آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۸۹

 • جایگزین ریالی بودجه نفتی

  دنیای اقتصاد: آمریکا معافیت خریداران نفت از ایران را تمدید نکرد. به‌نظر هدف اصلی این تصمیم، افزایش شوک‌های اقتصادی در ایران است. فارغ از قدرت عملیاتی این تصمیم، تراز تجاری و تراز مالی دو منطقه هدف آمریکا در دور جدید جنگ اقتصادی است. پادزهر سیاست‌گذار در مقابل اهداف جدید آمریکا چیست؟ در حوزه تراز مالی باید استفاده از جایگزین‌های ریالی نهفته در اقتصاد ایران اولویت باشد. اولین منبع ریالی، اصلاح یارانه‌های پنهان و آشکاری است که انحراف در اهدافش پررنگ است. برآوردها نشان می‌دهد که حجم این یارانه‌ها به ۸۹۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد که ۶ برابر کل درآمد نفتی دولت در بودجه سال‌جاری (۵/۱۴۲ هزار میلیارد تومان) است. در کنار این، کاهش فرار مالیاتی، حذف معافیت‌های غیرضرور و اخذ مالیات از خانه‌های خالی، عایدی سرمایه، و... می‌تواند بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان منابع ریالی جدید برای دولت خلق کند. اگر به این فهرست، مولدسازی دارایی‌های دولت نیز اضافه شود، بودجه از نفت بی‌نیاز خواهد شد. برای حفظ تراز تجاری نیز، پاسداری از ذخایر ارزی موجود و به حراج نگذاشتن آنها، شرط اول و تسهیل امر صادرات برای تجار، شرط دوم است. در این حوزه نرخ ارز باید به گونه‌ای باشد تا علاوه بر افزایش جذابیت بازگشت ارز، بازار را از تقاضاهای سفته‌بازی و غیرضرور نجات دهد.
 • قدم‌های احتیاطی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز کاری اردیبهشت‌ماه، بازار ارز تحت‌تاثیر جو روانی ناشی از یک خبر قرار گرفت. روز دوشنبه، شاخص ارزی ۲۵۰ تومان افزایش قیمت را تجربه کرد و به بهای ۱۳ هزار و ۸۸۰ تومان رسید.
 • ضوابط عملیات بازار باز

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی در روزهای گذشته، از اجرایی شدن عملیات بازار باز خبر داده بود. به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی آنچه در حال انجام است، مدل پیشرفته این عملیات سیاست پولی است که همزمان نه‌تنها معاملات اوراق و نحوه تعامل بانک مرکزی با بانک‌ها را سامان می‌دهد؛ بلکه با توجه به مسیر تورمی که بانک مرکزی ترسیم می‌کند دامنه تعیین شده نرخ سود، سامان ساختار یافته به آن می‌دهد تا نرخ‌ها از حول و حوش یک بازه زیاد و کم نشود. او توضیحات مختصری در خصوص دامنه نرخ سود ارائه کرد که بانک مرکزی می‌تواند با این ابزار سیاست‌های خود را با قدرت اجرا کند. درخصوص چگونگی اجرای این مکانیزم ابهاماتی وجود داشت و بانک مرکزی در یک اطلاعیه به تشریح کارکرد این ابزار پرداخته است. در این مطلب عنوان شده است که عملیات بازار باز به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای غیرمستقیم اجرای سیاست پولی، بیانگر چارچوب نهادی خرید و فروش اوراق بهادار پذیرفته شده توسط بانک مرکزی با هدف تاثیرگذاری بر نرخ سود کوتاه‌مدت در بازار بین‌بانکی و از این طریق تاثیرگذاری بر نرخ‌‌های سود در بازار پول و نهایتا علامت‌دهی به سایر فعالیت‌های اقتصادی است.
 • تداوم پیگیری مدیران بانک رفاه تا رفع مشکلات سیل‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه کارگران در دیدار با استاندار لرستان بر پیگیری مجدانه مسائل و مشکلات هموطنان سیل‌زده تاکید کرد و گفت: امداد‌رسانی‌های بانک رفاه به‌صورت مستمر ادامه می‌یابد تا هموطنان آسیب‌دیده به وضعیت زندگی عادی بازگردند. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، محمدعلی سهمانی مدیرعامل این بانک در سفری به استان لرستان پیرامون رسیدگی به وضعیت سیل‌زدگان و بازدید از مناطق سیل‌زده با استاندار لرستان دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
 • افزایش شعب ویژه بانکداری شرکتی در بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور اعتباری بانک مسکن از برنامه‌ریزی برای افزایش شعبی که نسبت به جذب مشتریان بانکداری شرکتی این بانک اقدام می‌کنند خبر داد. محمدحسن علمداری در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، با بیان اینکه در سال ۹۷ مجموعا ۱۳ شعبه در تهران و دیگر استان‌ها ماموریت جذب مشتریان بانکداری شرکتی را داشته‌اند، گفت: با توجه به تدوین سیاست‌های اعتباری سال ۹۸، مقرر شده در سال‌جاری شعب مراکز استان‌ها و نیز شعب ممتاز بانک مسکن در سراسر کشور به جمع شعبی که در حوزه بانکداری شرکتی فعالیت می‌کنند، اضافه شوند.
 • بررسی عملکرد شعب بانک ایران زمین در ۳ استان

  گروه بنگاه‌ها: اولین گردهمایی روسای شعب استان‌های مازندران، گلستان و سمنان در سال ۹۸، با حضور مدیر، مسوولان شعب و دوایر استان‌های یاد شده، با هدف بررسی عملکرد سال گذشته و تبیین سیاست‌ها و اولویت‌های سال‌جاری برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، سید مهدی سلیم بهرامی مدیر استانی بانک ایران زمین در این گردهمایی مهم‌ترین عامل درکسب هر موفقیتی، را مشخص کردن دقیق اهداف دانست.
 • اعزام نیروهای کار ایرانی

  معاون وزیر کار از مذاکره با چند کشور اروپایی برای اعزام نیروی کار ایرانی به خارج و ایجاد دفاتر حفظ امنیت شغلی نیروهای کار شاغل در بعضی کشورها خبر داد. به گزارش «ایسنا» عیسی منصوری اظهار کرد: درخصوص اعزام نیروی کار به خارج مذاکراتی با وزارت امور خارجه داشتیم و قرار است اعزام نیروی کار ایرانی به برخی کشورها نظیر آلمان صورت گیرد.
 • تضعیف ۳/ ۲ درصدی سهام چین

  دنیای اقتصاد: بازار سهام چین روز دوشنبه نزدیک به ۳/ ۲ درصد افت کرد. نزول شاخص‌ها در بورس‌های شانگهای و شنزن به سه دلیل عمده رخ داد: تشکیل مجدد کمپین مبارزه با بانکداری سایه، هشدار رگولاتوری نسبت به سفته‌بازی در بخش مسکن، بازار سهام و عرضه اولیه سهام به ارزش ۴/ ۱ میلیارد دلار در روزهای آتی این سه عامل را تشکیل دادند.
 • نوید سوددهی بانک صادرات در سال ۹۸

  گروه بنگاه‌ها: معاون مالی بانک صادرات ایران گفت: با اجرای برنامه‌های تدوین شده و تغییرات در ترکیب منابع و مصارف، بانک صادرات ایران در سال ٩٨ قطعا به سودآوری خواهد رسید.
 • پرداخت وام‌های خرد در دستور کار بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: اعطای تسهیلات خرد در دستور کار بانک قرار دارد و در همین راستا چندین طرح تسهیلاتی از جمله «صبا» و «تندیس» برای معرفی به مشتریان به شعب بانک ابلاغ‌ شده است. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین حمید تهرانفر، مدیرعامل این بانک در جریان بازدید از شعب با اعلام این مطلب به رویکرد بانک کارآفرین مبنی بر تنوع‌بخشی به سبد اعطای تسهیلات خرد اشاره کرد و گفت: امیدوارم این طرح‌ها با راهنمایی مدیران و کارکنان شعب از سوی مشتریان مورد استقبال قرار گیرد.
 • گسترش همکاری بانک ملت و سازمان منطقه آزاد کیش

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت و سازمان مناطق آزاد کیش با هدف افزایش تعاملات فی مابین، تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.
 • تسهیل خدمات بانکی برای مشتریان حقوقی بانک سامان

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان با هدف تسریع در انجام عملیات بانکی و ارائه خدمات تخصصی در حوزه مدیریت حساب‌ها برای موسسات، شرکت‌ها و اشخاص حقوقی، اقدام به طراحی و عرضه «نت بانک شرکتی» کرد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، نت بانک شرکتی سامان این امکان را برای تمامی مشتریان حقوقی فراهم می‌کند که بدون مراجعه به شعبه، خدمات بانکی از جمله دستور انتقال وجه، مشاهده صورت حساب، مشاهده وضعیت دسته چک، مشاهده تسهیلات و سایر امور بانکی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهند. همچنین نت بانک شرکتی بانک سامان با استفاده از ابزار شرکت‌یار، این امکان را فراهم کرده که مشتریان حقوقی استفاده‌کننده از این سرویس، سطح دسترسی، شرایط ثبت و برداشت انتقال وجه منطبق با روزنامه رسمی شرکت را برای کاربران درون سازمانی خود نظیر امضاداران و کارکنان بخش مالی تنظیم کند. علاوه‌بر این در نت بانک شرکتی، میزان و سقف برداشت یا نقل‌و‌انتقال وجوه متناسب با نیاز مشتری و براساس بازه‌های زمانی روزانه و ماهانه قابل تنظیم است.
 • اختلاف بانک مرکزی ترکیه با IMF

  صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد: ذخایر بین‌المللی ترکیه ۴/ ۲۸ میلیارد دلار است؛ در حالی که بانک مرکزی ترکیه رقم ذخایر ناخالص این کشور را ۹۸ میلیارد دلار می‌داند. به گزارش ایبِنا به نقل از استار آنلاین، صندوق بین‌المللی پول ذخایر خالص بین‌المللی ترکیه را تا دوازدهم ماه جاری میلادی ۴/ ۲۸ میلیارد دلار اعلام کرد؛ اما بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد که تمرکز روی آمار خالص گمراه‌کننده است و اصرار دارد که سرمایه‌گذاران به ذخایر ناخالص ترکیه که کمی کمتر از ۹۸ میلیارد دلار است، نگاه کنند. در همین حال، معاون بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد تمرکز روی رقم ناخالص ذخایر که شامل سپرده‌های بانک‌های تجاری در نزد بانک مرکزی به‌عنوان تعهد برای بدهی دلار آنها است منطقی‌تر است؛ ضمن اینکه تا زمانی که پس‌اندازهای ارزی شهروندان ترکیه‌ای در بانک‌ها ادامه دارد بخشی از آن در بانک مرکزی نگهداری خواهد شد که این منابع در هر کاری که مناسب باشد استفاده می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر