آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۰۷

 • خسارت ریالی ارزپاشی

  دنیای‌اقتصاد: تبعات سیاست ارزپاشی روز به روز بیشتر هویدا می‌شود. روز گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی، با بررسی تبعات سیاست ارز ترجیحی، راه‌های جایگزین را ارائه کرد. مطالعه این مرکز نشان می‌دهد که سیاست مذکور به‌رغم تخصیص ارز ارزان، نتوانسته ثبات قیمت‌ها در کالاهای اساسی را رقم بزند. مطابق این گزارش، حتی اگر ثبات قیمت کالاهای اساسی رقم می‌خورد، سیاست تخصیص ارز ارزان، یارانه بیشتری را به دهک‌های بالای درآمدی اختصاص می‌داد و یارانه دهک دهم ۴ برابر یارانه دهک اول می‌شد. به فهرست معایب سیاست ارز ترجیحی، باید زمینه ایجاد رانت، فساد و تضعیف تولید داخلی را نیز افزود. علاوه‌‌بر این، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در یک سال و یک ماه گذشته، ۷/ ۲۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۸/ ۹ میلیارد دلار ارز نیمایی پرداخت شده است. مقایسه آمارهای ارز رسمی و نیمایی با نرخ ارز بازار نشان می‌دهد که طی بازه مورد بررسی، رقم شگفت‌آور ۲۱۷ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان ارزی اعطا شده است؛ رقمی که معادل نیمی از منابع بودجه عمومی، یک و نیم برابر درآمدهای نفتی و پنج برابر یارانه نقدی در سال ۹۸ است. با توجه به این دو گزارش، مرکز پژوهش‌ها بهینه‌ترین روش در شرایط فعلی را حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی برای تمام اقلام به جز دارو و پرداخت یارانه نقدی از مابه‌التفاوت ارز نیمایی و ارز دولتی معرفی کرد.
 • تقابل در مرز روانی دلار

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، بازار ارز و سکه از فاز کاهشی خارج شد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی نه تنها از مرز ۵ میلیون تومانی پایین نرفت، بلکه با ۵ هزار تومان افزایش حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۵ میلیون و ۵ هزار تومانی قرار گرفت. محرک اصلی رشد فلز گرانبهای داخلی، افزایش قیمت دلار بود. روز دوشنبه، شاخص ارزی ۲۴۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۴ هزار و ۹۹۰ تومان رسید. افزایش بهای دلار در شرایطی به ثبت رسید که این ارز در ۲ روز ابتدایی هفته ۸۲۰ تومان از ارزش خود را از دست داده بود. به گفته فعالان، از بعدازظهر روز یکشنبه معامله‌گران بیشتر در موقعیت خرید قرار گرفتند و قیمت را در مسیر افزایشی قرار دادند. صبح روز دوشنبه، صرافی‌های بانکی نیز قیمت فروش خود را نسبت به قیمت روز قبل۲۰۰ تومان بالا آوردند تا عدد ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومانی بر تابلوی این صرافی‌ها نقش ببندد.
 • افزایش تقاضای خودروی لیزینگ برای کسب سود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت لیزینگ کارآفرین با بیان اینکه کسب سود ناشی از افزایش قیمت خودرو باعث افزایش تقاضای خودروی لیزینگی شده است، تصریح کرد: حجم عملیات (فروش) شرکت لیزینگ کارآفرین در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است.محمدسبزوی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با تاکید بر اینکه سرمایه شرکت لیزینگ کارآفرین ۴۰۰ میلیارد ریال است، افزود: این در حالی است که در سال گذشته ۸۸۵ میلیارد ریال حجم عملیات داشتیم.
 • تامین اعتبار ۴۰ درصدی طرح‌های صندوق توسعه

  رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: کسانی که بتوانند در یک سال طرح خود را تکمیل کنند، با همکاری بانک عامل حداکثر تا ۴۰ درصد بودجه اولیه را تامین اعتبار می‌کنیم.
 • سیگنال رکود از منحنی اوراق

  دنیای اقتصاد: تفاضل بازدهی اوراق کوتاه‌مدت از بلندمدت درواقع نسخه ۳ ماهه از ۱۰ ساله در طول هفته گذشته به سمت خطی شدن پیش می‌رفت که از این مرحله نیز در زمان کوتاهی تجاوز کرد و نرخ بازدهی ۱۰ ساله از ۳ ماه کوچک‌تر شد. این تفاضل اگرچه تا پایان روز بازار ادامه نداشت و به شرایط قبل بازگشت؛ اما سیگنال قدرتمندی بود که خطی‌شدن منحنی بازدهی را نشان می‌دهد و احتمال معکوس شدن منحنی را نیز مخابره می‌کند. در منحنی خطی بازده اوراق کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و در این شرایط احتمال وقوع «انتقال» (Transition) اقتصادی بسیار بالا است. بنابراین ارزیابی منحنی بازده اوراق نیز اقتصاد آمریکا را مجاور با نقطه چرخش نشان می‌دهد.
 • بن‌بست تجاری آمریکا و چین

  به‌نظر می‌رسد آمریکا و چین در مذاکرات تجاری به بن‌بست رسیدند، زیرا واشنگتن خواستار قول چین برای اجرای تغییرات اساسی در قانون شده و پکن نیز اعلام کرده توافقی که ضدمنافعش باشد را نخواهد پذیرفت.
 • آمادگی ۱۵ بانک برای ارائه رمزهای یک‌بار مصرف

  گروه بنگاه‌ها: بانک مرکزی به‌منظور ایمن‌سازی تراکنش‌های بانکی در بستر بانکداری الکترونیک، بانک‌های کشور را موظف کرده تا از ابتدای خردادماه سال‌جاری صرفا رمز دوم یک‌بار مصرف را برای تراکنش‌های غیرحضوری مشتریان خود فعال کنند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» رمز دوم یک‌بار مصرف (one time password) که به اختصار OTP نامیده می‌شود قابل‌استفاده در کارت‌های بانکی و بستر اینترنت است و فقط ۶۰ ثانیه اعتبار دارد. این رمز فقط یک بار می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • پرداخت ١٦٠ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی ازسوی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: حجم تسهیلات حمایتی بانک صادرات ایران در سال ٩٧ در حوزه‌های مختلف مسوولیت اجتماعی از ١٦٠ هزار میلیارد ریال فراتر رفت. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، حمایت این بانک از بخش‌های مختلف جامعه به‌منظور ارتقای توان اقتصادی و کمک به اشتغال‌زایی و وضعیت معیشت در مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور طی سال ٩٧ نیز با اعطای بیش از ٢٠١ هزار فقره وام بالغ‌بر ١٦٠ هزار میلیارد ریال تداوم یافت.
 • برگزاری جشنواره «ماه نو» در بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: باشگاه مشتریان بانک تجارت استفاده‌کنندگان از همراه بانک تجارت را به جشنواره‌ای دعوت کرده است با عنوان «ماه‌نو». به گزارش روابط عمومی بانک تجارت این جشنواره در بازه زمانی شانزدهم اردیبهشت تا سیزدهم خرداد هر روز به قید قرعه جوایزی را برای کاربران همراه بانک تجارت در نظر گرفته است. جوایزی ارزنده که به‌صورت هفتگی قرعه‌کشی و به برندگان اهدا می‌شود. روزهای بیست و ششم اردیبهشت، دوم خرداد، نهم خرداد و نوزدهم خردادماه چهار مقطع زمانی قرعه‌کشی این جشنواره است.
 • آیا این کشور نوظهور نفتی ثروتمندترین کشور جهان می‌شود؟

  گویان طی فقط دو سال به‌خاطر اکتشافات ساحلی نفت، از یک نقطه کم‌اهمیت در نقشه بین‌المللی نفت به یک نقطه مهم تبدیل شده است.

بیشتر