آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۴۸

 • عزل شبانه سکاندار پولی ترکیه

  زمزمه‌های تنش بین رئیس‌جمهور و رئیس‌کل بانک مرکزی در ترکیه رنگ واقعیت گرفت. اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه سکاندار پولی کشور را برکنار کرد. منتقدان اردوغان معتقدند این تصمیم در درجه اول، به اعتبار و استقلال نهاد سیاست‌گذار پولی ضربه وارد کرده است. به‌نظر می‌آید آنچه شعله‌های اختلاف بین رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس‌جمهور را برافروخته، عدم‌تمکین سکاندار پولی به دستور اردوغان، برای کاهش نرخ بهره بوده است. پس از برکناری «مراد چتینکایا»، معاونش یعنی «مراد اویسال» جایگزین وی شده است.
 • محرک‌های بیرونی افزایش قیمت دلار

  دنیای اقتصاد: در اولین روز از سومین هفته تیرماه، دلار توانست سومین افزایش متوالی را تجربه کند؛ عاملی که موجب شد برخی از معامله‌گران از تغییر مسیر این ارز سخن بگویند. روز شنبه، شاخص ارزی ۱۰۰ تومان افزایش قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان رسید. دلار در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه نیز به ترتیب، ۵۰ و ۱۱۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرده بود. سه رشد پیاپی کمک کرد که دلار در پانزدهمین روز تیرماه به بالاترین قیمت در ۱۰ روز گذشته برسد.
 • پیش‌بینی پرداخت ۵/ ۱ میلیون فقره تسهیلات قرض‌الحسنه در سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اعلام کرد: پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال بالغ‌بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش ۱۵۰ هزار میلیارد ریال در راستای مسوولیت‌های اجتماعی پرداخت شود. به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، مرتضی اکبری در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و دانشگاه پیام نور با موضوع اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه در حوزه آموزش به دانشجویان، اظهار کرد: با توجه به اهداف و برنامه‌های ترسیم شده برای سال ۱۳۹۸، پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال‌جاری بالغ‌بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش ۱۵۰ هزار میلیارد ریال در راستای مسوولیت‌های اجتماعی بانک پرداخت شود.
 • نقش بانک صنعت و معدن در کاهش خام‌فروشی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران (شیران) با همکاری یک شرکت دانش‌بنیان، طراحی یک پارک شیمیایی را برای جلوگیری از خام‌فروشی و تکمیل زنجیره تولید آغاز کرده است.
 • تسهیلات تا ۱۰ میلیارد ریالی بانک تجارت برای دارندگان پایانه‌های فروشگاهی

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت در قالب طرح کارآمد، تسهیلات ویژه به دارندگان POS‌های فعال پرداخت می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، «طرح کارآمد» با هدف ارائه خدمات اعتباری متمایز و ویژه به دارندگان پایانه‌های فروشگاهی و درگاه‌های پرداخت اینترنتی متصل به حساب بانک تجارت، طراحی شده است.
 • استقبال از دستگاه‌های «هم پات» به‌دلیل گرانی کاغذ

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به اینکه مشکل کاغذ و رول امسال جدی‌تر می‌شود انتظار این است تا استقبال از دستگاه هم‌پات (MPOS) ایران‌کیش افزایش یابد، قابلیت الکترونیکی بودن رسیدهای MPOS در این زمینه یک مزیت محسوب می‌شود. به گزارش روابط عمومی شرکت ایران‌کیش مدیر پروژه هم‌پات با بیان این مطلب افزود: یکی از شاخصه‌های اصلی MPOS که در سال ۹۸ تمرکز بیشتری روی آن شده است بحث پرداخت درون برنامه‌ای این محصول است. محمدرضا حیدری معین اظهار کرد: در سال ۹۸ این محصول به‌طور ویژه در شرکت‌هایی که خدمات در محل ارائه می‌کنند متمرکز می‌شود.

بیشتر