آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۹۵

 • ریشه واگرایی نظام کارشناسی و نظام تصمیم‌گیری

  دنیای اقتصاد: عملکرد بلندمدت اقتصاد ایران فارغ از نوسانات کوتاه‌مدت قابل‌دفاع نیست. در طول ۴۴ سال گذشته یعنی از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۹۶، به‌رغم برخورداری از حدود ۴هزار میلیارد دلار درآمد ارزی عمدتا نفتی (به قیمت‌های سال ۱۳۹۶) که معادل حدود ۲/ ۲ دلار در روز به ازای هر نفر ظرف ۴۴ سال است، ۲۴ سال رشد تولید ناخالص داخلی سرانه منفی یا صفر بوده و ۳۰ سال نرخ تورم بیش از ۱۵ درصد به ثبت رسیده است. در فاصله ذکر شده، رشد تولید ناخالص داخلی سرانه، تنها ۸ سال ۶ درصد و بیشتر و نرخ تورم فقط ۴ سال زیر ۱۰ درصد بوده که این دو فقط در دو سال اشتراک زمانی داشته‌اند! در زمینه بیکاری، در حالی که متوسط بیکاری بلندمدت در سطح جهان، حدود ۶ درصد است، نرخ بیکاری بلندمدت اقتصاد ایران، ۱۲ درصد است. در لایه‌ای پایین‌تر، نظام بانکی در تامین سرمایه‌گذاری، بودجه در عرضه خدمات عمومی، صندوق‌های بازنشستگی در تامین حقوق بازنشستگان، اقتصاد در ایجاد شغل همراه با درآمد مناسب، سفره‌های زیرزمینی در فراهم آوردن آب مطمئن و بالاخره کیفیت محیط‌زیست در تامین فضای سالم زندگی، مدت‌ها است که ناتوانند.
 • بدیل واقعی اقتصاد دولتی

  دنیای اقتصاد: دبیر علمی همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید، بدیل واقعی اقتصاد دولتی را «اقتصاد آزاد» دانست؛ حال آنکه اقتصاد دولتی طی ۵ دهه اخیر به اقتصاد غیردولتی (اقتصاد مردمی) تبدیل شده و با یک جهش ژنتیکی به اقتصاد تیول‌داری رسیده است. او اقتصاد تیول‌داری را زیان‌بارترین شکل بهره‌برداری از منابع اقتصادی می‌داند که در آن، بنگاه‌های اقتصادی نه تحت نظارت دولت قرار می‌گیرند و نه از قانون تجارت تبعیت می‌کنند، بلکه به‌دنبال بیشترین بهره‌برداری در کوتاه‌ترین زمان هستند. غنی‌نژاد رازماندگاری چالش‌های اقتصادی را اقتصاد تیول‌داری معرفی و تاکید کرد که تا تفکر ایدئولوژیک در مسوولان وجود دارد، حیات چالش‌های اقتصاد نیز وجود خواهد داشت.
 • اوراق بیمه‌های زندگی در بازار سرمایه عرضه می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال دیدار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیرعامل بیمه ملت در دوازدهمین نمایشگاه فاینکس، دو طرف برای عرضه اوراق بیمه‌های زندگی در بازار سرمایه به توافق اولیه رسیدند. علی صلاحی‌نژاد، مدیرعامل این شرکت بیمه به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در بیمه ملت منابع حاصل از بیمه‌های زندگی از سایر درآمدهای شرکت تفکیک می‌شود؛ زیرا با مذاکراتی که با فعالان بازار سرمایه صورت گرفت، برنامه‌ها و کارکردهای جدیدی برای بیمه‌های زندگی طراحی شده است.
 • اعلام مهم‌ترین چالش سال ۹۸ بیمه‌گران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه نوین چالش اصلی شرکت‌های بیمه‌ای سال ۹۸ را افزایش تولید حق بیمه با تمرکز بر ارتقای کیفیت ارائه خدمات عنوان کرد. حسین کریم‌خان‌زند افزود: راس هرم تولید در بیمه نوین نیروی انسانی خبره است؛ زیرا روش‌های اجرایی کارآمد و برنامه‌های مدون، ضلع‌های مکمل این هرم هستند. وی که در نخستین نشست هم‌اندیشی مدیران ستادی و روسای شعب بیمه نوین صحبت می‌کرد، گفت: راهکار تحقق اهداف در شرکت بیمه استفاده بهینه از توانایی شبکه فروش و تقویت مهارت آنها است. مدیرعامل بیمه نوین تصریح کرد: تمرکز اصلی بیمه نوین استقرار چرخه بهبود بهره‌وری و نهادینه کردن اندیشه بهره‌ور در شرکت است.
 • پرداخت خسارت ۵۰ میلیارد ریالی بیمه آرمان به سیل‌زدگان گنبد

  گروه بنگاه‌ها: با حضور مدیرعامل بیمه آرمان و هیات همراه در گنبدکاووس، علی‌الحساب مبلغ ۵۰ میلیارد ریال بابت خسارت بخشی از واحدهای مسکونی و تجاری آسیب‌دیده از سیل پرداخت شد. به گزارش روابط عمومی بیمه آرمان، در دیدار کامبیر پیکارجو، مدیرعامل این شرکت و هیات همراه (معاونان فنی و مالی) با منصور طعنه گنبدی شهردار گنبد، حواله خسارت ۵۰ میلیارد ریالی تسلیم شد. پیکارجو در این باره گفت: این مبلغ، علی‌الحساب به‌منظور جبران بخشی از خسارات سیل برای دو هزار و ۱۸۰ واحد خسارت دیده ارزیابی شده که به شهرداری گنبد کاووس پرداخت شد و از روز دوشنبه واریز به حساب مالکان واحدهای خسارت دیده آغاز می‌شود. وی افزود: خسارت‌دیدگان در صورت داشتن اعتراض به مبلغ کارشناسی شده می‌توانند به سامانه بیمه آرمان مراجعه و اعتراض خود را ثبت کنند.
 • معرفی رئیس هیات‌مدیره بیمه دانا

  گروه بنگاه‌ها: عبدالحسین پهلوان به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره و سید مجتبی عطری به‌عنوان دبیر شرکت بیمه دانا انتخاب شد. به گزارش روابط عمومی بیمه دانا، در جلسه هیات‌مدیره این شرکت که هشتم اردیبهشت‌ماه جاری برگزار شد، به اتفاق آرا، عبدالحسین پهلوان به‌عنوان رئیس هیات‌مدیره و سید مجتبی عطری به‌عنوان دبیر هیات‌مدیره شرکت بیمه دانا انتخاب و معرفی شدند. براساس این گزارش، پهلوان، دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته حقوق با بیش از ۲۶ سال خدمت، پیش از این در سمت‌هایی همچون معاون سرمایه انسانی و پشتیبانی، رئیس شورای فنی، مدیر دفتر حقوقی و امور قراردادها، دبیر هیات‌مدیره و مشاور مدیرعامل بیمه دانا فعالیت کرده است.
 • پیش‌بینی مدیرعامل بیمه البرز از شرایط بیمه در سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه البرز با اشاره به سختی‌های سال ۹۸ برای شرکت‌های بیمه گفت: با توجه به تجارب قبلی پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های بیمه قطعا در ارائه نرخ‌ها دست به عصا حرکت کنند؛ زیرا می‌دانند که شرایط بازار شوخی بردار نیست. رسول تاجدار در گفت‌وگو با ریسک نیوز به پیش‌بینی سال ۹۸ برای صنعت بیمه پرداخت و ضمن اشاره به فجایع طبیعی فروردین‌ماه گفت: اگرچه سال جدید با سیل در استان‌های مختلف آغاز شد که می‌تواند شروع سختی برای بیمه‌گران باشد؛ اما در عین حال این حوادث می‌تواند درس‌های بزرگی برای بیمه‌گران به‌دنبال داشته باشد. وی افزود: توجه به نرخ و شرایط بیمه‌نامه، نحوه انعقاد قراردادهای بزرگ مبتنی‌بر ارائه نرخ‌های فنی و مدیریت ریسک از جمله درس‌هایی است که سیل فروردین ۹۸ برای بیمه‌گران به همراه آورد. به گفته مدیرعامل بیمه البرز گذار از نظام تعرفه‌ای و ورود به نظام مالی بدون لحاظ فاکتورهای نظارتی دقیق و جایگزین مناسب سبب شد صنعت بیمه با چالش‌های متعددی روبه‌رو شود از جمله دامپینگ و رقابت بر سر نرخ، صدور بیمه‌نامه بدون ارزیابی بهینه ریسک صرفا جهت افزایش سهم بازار و... که جمیع این عوامل در کنار عوارض پرداختی صنعت بیمه به نهادهای مختلف سبب شد شرکت‌های بیمه در بسیاری از رشته‌های بیمه‌ای زیان را تجربه کنند.
 • بیمه اتکایی ایرانیان شفاف‌ترین ناشر فرابورسی کشور

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه اتکایی ایرانیان، از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار به‌عنوان شفاف‌ترین ناشر فرابورسی سال ۱۳۹۷ معرفی شد. این عنوان با توجه به احراز بالاترین امتیاز در شاخص اطلاع‌رسانی و قابل‌اتکا بودن اطلاعات به بیمه اتکایی ایرانیان تعلق گرفت و لوح تقدیر برترین ناشر فرابورسی به سیدمحمد آسوده، مدیرعامل و نایب‌رئیس هیات‌مدیره بیمه اتکایی ایرانیان اهدا شد.
 • توضیحاتی درخصوص قانون اصلاح قانون صدور چک

  به گزارش روابط‌عمومی بانک مرکزی، باتوجه به اینکه قانون صدور چک پس از تصویب آن در تیرماه سال ۱۳۵۵، طی ادوار مختلف و در چند مرحله در معرض تغییر بوده و اصلاحات یاد شده بر مبنای شرایط اقتصادی و اقتضائات حاکم آن دوره بوده است، طی سال‌های اخیر مجلس شورای اسلامی مجددا با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط نسبت به انجام تغییراتی با رویکرد کاهش تعداد چک‌های برگشتی و افزایش اعتبار چک اقدام کرد.
 • تنگ‌تر شدن حلقه تحریم با نپیوستن به FATF

  ایسنا: مشاور و دستیار وزیر امورخارجه درخصوص چگونگی اعمال تحریم‌ها در بستر FATF گفت: اگر از پیوستن به FATF سر باز بزنیم، برای آمریکا بسیار راحت‌تر خواهد بود که حلقه تحریم‌های مالی را علیه جمهوری‌اسلامی ایران تنگ‌تر کند. به گفته حسین غریبی،کار با FATF از ابتدای دولت نهم آغاز و در این چارچوب سال ۸۶ قانون مبارزه با پولشویی در مجلس تصویب شد و نهادی تحت عنوان مرکز اطلاعات مالی در وزارت اقتصاد شکل گرفت، لذا این اولویت را دولت یازدهم تشخیص نداد، بلکه در دولت نهم آغاز شد و کار ادامه پیدا کرد اما در مقطعی قدری پیگیری‌ها کمتر و در مقطعی پیگیری‌ها بیشتر شد. در زمانی که تحریم‌های شورای امنیت فشار بیشتری ایجاد می‌کرد، طبعا تبعات ناشی از رابطه با FATF کمتر خود را نشان می‌داد. وی افزود: در همان موقع دولت و دستگاه‌های نظارتی دستورالعمل داده بودند به تمام دستگاه‌های دولتی و ذی‌ربط که از همه ظرفیت خود برای اینکه استانداردهای FATF در ایران اجرایی و شرایط ما با این نهاد عادی شود، استفاده کنند.
 • سیگنال سکه به معاملات دلار

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، سکه از مرز ۵ میلیون تومانی عقب‌نشینی کرد و رشد قیمتی دلار کند شد. روز دوشنبه، سکه تمام بهار آزادی ۳۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۴ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسید. برخی از فعالان افت بهای اونس در بازارهای جهانی را عامل تغییر جریان بازار سکه و عده‌ای دیگر اشباع خرید را عامل کاهش قیمت فلز گرانبهای داخلی دانستند. دیروز اونس طلا تا ساعت ۴ بعدازظهر تا ابتدای محدوده هزار و ۲۸۰ دلار پایین رفت.
 • تراز مثبت عملیاتی بانک ملت در نخستین ماه امسال

  گروه بنگاه‌ها: ترازنامه بانک‌ها در صورتی که با رعایت استانداردهای گزارشگری مالی تهیه شده باشد می‌تواند تصویر شفافی از وضعیت بدهی، دارایی، حقوق صاحبان سهام و توان مالی این بازیگران بازار پول را به نمایش بگذارد.
 • برگزاری آخرین دوره قرعه‌کشی جشنواره «لیگ نوین»

  گروه بنگاه‌ها: سه برنده جوایز ۲۰۰ میلیون ریالی آخرین ماه جشنواره «لیگ نوین» شرکت پرداخت نوین مشخص شدند. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، پس از گذشت سه ماه از جشنواره «لیگ نوین» و پایان مهلت کسب امتیاز توسط پذیرندگان پایانه‌های فروشگاهی شرکت پرداخت نوین، برندگان ماهانه سومین و آخرین دوره قرعه‌کشی این رقابت‌ها - که موفق به کسب حداقل ۶۰۰ امتیاز در طول دوره شده بودند - مشخص شدند. بر این اساس خانم ساره لحیم‌چی از ساری و آقایان علیرضا فروغی از تهران و مجتبی جعفری از کرج، جوایز ۲۰۰ میلیون ریالی دوره سوم این جشنواره را از آن خود کردند. همچنین براساس اعلام شرکت پرداخت نوین، قرعه‏‌کشی بزرگ و پایانی این جشنواره بین پذیرندگانی که طی سه ماه برگزاری رقابت‌‏ها موفق به کسب حداقل چهار هزار و ۵۰۰ امتیاز شده‌اند به‌زودی برگزار و برندگان سه جایزه ویژه یک میلیارد ریالی به قید قرعه انتخاب خواهند شد.
 • تسهیلات بانک صادرات به اهل قلم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل موسسه خانه کتاب از امضای تفاهم‌نامه همکاری این موسسه و بانک صادرات ایران برای ارائه تسهیلات به اهل قلم خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، نیکنام حسینی‌پور، با اشاره به توافق با بانک صادرات برای ارائه تسهیلات به اهل قلم افزود: بنابراین تفاهم‌نامه کارگروه وام در موسسه خانه کتاب تشکیل و بعد از احراز صلاحیت متقاضیان و تایید مدارک، اهل قلم برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی خواهند شد. حسینی‌پور ادامه داد: بعد از پایان سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران این تفاهم‌نامه اجرایی خواهد شد. موضوع این تفاهم‌نامه برقراری و توسعه تعاملات فی‌مابین در زمینه‌های مرتبط و ارائه انواع خدمات مالی و بانکی، اعطای انواع تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه و گشایش اعتبارات اسنادی ریالی و ارزی، ارائه انواع خدمات الکترونیکی توسط شعب و درگاه‌های الکترونیکی بانک برای ارائه بهتر خدمات به موسسه در چارچوب قوانین و مقررات بانک و ضوابط ابلاغی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.
 • کارت اعتباری ملل به بازار آمد

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل گفت: کارت اعتباری ملل با دو شیوه در موسسه اعتباری ملل قابل‌دریافت است. محمدرضا مروجی با تاکید براینکه متقاضیان به دو شیوه و با سپرده‌گذاری وکسب اعتبار می‌توانند از کارت اعتباری موسسه اعتباری ملل استفاده کنند، افزود: کارت اعتباری ملل در نوع اول با افتتاح حساب قابل‌دریافت است. در این نوع با افتتاح حساب، سپرده یکساله پنج درصد از میانگین حساب برای دریافت کارت اعتباری محاسبه می‌شود. این نوع اول صدور کارت اعتباری است و نیازی به ضامن ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر