد: تعلیق نماد معاملاتی بانک ملت به استناد ماده ۱۹ مکرر ۱/ ۱۲ مکرر ۴ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات تداوم می‌یابد.در ادامه این اطلاعیه شفاف‌سازی آمده است: پیرو انتشار اطلاعیه ادامه تعلیق نماد معاملاتی بانک ملت در تاریخ ۲۳ شهریور ماه ۹۸، به‌رغم پیگیری‌های انجام شده، ابهامات موجود در وضعیت شفافیت اطلاعاتی ناشر، برطرف نشد و به همین منظور تعلیق نماد معاملاتی بانک ملت به مدت ۹ روز دیگر تا «۱۵ مهر ماه ۹۸» تمدید می‌شود. افزون بر این بانک ملت در اطلاعیه شفاف‌سازی درخصوص آخرین وضعیت پرونده اخذ خسارت از خزانه داری انگلیس اعلام کرد: با توجه به اهمیت و محرمانه بودن پرونده مذکور و نیز به منظور رعایت صرفه و صلاح بانک و صیانت از حقوق سهامداران و همچنین با هماهنگی مراجع نظارتی خارج از بانک، افشای ریز اطلاعات توافق صورت گرفته با خزانه‌داری انگلیس در حال حاضر مقدور نمی‌باشد و به همین منظور درخواست تمدید مجدد زمان تعلیق نماد معاملاتی به مدت ۱۵ روز ارائه شده است.

بیشتر