آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۴۲

 • خروج عامل چینی از بازار ارز

  دنیای اقتصاد: روز گذشته قیمت دلار تا آستانه مرز ۱۲ هزار تومانی بالا رفت و سکه تمام بهار آزادی نیز از کانال ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی گذر کرد. در چهارمین روز هفته شاخص ارزی ۲۷۰ تومان افزایش یافت و روی عدد ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان قرار گرفت. در بازار سکه نیز فلز گرانبهای داخلی ۵۰ هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و به قیمت ۴ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رسید.
 • عقبگرد استقراضی در بانک‌ها

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در آبان‌ماه نسبت به مهرماه به میزان ۲ درصد کاهش یافته است. این موضوع نشان می‌دهد که از سطح این بدهی‌ها کاسته شده است.بررسی‌ها نشان می‌دهد که درآبان‌ماه نسبت به مهرماه، از سطح بدهی‌های «بانک‌های تجاری» و «بانک‌های غیردولتی و موسسات اعتباری» کاسته شده است، اما در این زمان بانک‌های تخصصی به بانک مرکزی بدهکارتر شده‌اند. بررسی آمارها نشان می‌دهد که در آبان و بهمن ماه سال قبل نیز رشد ماهانه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی منفی بوده است. روند منفی آبان‌ماه باعث نشده که رشد سالانه بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از مسیر صعود بازبماند و نسبت به آبان‌ماه سال قبل به میزان ۴۳ درصد به میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی افزوده شده است.
 • ضیافت توقف رشد نرخ بهره ترامپ

  دنیای اقتصاد: «جرومی پاول»، رئیس فدرال رزرو آمریکا دوشنبه‌شب با رئیس‌جمهوری کشورش «دونالد ترامپ» و وزیر خزانه‌داری «استیون منوچین» ضیافت شامی را در کاخ سفید برگزار کردند.
 • سهام بانک صادرات سال آینده سودآور می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت بورس گفت: صورت‌های مالی بانک صادرات ایران نشان می‌دهد که زیان بانک صادرات ایران کم شده و اگر این روند ادامه پیدا کند، این بانک سال آینده سودآور خواهد شد و سهامداران از نتایج فعالیت‌ها و زحمات خود منتفع خواهند شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، علی صحرایی با تاکید بر اینکه بازگشایی نماد بانک صادرات ایران در بازار سرمایه با توجه به نگاه ویژه مدیریت عامل به نقدشوندگی دارایی‌های مالی و بازار سرمایه، جای تشکر دارد، روند متعادل قیمت سهم بانک و حفظ قدرت نقدشوندگی آن را مورد اشاره قرار داد.
 • صعود ۴۲ پله‌ای ایران‌کیش در رتبه‌بندی شرکت‌های برتر

  گروه بنگاه‌ها: جایگاه شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش در بیست و یکمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران، ۴۲ رتبه ارتقا یافت. به گزارش شرکت ایران‌کیش این شرکت علاوه‌بر ارتقای ۴۲ پله‌ای خود از میان ۵۰۰ شرکت برتر کشور امسال نیز کاندیدای رشد سریع در این رتبه‌بندی شد. ایران‌کیش در دو سال گذشته به‌طور متوالی به‌عنوان شرکت برتر کشوری ازنظر رشد سریع درهمایش شرکت‌های برتر IMI ۱۰۰ انتخاب شده بود. بنا بر این گزارش سازمان مدیریت صنعتی از سال ۱۳۷۷، رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران را هر ساله انجام داده است. این رتبه‌بندی با الهام از رسالت سازمان با فراهم کردن آمار و اطلاعات در بنگاه‌های اقتصادی کشور انجام می‌شود تا شناخت و درک دقیق‌تری از مقیاس، ساختار مالی و اقتصادی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور صورت گیرد.
 • حرکت پول به سمت پارکینگ

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی خبر از کند شدن رشد پول در اقتصاد ایران می‌دهند. در دو ماه مهر و آبان ۹۷، نرخ ماهانه رشد پول از شبه‌پول کمتر بوده و سهم پول از حجم نقدینگی جدید ایجاد شده به زیر ۲ درصد رسیده، این در حالی است که در نیمه نخست سال، یک سوم از نقدینگی جدید ایجاد شده در اثر خلق پول بوده است. کند شدن رشد پول می‌تواند مترادف با حرکت پول از سپرده‌های جاری به مامن سپرده‌های مدت‌دار (شبه‌پول) باشد. این خاصیت از سرعت جابه‌جایی پول می‌کاهد یا به تعبیر دیگر موجب می‌شود پول‌ها در بانک‌ها «پارک» شوند.
 • ۲۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی

  فرهاد دژپسند در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اعلام کرد: گرچه نیمه نخست امسال اوضاع اقتصادی کشور متلاطم بود؛ اما با تدابیر و درایت‌های بجای دولت موفق به رفع مداخله‌های مزاحم‌گونه شد و توانست شاخص‌های اقتصادی را کنترل کند و نرخ تورم ماهانه را از ۸/ ۶ درصد به ۸/ ۱ درصد رسید. شهریور و مهر امسال این نرخ حدود ۷ درصد بود اما حالا به ۲ درصد رسیده است.
 • تقدیر رئیس‌کل بیمه مرکزی از نوآوری بیمه آسیا

  گروه بنگاه‌ها: رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران در افتتاح مجتمع تخصصی بیمه‌های زندگی بیمه آسیا گفت: بیمه آسیا می‌تواند با استفاده از نیروی انسانی متخصص و استقرار سیستم‌های مبتکرانه، سهم بیشتری از بازار بزرگ بیمه را به خود اختصاص دهد.
 • آغاز همکاری مشترک «بنیاد ملی نخبگان» با بیمه سامان

  گروه بنگاه‌ها: بیمه سامان با امضای تفاهم‌نامه‌ای، بیمه درمان تکمیلی بنیاد ملی نخبگان را بر عهده گرفت. به گزارش روابط عمومی شرکت بیمه سامان، تفاهم‌نامه این پوشش بیمه‌ای با حداکثر تعهدات برای نخبگان سراسر کشور، با حضور احمدرضا ضرابیه مدیر عامل و داود الماسی معاون اجرایی شرکت بیمه سامان در کنار محمد صالح ترکستانی معاون توسعه مدیریت و منابع و حسن سالاریه معاون آتی‌سازان بنیاد ملی نخبگان به امضا رسید.
 • راه‌اندازی سامانه ارتباط با مشتریان بیمه کوثر

  گروه بنگاه‌ها: سامانه مدیریت ارتباط با مشتریان بیمه کوثر به‌‌منظور جذب، حفظ و فراخوانی مشتریان موجود، گذشته و جدید و نیز ایجاد روابط دوسویه با آنان با حضور مدیرعامل شرکت و هم‌ زمان با دهه فجر در سراسر کشور راه‌اندازی شد. احمدرضا عصاری مدیر روابط‌عمومی و امور مشتریان بیمه کوثر گفت: بهبود خدمات، رضایت مشتری، کاهش هزینه‌ها، ارتباط فرد به فرد، حتی با میلیون‌ها مشتری از جمله ضرورت‌های پیاده‌سازی این سامانه است. وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر با توجه به تحولات صورت گرفته در فناوری اطلاعات و ارتباطات و افزایش نقش شرکت‌های بیمه در زندگی روزمره و اجتماعی افراد، مدیریت ارتباط با مشتری به‌عنوان یک رویکرد مهم در شرکت‌های بیمه‌ای در نظر گرفته شده است، گفت: تمرکز بر ایجاد ارتباط نزدیک‌ و عمیق‌ با مشتریان، سودمندی بیشتر مشتریان فعلی نسبت به مشتریان جدید، تجزیه و تحلیل اطلاعات مشتری برای تصمیم‌گیری اقتصادی، ارتباط موثر با مشتری بر مبنای داده‌های تبدیل شده به اطلاعات و بازاریابی اینترنتی و بازاریابی فرد به فرد و بازاریابی از طریق پایگاه داده‌ها از ویژگی‌های‌کاربردی مدیریت ارتباط با مشتری است.
 • گسترش فعالیت بیمه‌ای در مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه تجارت‌نو و هیات همراه با هدف ارزیابی پتانسیل مناطق آزاد تجاری برای فعالیت بیمه‌ای به شکل پایلوت از منطقه آزاد قشم بازدید کردند. به گزارش ریسک‌نیوز، شرکت بیمه تجارت‌نو در کنار هدف‌گذاری‌های تدوین شده ازجمله توسعه شبکه فروش به‌خصوص در بیمه عمر با محوریت فناوری اطلاعات، تربیت تیم فنی حرفه‌ای با کمک افراد باسابقه صنعت بیمه، گسترش و تنوع فضاهای توزیع و افزایش سرمایه با هدف ورود به بیمه‌های اتکایی، فعالیت بیمه‌ای در مناطق آزاد را نیز با توجه به پتانسیل‌های قابل‌توجه موجود این مناطق در فهرست برنامه‌های خود قرار داده است.
 • دفاع نوبخت از تبصره ۲۱

  جماران: محمدباقر نوبخت در جریان تجدید میثاق مدیران و کارکنان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با آرمان‌های امام خمینی(س) گفت: در لایحه بودجه سال ۹۸ بر اساس ابلاغی که برای تقلیل سقف بودجه به ما شده بود، سقف بودجه را از ۴۳۷ هزار میلیارد تومان به ۴۰۷ هزار میلیارد تومان رساندیم. اما در مجلس متاسفانه بودجه مجددا حتی فراتر از ۴۳۷ هزار میلیارد تومان رفت. من به نمایندگان مجلس گفتم وقتی شما تبصره ۲۱ را حذف کرده‌اید، چه توقعی از ما دارید که بتوانیم برنامه اصلاح ساختار را انجام دهیم؟ ما یک برنامه اصلاح ساختاری را آماده کرده‌ایم. وی با اشاره به ۴۵ هزار میلیارد تومان معافیت مالیاتی در کشور گفت: در حالی که ما الان برای اعداد کمتر از این دنبال تغییر مالی می‌گردیم چه اشکال دارد بازبینی کنیم که آیا ما در این شرایط هم باید ۴۵ هزار میلیارد تومان معافیت قانونی مالیاتی داشته باشیم.
 • رئیس‌کل بانک مرکزی وارد عراق شد

  دکتر عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی به‌منظور انجام مذاکرات بانکی وارد بغداد شد و مورد استقبال رئیس بانک مرکزی عراق قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، دکتر همتی طی دو روز با مقامات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی عراق دیدار خواهد کرد.

بیشتر