آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۹۸

 • اثر هاله‌ای در گرانی‌ها

  دنیای اقتصاد: طی چند هفته اخیر قیمت‌ها در چند بازار به شکل نامتناسب و فزاینده‌ای افزایش یافته است. اگرچه «سایت‌های خرید و فروش اینترنتی» به‌عنوان متهم اصلی افزایش التهاب معرفی شدند، اما به‌نظر می‌رسد که سیاست‌گذار بار دیگر در شناخت «عامل گرانی» در بازارها دچار «خطای هاله‌ای» شده است؛ چراکه گرانی خودرو، مسکن و... شبیه به هر افزایش قیمتی، محصول مجموعه‌ای از عوامل اقتصادی است و در نهایت خود را به بازارهای مختلف تحمیل خواهد کرد. پس تا زمانی که سیاست‌گذار بر عوامل ریشه‌ای گرانی تمرکز نکند، صعود قیمت‌ها پدیده نامتعارفی نخواهد بود.
 • مرزهای جدید در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: دلار برای اولین بار طی ۶ ماه گذشته بالای مرز ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار گرفت. شاخص ارزی که روز چهارشنبه از سد مقاومت ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومانی گذشته بود، روز پنج‌شنبه مقاومت دوم ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومانی را شکست و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی قیمت ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان به کار خود پایان داد. آخرین بار قیمت دلار در اواسط آبان‌ماه ۹۷ در سطح بالاتری نوسان کرده بود. با رشد روز انتهایی هفته، میزان بازدهی دلار در هفته‌ای که گذشت به بالای ۴ درصد رسید؛ این ارز دو هفته پیش کمی بیش از ۲ و نیم درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود.
 • عدم تغییر مسیر نرخ بهره

  دنیای‌اقتصاد: «جی پاول»، رئیس فدرال رزرو آمریکا، نتیجه آخرین اجلاس «کمیته بازار باز» که چهارشنبه شب برگزار شده بود را با پیام عدم‌تغییر نرخ بهره اعلام کرد. پاول با اشاره به رشد اقتصادی ایالات متحده، بازار کار قدرتمند با اشتغال کامل و رشد نرخ دستمزد‌ها، شرایط کلی را بدون ریسک توصیف کرد، اما در ادامه، نیاز به افزایش تورم تا نرخ هدف ۲ درصدی را دلیل ثابت نگه داشتن نرخ بهره عنوان کرد. رئیس نهاد پولی آمریکا روند رشد نرخ دستمزدها را نشانه‌ای از افزایش تورم در ماه‌های آینده و دستیابی به هدف ۲ درصدی دانست. اظهارات پاول با تقویت شاخص دلار و افت قیمت طلای جهانی همراه شد؛ چراکه در طول سخنرانی خود مسیر سیاست‌گذاری پولی که برخی انتظار آن را داشتند (کاهش نرخ بهره یا دوربرگردان پولی) را مسدود کرد. در سال ۲۰۱۹ توقف روند انقباض پولی باعث پدید آمدن گمانه‌زنی‌هایی در‌خصوص دوربرگردان پولی و کاهش نرخ بهره از سوی سرمایه‌گذاران شده بود. با این حال، پاول با تاکید بر نبود ریسک قابل‌ملاحظه‌ای در کمین اقتصاد آمریکا نیاز به تغییر جهت سیاست پولی را از میان برد و توقف روند رشد نرخ بهره را مسیر ایده‌آل در شرایط کنونی توصیف کرد.
 • اعلام جزئیات طرح اعتباری ویژه تولید بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: طرح اعتباری ویژه تولید بانک صادرات ایران «طراوت» با هدف حمایت از استمرار تولید و ایجاد اشتغال در بنگاه‌های اقتصادی کشور، در نشست هم‌افزایی ١٠٠٠ مدیر عملیاتی شبکه این بانک رونمایی شد.
 • پرداخت وام ۲۴ ساعته در بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: در چند سال گذشته بانک‌های تجاری کشور به‌منظور پاسخگویی به نیازهای تسهیلاتی بخش‌های مختلف اقتصادی طرح‌های متفاوتی را ارائه کرده‌اند.
 • رشد سه برابری پرداخت قرض‌الحسنه در بانک ملت طی دهه ۹۰

  گروه بنگاه‌ها: براساس آخرین آمارهای منتشر شده مانده پرداخت سالانه وام قرض‌الحسنه در بانک ملت طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۳ برابر شده است. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» براساس آمارهای منتشره، مانده این نوع از تسهیلات در بانک ملت در سال ۱۳۹۰ معادل ۱۹ هزار و ۸۴۶ میلیارد و ۹۶۹ میلیون ریال بوده که این رقم در آذرماه سال ۹۷ پس از ۱۰ سال به ۶۵هزار و ۸۵۲ میلیارد و ۶۴۴ میلیون ریال رسیده که نشان می‌دهد در طول این ۱۰ سال مانده این تسهیلات بیش از ۳برابر شده است.
 • ناکامی ژاپنی‌ها در عملیات تولید تورم

  ایسنا: بانک مرکزی ژاپن در گزارش جدید خود از کاهش نرخ رشد اقتصادی و کاستی تورم خبرداده است.
 • کارنامه خوراکی‌ها در فروردین ۹۸

  دنیای اقتصاد: گزارش‌خرده‌فروشی مرکز آمار در نخستین ماه سال حاکی از رشد قیمتی در اغلب گروه‌های خوراکی است. بررسی‌ها نشان می‌دهد پیاز بیشترین تورم ماهانه و تخم‌مرغ کمترین تورم ماهانه را به خود اختصاص داده است. براساس گزارش مرکز آمار کشور پیاز ۳/ ۱۴۳ درصد رشد قیمتی را در یک ماه تجربه کرده، در مقابل تخم‌مرغ تورم ماهانه منفی ۱/ ۴ درصد داشته است.
 • چالش‌های بانکی در منطقه آزاد کیش

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: ۳۲ بانک و ۷ موسسه مالی در مجموع ۹۲ شعبه پولی جزیره کیش را تشکیل می‌دهند. شعبی که قرار بود طبق دستورالعمل اجرایی عملیات پولی و بانکی در مناطق آزاد تجاری، مزیت‌های زیادی نسبت به سیستم بانکی در سرزمین اصلی داشته باشند.برنامه تمایز بانک‌ها در مناطق آزاد با سرزمین اصلی تا جایی پیش رفت که اوایل سال ۱۳۹۳ رئیس‌کل وقت بانک مرکزی در نامه‌ای به مشاور دبیر شورای عالی مناطق آزاد ضوابط، مقررات و دستورالعمل‌های مربوط به فعالیت‌های بانکی و تاسیس بانک برون‌مرزی در مناطق آزاد را تشریح کرده بود.
 • طرح «مهر دانا» در شهرستان‌ها هم اجرا می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: بیمه دانا اواخر سال گذشته با طراحی و اجرای طرح «مهر دانا» در سراسر کشور کوشید تا ضمن برقراری پیوند دوباره بین نظام بیمه و بانکداری اسلامی در کشور، نسبت به تامین مالی بیمه‌نامه‌های مورد نیاز مردم اقدام کند. یکی از دغدغه‌های همیشگی بخش قابل‌توجهی از مردم جامعه، تهیه بیمه‌نامه شخص ثالث و بدنه خودرو بوده و است. هر چند طبق قانون داشتن بیمه شخص ثالث برای دارندگان خودرو الزامی است، با این حال هنوز تعداد زیادی از رانندگان خودرو در سراسر کشور به‌دلیل نداشتن تمکن مالی مناسب، از داشتن بیمه‌نامه شخص ثالث محروم هستند که همین مساله باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای این افراد شده است.برای رفع این مشکل ابراهیم کاردگر مدیرعامل بیمه دانا طرحی را عملیاتی کرد که به «مهر دانا» مشهور شد. طبق این طرح که بین بیمه دانا و بانک قرض‌الحسنه مهرایران منعقد شده، متقاضیان می‌توانند به دفاتر نمایندگی این شرکت در سراسر کشور مراجعه کرده و بدون پیش پرداخت، کارمزد و بدون نیاز به مراجعه به بانک، با دریافت تسهیلات مالی، بیمه‌نامه‌های شخص ثالث، بدنه خودرو و آتش‌سوزی مورد نیاز خود را تهیه کنند.
 • تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی مسکن روستایی

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: براساس تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن، ۱۲ هزار مسکن روستایی تا سقف ۴۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند.مرتضی اکبری با بیان اینکه در سال‌جاری در زمینه اشتغال خرد، تسهیلات می‌دهیم، اعلام کرد: در دو سال گذشته از تامین معیشت به سمت اشتغال‌های خرد و خانگی تغییر رویه داشته‌ایم.وی حمایت از کالا و خدمات ایرانی را رویکرد امسال بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اعلام کرد و گفت: کمک هزینه فروش انشعاب فاضلاب و فروش حق بیمه از جمله این کارها برای تحقق این رویکرد است. این بانک هزینه ۴ هزار و ۵۰۰ دستگاه موتورسیکلت شرکت نیرومحرکه را برای شرکت پست جمهوری اسلامی ایران از طریق اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به کارکنان تامین کرده است.
 • صرفه نرخ سود تسهیلات لیزینگ برای مشتریان

  گروه بنگاه‌ها: دبیرکل انجمن ملی لیزینگ ایران گفت: در سال ۱۳۹۸ نرخ تسهیلات لیزینگ و قیمت تمام شده تسهیلات برای مصرف‌کنندگان قابل‌تحمل خواهد بود؛ زیرا در صورت انصراف از خرید خدمات لیزینگ، تصاحب کالای مورد نظر مشتری یک رویا است.محمد هادی موقعی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه انگیزه‌های روانی و پرهیز از نگهداری پول و مقاومت در مقابل آسیب‌های افزایش قیمت‌ها، مصرف‌کنندگان را در مقابل افزایش قیمت کالاها و قیمت تمام شده تسهیلات بی‌تفاوت خواهد کرد، افزود: میزان افزایش قیمت به حدی است که تا چند برابر هزینه‌های مالی تامین کالا، از محل افزایش قیمت‌ها پوشش داده خواهد شد.
 • سقف وام خرید مسکن تغییر می‌کند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف وام خرید مسکن خبر داد.ابوالقاسم رحیمی انارکی گفت: در مجموعه سیاست‌های اعتباری امسال، افزایش سقف مشارکت مدنی مدنظر قرار گرفته که وام ساخت در تهران به ۱۷۰ میلیون تومان به ازای هر واحد، در مراکز استان‌ها ۱۶۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۱۳۰ میلیون و در مناطق کمتر توسعه‌یافته سقف این وام به ۱۱۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر