آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۹۹

 • پیشنهاد تغییر تدریجی سن بازنشستگی

  دنیای اقتصاد: یک موسسه پژوهشی با اشاره به بحران کسری منابع صندوق‌های بازنشستگی در ایران پیشنهاد داده است از تجارب جهانی برای نجات صندوق‌ها استفاده شود. در گام اول، صندوق‌های بازنشستگی ایران در معرض دو انتخاب هستند؛ کاهش مزایا و افزایش سن بازنشستگی. پژوهش انجام شده پیشنهاد می‌دهد نجات صندوق‌ها از مسیر تغییر تدریجی سن بازنشستگی دنبال شود. افزایش سن بازنشستگی به بیش از ۶۵ سال و یکسان‌سازی در سن بازنشستگی میان مردان و زنان نیز از جمله راهکارها برای نجات صندوق‌ها عنوان شده است.
 • سکه در آستانه کانال‌شکنی؟

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی و دلار حرکت افزایشی خود را ادامه دادند تا هر دو به مرزهای مقاومتی مهم نزدیک‌تر شوند. روز شنبه، سکه ۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و روی عدد ۵ میلیون و ۹۰ هزار تومان قرار گرفت. در بازار ارز نیز دلار ۲۵۰ تومان رشد قیمت را ثبت کرد و به قیمت ۱۴ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. افزایش قیمت هر دو دارایی در حالی به ثبت رسید که در ساعات ابتدایی روز فضای بازار آرام بود و قیمت‌ها تقریبا در دامنه‌ای نوسان می‌کردند که روز پنج‌شنبه در آن قرار داشتند. حتی سکه در ساعات ابتدایی روز رویه کاهشی داشت و برخی از فروشندگان حاضر بودند، سکه خود را با قیمت ۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان به فروش برسانند.
 • ارائه گزارش فصلی از بازار باز

  بانک مرکزی در پیش‌نویس لایحه مدیریت بدهی‌های عمومی مکلف شد تا برنامه اجرایی عملیات بازار باز را در بازه‌ زمانی فصلی به «شورای‌عالی مدیریت بدهی‌های عمومی» ارائه کند.
 • درس‌های سیل امسال به روایت مدیرعامل بیمه معلم

  محمد ابراهیم تحسیری
  سال ۹۸ با وقوع سیلی گسترده در استان‌های مختلف کشور و برجا ماندن خرابی‌های بسیار آغاز شد که بنابر گفته وزیر کشور، برآورد خسارت سیل بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان است.
 • گام‌های عملیاتی بانک مسکن برای انحلال و ادغام شعب ناکارآمد

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور استان‌ها و بازاریابی بانک مسکن از گام عملیاتی و جدی این بانک برای ادغام و انحلال شعب در راستای افزایش بهره‌وری عملکرد بانک خبر داد. محمود لاری در گردهمایی مدیران ارشد بانک مسکن با اشاره به گام‌های عملیاتی بانک مسکن برای اجرای طرح بهینه‌سازی شعب گفت: با توجه به دستور آقای رحیمی‌انارکی مدیرعامل بانک در سال گذشته، قرار شد در راستای ارتقای بهره‌وری، ۵ درصد از شعب ناکارآمد انحلال و در شعب دیگر ادغام شوند. وی با بیان اینکه بانک مسکن از سال گذشته به شکل جدی برنامه‌ریزی‌های لازم برای ادغام و انحلال شعب و باجه‌ها را در دستور کار خود قرار داد، گفت: در همین راستا در سال ۹۷، هشت شعبه ناکارآمد بانک منحل و در شعب دیگر ادغام شدند.
 • در مواجهه با بخش تولید سختگیری نکنید

  مدیرعامل بانک رفاه می‌گوید: تغییر در سیاست‌های اعتباری بانک متناسب با اقتضائات شرایط کلان اقتصادی، استراتژی سال ۹۸ بانک رفاه است. به گزارش روابط عمومی ‌بانک رفاه کارگران، دکتر سهمانی مدیرعامل این بانک در نخستین گردهمایی آموزشی هم‌اندیشی مدیران عالی بانک رفاه با بیان این مطلب تاکید کرد: البته در مواجهه با بخش تولید ضمن رعایت قوانین و مقررات باید بدون سختگیری نهایت انعطاف‌پذیری را داشته باشید. اولویت اول حوزه اعتباری باید حمایت از رونق تولید باشد. وی مسوولیت‌پذیری و ریسک‌پذیری را لازمه فعالیت‌های بانکی به‌ویژه در شرایط کنونی دانست و خاطرنشان کرد: تصمیم‌گیری همراه با مسوولیت‌پذیری و ریسک‌پذیری در شرایط کنونی بسیار حیاتی است.
 • مسابقه عکس اینستاگرامی بانک سرمایه به مناسبت روز معلم

  گروه بنگاه‌ها: بانک سرمایه همزمان با بزرگداشت روز معلم، مسابقه عکس اینستاگرامی ‌با عنوان #معلم_محبوب_من را به همراه جوایزی ارزنده برگزار می‌کند. به گزارش روابط عمومی ‌بانک سرمایه، دانش‌آموزان می‌توانند از روز پنج‌شنبه ۱۲ اردیبهشت تا روز جمعه مورخ ۱۷ خرداد ماه از لحظات حضور در کنار معلم خود عکس گرفته یا نقاشی کنند و سپس آن عکس‌ها و تصاویر نقاشی‌ها را در صفحه اینستاگرام خود با درج دو هشتگ # معلم_محبوب_من و #بانک_سرمایه به اشتراک بگذارند. بانک سرمایه با استفاده از داورهای حرفه‌ای آثار را بررسی کرده و در روز پنج‌شنبه مورخ ۲۳ خرداد ماه نفرات برتر را معرفی می‌کند.
 • میزان تزریق ارز در بازار ثانویه

  بانک مرکزی با اشاره به تامین ۲/ ۲ میلیارد یورو ارز از ابتدای سال تاکنون در بازار ثانویه از آمادگی این بانک برای تامین ارز نیازهای واقعی کشور خبر داد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، از ابتدای سال تاکنون صرفا در بازار ثانویه بیش از ۲/ ۲ میلیارد یورو ارز توسط بانک مرکزی و صادرکنندگان با متوسط نرخ هر یورو ۱۱ هزار تومان عرضه و در جهت تامین نیازهای مواد اولیه و واسطه‌های بخش‌های صنعتی کشور قرار گرفته است. همچنین بانک مرکزی طی دو ماه اخیر معادل دو میلیارد یورو ارز موردنیاز برای تامین کالاهای اساسی و دارو تامین ارز کرده است. بانک مرکزی با توجه به نرخ‌سازی‌های غیرمعاملاتی که در فضای مجازی در چارچوب جنگ روانی ایجاد شده علیه کشورمان شکل می‌گیرد، تاکید می‌کند این بانک تمام تلاش خود را برای تامین ارز نیازهای واقعی کشور به کار خواهد گرفت.
 • آخرین وضعیت لایحه مالیات ارزش افزوده

  سرپرست سازمان امور مالیاتی گفت: لایحه مالیات ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته و طبق گفته نمایندگان گزارش نهایی آماده شده و طی هفته جاری در صحن مطرح می‌شود. محمد قاسم پناهی، سرپرست سازمان امور مالیاتی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه لایحه مالیات ارزش افزوده ۲ سال پیش توسط دولت به مجلس تقدیم شد، گفت: این لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بازبینی و بررسی قرار گرفته است و طبق گفته نمایندگان گزارش نهایی آماده شده و طی هفته جاری در صحن مطرح می‌شود. وی افزود: در لایحه جدید کل حلقه ارزش افزوده تا انتها تکمیل شده است و این مساله به معنای خروج حلقه اول نیست، بلکه حلقه تکمیل می‌شود تا مشکل صنعت و صنف حل شود. پناهی ادامه داد: لایحه مالیات ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس تاکنون با حضور نمایندگانی از اتاق بازرگانی، سازمان امور مالیاتی، کارشناسان اقتصادی و خبرگان و متولیان این حوزه بررسی شده است و ما منتظر تصویب آن هستیم.
 • تناقض‌های گزارش بازارکار آمریکا

  دنیای اقتصاد: رکورد ۵۰ ساله نرخ بیکاری آمریکا ارتقا یافت. وزارت کار آمریکا آمار کلی اشتغال در ماه آوریل را عصر جمعه منتشر کرد. آمارهای بازار کار از نرخ بیکاری ۶/ ۳ درصدی حکایت دارد که همزمان با ورود ۲۶۳ هزار نفر به نیروی کار در این ماه نیمه مثبت این گزارش را تشکیل می‌دهد. با وجود رشد میزان اشتغال در بخش‌های عمرانی، خدمات بهداشتی، طراحی سیستم‌های کامپیوتری و سایر بخش‌های صنعتی، سومین پارامتر اصلی از گزارش بازار کار نیمه تاریک را تشکیل داد. نرخ رشد دستمزدهای ساعتی (میانگین) از پیش‌بینی وزارت کار عقب ماند و در ماه گذشته ۲/ ۰ درصد افزایش یافت. سیگنال منفی این پارامتر به‌دلیل نقش این نرخ در تورم ارسال شده است. عدم رشد به‌اندازه دستمزد نیروی کار به معنای عدم رشد شاخص قیمت‌ها به‌میزان مورد انتظار فدرال رزرو آمریکا است.
 • اقتصاد ترامپی همراستا با جورج بوش

  با توجه به اینکه فرمول اقتصادی ترامپ و جورج بوش اساسا یکی و شامل کاهش مالیات، هزینه‌کرد(مصرف) بالاتر و مقررات‌زدایی است اگر اقتصاد ترامپ به راه اقتصاد جورج بوش برود، نباید شوکه شد.
 • نخستین همکاری بانک‌های داخلی در زمینه بلاک‌چین

  گروه بنگاه‌ها: «ققنوس» نخستین شبکه ایرانی مبتنی‌بر بلاک‌چین است که در حال حاضر بین بانک پاسارگاد، بانک ملی، بانک ملت، بانک پارسیان و شرکت توسن تشکیل شده و در حال گسترش دامنه خود به سایر بانک‌ها و موسسات بزرگ اقتصادی است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» این شبکه که «بر پایه فناوری دفتر کل توزیع شده استلار» شکل گرفته، به بانک‌ها امکان می‌دهد تا نقدشوندگی دارایی‌های خود را افزایش دهند. همچنین این امکان برای کاربران فراهم شده تا به‌صورت مستقیم و فرد به فرد دارایی‌های خود را تبادل کنند.
 • جلسه مدیران عامل بانک‌ها برای بازسازی مناطق سیل‌زده

  گروه بنگاه‌ها: مدیران عامل بانک‌های کشور در جلسه‌ای با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه کشور به چگونگی کمک به بازسازی مناطق سیل‌زده کشور پرداختند. محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی در گفت‌وگو با «ایبِنا» با اعلام این مطلب درباره جلسه مدیران عامل بانک‌ها و موسسات دولتی و خصوصی با حضور سیدحمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در این جلسه درباره مشکلات و میزان خسارت مناطق سیل‌زده آمار و ارقام و گزارش اعلام شد. وی افزود: همچنین مقرر شد تا گزارش دقیق‌تری برای بانک‌ها ارسال شود تا بتوانند در بهبود شرایط و همچنین بازسازی و نوسازی این مناطق تا حدامکان کمک و همکاری کنند.
 • اعلام برنامه‌های بانک صادرات برای تسهیل مبادلات ارزی

  گروه بنگاه‌ها: معاون بین‌الملل بانک صادرات ایران ساده‌ترین راهکار برای مبارزه با تحریم‌ها را توجه جدی به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد. به گزارش روابط ‌عمومی بانک صادرات ایران، مهدی گودرزی در نشست «هم‌افزایی یک هزار مدیر عملیاتی شبکه بانک صادرات ایران»، ضمن بیان این مطلب و ارتباط مستقیم آن با بحث ارز گفت: مدیریت جهادی در همه حوزه‌ها (به‌خصوص حوزه ارز و بین‌الملل) می‌تواند موثر باشد. همچنین رونق تولید نیز به‌عنوان شعار اصلی امسال می‌تواند در بخش کاهش واردات، افزایش صادرات و عدم وابستگی به ارز، ما را یاری دهد.
 • افزایش نرخ تورم در اروپا

  تا پایان ماه آوریل، متوسط نرخ تورم سالانه در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا به ۷/ ۱ درصد افزایش یافت.
 • دلار کانادا جایزه اسکناس سال را گرفت

  جایزه «نوآورانه‌ترین طراحی اسکناس» به دلار کانادا رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از رادیو کانادا، اسکناس ۱۰ دلاری جدید کانادا که اواخر سال گذشته و منقش به تصویر یکی از فعالان حقوق زنان منتشر شد، ازسوی انجمن جهانی اسکناس برنده جایزه نوآورانه‌ترین اسکناس سال ۲۰۱۸ شناخته شد. اسکناس ۱۰ دلاری جدید در زمینه خود دارای تصویری عمودی منقش به ویولا دموند، کارآفرین و فعال اجتماعی زن اهل استان «نوا اسکوشیا» این کشور است. دموند اولین زن کانادایی است که تصویر آن روی اسکناس‌های این کشور نقش می‌بندد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر