آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۴۱

 • مناقشه دلا‌ری در تیم اقتصادی

  دنیای اقتصاد: با تصویب طرح پرداخت علی‌الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز، بانک مرکزی در بیانیه‌ای کوتاه، اعلام کرد که هر گونه پرداخت براساس عملکرد صورت خواهد گرفت. از منظر کارشناسان این بیانیه کوتاه یک سکانس دیگر از دغدغه‌های کمبود منابع در دولت را پدیدار می‌کرد. به گفته برخی نمایندگان، طرحی که در مجلس تصویب شد، پاسخی به درخواست متولیان بودجه برای رفع کمبود منابع دولت بود. در ابتدا، مجلس درآمد ما‌به‌التفاوت ارزی را در بودجه سال‌جاری ذیل سرفصل مالیات و حقوق سهام بانک مرکزی قرار داد و در اصلاحات بعدی، بانک مرکزی از پرداخت یک دوازدهم این رقم معاف شد؛ اما پس از آشکارشدن تنگناهای پولی در قالب یک طرح یک فوریتی این معافیت نیز برداشته شد. در مقابل این تصمیم با واکنش مسوولان بانک مرکزی نیز روبه‌رو شد و آن را عاملی برای رشد پایه پولی و افزایش تورم معرفی کردند؛ اما در نهایت به‌دلیل تنگنای مالی دولت، به مرحله تصویب رسید. بیانیه بانک مرکزی مخاطب خاصی نداشت؛ اما بین سطور نشان می‌دهد نادیده گرفتن واقعیت‌های ارزی در بودجه و اصرار دولت بر عرضه ارز ارزان در ابتدای سال، یک مناقشه دلاری را میان بانک مرکزی و سازمان برنامه البته پشت طرح مجلس شکل داده است. طرحی که آثار آن نیز به بازار ارز سرریز شده است.
 • عقب‌نشینی اونس در برابر دلار

  دنیای اقتصاد: بروز نشانه‌هایی از پیشرفت در مذاکرات تجاری میان آمریکا و چین همزمان با تقویت شاخص دلار موجب شد ریسک‌گریزی در فضای بازارها کمرنگ شود. از همین رو تقاضا برای ذخایر امن از جمله طلا کاهش یافت. استقبال کم از سرمایه‌گذاری، قیمت اونس فلز زرد را در معاملات روز دوشنبه با کاهش ۶ دلاری روبه‌رو کرد. اونس طلا در بازارهای جهانی روز ابتدایی هفته را با ثبت قیمت ۱۳۱۱ دلاری سپری کرد.
 • سه حفره بودجه در صندوق توسعه

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اظهار کرده «کاهش ۱۴ درصدی سهم صندوق توسعه ملی»، «تامین ۴۰ هزار میلیارد تومانی برای سقف دوم» و «تکالیف تبصره‌ای در بودجه ۹۸» با توجه به بیش‌برآوردی درخصوص فروش نفت در لایحه بودجه سال آینده باعث می‌شود که عملا در سال آینده منابعی وارد بودجه نشود. در واقع این حفره‌هایی که بودجه در صندوق توسعه ملی ایجاد کرده است، ماهیت وجودی صندوق توسعه ملی را تغییر داده، این در حالی است که از نگاه مرکز پژوهش‌ها لازم است که منابع لازم از مدیریت هزینه‌ها و اصلاحات اساسی مالیاتی تامین شود.
 • اعطای تسهیلات به تاکسیرانان و اتوبوسرانان

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و شرکت سهامی بیمه دانا و اتحادیه تاکسیرانی و اتوبوسرانی سراسر کشور تفاهم‌نامه همکاری برای ارائه وام قرض‌الحسنه پوشش‌های بیمه‌ای امضا کردند. براساس این تفاهم‌نامه، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در قالب کارت اعتباری تا سقف ۳۰ میلیون ریال در حوزه تاکسیرانی و تا سقف ۶۰ میلیون ریال در حوزه اتوبوسرانی، تسهیلات قرض‌الحسنه صفردرصدی پرداخت می‌کند. مرتضی اکبری، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه تامین هزینه‌ بیمه‌های تکمیلی مختلف برای رانندگان سخت است، افزود: نداشتن این بیمه‌ها، در صورت بروز حادثه موجب هزینه‌های سنگین‌تر می‌شود.
 • کارت‌های هدیه جدید بانک ایران‌زمین

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ایران‌زمین گفت: این بانک به‌زودی کارت‌های هدیه رایحه‌دار و سه‌بعدی را ارائه می‌دهد و محصولات کارتی بانک افزایش می‌یابد. عبدالمجید پورسعید با بیان اینکه مشتریان می‌توانند کارت‌های هدیه شارژی را با طرح و نقش و نوشته دلخواه خودشان انتخاب کنند، تصریح کرد: کارت‌های بدون شارژ با سفارش مشتری در اختیار او قرار می‌گیرد تا در زمان و مکان دلخواهش نسبت به شارژ آن اقدام کند.
 • حمایت بانک توسعه صادرات ایران از صنعت گردشگری در کیش

  گروه بنگاه‌ها: رئیس شعبه منطقه آزاد کیش بانک توسعه صادرات گفت: شعبه این بانک در کیش با هدف کمک به بخش تولید و همچنین توسعه صنعت گردشگری و حفظ و توسعه اشتغال پایدار در این منطقه، فعالیت می‌کند. مصطفی مومنی‌مقدم با اعلام این مطلب افزود: این شعبه با ارائه خدمات ریالی و ارزی به‌عنوان بازویی توانمند در کنار تولیدکنندگان و فعالان صنعت گردشگری حاضر است. وی درخصوص مهم‌ترین پروژه‌های تامین مالی شده توسط این شعبه از بدو تاسیس گفت: مساعدت برای زیرساخت صادراتی در بخش حمل‌و‌نقل دریایی به مبلغ ۱۲ میلیون یورو، ارائه تسهیلات برای زیرساخت جذب توریسم و ساخت هتل به میزان ۳۵ میلیارد ریال و تامین مالی تاسیس پارک آبی به مبلغ ۱۲ میلیون یورو و قریب به ۱۵۷ میلیارد ریال با اشتغال‌زایی برای ۳۵۰ نفر از جمله این موارد است.
 • بخشش وجه التزام باقی‌مانده تسهیلات

  گروه بنگاه‌ها: باقی‌مانده تسهیلات بدهکارانی که نسبت به به‌روز‌رسانی اقساط سررسید شده غیر‌جاری خود به بانک رفاه اقدام کنند مورد بخشش قرار خواهدگرفت. این بانک برای پاسخگویی به نیاز مشتریان و ترغیب و تشویق بدهکاران بخش‌های مختلف اقتصادی، مسکن و قرض‌الحسنه به پرداخت اقساط سررسید شده و غیر‌جاری که تا تاریخ ۳۰ بهمن‌ سال‌جاری اقدام کنند، بر مبنای ۶ درصد وجه التزام بخشودگی در نظر گرفته است. این بخشش فقط شامل وجه التزام محاسبه شده در مقطع تسویه اقساط سررسید شده غیر‌جاری خواهد بود و جرایم تاخیر اخذ شده قبل از این طرح، مشمول بخشش نخواهد بود.
 • افتتاح مرکز بانکداری اجتماعی متمرکز بانک قرض‌الحسنه رسالت

  گروه بنگاه‌ها: در مراسمی با حضور رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، محمدحسین حسین‌زاده مدیرعامل و جمعی از مدیران بانک قرض‌الحسنه رسالت، مرکز بانکداری اجتماعی متمرکز این بانک افتتاح شد. رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در این مراسم، بانکداری اجتماعی را ایده جدید و نویی در بانک قرض‌الحسنه رسالت برشمرد و گفت: تغییر و تحولات تکنولوژیک باعث شده است تا شغل‌های سنتی بانکداری تغییر کنند و مشاغل دانشی جایگزین آن شوند. این مدل بانکداری، در بانک قرض‌الحسنه رسالت، طرحی نو و جدید است که مورد پشتیبانی و تایید نظام بانکی کشور است و همراستا با این تغییرات تکنولوژیک هم هست. علی دیواندری با اشاره به مرکز بانکداری اجتماعی متمرکز در بانک قرض‌الحسنه رسالت افزود: با توجه به غیرحضوری شدن خدمات در بانک ایده شکل‌دهی این مرکز، برای مدیریت متمرکز عملیات ایده خوبی است و باید بتواند خدمات را در سطح ملی پشتیبانی کند.
 • انتصابات جدید در موسسه اعتباری کوثر

  گروه بنگاه‌ها: طی احکامی ازسوی سرپرست موسسه اعتباری کوثر، مدیران شعب استان‌های «کردستان و کرمانشاه و ایلام»، «زنجان و قزوین»، «کرمان»، «اردبیل» و «بوشهر» تکریم و معارفه شدند. جواد فهیمی‌پور سرپرست موسسه طی احکام جداگانه‌ای یونس احمدی را به‌عنوان سرپرست شعب استان‌های کردستان و کرمانشاه و ایلام، رحمان اسماعیلی سرپرست شعب استان‌های زنجان و قزوین، محمد پور شیرعلی سرپرست شعب استان کرمان، اصغر کوهی سرپرست شعب استان اردبیل و میلاد صداقت‌پور به‌عنوان ارشد شعب استان بوشهر منصوب کرد.
 • مهاجرت تراکنش‌های بالاتر از ۵۰ میلیون به ساتنا و چک

  ایبنا: مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت: براساس آمارهای دوره‌ای، تراکنش‌ها با مبالغ بالا به ساتنا و چک مهاجرت کرده و حوزه پرداخت کانالیزه شده است. داوود محمد بیگی درباره اقدامات اخیر بانک مرکزی درباره رصد تراکنش‌ها و مقابله با تراکنش‌های مشکوک افزود: در چند ماه اخیر با حضور دکتر همتی در بانک مرکزی و تغییراتی که در حوزه نظارت بر کنترل عملکرد شبکه پرداخت انجام شد، رصد بانک مرکزی در حوزه تراکنش‌های بانکی تقویت و اقداماتی ازسوی بانک مرکزی و شرکت‌های پرداخت انجام شده است؛ البته اقداماتی نیز در دستور کار است.
 • کسری بودجه ۲۵ میلیارد یورویی آلمان

  ایبنا: منابع دولتی آلمان اعلام کردند: با توجه به شرایط اقتصادی این کشور کسری بودجه آلمان تا سال ۲۰۲۳ میلادی به ۲۵ میلیارد یورو خواهد رسید. روزنامه بیلد آلمان به نقل از یک منبع دولتی در سرمقاله خود نوشت: از آنجا که قرار است درآمدهای مالیاتی در آلمان کاهش و دستمزد بخش عمومی افزایش پیدا کند، اگر دولت آلمان اقدام به کاهش هزینه‌های خود نکند تا سال ۲۰۲۳ میلادی با کسری بودجه ۲۵ میلیارد یورویی (۲۹ میلیارد دلار) روبه‌رو خواهد شد.
 • ۲۰ درصد خسارت پرداختی برای سوانح ساختگی

  مهر: غلامرضا سلیمانی، رئیس‌کل بیمه مرکزی در نشستی خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برخی شرکت‌های بیمه توجهی به ارزیابی دقیق خسارت ندارند، گفت: برخی خسارت‌ها به‌دلیل سوانح ساختگی پرداخت می‌شود. با بررسی اولیه انجام شده در بیمه مرکزی ٢٠ درصد از خسارت‌های پرداختی صحیح نیست و سوانح آنها شاید ساختگی باشد و شرکت‌های بیمه کنترل لازم را ندارند و ما می‌خواهیم این نرخ خسارت را کاهش دهیم.
 • تصور دلالان از سیگنال بازارساز

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته دلار و سکه دومین افزایش متوالی را تجربه کردند، ولی هیچ‌کدام نتوانستند قدم به بالای سطوح مقاومتی بگذارند. روز گذشته شاخص ارزی ۱۸۰تومان افزایش را تجربه کرد و به قیمت ۱۱ هزار و ۶۸۰ تومان رسید. با وجود این رشد، دلار نتوانست به بالای مرز ۱۲ هزار تومانی برود و معامله‌گران در شکستن این مرز مقاومتی ناکام ماندند. آنسوتر در بازار سکه، این فلز گرانبها ۵۰ هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و به بهای ۴ میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی تا ساعت ۴ بعدازظهر نتوانسته بود به بالای مرز ۴ میلیون و۲۰۰ هزار تومانی برود.
 • جزئیات افزایش سرمایه ۲۲۳ درصدی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: براساس اطلاعیه شفاف‌سازی منتشر شده ازسوی بانک صادرات در سامانه کدال، پیشنهاد هیات‌مدیره این بانک درباره افزایش سرمایه برای اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد و به‌زودی اظهارنظر بازرس قانونی نسبت به گزارش مذکور اطلاع‌رسانی می‌شود.
 • رشد ۶ درصدی منابع ارزان‌قیمت در بانک کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: بانک کشاورزی در ۴ دهه اخیر توسعه و گسترش شعب به تمام نقاط کشور را در کنار استفاده از فناوری‌های نوین و ارائه خدمات در دستور کار قرار داده است.
 • رونمایی از اولین محصول استارت‌آپی انستیتو پین‌تک ایران‌کیش

  گروه بنگاه‌ها: پخش مویرگی سوخت، عنوان محصول استارت‌آپی ویژه پین‌تک و کار مشترک شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش و دومینوست که نهم بهمن‌ماه در هشتمین همایش بانکداری کشور از آن رونمایی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر