آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۱۲

 • مکث معامله‌گران در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز مهر، سکه تمام بهار آزادی به مرز ۴ میلیونی نزدیک‌تر شد و دلار از محدوده ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. روز دوشنبه، شاخص ارزی نوسانات بسیار محدودی را تجربه کرد و در بازه ۱۱ هزار و ۳۴۰ تا ۱۱ هزار و ۳۸۰ تومان نوسان کرد. حدود ساعت ۴ بعدازظهر هر دلار در بازار آزاد با قیمت ۱۱ هزار و ۳۵۰ تومان به فروش می‌رفت که ۵۰ تومان کمتر از روز یکشنبه بود. این ارز در آخرین روز شهریور نیز ۸۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود.
 • انحصار زدایی از نظام سنجش اعتبار

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی آخرین نسخه از آیین نامه نظام سنجش اعتبار که توسط هیات وزیران تصویب شده است را به بانک‌ها ابلاغ کرد. این آیین نامه در سال ۸۶ برای اولین بار تصویب شده که در آن به لزوم حضور شرکت‌های اعتبار‌سنجی تاکید شده است اما به نظر می‌رسد که این آیین نامه از اشکالات زیادی برخوردار بوده که یکی از آنها مطرح کردن یک شرکت انحصاری برای اعتبارسنجی است. اما به نظر می‌رسد در آیین نامه اخیر در راستای انحصار زدایی از این نوع شرکت ها، بیشتر بر قوانین تاسیس شرکت اعتبار‌سنجی و حد و حدود آن تاکید و از سوی دیگر نوع ارتباط موسسات اعتباری با این شرکت‌های اعتبار‌سنجی مشخص شده است.
 • «پول دیجیتالی» علیه «دلار»

  دنیای اقتصاد: آینده پول به احتمال زیاد به یک نسخه دیجیتالی که هم اکنون در کیف پول‌های مردم وجود دارد، متعلق خواهد بود. به این ترتیب امکان پایان سیستم پولی که جهان برای دهه‌های متوالی با آن درگیر بود، وجود خواهد داشت و چنین آینده‌ای به‌طور حتم بسیاری از طرفداران رمز‌ارزها را ناامید خواهد کرد. طرفدارانی که امیدشان حتی سرمایه‌شان را در کریپتو‌های شرکت‌های خصوصی از جمله بیت‌کوین گذاشته‌اند؛ هرچند بانک‌های مرکزی و دولت‌ها از مخالفان سرسخت رمزارزها به شمار می‌روند؛ اما به مرور تب تبدیل ارز‌های کلاسیک به یک نسخه دیجیتال ملی بالا گرفته است.
 • سیاست نرخ بهره منفی چگونه کار می‌کند؟

  بسیاری از بانک‌های مرکزی جهان در مواجهه با شرایط فعلی مجبور شده‌اند نرخ بهره را بیش از پیش کاهش دهند.
 • لاگارد : رشد اقتصادی جهان شکننده است

  کریستین لاگارد، رئیس بعدی بانک مرکزی اروپا هشدار داد که رشد اقتصاد جهانی شکننده و مورد تهدید است. به گزارش «ایبِنا» به نقل از فرانس پرس، لاگارد با هشدار درباره شکننده بودن وضعیت اقتصاد جهانی تصریح کرده است که برای مقابله با این چالش، سیاست‌گذاران باید نوسانات ناشی از تصمیم‌های فردی را به حداقل برسانند.
 • عزم دولت برای حمایت از کسب‌و‌کارهای نوین بانکی

  گروه بنگاه‌ها: رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت اقتصاد گفت: کسب‌و‌کارهای فین‌تک مزایای متعددی دارند و دولت و وزارت اقتصاد نیز به جمع‌بندی رسیده‌اند که این کسب‌و‌کارها می‌توانند به اقتصاد کشور کمک کنند. علی عبداللهی در گفت‌وگو با «ایبِنا» با اشاره به مزایای فین‌تک‌ها برای اقتصاد کشور گفت: کسب‌و‌کارهای نوین صنعت مالی و بانکی باعث افزایش دسترس‌پذیری به سرویس‌های مالی می‌شوند و بر همین اساس گسترش فعالیت این شرکت‌ها با ایجاد زیرساخت‌های لازم و حمایت دولت می‌تواند به توسعه دسترسی شهروندان به سرویس‌های مالی و افزایش رضایت عمومی از خدمات مالی و بانکی منجر شود؛ از سویی دیگر دولت با حمایت از فین‌تک‌ها می‌تواند سرویس‌هایی باکیفیت و خلاقانه در حوزه صنایع مالی ایجاد کند که تا به امروز توجه چندانی به دلیل عدم صرفه اقتصادی از سوی بازیگران بزرگ به آنها نشده است.
 • تسهیل شرایط تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی در بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک اقتصادنوین از تسهیل شرایط تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی و اعطای تسهیلات به آحاد جامعه در این بانک خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی بانک اقتصاد‌نوین، علیرضا بلگوری در گردهمایی سراسری مدیران این بانک با اشاره به تحولات اقتصادی کشور، گفت: بانک اقتصادنوین با در نظر گرفتن نیازهای در حال تغییر مشتریان در دستورالعمل‌ها و شرایط اعطای تسهیلات خود بازنگری کرده است تا بتواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تامین مالی فعالان اقتصادی و خانوارها اقدام کند. وی با تشریح روند حرکتی نظام بانکی کشور در سالیان اخیر، افزود: امروز بانک‌های کشور به لحاظ سخت‌افزاری بسیار به‌هم نزدیک شده‌اند و آنچه می‌تواند بانک اقتصادنوین را از سایر بانک‌ها متمایز کند کیفیت خدمات، سرعت در پاسخگویی و ارائه خدمات مورد نیاز مشتریان است.
 • اهدای ۳۰هزار بسته نوشت افزار به دانش‌آموزان از سوی بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: بانک پارسیان به منظور اجرای برنامه‌های مسوولیت اجتماعی و فعالیت‌های نیکوکارانه خود، تعداد ۳۰هزار بسته نوشت‌افزار به دانش آموزان کم بضاعت مناطق کمتر برخوردار اهدا کرد.به گزارش روابط‌عمومی بانک پارسیان؛ این بانک مقارن با آغاز سال تحصیلی در قالب طرح «پویش مشق احسان»، با اختصاص بخشی از هزینه تبلیغات خود جهت امور نیکوکارانه، تعداد ۳۰هزار بسته نوشت‌افزار را به دانش آموزان کم بضاعت اهدا کرد. بنا بر این گزارش فراهم آوردن زیرساخت‌ها و زمینه‌های لازم برای نقش‌آفرینی مدارس به‌عنوان کانون و محور کسب تجربیات پرورشی و آموزشی و تقویت و نهادینه‌سازی مشارکت در نظام آموزشی به‌ویژه در مناطق محروم به‌منظور ارتقای جایگاه نظام تعلیم و تربیت کشور، از سیاست‌ها و راهبردهای بانک پارسیان در راستای تحقق اهداف عالیه آموزشی و پرورشی نظام اسلامی است.
 • نگاهی به ارزش یورو در سال‌های اخیر

  طی ۱۹ سال اخیر ارزش یورو دستخوش تغییرات زیادی شده است.
 • تعیین رتبه اعتباری افراد برای حذف یارانه

  با توجه به آغاز غربالگری یارانه و حذف ۲۰۰ هزار خانوار در گام نخست، ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه از تعیین رتبه اعتباری افراد خبر داده و اعلام کرده حذف‌شدگان به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.
 • پیش‌فرض‌های لازم برای حذف صفر از پول ملی

  حجت‌الله قاجار
  حذف صفر از پول ملی هر کشور از دیدگاه موافقان و مخالفان مورد توجه قرار می‌گیرد.گروهی از اقتصاددانان معتقدند که حذف صفر از پول ملی، هیچ تاثیری بر متغیرهای اقتصادی نظیر تورم، رشد یا رکود اقتصادی، قدرت و ارزش پول ملی و بیکاری ندارد و این موضوع صرفا در حد یک رفتار حسابداری تلقی می‌شود زیرا این متغیرها، تحت‌تاثیر سیاست‌های پولی، مالی و درآمدی دولت قرار داشته و متاثر از تعداد صفرها نیست.
 • اعتراض صنعت لیزینگ به تغییرات لایحه مالیات ارزش افزوده

  گروه بنگاه‌ها: دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران گفت: انجمن ملی لیزینگ ایران به تغییرات در لایحه مالیات ارزش افزوده در شور دوم کمیسیون اقتصادی مجلس اعتراض کرد.

بیشتر