آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۹۶

 • وال‌استریت به اوج تاریخی پرید

  دنیای اقتصاد: وال‌استریت رکورد تاریخی خود را جابه‌جا کرد. شاخص S&P۵۰۰ و نزدک کامپوزیت در معاملات دو روز ابتدایی هفته اخیر به سقف تاریخی خود صعود کردند. شاخص S&P۵۰۰ با ثبت رکورد ۲۹۴۹ واحدی به مرز ۳ هزار واحدی نزدیک‌تر شد. این شاخص در طول سال ۲۰۱۹ بالغ‌بر ۱۶ درصد رشد داشته است. البته در ماه پایانی سال ۲۰۱۸ سقوط نزدیک به ۱۰ درصدی وال‌استریت زمینه‌ساز سیکل افزایشی در ابتدای سال‌جاری میلادی شده بود. شاخص نزدک کامپوزیت نیز با ثبت رکورد ۸۱۷۶ واحدی سال ۲۰۱۹ را با بازدهی بیش از ۲۱ درصدی ادامه داد.
 • دیدبانی بازارها تا پایان ۹۸

  دنیای اقتصاد: معادلات سیاسی داخلی و خارجی چه اثراتی بر مختصات اقتصاد ایران در سال جاری دارند؟ آیا تغییر قواعد بازارهای جهانی روند بازارهای داخلی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند؟ آیا التهاب تجربه شده در ماه‌های اخیر در بازارهای مختلف، در ماه‌های آتی هم ادامه دارند یا نه، موج التهاب جاری به نقطه پایان خود نزدیک می‌شود؟ بازار سهام، ارز، مسکن و... در ماه‌های آتی به چه سمتی حرکت می‌کنند؟ اقتصاددانان و کارشناسان در همایشی با عنوان «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۸» که روز دوشنبه برگزار شد، به این سوال‌های مهم پاسخ دادند و تلاش کردند سمت و سوی بازارها و متغیرهای کلان در این سال را در سناریوهای مختلف ترسیم کنند. صاحب‌نظران در کنار بررسی مجموعه عوامل داخلی و خارجی سیاسی و اقتصادی که آینده اقتصاد ایران را رقم می‌زنند، عوامل بالقوه اثرگذار بر اقتصاد ایران از خارج مرزها را نیز، تحلیل کردند. متغیرهایی مانند «تورم»، «رشد اقتصادی»، «نرخ بهره» و «انتظارات» در سناریوهای مختلف پیش‌بینی شدند. در مرحله بعد، برآیند اثر همه متغیرهای اقتصادی و سیاسی روی بازارهای مختلف اقتصاد ایران در ماه‌های پیش‌رو محاسبه شد. در مجموع آینده بازار ارز، طلا، مسکن، سهام و بازارهای دارایی جهانی با استفاده از دو ابزار «تطبیقی» و «عقلایی» پیش‌بینی شدند.
 • مسیر دلار تغییر کرد

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، دلار از محدوده ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومانی عقب‌نشینی کرد. روز سه‌شنبه، دلار حدود ساعت ۴ بعدازظهر ۱۴ هزار و ۲۶۰ تومان قیمت خورد که ۴۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود. این اولین افت دلار پس از ۷ افزایش متوالی بود و موجب شد که فضای ذهنی معامله‌گران کمی تغییر کند. در روزی که شاخص ارزی افت کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز ۲۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان قرار گرفت. فلز گرانبهای داخلی یک روز زودتر از دلار به استقبال کاهش قیمت رفته بود و تغییر موقعیت معامله‌گران سکه، انتظارات بازیگران ارزی را نیز تا حدی تحت‌تاثیر قرار داد.
 • دور باطل تغییر ارزش لیر در ترکیه

  تغییرات لحظه‌ای اخیر لیر ترکیه به‌طور گسترده‌ای متاثر از گفته‌ها و نه اقدامات بانک مرکزی ترکیه است.به گزارش «ایبِنا» بانک مرکزی ترکیه با کاهش تعهد صریح خود برای تشدید سیاست پولی در هفته گذشته، لیر را در معرض ریزش دیگری قرار داد.طبق گفته گروه گلدمن ساکس، بدترین بازیگر اقتصادهای نوظهور جهان در ماه آوریل، باعث کاهش ۱۵ درصدی ارزش لیر در ۱۲ ماه آینده خواهد بود. از این‌رو، گزارش تورم فصلی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.طبق آمار ارائه شده، تورم برای سال ۲۰۱۹ رقم ۲۳/ ۱۶ درصد پیش‌بینی شده و براساس پیش‌بینی بانک مرکزی ۶/ ۱۴ درصد و براساس هدف‌گذاری رسمی ۵ درصد گزارش شده است.
 • خط اعتباری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی بانک صادرات برای تولیدکنندگان

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات در سال‌جاری با طرح اعتباری ویژه تولید ۱۵ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان پول نقد به‌صورت وام و ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خطوط اعتباری در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد.
 • تعیین شعب منتخب بانک‌ها برای صدور کارت سوخت

  گروه بنگاه‌ها: بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری به‌منظور تسهیل فرآیند ثبت‌نام و تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت شعب منتخبی را برای مشتریان بانکی به‌عنوان تمهیداتی ویژه در نظر گرفتند.
 • تغییر رویکرد بانک ملت با هدف حمایت از تولید

  گروه بنگاه‌ها: رویکردهای بانک ملت با تغییراتی روبه‌رو شده و امسال به سمت اعطای تسهیلات به بخش تولید پیش خواهد رفت.
 • پایان‌بندی تورم و رشد

  دنیای اقتصاد: تیمور رحمانی، استاد دانشگاه تهران در ششمین همایش «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۸» تصویری از آینده رشد اقتصادی و نرخ تورم ارائه کرد، تصویری که حاوی نکات مثبت و منفی بود. او پیش‌بینی کرد به احتمال زیاد در طول سال ۹۸ نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه به نسبت سال گذشته به سرعت نزولی ‌شود، این در حالی است که نرخ تورم متوسط سالانه به‌دلیل حافظه بلندمدتی که دارد به‌تدریج افزایش پیدا کند. وجه دیگر پیش‌بینی او از رشد اقتصادی بود که در سال‌جاری نیز همچنان رشد اقتصادی در دمای منفی قرار می‌گیرد. همچنین در بازه زمانی میان‌مدت اندازه اقتصاد به‌طور متوسط بیش از ۶/ ۳ درصد رشد نخواهد کرد. البته سطح کاهش نرخ تورم و جلوگیری از رشد اقتصادی منفی بسته به میزان اصلاحات ساختاری و به‌کارگیری سیاست‌های مناسب پولی و مالی، می‌تواند متغیر باشد.
 • افزایش دفعات مجاز استفاده از «چک آزاد»

  مشتریان سیستم بانکی می‌توانند سه بار در سال از «چک آزاد» برای برداشت وجه در شعب بدون همراه داشتن دسته چک استفاده کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای استفاده از چک آزاد را به شبکه بانکی ابلاغ کرد؛ چک آزاد که با عنوان چک «امنیبوس» نیز شناخته می‌شود، در قانون قدیم صرفا برای هر مشتری یک بار در سال قابل‌استفاده بود، اما با ابلاغ قانون جدید، مشتریان صاحب دسته چک می‌توانند تا ۳ بار در سال از چک آزاد استفاده کنند و میزان برداشت از حساب‌های جاری بدون ارائه برگه چک با استفاده از چک آزاد، سه برابر افزایش پیدا کرده است و مشتریان می‌توانند از گزینه ساتنا و پایا بهره‌مند شوند.
 • مشتری نقطه تمرکز شرکت‌های بیمه

  دکتر احمدرضا عصاری - نسیم همراهی
  شرکت‌های بیمه برای گسترش فرهنگ بیمه، از بین بردن محدودیت‌های موجود و جلوگیری از نرخ‌شکنی‌های غیرحرفه‌ای باید نگاه خود را از بیمه‌گری و ریسک‌سنجی به مشتری‌مداری تغییر دهند. مهم‌ترین بخش صنعت بیمه مشتری است و فعالان این صنعت باید برای ادامه حیات و گسترش کمی و کیفی خود رهیافت‌‌ها و استراتژی‌های جدید را دنبال کنند و نقطه پرگار خود را بر موضوع مشتری قرار دهند.در حال حاضر شرکت‌های بیمه و شبکه فروش به‌دنبال بیمه‌گذاران کلان و پذیرش ریسک‌های پایین هستند در حالی که با یک تغییر نگاه و تمرکز روی برنامه‌های مشتری‌مداری و جذب بیمه‌گذاران خرد علاوه‌بر کاهش ریسک، فروش شرکت افزایش می‌یابد.
 • میزان رشد تسهیلات‌دهی بانک‌ها در سال ۹۷

  تسهیلات پرداختی بانک‌ها طی ۱۲ ماه سال ۱۳۹۷ به بخش‌های اقتصادی مبلغ ۷/ ۷۷۳ هزار میلیارد تومان است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۸/ ۱۵۹ هزار میلیارد تومان (معادل ۲۶ درصد) افزایش داشته است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی طی ۱۲ ماه سال گذشته مبلغ ۹/ ۴۳۱ هزار میلیارد تومان معادل ۸/ ۵۵ درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ ۱/ ۵۳ هزار میلیارد تومان معادل ۱۴ درصد افزایش داشته است.
 • جنگ با ابزار اقتصادی

  وزیر اقتصاد اظهار امیدواری کرد تا هفته آینده بازار متشکل ارزی اجرایی شود. به گزارش ایبِنا، فرهاد دژپسند در دومین نشست هم‌اندیشی مجمع کارآفرینان ایران با بیان اینکه مواردی که در جلسه قبل مطرح شد، به معاونت‌های ذی‌ربط ارجاع شد، گفت: اصرار داریم، جلسات ما نمایشی نباشد و منتهی به فرآیند سیاست‌گذاری شود. وی افزود:‌ لازم نمی‌بینم به همه مباحثی که در این جلسه از سوی تولیدکنندگان مطرح شده پاسخ دهم؛ چراکه این نظرات و پیشنهادها بررسی و روی آن تامل می‌شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر