آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۰۸

 • مثلث سیاستی ضدشوک ارزی

  مترجم: بابک صحراگرد
  دنیای اقتصاد: در اقتصاد به هم پیوسته جهانی، اجرای سیاست‌های تسهیل مقداری در کشورهای توسعه‌یافته در تقابل با دامنه‌های بحران، چالش‌هایی را برای سیاست‌گذاران پولی در اقتصادهای نوظهور نیز ایجاد کرد. چالش‌هایی که در راس آنها، نوسانات نرخ ارز در اثر جابه‌جایی سرمایه بین مرزها در جست‌و‌جوی سود بیشتر بود. اگرچه شناورسازی نرخ ارز و تمرکز سیاست‌گذاران بر هدف‌گذاری تورمی با کاهش «گذر ارز» در اقتصادهای نوظهور، تا حدودی از دامنه اثر نوسانات نرخ ارز بر وضعیت اقتصادی این کشورها کاسته بود، اما به‌نظر می‌رسید که این رویکرد حاوی برخی کاستی‌ها در مواجهه همه‌جانبه با شوک‌های ناشی از نوسان نرخ ارز بود. به این ترتیب اقتصادهای نوظهور استفاده از ابزارهای مکمل را در دستور کار قرار دادند. یکی از این ابزارها تکیه بر ذخایر ارزی غنی بود که ضمن اعتباربخشی به بانک مرکزی به‌عنوان حافظ ارزش پول، خود به عاملی برای محدود کردن انگیزه‌های سفته‌بازانه تبدیل شد. در کنار این ابزار، بانک‌های مرکزی در اقتصادهای نوظهور از سیاست‌های نامتعارف ترازنامه‌ای مانند تبدیل دارایی و مبادله اوراق بلندمدت با اوراق کوتاه‌مدت به‌عنوان ابزاری برای کاهش آثار نوسان نرخ ارز استفاده کردند. این سه ابزار به اقتصادهای نوظهور کمک کرد تا دوران گرگ و میش پسابحران را در وضعیتی نسبتا باثبات سپری کنند.
 • بازگشت دلار به کانال ۱۵

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، دلار دومین افزایش متوالی را تجربه کرد تا پس از ۳ روز به کانال ۱۵ هزار تومانی بازگردد. روز سه‌شنبه، شاخص بازار ارز ۹۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۵ هزار و ۸۰ تومان رسید. همسو با افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، سکه تمام بهار آزادی با افزایش ۴۵ هزار تومانی به سطح ۵ میلیون و ۵۰ هزار تومانی رسید.
 • اعلام آمادگی بیمه البرز برای ورود به بازار اوراق بهادار بیمه

  گروه بنگاه‌‌ها: بیمه البرز سال گذشته بالغ‌بر دو هزار میلیارد ریال خسارت پرداخت کرد. خسارت‌‌های سنگینی همچون زلزله غرب کشور، کشتی سانچی و شرکت دام و طیور ایران. بیمه البرز در کوتاه‌ترین زمان ممکن این خسارات را پرداخت و هنوز هم «سطح یک توانگری مالی» را دارد. در دنیای بیمه‌گران گفته می‌شود، درشرایطی که یک شرکت بیمه بدون مشکل نقدینگی، خسارات سنگینی را درپروسه‌ای کوتاه پرداخت می‌کند و می‌تواند سطح یک توانگری خود را حفظ کند، نشان‌دهنده توانگری مالی و توان ایفای تعهدات بالای اوست. رسول تاجدار، مدیرعامل بیمه البرز به خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» در این باره گفت: به‌خاطر خسارات سنگینی که در سال ۹۷ داشتیم به‌رغم رشد ۲۱ درصدی تولید حق بیمه در سال ۹۷ نسبت خسارت هم با رشد ۳۱ درصدی همراه بود وگرنه نسبت خسارت بیمه البرز از میانگین صنعت بیمه پایین‌تر بود. او ویژگی بارز بیمه البرز را که این شرکت را نسبت به سایرشرکت‌‌های بیمه کشور متمایز کرده، رقابت بر مبنای ارائه خدمات اعلام کرد و به صراحت گفت: بیمه البرز هیچ گاه برای جذب مشتری نرخ‌شکنی نمی‌کند.
 • پرداخت سود مشارکت در منافع شبکه فروش بیمه دی

  گروه بنگاه‌‌ها: شرکت بیمه دی در راستای سیاست توسعه خرده‌فروشی و حمایت از شبکه فروش، سود مشارکت در منافع نمایندگان و کارگزاران خود را واریز کرد. به گزارش روابط عمومی‌ و اطلاع‌ر‌سانی بیمه دی، یاسر فرهی، مدیر امور شعب و نمایندگان این شرکت در این باره اعلام کرد: در راستای تقویت و پیاده‌سازی سیاست توسعه خرده‌فروشی و همچنین افزایش انگیزه همکاری نمایندگان و کارگزاران طرف قرارداد و ایجاد انگیزه مضاعف برای متقاضیان اخذ نمایندگی از شرکت بیمه دی، سود مشارکت در منافع عملکرد شبکه فروش برای سومین سال پیاپی محاسبه و در هفته دوم اردیبهشت ماه به حساب ذی‌نفعان واریز شده است.
 • پرداخت وام ۶ میلیارد ریالی بیمه نوین به بیمه‌گذار تبریزی

  گروه بنگاه‌‌ها: شرکت بیمه نوین ۶ میلیارد ریال وام به دارنده بیمه‌نامه عمر و سرمایه‌‌گذاری خود در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن پرداخت کرد. روابط عمومی‌بیمه نوین اعلام کرد، بر اساس اعلام رئیس شعبه تبریز، یکی از بیمه‌شدگان بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری این شعبه طی هفته‌های گذشته درخواست دریافت مبلغ ۶ میلیارد ریال وام از محل اندوخته بیمه‌نامه خود را ارائه کرد که این مبلغ تا پایان همان روز به وی پرداخت شد. یکی از ویژگی‌های بیمه عمر و سرمایه‌گذاری، امکان دریافت وام بدون ضامن بعد از سپری شدن ۲ سال از صدور این بیمه‌نامه و تا ۹۰ درصد ارزش بازخرید است. این مزیت به بیمه‌گذار بیمه عمر و سرمایه‌گذاری این امکان را می‌‌دهد که قبل از سررسید بیمه‌نامه خود و در زمانی که احتیاج به استفاده از اندوخته مالی بیمه‌نامه خود دارد، بدون نیاز به بازخرید و محروم شدن از پوشش‌‌های آتی آن، مبلغ مورد نیاز را به صورت وام دریافت کند.
 • ادامه صدور بیمه شخص ثالث توسط بیمه آرمان

  گروه بنگاه‌‌ها: بیمه مرکزی، استمرار صدور بیمه شخص ثالث توسط بیمه آرمان را تایید کرد. بنابر اعلام بیمه مرکزی جمهوری اسلامی‌ ایران، برابر ماده ۵ قانون بیمه شخص ثالث و آیین‌نامه اجرایی آن، استمرار صدور بیمه‌نامه شخص ثالث توسط شرکت بیمه آرمان بلامانع اعلام شد. طبق ماده (۵) قانون بیمه شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵، شرکت‌‌های بیمه متقاضی فعالیت در رشته بیمه شخص ثالث می‌توانند پس از اخذ مجوز از بیمه مرکزی اقدام به فروش بیمه‌نامه شخص ثالث کنند. شایان ذکر است بیمه مرکزی برای اعطای مجوز به شرکت‌‌های بیمه مواردی همچون حداقل توانگری مالی شرکت بیمه، سابقه مناسب پرداخت خسارت، داشتن نیروی انسانی و ظرفیت‌های لازم برای صدور بیمه‌نامه و پرداخت خسارت را مدنظر قرار داده و سپس مجوز فعالیت در این رشته را به شرکت‌‌های بیمه اعطا می‌کند.
 • تایید صورت‌‌های مالی بیمه سرمد

  گروه بنگاه‌‌ها: صورت‌‌های مالی بیمه سرمد توسط بیمه مرکزی تایید شد. به گزارش روابط عمومی ‌بیمه سرمد صورت‌‌های مالی بیمه سرمد در حالی توسط بیمه مرکزی مورد تایید قرار گرفته است، که دکتر سلیمانی هفته گذشته با حضور در این شرکت از کسب سهم ۱/ ۳۵ درصدی بازار توسط بیمه سرمد در سال ۹۷ خبر داد.
 • شیوه اخذ مالیات خریداران ارز

  سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور، نحوه رسیدگی خرید‌های ارزی سوداگرانه برخی اشخاص حقیقی و حقوقی را تعیین کرد. به گزارش خبرگزاری فارس،‌ این شیوه‌نامه ۱۸ اردیبهشت‌ماه از سوی محمد قاسم پناهی، سرپرست سازمان امور مالیاتی کشور به تمامی ادارات استان‌ها ابلاغ شده است.
 • عبور طلا از مرز روانی

  دنیای اقتصاد: کاهش ارزش سهام در بازارهای بین‌المللی تاثیر مهمی بر رشد تقاضا و قیمت طلا در روزهای اخیر داشته ولی قیمت طلا هنوز نتوانسته است مقاومت ۱۳۰۰ دلاری را بشکند و از مرز روانی ۱۳۰۰ دلاری عبور کند. همچنین بیت‌کوین در شرایطی که بازدهی ذخایر امن به حد کافی نبود با رشد قابل‌توجهی به بالای قیمت ۸۰۰۰ دلاری رسید. همچنین بازار وال‌استریت در هر ۳ شاخص اصلی خود بین ۴/ ۲ تا ۴/ ۳ درصد تضعیف شدند.
 • ۴ محور ادغام بانک‌های نظامی

  دنیای اقتصاد: در یک نشست رسمی با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی و سایر مسوولان «تسریع در برگزاری مجامع بانک‌ها»، «ارزش‌گذاری واحدهای ادغام‌شده»، «سرعت بخشی به واگذاری سهام» و «ساماندهی نیروی انسانی» به‌عنوان ۴ محور ادغام بانک‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. رئیس‌کل بانک مرکزی، در این جلسه، خواستار تسریع در برگزاری واحدهای ادغام شونده شد و سایر مسوولان نیز آخرین تحولات درخصوص ادغام بانک‌های نظامی را تشریح کردند.
 • دلایل سختگیری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ازدواج

  حمید اسلامی
  گروه بنگاه‌ها: پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج از جمله سیاست‌های حمایتی دولت و مجلس است که آغاز آن به سال‌های نخست دهه ۸۰ بازمی‌گردد. از سال ۱۳۸۷ پرداخت وام‌های یادشده در قالب سامانه متمرکز تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ساماندهی شده است. بررسی آمار وام‌های پرداختی نشان می‌دهد در سال ۱۳۸۷ تعداد تسهیلات پرداختی به متقاضیان وام ازدواج یک‌هزار و ۲۰۴ فقره و مبلغ پرداختی بیش از ۲۷ میلیارد ریال بوده است. در این سال مبلغ وام به هر یک از زوجین ۲۰ میلیون ریال تعیین شده بود، اما تعداد دریافت‌کنندگان وام در سال ۱۳۹۷ به حدود یک میلیون نفر و مبلغ وام به بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد ریال رسیده است. میزان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از سال ۹۱ تا ۹۴ بدون تغییر باقی ماند، اما در بودجه سال ۹۵ این مبلغ از ۳۰ میلیون ریال سال ۹۱ به ۱۰۰ میلیون ریال افزایش یافت.
 • پرداخت وام به ۲۵۸۹ بنگاه کوچک و متوسط از سوی بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت در سال گذشته با پرداخت ۲۳.۵۷۲ میلیارد ریال تسهیلات به ۲.۵۸۹ بنگاه کوچک و متوسط در سطح کشور در راستای حمایت از تولید داخلی و ایجاد اشتغال برای نیروی کار کشور گام برداشته است. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، قائم مقام مدیر عامل این بانک با اشاره به آمار تسهیلات پرداختی از سوی بانک تجارت برای حمایت از کالای ایرانی طی سال گذشته گفت: در سال ۱۳۹۷ بانک تجارت به ۴۶.۴۴۷ نفر از متقاضیان تسهیلات خرید خودرو پرداخت کرده که مجموع تسهیلات پرداختی در این بخش به بیش از ۷.۹۴۲ میلیارد ریال بالغ می‌شود. حق‌وردی افزود: تسهیلات پرداخت‌شده علاوه‌بر ایجاد رونق در خودروسازی کشور زمینه اشتغال پایدار برای فعالان این صنعت را نیز فراهم کرده است. همچنین در راستای حمایت بیش از پیش از تولید داخلی و تشویق هموطنان به استفاده از کالای ایرانی، بانک تجارت در این مدت بالغ‌بر ۶.۹۹۸ میلیارد ریال تسهیلات خرید کالا به ۴۷.۵۰۷ نفر پرداخت کرده است. وی در ادامه با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی و حمایت از رونق تولید راهگشای کشور برای عبور از تنگنا‌های اقتصادی است، یادآور شد: بانک تجارت با اتخاذ تدابیر ویژه فعالیت‌های خود در سال‌جاری را در راستای حمایت از رونق تولید سوق داده است.

بیشتر