آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۱۱

 • ریتم منظم ذخایر خارجی

  دنیای اقتصاد: بررسی آمار دارایی‌های خارجی بانک مرکزی طی یک سال اخیر نشان می‌دهد میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی دارای ریتم یکسانی بوده است. بر اساس این آمار دارایی‌های خارجی بانک مرکزی بر حسب دلار در خرداد ماه به رقم ۱۰۸ میلیارد دلار رسیده، این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یک درصدی را ثبت کرده است. کاهش ماهانه ذخایر خارجی در خرداد سال جاری معادل ۸/ ۲ درصد ثبت شده است. از سوی دیگر، میزان بدهی‌های ارزی بانک مرکزی به میزان ۵۳ میلیارد دلار ثبت شده است. در نتیجه با توجه به این آمار در خردادماه خالص دارایی‌های خارجی نیز به رقم ۵۵ میلیارد دلار رسیده که نسبت به خردادماه سال قبل ۳/ ۲ درصد کاهش یافته است. خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی یکی از اجزای پایه پولی است، که در سال‌های اخیر، عمدتا اثر کاهشی در رشد پایه پولی داشته است.
 • سرگذشت دلار در دو نیم سال

  دنیای اقتصاد: قصه دلار در نیم سال اول سال ۹۸ سراسر با آنچه بر سر این ارز در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۷ رفت، متفاوت است. این اختلاف را حداقل از طریق سه متغیر، بازدهی، انحراف معیار و فاصله کف و سقف شاخص ارزی در دو مقطع زمانی مشابه می‌توان به وضوح مشاهده کرد. شاخص ارزی در نیم سال اول سال ۹۸، بازدهی منفی را تجربه کرده است، انحراف معیار بسیار کمتری را نسبت به ۶ ماه ابتدایی سال ۹۷ به ثبت رسانده و در دامنه نوسانی محدودتری نیز تغییرات قیمتی خود را ثبت کرده است.
 • طول عمر حذف صفرها

  دنیای اقتصاد: معاون اقتصادی بانک مرکزی، طول عمر حذف صفرها را این‌گونه تشریح کرد: «اگر متوسط تورم ۲۰ درصد باشد، حذف ۴ صفر ۵۱ سال دوام دارد، اگر ۱۰ درصد باشد برای۱۰۰ سال و در صورتی که نرخ تورم در کشور ۵ درصد باشد، برای حدود ۱۹۰ سال اقتصاد کشور تحت‌تاثیر خواهد بود.»
 • کارت‌خوان یک سوم پزشکان ثبت شد

  فارس: مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی گفت: تا ظهر دیروز ۳۱ درصد پزشکان کارت‌خوان خود را در سامانه مالیات ثبت کرده‌اند.
 • اهدافم منطبق با برنامه‌های دراز مدت صنعت بیمه کشور است

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : تب مبارزات انتخاباتی در سندیکای بیمه‌گران ایران فرو نشست و دکترسید محمد کریمی دبیرکل شد. انتخاباتی که ۲۵ شهریور۹۸ برگزارشد و با وجود ۹ کاندیدا، رقابت بین دو نفر شکل گرفت و ۳۲ رای به‌صورت ۱۹ و ۱۳ بین سید محمد کریمی رئیس کل اسبق بیمه مرکزی و مسعود حجاریان مدیرعامل انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه تقسیم شد. اینک زمان اعلام برنامه هاست.
 • افتتاح ساختمان جدید بیمه پارسیان مجتمع بیمه‌ای کرمان

  گروه بنگاه‌ها: روز چهارشنبه هفته گذشته و با حضور جمع کثیری از مدیران، کارکنان، بیمه‌گذاران و نمایندگان بیمه پارسیان در شهر کرمان، ساختمان جدید مجتمع بیمه‌ای بیمه پارسیان در این شهر افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
 • آغاز به کار کمیته عملیات بازار باز

  رئیس کل بانک مرکزی طی حکمی با تعیین اعضای کمیته اجرایی عملیات بازار باز در بانک مرکزی، آغاز به کار این کمیته را ابلاغ کرد.
 • آتش‌سوزی، راه‌اندازی بازار متشکل را به تعویق نمی‌اندازد

  مدیرعامل بازار متشکل ارز گفت: آتش‌سوزی ساختمان بازار متشکل ارز، راه‌اندازی این بازار را نمی‌تواند به تاخیر بیندازد و به زودی با فراهم شدن زیرساخت‌ها شاهد راه‌اندازی این بازار خواهیم بود. محمود شکسته‌بند در گفت وگو با خبرگزاری «ایرنا» درباره آتش‌سوزی ساختمان بازار متشکل ارز، اظهار کرد: در مدت یک هفته همه آسیب‌ها ترمیم شده و جای نگرانی وجود ندارد.
 • حبس طلا در دامنه محدود

  دنیای اقتصاد: به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران بین‌المللی، اعتماد نسبت به بازار طلا با توجه به نااطمینانی‌های زیاد در بازارهای مالی، به شدت رو‌ به افزایش است و به نظر نمی‌رسد کسی بخواهد به این زودی از بازار طلا بیرون برود. شانس زیادی وجود دارد که قیمت طلا در محدوده ۱۵۲۰ تا ۱۴۸۰ دلاری نوسان داشته باشد. «آدام باتن» تحلیلگر ‌ارشد ‌فارکس‌لایو نیز گفت: به نظر می‌رسد قیمت طلا در روزهای آینده بین ۱۵۱۰ تا ۱۴۸۰ دلار در نوسان خواهد بود. برخی تحلیلگران بر این باورند که طلا سطح حمایتی مستحکم ۱۵۰۰ دلاری را حفظ خواهد کرد چراکه فدرال رزرو آمریکا ظاهرا قصد دارد نرخ بهره را در سال ۲۰۲۰ تغییر ندهد. البته برخی تحلیلگران نیز ضمن اشاره به کاهش رشد اقتصادی جهان، بر این باورند که فدرال ررزو آمریکا به زودی مجبور خواهد شد تا نرخ بهره را کاهش دهد و ورق را برای طلا برگرداند. از طرفی، قیمت طلا در روزهای آینده امکان ورود به روند نزولی را خواهد داشت؛ چراکه اعتماد به بازارهای سهام افزایش یافته و این مساله بر قیمت طلا فشار وارد خواهد آورد.
 • جزئیات طرح اعتباری خرید نسیه بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران از جمله نهادهای مالی است که شعار حمایت از واحدهای تولیدی و رونق تولید را عملیاتی کرده و از سال‌ها پیش در راستای حمایت از تولید داخل، برنامه‌های راهبردی را تدوین کرده تا بتواند با نشان دادن نتایج مثبت چنین اقدامی حامیان دیگری را تشویق و با خود همراه سازد تا چرخ اقتصاد کشور به گونه‌ای که شایسته ایران پهناور است به حرکت درآید.
 • دیدار استادان برجسته ارتباطات با مدیرعامل بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: جمعی از اساتید و صاحب‌نظران برجسته حوزه ارتباطات، در محل ساختمان مرکزی بانک کارآفرین با حمید تهرانفر، مدیرعامل این بانک دیدار کردند.

بیشتر