آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۰۱

 • شیفت ارزهای زیارتی به بازار داخل

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی در یک پیام اینستاگرامی دو پیام مخابره کرد؛ نخست آنکه بانک مرکزی بابت تامین نیازهای اساسی و دارو نمی‌تواند به تامین ارز عمره مستحبی بپردازد و دوم اینکه زوار اربعین دینار مورد نیاز خود را باید در بازار داخل تامین کنند و به امید تامین دینار در عراق نباشند. در نتیجه دو نوع ارز زیارتی که در سال‌های گذشته یا در کشور مقصد یا از طریق کانال‌های رسمی تامین می‌شد، امسال به بازار آزاد داخلی انتقال یافته است.
 • دلار به مرز دوم مقاومتی نرسید

  دنیای اقتصاد: آیا عبور دلار از مقاومت اول ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی و تحولات جدید در فضای سیاسی، انتظارات معامله‌گران بازار ارز را تغییر داده است یا اینکه بازارساز با افزایش موقت قیمت‌ها به دنبال این است که نوسان‌گیران را در پروسه ضرر قرار دهد؟
 • روش سازمان امور مالیاتی برای شناسایی درآمد پزشکان

  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی گفت: وقتی پزشکی با سازمان امور مالیاتی در زمینه نصب کارت‌خوان همراهی نکند، آن وقت از نظر نظام مالیاتی واریز تمامی وجوه به حساب‌های بانکی پزشک به‌عنوان درآمد محسوب می‌شود.
 • ابقای اعضای هیات‌ مدیره شرکت بیمه سامان برای دوسال

  گروه بنگاه‌ها: با مصوبه مجمع عمومی عادی مورخ ۲۷ تیر ۹۸ و جلسه هیات‌ مدیره روز دوم مردادماه امسال، اعضای هیات ‌مدیره شرکت بیمه سامان مشخص شدند. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، بر اساس این مصوبه، اعضای هیات مدیره شرکت بیمه سامان با نماد بورسی بساما(بسامان) در سمت خود به‌عنوان عضو هیات مدیره برای یک دوره دوساله دیگر ابقا شدند. بر اساس این گزارش، احمدرضا ضرابیه، احمد مجتهد، خسرو فخیم هاشمی، حسین واعظ قمصری و پویا سلاری شریف به‌عنوان اعضای هیات مدیره شرکت بیمه سامان برای دو سال دیگر فعالیت خواهند کرد.
 • ابطال مصوبه دریافت عوارض از قراردادهای بیمه‌ای

  گروه بنگاه‌ها: مدیریت حقوقی و امور قراردادهای شرکت بیمه کوثر با بهره‌مندی از وکلای دادگستری، مصوبه «عوارض صدور قراردادهای بیمه‌ای» شورای شهر شیراز در هیات عمومی دیوان عدالت اداری را ابطال کرد.
 • برگزاری انتخابات سندیکای بیمه‌گران ۲۵ شهریورماه

  گروه بنگاه‌ها: ۳۰ شرکت بیمه بازرگانی و صندوق تامین خسارت‌های بدنی، سی و یک عضو سندیکای بیمه‌گران ایران هستند که شورای عمومی سندیکا را تشکیل می‌دهند. ریاست شورای عمومی سندیکا با محسن پورکیانی مدیرعامل بیمه ایران و علی پوریزدی دبیرکل سندیکاست که دوره مسوولیتش چندی است تمام شده و دراین ایام درصدد برگزاری انتخابات دیرهنگام به دلیل تصویب اساسنامه جدید سندیکا درشورای عالی بیمه است.
 • ‌شرط مولدسازی دارایی‌های دولت

  دکتر مهدی نصرتی
  در برنامه اصلاح ساختار بودجه، یکی از بسته‌های ۹گانه، به موضوع مولدسازی اختصاص دارد؛ به نحوی که دولت بتواند از دارایی‌های موجود خود، درآمدزایی کند. برخی منتقدان، این قبیل گزارش‌های سازمان برنامه و بودجه درباره اصلاح ساختار بودجه را فاقد قابلیت اجرای واقع‌بینانه دانسته‌اند. به نظر آنها، دولت در این برنامه‌ها همه آرزوهای خوب توسعه‌ای را بیان کرده و امیدوار به اجرای مواردی است که برخی از آنها سال‌هاست امکان اجرا ندارند.
 • صندوق بین‌المللی پول خواستار تقویت سیاست‌های پولی در عربستان شد

  ایرنا: صندوق بین‌المللی پول با تاکید بر تقویت سیاست‌های پولی عربستان سعودی از این کشور خواست تا مالیات ارزش افزوده را از ۵ درصد به ۱۰ درصد افزایش دهد. به گزارش رویترز، صندوق بین‌المللی پول در گزارشی که ماه ژوئن تدوین و روز دوشنبه منتشر شده، این موضوع را به عربستان گوشزد کرد. این گزارش در حالی است که بهای نفت خام پایین است و پیش‌بینی می‌شود کسری بودجه عربستان افزایش یابد. هر چند «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی گفته می‌خواهد در اقتصاد عربستان تنوع ایجاد کند اما این کشور همچنان به درآمد حاصل از نفت وابسته است. کاهش تقاضا و ضعیف شدن اقتصاد جهانی باعث پایین ماندن بهای نفت شده،‌ این مساله منجر به کاهش رشد اقتصادی عربستان شده است. برخی اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که اقتصاد این کشور در سال جاری انقباض بیشتری را تجربه کند. در چنین شرایطی، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است که کسری بودجه عربستان در سال ۲۰۱۹ افزایش یابد. این کشور در ژانویه ۲۰۱۸ برای جبران کاهش درآمد خود طرح مالیات ۵ درصدی بر ارزش افزوده را اجرا کرد. صندوق بین‌المللی پول به عربستان توصیه کرده است تا مالیات ارزش افزوده را افزایش داده و به ۱۰ درصد برساند.
 • رشد اقتصادی‌مان کاهش یافته است

  دولت ژاپن به کاهش رشد اقتصادی این کشور اعتراف کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، کابینه دولت ژاپن در گزارش نهایی خود از رشد اقتصادی این کشور در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن اعلام کرد که اقتصاد این کشور ۳/ ۱درصد رشد کرده که ۵/ ۰درصد کمتر از پیش‌بینی قبلی دولت از نرخ رشد سومین اقتصاد بزرگ جهان بوده است. تضعیف رشد اقتصادی کشورهای جهان و جنگ تجاری بین آمریکا و چین از جمله مهم‌ترین دلایل ذکرشده توسط دولت ژاپن برای کاهش رشد اقتصادی این کشور بوده است. همچنین رشد اقتصادی ژاپن در دومین فصل سال ۴/ ۰درصد بوده که ۱/ ۰درصد کمتر از رقم پیش‌بینی شده قبلی است. ایزورو کاتو کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در موسسه «تو تان ریسرچ» گفت: این احتمال وجود دارد که رشد اقتصادی تا پایان سال حتی وارد محدوده منفی شود. اگر اوضاع خطرناک‌‌تر شود، احتمالا بانک مرکزی مجبور خواهد شد نرخ بهره را کاهش دهد. در بین بخش‌های مختلف، رشد مخارج سرمایه‌ای ۲/ ۰درصد بوده که بسیار کمتر از رشد ۵/ ۱درصدی دوره قبل است. مصارف شخصی که ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی ژاپن را تشکیل می‌دهد نیز رشد ۶/ ۰ درصدی را تجربه کرد. استفان انگریک کارشناس ارشد موسسه «آکسفورد اکونومیکس» گفت: در حالی که سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیرتولیدی تقویت شده‌اند، هنوز کاهش سرمایه‌گذاری‌های تولید‌کنندگان به میزان کافی جبران نشده است.
 • وداع طلا با کانال ۱۵۰۰

  دنیای اقتصاد: در حالی که انتظار می‌رود بانک‌های مرکزی معتبر دنیا در واکنش به انتشار داده‌های اقتصادی ضعیف، سیاست‌های پولی انبساطی‌تری را به اجرا درآورند. قیمت طلا ظرف هفته جاری به کانال ۱۴۰۰ دلاری عقب‌نشینی کرد. قیمت هر اونس از این فلز گرانبها دیروز تا کف ۱۴۸۷ دلاری افول کرد و از آنجا که این سطح خط حمایتی برای طلا محسوب می‌شود پس از برخورد به آن روند صعودی خود را از سر گرفت؛ با این حال نتوانست پیشرفت چندانی داشته باشد. درباره عوامل کاهش قیمت فلز زرد می‌توان به تقویت شاخص دلار آمریکا که با رشد ۱/ ۰ درصدی به ۴/ ۹۸ واحد رسید و افزایش اشتها برای ریسک‌پذیری میان سرمایه‌گذاران اشاره کرد. البته افت طلا کوتاه‌مدت خواهد بود و در بلند‌مدت فاکتورهای بسیاری از قیمت اونس حمایت خواهند کرد. اونس با افت هفتگی ۶۸/ ۰درصدی و افت ماهانه ۷/ ۱ درصدی به زیر کانال ۱۵۰۰ دلاری نزول کرد و تا عصر دیروز تنها توانست تا ۱۴۹۵ دلار پیشروی کند.
 • هشدار بانک مرکزی سوئیس نسبت به ارزهای دیجیتالی

  بانک مرکزی سوئیس نسبت به پیامدهای منفی ارزهای دیجیتالی بر نظام پولی جهان هشدار داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، توماس جوردن، رئیس بانک‌مرکزی سوئیس که در یک همایش پولی در شهر زوریخ سوئیس سخنرانی می‌کرد با هشدار نسبت به ارزهای دیجیتالی گفت که پروژه‌هایی نظیر ارز مجازی فیس‌بوک موسوم به «لیبرا» می‌تواند بر توانایی‌های این بانک یا بانک‌های مرکزی دیگر برای کنترل سیاست‌های پولی تاثیر بگذارد.
 • شاخص ترامپ به ادبیات اقتصادی اضافه شد!

  یک بانک آمریکایی شاخص جدیدی را معرفی کرده است که به بررسی پیامد توییت‌های ترامپ بر بازارهای مالی می‌پردازد. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، بزرگ‌ترین بانک آمریکا از شاخص جدیدی رونمایی کرد که به بررسی آثار توییت‌های ترامپ بر حوزه پولی و تجاری می‌پردازد. کلیدواژه‌های مورد استفاده ترامپ در این زمینه شامل «چین»، «میلیارد» و «محصولات» هستند. این شاخص جدید که بانک جی‌پی مورگان نام شاخص وولففه (Volfefe) را برای آن انتخاب کرده است، برگرفته از لغت ناشناس ( covfefe) است که ترامپ یک بار در توییتر از آن استفاده کرد و از مخاطبانش خواست تا معنای آن را بیابند.
 • تخصیص بیش از ۹۰ درصد تسهیلات بانک صادرات به بخش خصوصی

  گروه بنگاه‌ها: اطلاعات موجود نشان می‌دهد تنها نیم درصد مانده تسهیلات بانک صادرات ایران مربوط به بخش دولتی است و بخش خصوصی، عمده تسهیلات این بانک را استفاده کرده‌ است. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، یکی از مهم‌ترین سوالات موجود در میان عموم مردم این است که چه میزان از حجم گسترده تسهیلات پرداختی توسط نظام بانکی را سازمان‌ها، ادارات و بخش‌های مختلف دولتی مصرف می‌کنند؟ درباره آمار نظام بانکی البته می‌توان به اطلاعات بانک مرکزی رجوع کرد، اما آن‌طور که داده‌های منتشر شده توسط بانک صادرات ایران نشان می‌دهد، حجم بسیار ناچیزی از منابع این بانک به‌صورت تسهیلات در اختیار بخش دولتی قرار گرفته است. از مانده یک هزار و ۲۳۷ هزار میلیارد ریالی تسهیلات اعطایی این بانک تا پایان خرداد ماه سال‌جاری، تنها ۶ هزار و ۷۸۳ میلیارد ریال آن مربوط به تسهیلات اعطایی به بخش دولتی است. این عدد تقریبا نیم درصد کل مانده تسهیلات پرداختی است و نشان می‌دهد ۵/ ۹۹ درصد کل تسهیلات این بانک را سایر بخش‌ها دریافت کرده‌اند. بخش خصوصی شامل تعاونی‌ها، بازرگانی، کشاورزی، صنعت، معدن و... با استفاده از تسهیلات بانکی، فعالیت‌های خود را به‌روزرسانی کرده و نقش اصلی را در رونق تولید و ایجاد اشتغال در کشور بر عهده دارند. اطلاعات منتشر شده توسط بانک صادرات ایران همچنین نشان می‌دهد مانده تسهیلات پرداختی این بانک در سال ۱۳۹۷ به نسبت سال قبل آن بیش از ۲۸ درصد افزایش یافته است.
 • آزادی ۳۵ زندانی جرائم غیرعمد با مشارکت بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با هفته دولت بانک تجارت با اختصاص مبلغ ۱۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض زمینه آزادسازی ۳۵ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در سراسر کشور را فراهم کرد. نادر خواجه حق‌وردی قائم‌مقام مدیرعامل بانک تجارت با اعلام این مطلب گفت: در ادامه همکاری این بانک با ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند ۳۵ نفر دیگر از زندانیان جرائم غیرعمد با مشارکت ۱۰ میلیارد ریالی بانک تجارت به آغوش خانواده بازگشتند.
 • تسهیلات اشتغال‌زایی بانک ملت به مددجویان سازمان بهزیستی

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت در سال رونق تولید ملی، به کارفرمایان معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این بانک در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی و اجرای قانون بودجه سال ۹۸، به مددجویان و کارفرمایان معرفی شده سازمان بهزیستی کشور تسهیلات قرض‌الحسنه با سقف فردی ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت حداکثر ۵ ساله پرداخت می‌کند. افزایش سقف تسهیلات فردی به مددجویان در حالی امسال به ۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است که سال پیش این رقم ۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده بود. تسهیلات مذکور برای کارفرمایان نیز به ازای اشتغال ۵ نفر ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. براساس دستورالعمل صادره، این تسهیلات صرفا برای اشتغال‌زایی و رفع بیکاری بوده و اعطای آن به صاحبان مشاغل دایر و فعال مجاز نیست. همچنین متقاضیان این تسهیلات از زمان دریافت معرفی‌نامه از سوی بهزیستی یک ماه فرصت دارند نسبت به تکمیل مدارک و پرونده خود برای دریافت وام اقدام کنند. وثیقه این تسهیلات براساس ضوابط اعتباری بانکی و با ارزیابی‌های کارشناسی تعیین خواهد شد.
 • حذف تصویر مدارک هویتی برای تکمیل پرونده مشتریان بانکی

  گروه بنگاه‌ها: معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی از لغو ضرورت بانک‌ها برای دریافت تصویر مدارک هویتی از مشتریان خبر داد. به گزارش «ایبِنا» عباس معمارنژاد با اعلام این خبر افزود: این موضوع در جلسه اخیر شورای عالی مقابله با جرائم پولشویی با حضور وزیر اقتصاد مصوب شد که بعد از طی مراحل قانونی و ابلاغ به بانک‌ها، اجرایی می‌شود. وی اظهار کرد: در حال حاضر نظام بانکی کشور به سامانه اطلاعات هویتی سازمان ثبت احوال متصل است و می‌تواند اصالت مدارک هویتی مشتریان را بررسی کند و نیازی به دریافت تصویر این مدارک نیست. معمارنژاد گفت: این مصوبه برای هوشمند‌سازی اقتصاد، سهولت امور و کاهش هزینه‌ها اجرا می‌شود.
 • تورم پاکستان به بالاترین سطح ۷ سال اخیر رسید

  تورم پاکستان تا پایان ماه اوت از ۱۱ درصد عبور کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از تریدینگ اکونومیکس، متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به اوت ۲۰۱۹ با ۲۹/ ۱درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه ژوئن به ۶۳/ ۱۱درصد رسید که این نرخ، بالاترین تورم ثبت شده در پاکستان از می‌۲۰۱۲ تاکنون محسوب می‌شود. در بین بخش‌های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۶۸/ ۱۰درصد، لباس و کفش ۵۱/ ۸درصد و ارتباطات ۹۸/ ۸درصد بوده است.
 • افزایش سرمایه‌گذاری آلمان در چین

  سرمایه‌گذاری آلمان در چین با وجود جنگ تجاری این کشور با آمریکا بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است. به گزارش «ایسنا» به نقل از شین هوا، وزارت بازرگانی چین در گزارشی اعلام کرد که میزان سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در این کشور در ۱۲ ماه منتهی به اوت با ۷/ ۶۲درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به اوت سال قبل به ۷/ ۱میلیارد دلار رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر