آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۶۰۰

 • رفع ابهام از پیامدهای استقلال بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: در یک نشست، دو دیدگاه در مورد استقلال بانک مرکزی بررسی شد. گروهی معتقد بودند که در ادبیات اقتصادی مطالعاتی انجام شده که نقدهایی به استقلال بانک مرکزی وارد می‌کند. مواردی مانند مغایرت با معیارهای دموکراتیک، افزایش بی‌ثباتی مالی، خدمت به نابرابری اقتصادی و... نگاه دیگری نیز به استقلال بانک مرکزی وجود دارد که معتقد است یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای علم اقتصاد کشف چارچوب‌های هدف‌گذاری تورمی و استقلال بانک مرکزی است. سیدعلی مدنی‌زاده از اقتصاددانانی است که به گروه دوم تعلق دارد و به ایرادات و نقدهای استقلال بانک مرکزی پاسخ داده است.اولین نکته‌ای که مدنی‌زاده به آن اشاره می‌کند سابقه مطرح شدن استقلال بانک مرکزی است. او معتقد است مطرح شدن استقلال بانک مرکزی قدمت طولانی دارد و حتی بعد از جنگ جهانی اول که بحث ابرتورم در کشورهای اروپای شرقی اتفاق افتاد، مساله استقلال بانک مرکزی یکی از موضوعات مطرح شده بود.
 • برگشت دلار از مرز حساس

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، قیمت دلار برای مقطع کوتاهی از مرز ۱۵ هزار تومانی عبور کرد، ولی از اواسط روز بازارساز دست بالاتر را گرفت و قیمت به کانال ۱۴ هزار تومانی بازگشت. به گفته فعالان، بازارساز با چسباندن قیمت صرافی‌های بانکی به نرخ بازار، مانع از ورود تقاضای هیجانی کاذب به بازار شد و با پاسخگویی به تقاضای واقعی، قیمت را عقب برد.
 • مشکل مدیریتی در ساختار بودجه

  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران گفت:‌ در ساختار بودجه‌ای کشور، محدودیت منابع مالی وجود ندارد، بلکه مشکل در ضعف مدیریت آن است.
 • لزوم رعایت نرخ‌های فنی توسط بیمه‌ها

  رئیس‌کل بیمه مرکزی با بیان اینکه رقابت سالم در بازار به تقویت بنیه مالی صنعت بیمه منتهی می‌شود، گفت: تمامی فعالان بیمه در بخش صدور باید مسائلی نظیر رعایت نرخ فنی و شرایط منطقی را با جدیت دنبال کنند.
 • بانک آینده حامی غرفه ایران در بینال ونیز ۲۰۱۹

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده در چارچوب انجام مسوولیت اجتماعی در حوزه فرهنگ و هنر ایرانی حامی پاویون جمهوری اسلامی ایران در بینال ونیز ۲۰۱۹ شد. به گزارش خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» سام فرخی، رئیس اداره بازار افزایی بانک آینده در نشست خبری مشترک با اداره‌کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در آستانه برگزاری پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز در تالار وحدت تهران برگزار شد، در مورد اهداف بانک آینده برای حمایت مالی از دوسالانه هنر ونیز گفت: عمل به مسوولیت اجتماعی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری همواره به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ها و فعالیت‌های ما تعریف شده است. وی با بیان اینکه حمایت از فرهنگ و هنر ایران در نمایشگاه بین‌المللی دوسالانه ونیز در راستای مسوولیت اجتماعی بانک آینده است، تصریح کرد: نمایشگاه لوور در تهران با حمایت بانک آینده در اسفندماه سال ۱۳۹۶ در موزه ملی ایران به مدت ۶ ماه برپا شد و اکنون نیز بانک آینده حامی میراث جهانی تخت‌جمشید شده است.
 • تایید صلاحیت حرفه‌ای مدیرعامل «بیمه زندگی خاورمیانه»

  گروه بنگاه‌ها: با تایید غلامرضا سلیمانی‌امیری، رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران، مهدی نوروزی رسما به‌عنوان مدیرعامل بیمه زندگی خاورمیانه منصوب شد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه خاورمیانه، مهدی نوروزی دانش‌آموخته رشته فناوری اطلاعات در مقطع کارشناسی‌ارشد بوده و دارای سوابق مدیریتی در وزارت اقتصاد و همچنین بیمه مرکزی است.
 • تبیین سیاست‌ها و رویکردهای شرکت بیمه سینا

  گروه بنگاه‌ها: دهمین گردهمایی مدیران ستادی و شعب با محوریت «توسعه بازار و رونق تولید محصولات و خدمات بیمه‌ای» به‌منظور تبیین سیاست‌ها و استراتژی‌ها در سال‌جاری و نیز بررسی عملکرد و برنامه‌های شعب با حضور مدیرعامل، اعضای هیات‌مدیره، مدیران ستادی و شعب بیمه سینا در همدان برگزار شد. رضا جعفری مدیرعامل بیمه سینا در این گردهمایی با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۳۹۸ به‌نام «رونق تولید» توسعه سهم بازار، تولید محصولات جدید بیمه‌ای و ارتقای کیفیت ارائه خدمات را از سیاست‌های مهم بیمه سینا در سال پیش‌رو عنوان کرد و افزود: بیمه سینا باید در راستای رسالت اجتماعی صنعت بیمه سهم خود را از بازار بیمه افزایش دهد. وی در ادامه فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت در حوزه بیمه‌های خرد، ارائه محصولات نوین بیمه‌ای به‌‌ویژه در بخش بیمه‌های زندگی، مهندسی مجدد پرتفوی شرکت و رشد پرتفوی اقتصادی، وصول مطالبات و مدیریت نقدینگی و کاهش دوره وصول مطالبات، بهبود وضعیت سرمایه‌گذاری، مدیریت ریسک، دسترسی به نسبت خسارت مناسب، توجه به الگوهای مشتری‌مداری و خدمات پس از فروش، توانمندسازی و بهره‌گیری از ظرفیت شبکه فروش، افزایش سرمایه و توانگری مالی شرکت به‌منظور حفظ سطح اعتبار شرکت، بهره‌گیری از ظرفیت‌های بیمه‌ای مجموعه بنیاد مستضعفان را از دیگر راهبردها و سیاست‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت شرکت سهامی بیمه سینا در فصل جدید مدیریتی اعلام کرد.
 • رشد ۶۰ درصدی بیمه دانا در شاخص فروش

  گروه بنگاه‌ها: نایب‌رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بیمه دانا، عملکرد مثبت این شرکت در سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و از آغاز فصل شکوفایی و به بار نشستن تلاش‌های بیمه دانا در طول سال‌جاری خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه دانا، ابراهیم کاردگر در سی و هفتمین همایش سراسری مدیران ستادی و اجرایی این شرکت در شهر مقدس مشهد، با ارائه گزارشی از عملکرد سال گذشته و مقایسه آن با مدت مشابه در سال ۹۶، از رشد قابل‌ملاحظه بیمه دانا در ابتدای سال‌جاری خبر داد. وی با تاکید بر اینکه در۴۰ روز ابتدایی سال جدید شاهد رشد ۶۰ درصدی در شاخص فروش بودیم، اجرای موفق طرح مهر دانا را یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در این رخداد ذکر کرد و افزود: این در حالی است که هنوز به رغم رایزنی سازمان‌ها، شرکت‌ها و ارگان‌های کشوری برای پیوستن به این طرح، بیشترین رشد کسب شده مربوط به بیمه‌گذاران خرد است. کاردگر، توانمندی کارکنان و پتانسیل فنی حاکم بر شرکت را عامل موثری برای کسب موفقیت‌های بیشتر دانست و گفت: مسلما با افزایش رشد فروش درست و وصول به‌موقع مطالبات، در کنار اجرای موفق طرح مهر دانا، می‌توانیم به پرتفوی سودده دست یابیم که برای سهامداران و سایر ذی‌نفعان و شرکت خوشایند باشد.
 • پرداخت مرحله چهارم خسارت به سیل‌زدگان توسط بیمه تجارت نو

  گروه بنگاه‌ها: در چهارمین مرحله پرداخت خسارت به مددجویان سیل‌زده کمیته امداد خمینی(ره)، یک فقره چک به مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال از سوی بیمه تجارت‌نو در وجه این نهاد صادر شد. به گزارش روابط‌عمومی بیمه تجارت نو، به‌منظور جزئیات خسارت‌های پرداختی، سیدکاظم ملکوتی رئیس شورای فنی بیمه تجارت‌نو با اشاره به اینکه در میان شرکت‌های بیمه‌ای تاکنون این حجم خسارت پرداخت نشده و برای نخستین‌بار توسط مجموعه تجارت‌نو محقق شد، گفت: در چهار مرحله بیش از ۱۲۸میلیارد و ۹۲ میلیون ریال به کمیته امداد امام خمینی(ره) خسارت پرداخت شده که واریز مابقی در فواصل زمانی صورت خواهدگرفت. وی تعداد پرونده‌های بازدید شده خسارت را ۲۸ هزار واحد و بیشتر آنها را مربوط به موج دوم سیل اعلام کرد و افزود: خسارت‌ها برای ۲۳ استان کشور بوده و در این بین تاکنون برای حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی مددجویان امداد اعلام خسارت شده است.
 • رانت ارز نیمایی به جیب چه کسانی می‌رود؟

  نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس این پرسش را مطرح کرد: ۱۴ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی در اختیار قرار دادید چه کسانی از این ارز استفاده کردند؟ به گزارش «ایسنا» محمدحسین قربانی در نطق میان دستور جلسه علنی روز گذشته (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی گفت: در این شرایط سخت که دشمن در میدان‌های اقتصادی، سیاسی و فضای مجازی آرایش جنگی گرفته است لازم است که جهت استفاده از همت حداکثری از تمامی ظرفیت‌های داخلی کشور استفاده کنیم.
 • «پنس» انگلیس از خطر انقراض نجات یافت

  ایرنا: گرچه سکه‌ یک پنس انگلیس به‌‌عنوان کوچک‌ترین واحد پولی این کشور، بر اثر افزایش تورم بی‌ارزش و از معاملات روزانه حذف‌ شده؛ اما دولت انگلیس اعلام کرد که برنامه‌ای برای جمع‌‌آوری این سکه مسی که تولید آن به نیم قرن پیش بازمی‌گردد، ندارد. نتیجه تحقیقات در انگلیس نشان می‌دهد که استفاده از پول نقد در این کشور از سال ۲۰۱۷ به این ‌سو به ‌شدت کاهش‌ یافته و بیشتر مردم به ابزارهای پرداخت مدرن روی آورده‌اند.
 • افزایش ۵/ ۳۶ درصدی حداقل حقوق بازنشستگان کارگری

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: افزایش ۵/ ۳۶ درصدی حقوق بازنشستگان کارگری تصویب شد که اردیبهشت‌ماه از سوی سازمان تامین اجتماعی کشور اعمال می‌شود. به گزارش «ایرنا» محمد شریعتمداری روز یکشنبه در سمینار یک‌روزه «نقش سرمایه انسانی و رونق تولید» افزود: در پی جلسه با کارشناسان، جامعه کارگری و کارفرمایان برای نخستین بار در تاریخ اقتصاد ایران برای یک سال ۵/ ۳۶ درصد حداقل دستمزد کارگری در کشور افزایش یافت که تصمیم بی‌سابقه‌ای بود؛ البته می‌دانیم که همچنان فاصله معیشت یک خانواده ۳/ ۳ نفره در تفاهم کارگر و کارفرما و حداقل دستمزدی که ما تعیین کرده‌ایم، فاصله قابل‌ملاحظه‌ای است. وی توجه به معیشت کارگران را یکی از اصول کار دانست و ادامه داد: معیشت کارگری باید مورد توجه دولت، قانون‌گذاران و تصمیم گیران قرار گیرد و ما تلاش کرده‌ایم نقش و اثر نیروی انسانی را به‌عنوان محور توسعه متوازن و پایدار پررنگ کنیم.
 • تقدیر بانک تجارت از فعالیت‌های آموزشی «دنیای‌اقتصاد»

  همزمان با برگزاری هفتمین جشنواره دانش مقارن با هفته معلم در بانک تجارت از خدمات بخش آموزش روزنامه «دنیای‌اقتصاد» با اهدای لوح سپاس تقدیر شد. در بخشی از این لوح سپاس آمده است: با امید به اینکه با پشتوانه علمی آن سازمان و بهره‌مندی از تجارب و تخصص و توانمندی‌های موجود، مسیر توسعه و تعالی را طی کرده و با شما در کنار شما بمانیم تا بتوانیم تحولی نو در تاریخ پرافتخار این سازمان با قدمت بیافرینیم.
 • طلا به امید خرید روسیه و چین

  دنیای اقتصاد: شورای جهانی طلا اعلام کرده است که روسیه در سه ماه نخست سال‌جاری ۳/ ۵۵ تن طلا خریداری کرده است و چین با خرید ۳۳ تن طلا ظرف مدت مشابه در مکان دوم جهان قرار دارد. پس از این دو کشور، قزاقستان، قطر، هند، چین، ترکیه، اکوادور و کلمبیا در مکان‌های بعدی قرار دارند. روسیه برای قطع وابستگی به دلار آمریکا و کاهش تاثیرات مخرب آن در شرایط تحریم به خرید گسترده طلا روی آورده است. این کشور با خرید طلا استراتژی مقابله با تحریم آمریکا را دنبال می‌کند که از چند سال پیش به اجرا گذاشته شد؛ چراکه شمش طلا را می‌توان به حساب بانکی تشبیه کرد که هیچ ارگان پولی توان مسدود کردن آن را ندارد. الویرا نابیولینا رئیس بانک مرکزی روسیه به تازگی اعلام کرده است که بانک مرکزی سیاست متنوع‌سازی ذخایر ارز و طلای خود را دنبال می‌کند.
 • کاهش نرخ تورم در ترکیه

  نرخ تورم ترکیه در ماه آوریل به زیر ۲۰ درصد رسید. به گزارش «ایسنا» به نقل از روزنامه حریت، نرخ تورم ترکیه تا پایان ماه آوریل با ۲۱/ ۰ درصد کاهش در مقایسه با ماه مارس به ۵/ ۱۹ درصد رسید. پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم ترکیه امسال به ۳/ ۱۶ درصد کاهش یابد. برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه در همین رابطه گفت: نرخ تورم جدید نشان می‌دهد ترکیه با توجه به کاهش تورم محصولات غذایی به هدف خود در فصل تابستان دست یافته است. هسته سخت تورمی که نرخ تورم مواد غذایی و انرژی را به‌دلیل نوسانات آنها در نظر نمی‌گیرد به ۳/ ۱۶ درصد در ماه آوریل کاهش پیدا کرده است.
 • بازیابی منابع بانک‌ها با هدف حمایت از تولید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت: با رویکرد حمایت از واحدهای تولیدی نوپا و بازیابی منابع بانک‌ها برای حمایت از تولید، با شیوه‌های مسالمت‌آمیز بازگردان مطالبات بانک‌ها را پیگیری خواهیم کرد
 • افزایش حداقل مانده حساب‌های کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت حداقل مانده برای دارندگان حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه در این بانک را افزایش داد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، از روز سه‌شنبه ۱۰ اردیبهشت‌ماه، حداقل موجودی حساب‌های سپرده کوتاه‌مدت مشتریان در این بانک از ۵۰ هزار ریال به ۱۰۰هزار ریال افزایش یافت. همچنین حداقل موجودی برای حساب‌های قرض‌الحسنه مشتریان نیز مبلغ ۲۰۰ هزار ریال تعیین شده است. براساس این تغییرات، ضرورت دارد مبالغ جدید حداقل مانده برای انجام همه تراکنش‌های برداشت، انتقال، خرید و... از طریق درگاه‌های غیر‌حضوری مانند خودپرداز، اینترنت بانک، همراه بانک و پایانه‌های فروشگاهی مد نظر مشتریان قرار گیرد.
 • بانک ملت به زائران دانشگاهی عتبات عالیات وام می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملت و رئیس ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان در نشستی مشترک، برتقویت همکاری تاکید کردند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، دکتر محمد بیگدلی در این نشست با بیان این نکته که همکاری با ستاد عمره و عتبات برکات زیادی برای بانک ملت به همراه داشته است، اظهار کرد: کارکنان شعب بانک با علاقه در این زمینه همکاری می‌کنند و سال جدید هم مانند سال‌های گذشته در خدمت زائران دانشگاهی خواهیم بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر