آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۹۰

 • دو روی ادغام بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: احمد عزیزی معتقد است که موضوع ادغام نظام بانکی دو روی مشخص دارد. یک وجه آن این است که این ادغام به معنی فیصله بانک‌های مشکل‌دار باشد و این فرآیند با شفافیت و ارائه جزئیات صورت گیرد. در این صورت می‌تواند یک گزینه مفید در نظام بانکی باشد. در وجه دیگر، اگر ادغام بدون عمومی شدن اطلاعات و گزارش‌ها و صورت‌های مالی این موسسات صورت بگیرد ممکن است بازهم فسادها و سوءاستفاده‌هایی در این زمینه صورت گیرد، در این صورت این فرآیند عاقبت مناسبی برای نظام بانکی ندارد و می‌تواند بدترین بدیل‌های فیصله باشد. او نبود قوانین مشخص برای ادغام بانک‌ها و شرکت‌ها را پاشنه آشیل انجام این فرآیند به شکل مناسب می‌داند.
 • ضعف تقاضا در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز اردیبهشت ماه، نوسان‌گیران سعی کردند قیمت دلار را وارد کانال بالاتر کنند، ولی ضعف بازار در سمت تقاضا، آن‌ها را ناکام گذاشت. روز گذشته، شاخص ارزی ۱۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای ۱۳ هزار و ۸۹۰ تومان رسید. برخلاف دلار، سکه راه تثبیت را انتخاب کرد و روی قیمت ۴ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان ایستاد.
 • نقش صنعت بیمه در توسعه امنیت سرمایه‌گذاری در کشور

  گروه بنگاه‌ها: استقرار نظام کارآمد تامین مالی در گرو رشد هماهنگ، مشارکت گسترده و تعامل مطلوب مثلث بورس، بانک و بیمه است. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، غلامرضا سلیمانی که در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب افزود: اطمینان‌بخشی به سرمایه‌گذاران و حفظ امنیت سپرده‌ها و سرمایه‌ نهادهای پولی و مالی از ماموریت‌های صنعت بیمه است که این موضوع را با حساسیت خاصی دنبال خواهیم کرد. رئیس‌کل بیمه مرکزی با اشاره به بازنگری در آیین‌نامه شماره ۶۰ مربوط به سرمایه‌گذاری، تصریح کرد: حرکت در چارچوب این آیین‌نامه، راه ورود صنعت بیمه به بازار سرمایه را هموار خواهد کرد.
 • مشارکت کارکنان بیمه پارسیان در کمپین کمک‌های نقدی به هموطنان سیل‌زده

  گروه بنگاه‌ها: کمپین جمع‌آوری کمک‌های نقدی کارکنان بیمه پارسیان برای هموطنان سیل‌زده با استقبال ویژه کارکنان این شرکت مواجه شد. براساس این گزارش پس از فراخوان روابط عمومی در سطح کلیه کارکنان بیمه پارسیان در سراسر کشور همکاران از یک تا پنج روز حقوق فروردین‌ماه خود را برای کمک به هموطنان سیل‌زده اختصاص دادند. همچنین با موافقت هیات‌مدیره بخشی از بودجه تبلیغات در سال ۹۸ از جمله بودجه چاپ تقویم و سررسید‌های نوروز و... جهت کمک به هموطنان آسیب‌دیده از سیل در استان‌های مختلف تخصیص داده شد. در این کمپین شماره حسابی نیز برای کارکنان و خانواده ایشان اعلام شد تا در صورت تمایل مبالغ نقدی را نیز واریز کنند.
 • ارائه تسهیلات ویژه بانک شهر به دانشجویان و اساتید در نمایشگاه کتاب پایتخت

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست معاونت اعتبارات بانک شهر با اشاره به حضور بانک شهر در سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، از ارائه تسهیلات ویژه این بانک به دانشجویان و اساتید در این نمایشگاه خبر داد. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، داود جعفری یزنی با بیان اینکه حضور بانک شهر در نمایشگاه‌های کتاب با محوریت تحقق مسوولیت اجتماعی صورت می‌گیرد، افزود: به‌منظور حمایت بیشتر از امور فرهنگی، این بانک طی برگزاری نمایشگاه کتاب پایتخت و در چارچوب قوانین بانک مرکزی، به آن دسته از اساتید و دانشجویانی که اقدام به افتتاح سپرده می‌کنند، تسهیلات مرابحه در قالب «کارت اعتباری» اعطا خواهد کرد.
 • چالش‌های بیت کوین و ارزهای رمز پایه در تجارت نوین

  گروه بنگاه‌ها: دوره آموزشی «چالش‌های بیت‌کوین و ارزهای رمزپایه در تجارت نوین»، پنج‌شنبه ۵ اردیبهشت‌ به مدت ۴ ساعت برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد» این روزها بسیاری از افراد در جست‌وجوی درآمد بیشتر به سمت ارزهای رمزپایه تمایل پیدا کرده‌اند. اگر در این بازار بکر و پرسود با آگاهی سرمایه‌گذاری کنیم می‌توانیم سود مناسبی کسب کنیم.
 • حساب‌های بانکی فاقد کد شهاب مسدود می‌شوند

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری اعلام کرد تمامی خدمات بانکی به سپرده‌گذاران منوط به دریافت کد شهاب است و حساب‌های دارای نقص اطلاعات هویتی و فاقد کد شهاب مسدود خواهند شد. به گزارش «ایبِنا» بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در راستای ساماندهی حساب‌های بانکی، تکمیل اطلاعات مشتریان سیستم بانکی، افزایش شفافیت تراکنش‌های بانکی و مبارزه با پولشویی طی بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری فعال کشور اعلام کرد تمامی خدمات بانکی به سپرده‌گذاران منوط به دریافت شناسه هویت الکترونیکی بانکی (شهاب) خواهد بود و بر همین اساس بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری باید ضمن قطع خدمات بانکی، حساب مشتریانی که به‌دلیل نقص در اطلاعات هویتی، کد شهاب برای آنها در شبکه بانکی صادر نشده را مسدود کنند.
 • سفر همتی به عراق

  رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سفر به بغداد پایتخت عراق با نخست‌وزیر و چندتن از مقامات این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کرد. به گزارش «ایرنا» یک منبع مطلع گفت: سفر «عبدالناصر همتی» رئیس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به بغداد برای تکمیل توافقات پولی و بانکی انجام‌شده در جریان سفرهای «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به بغداد و عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق به تهران صورت گرفته است.
 • خروج سرمایه‌ها از پناهگاه

  دنیای اقتصاد: ریکاوری نرخ بازدهی اوراق خزانه و جایگاه مستحکم‌ دلار آمریکا فشار وارد بر طلا را در هفته‌های اخیر افزایش داده‌اند. شاخص دلار نیز در نوسان‌های دنباله‌دار بازارهای جهانی ظرف چند ماه گذشته شرایط مشابهی را پشت‌سر گذاشته است. از دید تحلیلگران، تغییر بازار مقصد سرمایه‌گذاران، مهم‌ترین تکانه موثر بر بالا و پایین رفتن دلار بوده است. در چند هفته گذشته که بازار سهام آمریکا شاهد یک ریباند قدرتمند بود، سرمایه‌گذاران رفتار مالی خود را تغییر داده و ذخایر امن و بدون ریسک را برای ورود به بازارهای دیگر فروخته‌اند.
 • بانک‌ها اقتصاد هند را به رکود می‌کشانند؟

  رشد اقتصادی هند طی ۶ ماه گذشته کند شده است. تحقیقات برای یافتن دلیل این کاهش رشد آغاز شده، ولی مجرم اصلی مشخص است: سیستم بانکی فعلی.
 • واکنش بازارهای ارزی جهان به تحریم نفتی ایران

  معاملات ارزی دیروز جهان کاملا تحت‌تاثیر تصمیم واشنگتن برای تحریم نفتی ایران بود.
 • حضور فعال بانک‌های بورسی در «فاینکس ٢٠١۹»

  گروه بنگاه‌ها: دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس ۲۰۱۹) با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیران بنگاه‌های اقتصادی، مالی و پولی کشور در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین‌المللی تهران و با حضور فعال بانک‌های کشور و شرکت‌های زیرمجموعه آنها روز دوشنبه گذشته آغاز به کار کرد.
 • تلاش یک شبکه داخلی برای توسعه اقتصاد دیجیتالی

  گروه بنگاه‌ها: شبکه ققنوس در تلاش است تا بانک‌ها و شرکت‌های فناوری اطلاعات کشور را برای ورود به اقتصاد دیجیتالی آماده کند.به گزارش روابط عمومی این شرکت، سید‌ولی‌الله فاطمی اردکانی، مدیرعامل ققنوس با اشاره به این موضوع که یکی از الزامات جدی برای ورود به انقلاب صنعتی چهارم، بحث دیجیتالی کردن دارایی‌ها، پیشنهاد خدمت متمایز به مشتریان و ارتباط ویژه با هر کدام از آنها است، گفت: «یکی از محوری‌ترین بحث‌های ققنوس این است که بتوانیم انواع دارایی‌ها را در آینده دیجیتالی کنیم.»وی افزود: یکی از چالش‌های بزرگی که بانک‌ها در بحث دارایی‌های منجمد خود با آن روبه‌رو هستند این است که بتوانند املاک مازاد یا حتی املاک بزرگ در اختیار خود را نقد یا قابل ارزیابی کنند که بستر ققنوس بهترین راه برای این کار است.

بیشتر