آرشیو روزنامه شماره ۴۷۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۷۰۰

 • تصویر تورم تجاری در بهار

  دنیای اقتصاد: آمارهای مرکز آمار ایران در بهار سال جاری نشان می‌دهد که تورم ریالی کالاهای صادراتی و وارداتی، در بهار سال جاری نسبت به فصل زمستان سال قبل روند نزولی را ثبت کرده است. بر اساس آمارهای منتشر شده تورم نقطه به نقطه ریالی کالاهای صادراتی در بهار ۹۵ درصد بوده که نسبت به زمستان افت ۸/ ۷ واحد درصدی را ثبت کرده است. همچنین تورم فصلی در بهار نیز ۶/ ۱۳ درصد بوده که نسبت به زمستان به میزان ۵/ ۱۰ واحد درصد کاهش یافته است. از سوی دیگر آمارهای تورم وارداتی بر حسب ریال نیز در بهار نشان می‌دهد که نرخ تورم فصلی ۶/ ۳۴ درصد بوده که نسبت به زمستان کاهش ۳/ ۵ واحد درصدی را ثبت کرده است. همچنین تورم نقطه به نقطه نیز در بهار به رقم ۱۸۳ درصد رسیده که نسبت به زمستان سال قبل افت ۳/ ۲۰ واحد درصدی را ثبت کرده است. البته نکته قابل توجه این است که تورم نقطه به نقطه دلاری واردات روند صعودی را داشته، اما این روند در بخش صادراتی نزولی بوده است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش به بررسی دو گزارش مرکز آمار ایران در بهار سال جاری می‌پردازد.
 • ثبت‌نام ۱۴ هزار پزشک در سامانه مالیاتی

  مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‏‌سپاری سازمان امور مالیاتی از ثبت کارتخوان بیش از ۱۴ هزار پزشک در سامانه مالیاتی خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، علی رستم‌پور در گفت‌وگو با یک برنامه تلویزیونی، با اشاره به آخرین ثبت‌نام دستگاه کارتخوان پزشکان در سامانه سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: تا روز چهارشنبه هفته گذشته حدود ۱۴ درصد از فراخوانی که انجام شده بود، ثبت‌نام کردند و در دو روز باقیمانده یعنی پنج‌شنبه و جمعه آمار به ۲۱ درصد رسیده است در حال حاضر ۱۴۲۶۶ پزشک دستگاه کارتخوان خود را در سامانه مالیاتی ثبت کردند. مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون‌ سپاری سازمان امور مالیاتی افزود:‌ این موضوع به‌رغم همه فضا‌سازی‌هایی صورت گرفت که ظرف مدت باقی‌مانده به نوعی عده‌ای مانع ثبت دستگاه کارتخوان پزشکان در سامانه مالیاتی بودند. وی با بیان اینکه عده‌ای با فضاسازی دنبال تمکین نکردن پزشکان بودند، گفت:‌ شبهاتی مانند اینکه چرا تبعیض شده و اول پزشکان باید این کار را انجام دهند یا آنکه زیر ساخت این کار آماده نیست و دیگر مباحث در این راستا مطرح شد.
 • رتبه ایران در ضریب نفوذ بیمه

  رئیس کل بیمه مرکزی گفت: با وجود فاصله ضریب نفوذ بیمه کشور با استانداردهای جهانی، ایران در این شاخص رتبه سوم منطقه را در اختیار دارد. به گزارش بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی افزود: گسترش پوشش‌های بیمه‌ای برای جبران حوادث فاجعه آمیز از طرق مختلف از جمله پیگیری و راه‌اندازی صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، ارائه پوشش‌های اتکایی مورد نیاز بازار بیمه کشور، تدوین آیین نامه‌های لازم، بهره‌گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه، زمینه‌سازی حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها از مهم‌ترین سیاست‌ها و برنامه‌های بیمه مرکزی به شمار می‌رود.
 • بیمه اجباری با دو پوشش متفاوت

  عیسی قاسمی‌گرده
  بیمه موسوم به بیمه شخص ثالث که براساس قانون بیمه اجباری... صادر می‌شود، دارای دو پوشش برای خسارات بدنی می‌باشد. یکی برای اشخاص ثالث که از خودروی مزبور آسیب می‌بینند و دیگری برای خود راننده مقصر خودرو. علت تفکیک و جدایی این پوشش‌ها به طبیعت و جوهره مسوولیت راننده خودرو بر می‌گردد. به این ترتیب که یک شخص می‌تواند در مقابل اشخاص دیگر مسوول شناخته شود ولی از نظر منطقی و قانونی نمی‌تواند در مقابل خودش مسوول باشد. مثلا اگر فردی باعث ورود آسیب بدنی به خودش بشود، نمی‌تواند از کسی مطالبه دیه یا خسارات جانی کند. به همین دلیل بیمه شخص ثالث که یک بیمه‌نامه مسوولیت است خسارات وارده به اشخاص ثالث را جبران می‌کند اما به دلایل مختلف -از جمله جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی برای راننده یا خانواده وی- برای جبران خسارت راننده مقصر هم نیاز به یک بیمه‌نامه اضافی به نام بیمه حوادث احساس می‌شد که قانون بیمه اجباری سال ۱۳۹۵ در ماده ۳ آن را پیش‌بینی کرده است. حال با توجه به اینکه تفسیر حقوقدانان و قضات و مخصوصا شرکت‌های بیمه از نوع و ماهیت پوشش بیمه‌ای برای راننده مسبب حادثه متفاوت است، جبران خسارات بدنی مربوط به راننده مقصر همواره مواجه با چالش‌ها و اختلافاتی بوده است؛ یعنی گاهی راننده مستحق دریافت دیه شناخته می‌شود و گاهی مستحق دریافت غرامت و مبلغ مشخصی نوشته شده روی بیمه‌نامه (حوادث). تفسیر خسارت بدنی راننده مسبب حادثه به دیه یا غرامت باعث تغییر حقوق وی می‌شود که در این نوشته به تفاوت بین بهره‌مندی راننده مقصر از مزایای نظام دیه یا نظام بیمه حوادث خواهیم پرداخت.
 • همکاری بانک توسعه صادرات با شرکت‌های دانش‌بنیان

  گروه بنگاه‌ها: پرداخت تسهیلات توسط بانک توسعه صادرات به شرکت‌های دانش‌بنیان رشد قابل‌توجهی درچند سال اخیر داشته است.
 • پرداخت ۵۶ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج توسط بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن از پرداخت ۵۶ هزار و ۲۳۲ فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج طی ۱۶ ماه گذشته تا پایان تیرماه سال‌جاری خبر داد.
 • نزول یورو در سامانه نیما

  دنیای اقتصاد: قیمت شاخص ارزی در بازار آزاد از سطح مقاومتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کرد و سکه تمام بهار آزادی به دلیل افت بهای اونس نتوانست همراه دلار در مسیر افزایشی شود. اینها دو خبر مهم بازار در روز شنبه بودند، ولی زیر پوست بازار یک اتفاق مهم دیگر نیز افتاده و آن جدایی راه یورو سامانه نیما از بازار آزاد بوده است. بهای یورو از ابتدای شهریورماه در سامانه نیما راه کاهشی را در پیش گرفت؛ هم‌زمان قیمت این ارز در بازار آزاد نیز سیر نزولی گرفت؛ با این حال، میزان افت این ارز در دو بازار با یکدیگر از لحاظ شدت قابل مقایسه نیست. در حالی که یورو در بازار ثانویه با سرعت زیادی از کانال ۱۲ هزار تومانی عقب‌نشینی کند، بهای این ارز در بازار آزاد در میانه‌های کانال ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی خود را حفظ می‌کند. این موضوع از نظر فعالان از یکسو می‌تواند نشان‌دهنده افزایش سطح عرضه در سامانه نیما باشد و از سوی دیگر می‌تواند به معنای تفاوت انتظارات تجار با سایر معامله‌گران باشد.
 • خوش‌بینی به‌‌رغم افت اونس

  دنیای اقتصاد: به‌‌رغم دومین هفته نزولی برای بازار جهانی طلا، بر اساس آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو، تحلیلگران وال‌استریت و سرمایه‌گذاران خرد مین‌استریت همچنان به آینده کوتاه‌مدت فلز زرد خوش‌بین هستند. قیمت جهانی طلا که تحت تاثیر افزایش امیدها برای ازسرگیری مذاکرات تجاری از یکسو و انتشار آمارهای اقتصادی قابل قبول در آمریکا از سوی دیگر در هفته‌های اخیر کاهش یافته بود، در معاملات روز گذشته اندکی بهبود یافت. گزارش‌ها نشان می‌دهد تمایل سرمایه‌گذاران برای دارایی‌های پرریسک بار دیگر افزایش یافته است. هر اونس طلا در معاملات روز گذشته با قیمت ۱۵۰۶ دلار بسته شد.
 • الزام بخشنامه‌ای بانک‌ها به پرداخت خسارت آسیب‌پذیری امنیتی مشتریان

  گروه بنگاه‌ها: دادستان کل کشور در بخشنامه‌ای خطاب به دادستان‎های سراسر کشور اعلام کرد: هر گونه سوءاستفاده از حساب‌های مشتریان به دلیل آسیب‌پذیری‌های امنیتی (ناشی از عدم اجرای الزامات رمزهای پویا) در سرویس‌های بانکی مستقیما به عهده بانک بوده و در این موارد تایید مرجع قضایی (دادسرا)، برای جبران خسارت مشتریان کفایت می‌کند.
 • وام ۲۰۰میلیون تومانی بانک ملت به زندانیان

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت امسال هم برای آزادی زندانیان نیازمند که از سوی ستاد دیه معرفی می‌شوند، تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، پرداخت این تسهیلات که در سال‌های پیش هم با معرفی افراد واجد‌شرایط از سوی ستاد دیه انجام می‌شد، در سال ۹۸ نیز با شرایط و ضوابط اعلامی این بانک به مدیریت‌های شعب خود در تهران و استان‌ها، صورت خواهد پذیرفت. این تسهیلات با سقف فردی ۲۰۰ میلیون تومان، به‌صورت قرض‌الحسنه و با دوره بازپرداخت ۲۰ تا ۲۱۵ ماهه (متناسب با مبلغ وام) به متقاضیان واجد شرایط پرداخت خواهد شد. براساس این گزارش، واجدان شرایط این تسهیلات معرفی‌شدگان ستاد دیه کشور و زندانیان نیازمند دارای محکومیت‌های مالی مانند دیه، ارش و خسارات مازاد بر دیه و همچنین محکومان مالی بابت مهریه، نفقه و سایر متعهدان مالی به استثنای کلاه‌برداری، ارتشا، اختلاس، سرقت و خیانت در امانت هستند. از جمله امکانات ویژه این تسهیلات، امکان تقاضای دریافت آن از سوی افراد خیّر و پرداخت دین فرد زندانی به نیابت از وی است که در این خصوص خیرین می‌توانند با مراجعه به ستاد دیه و اخذ معرفی‌نامه از سوی این ستاد و ارائه به بانک در این کار نیکو و خداپسندانه سهیم شوند. بر این اساس چک تسهیلات دریافتی از سوی فرد خیّر، در وجه اجرای احکام دادگستری صادر می‌شود تا به فرد بزه‌دیده یا اولیای دم پرداخت شود.
 • قدردانی وزیر علوم از عملکرد بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاح دانشکده علوم زمین در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان از عملکرد بانک تجارت در پرداخت تسهیلات به منظور احداث و بهره‌برداری از این دانشکده تقدیر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در این مراسم که با حضور حقیقی استاندار زنجان برگزار شد وزیر علوم با اشاره به سابقه همکاری بانک تجارت با جامعه دانشگاهی کشور گفت: بانک تجارت به‌عنوان یکی از بانک‌های بزرگ و خوشنام کشور در مقاطع مختلف همکاری مطلوبی را با دانشگاه‌ها داشته و این تعامل را با مجموعه وزارت علوم نیز ادامه داده است. وی افزود: اعتقاد داریم ادامه همکاری وزارت علوم و بانک تجارت منافع طرفین را بیش از پیش تامین می‌کند. بنا بر این گزارش بانک تجارت در تداوم همکاری با دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با پرداخت بیش از ۳۲ میلیارد ریال تسهیلات در تکمیل ساختمان دانشکده علوم زمین مشارکت داشته است.
 • اعلام آخرین مهلت شرکت در قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: مراسم قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک سینا روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه با حضور نمایندگان دستگاه‌های نظارتی برگزار می‌شود. به گزارش روابط عمومی بانک سینا در سومین جشنواره حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز این بانک، واجدین شرایط می‌توانند از جوایز در نظر گرفته شده شامل ۲۰ کمک هزینه خرید مسکن هر یک به مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال، ۲۰ کمک هزینه خرید خودرو ایرانی هر یک به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال، ۳۰ کمک هزینه خرید کالای ایرانی هر یک به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال، ۳۰ کمک هزینه سفر به عتبات عالیات هر یک به مبلغ ۳۰ میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی دیگر بهره‌مند شوند. بنابراین گزارش تمامی هموطنان نیک‌اندیش و خیّر برای مشارکت در امر نیک قرض‌الحسنه و بهره‌مندی از جوایز جشنواره تا ۳۱ شهریور ماه فرصت دارند نسبت به افتتاح یا تکمیل موجودی حساب خود حداقل به مبلغ یک میلیون ریال اقدام کنند. هر ۵۰۰ هزار ریال در هر روز یک امتیاز به حساب سپرده‌گذاران منظور خواهد شد. آخرین مهلت شرکت در این جشنواره ۳۱ شهریور ماه جاری تعیین شده است.
 • احتمال دریافت هزینه پیامک‌های بانکی

  گروه بنگاه‌ها: معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره خدمات پیامک بانکی گفت: بانک‌ها باید در پایان هر دوره درخصوص ارائه خدمات پیامکی از مشتریان استعلام کنند. به گزارش «ایبِنا» عباس معمارنژاد درخصوص خدمات پیامکی بانک‌ها تاکید کرد: ارائه خدمات مختلف الکترونیکی از جمله ارسال پیامک برای مشتریان و دریافت هزینه آن بر اساس قراردادی است که در ابتدا بین بانک و مشتری منعقد شده و به امضای مشتری بانک رسیده است.
 • کاهش رشد اقتصادی کره‌جنوبی

  رشد اقتصادی کره‌جنوبی کمتر از پیش‌بینی بانک مرکزی این کشور شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از شین هوا، طبق اعلام بانک مرکزی کره‌جنوبی حجم تولیدات ناخالص داخلی این کشور در سه ماه دوم سال به ۸/ ۴۵۹ تریلیون وون (۷/ ۳۷۸ میلیارد دلار) رسیده است که در مقایسه با رشد سه ماه نخست سال حاکی از رشد یک درصدی است اما ۱/ ۰درصد کمتر از نرخ رشد پیش‌بینی شده توسط بانک مرکزی محسوب می‌شود.
 • خروج ۴۴/ ۱ تریلیون دلار سرمایه از انگلیس

  یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا از خروج گسترده سرمایه‌های بانکی از انگلیس به دیگر کشورهای اروپایی خبر داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از تی آر تی، با نزدیک شدن به زمان برگزیت و افزایش احتمال خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا با توجه به شرایط سیاسی موجود، بسیاری از بانک‌های بزرگ جهان تصمیم به انتقال دارایی‌های خود از این کشور به دیگر قطب‌های مالی و بانکی اروپایی گرفته‌اند. به گفته آندرا انریا، تاکنون ۲۴ بانک بزرگ اقدام به انتقال تمام یا بخشی از دارایی‌های خود از انگلیس به دیگر کشورهای اروپایی کرده‌اند. ملکه الیزابت با درخواست نخست‌وزیر انگلیس برای تعلیق پارلمان این کشور تا اواسط اکتبر موافقت کرده و این مساله احتمال خروج بدون توافق را بیشتر از قبل کرده است. در صورتی که انگلیس با خروجی سخت راه خود را از اتحادیه اروپا جدا کند، نقل و انتقالات بانکی بین این کشور با اعضای اتحادیه اروپا بسیار سخت‌تر و پرهزینه‌تر از قبل خواهد شد. هزینه انتقال دارایی‌های بانکی از انگلیس به دیگر کشورها تاکنون از ده‌ها میلیارد دلار عبور کرده است و حتی بانک‌های آمریکایی نظیر «بنک اف آمریکا»، «مورگان استنلی»، «بارکلی» و «گلد من ساکس» برخی از دارایی‌های خود را از لندن به فرانکفورت، پاریس و دوبلین انتقال داده‌اند.

بیشتر