آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۳۰

 • وقت «اشباع» در بازارها؟

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، دلار هفتمین رشد متوالی را تجربه کرد و در مقطعی به محدوده ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی قدم گذاشت؛ با این حال، در ساعات انتهایی روز این ارز در مسیر نزولی قرار گرفت و ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۱ هزار و ۷۹۰ تومان ایستاد؛ این قیمت ۱۰ تومان بالاتر از نرخ بسته شده روز دوشنبه بود، ولی آنچه بیشتر توجه برخی بازیگران باتجربه بازار را جلب کرد، ناتوانی دلار برای شکست محدوده ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی و نزول انتهای وقت بود.
 • حال ناخوش اقتصاد جهان

  دنیای اقتصاد: بررسی وضعیت شاخص‌های اقتصاد کلان از دیدگاه سه نهاد معتبر بین‌المللی حاکی از آن است که اقتصاد جهان دارای چشم‌انداز مطلوبی نیست. «سازمان ملل»، «صندوق بین‌المللی پول» و «کنفرانس تجارت و توسعه ملل متحد (آنکتاد)» در سه گزارش تفصیلی، به بررسی چشم‌انداز اقتصاد جهان در سال‌های پیش‌رو پرداختند. این بررسی‌ها نشان می‌دهد کاهش رشد اقتصادی، افزایش تنش‌های تجاری، ضعف اقتصادی اروپا و برخی اقتصادهای نوظهور، کاهش سرمایه‌گذاری مستقیم و وجود ریسک‌های مالی-اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی آینده اقتصاد جهان را تهدید می‌کند.
 • صعود طلا با اهرم تردید و ترس

  دنیای اقتصاد: روز گذشته قیمت طلا که نتوانسته بود هفته معاملاتی پیشین را در کانال ۱۳۰۰ دلاری به اتمام برساند تحت‌تاثیر کاهش چشم‌انداز اقتصادی دنیا، تردیدها پیرامون «برگزیت» و کاهش چشم‌انداز مورد انتظار از اقتصاد چین در سال ۲۰۱۹ روندی صعودی داشت، به‌نحوی‌که در نیمه نخست روز با افزایش ۳/ ۰ درصدی به حدود ۵/ ۱۲۸۳ دلار به ازای هر اونس رسید.
 • تبعات اجتماعی - سیاسی وصول مالیات

  معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سختی‌های زیادی برای تدوین لایحه بودجه سال ۹۸ متحمل شدیم، گفت: اینکه حاکمیت به مردمی که در شرایط رکود قرار دارند فشار مالیاتی بیش از حد وارد کند مطلوب نبوده و در واقع هزینه تبعات سیاسی و اجتماعی آن بیشتر از وصول مالیات است.
 • استقبال از توقف چاپ سررسید در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: صدها دوستدار و فعال محیط‌زیست در اقدامی، از تصمیم بانک ملت مبنی‌بر عدم چاپ سررسید حمایت کردند.
 • آغاز نظرسنجی گسترده مردمی درباره نحوه خدمات بانک‌ها

  گروه بنگاه‌ها: پنجمین جشنواره ملی بانک محبوب من به‌عنوان تنها مرجع رسمی نظرسنجی مردمی درخصوص خدمات بانک‌ها آغاز به کار کرد. به گزارش دبیرخانه جشنواره بانک محبوب من، در این جشنواره مشتریان شبکه بانکی کشور می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره در نظرسنجی امسال شرکت کنند. در جشنواره‌هایی که تاکنون برگزار شده بیش از ۲۰ بانک مشارکت فعال داشته‌اند و ۲۰۰ هزار نفر تاکنون در این نظرسنجی شرکت کرده و از ۵۵۰ میلیون ریال جوایز نقدی و غیرنقدی بهره‌مند شده‌اند. بنا بر این گزارش، جشنواره ملی بانک محبوب من هر ساله در قالب یک نظرسنجی اینترنتی برگزار شده و مشتریان شبکه بانکی کشور با پاسخ دادن به ۸ سوال مهم درخصوص خدمات بانکی، در آن شرکت می‌کنند.این جشنواره تا پنجم اسفندماه ادامه خواهد داشت.
 • اعلام سود خالص بیمه «ما» در ۹ ماهه امسال

  گروه بنگاه‌ها: براساس گزارش منتشر شده در سایت کدال، بیمه «ما» با تحقق سود خالص ۵۰۱ میلیارد ریالی در ۹ ماهه ابتدای سال‌جاری، ۸۹ درصد از آخرین پیش‌بینی سال ۹۷ را پوشش داده است که این امر نشان‌دهنده رشد ۱۰۷ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است. به گزارش روابط عمومی، شرکت بیمه «ما» با ثبت سود خالص ۷۷ درصدی در ۶ ماهه ابتدایی سال ۹۷ نسبت به دوره مشابه سال گذشته و ثبت درآمد ۱۲۲ میلیارد ریالی صرفا از محل بازده پورتفوی سهام در مهرماه سال‌جاری، یک رکورد تاریخی بر جای گذاشت و با ادامه روند سودآوری خود به یک رکورد جدید دست یافت. طبق اعلام این گزارش شرکت بیمه «ما» علاوه‌بر دارا بودن رتبه سوم شفافیت مالی در بین شرکت‌های بیمه، رتبه اول توانگری را نیز در اختیار دارد.
 • نوآوری موسسه ملل در زمینه بانکداری الکترونیک

  گروه بنگاه‌ها: مدیر‌عامل موسسه اعتباری ملل گفت: سامانه «دیتامیت» یکی از نوآوری‌های موسسه ملل در زمینه بانکداری الکترونیک شامل فرآیندهای خرد بانکی، شرکتی و تجاری است.
 • تعیین سرپرست برای بانک ایران –ونزوئلا

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها: سعید مستشار، سرپرست جدید بانک مشترک ایران ونزوئلا شد. وی جایگزین صمد وفایی که از آبان‌ماه گذشته سرپرست این بانک بود، شده است. سعید مستشار، دانشجوی دکترای ارشد مدیریت مالی است و پیش از این مدیر‌عامل یکی از شرکت‌های زیرمجموعه بانک توسعه صادرات بوده است. مدیر‌عامل فعلی بانک توسعه صادرات، علی صالح‌آبادی است.مستشار در زمان ریاست صالح‌آبادی در سازمان بورس اوراق بهادار، مدیرکل روابط عمومی این سازمان بوده است.
 • جلسه ارزی بانک مرکزی با صادرکنندگان

  جلسه هم‌اندیشی معاون ارزی بانک مرکزی با تولیدکنندگان و صادرکنندگان با محوریت «بازگشت ارز حاصل از صادرات» در بانک مرکزی برگزار شد.
 • صرفه‌جویی در کمک‌های نامعلوم

  دنیای اقتصاد: بررسی اعداد و ارقام لایحه بودجه ۹۸ نشان می‌دهد کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی حدودا ۵/ ۱۹۱ میلیارد تومان بوده که به نسبت قانون بودجه ۹۷ با کاهش ۲۶ درصدی رو‌به‌رو بوده است. مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، سازمان برنامه و بودجه، دادگستری، وزارت ارشاد و نهاد ریاست‌جمهوری ۶ ارگانی هستند که در مجموع ۵/ ۱۹۱ میلیارد تومان ردیف بودجه کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی را در اختیار دارند. ۵/ ۱۹۰ میلیارد تومان از این کمک‌ها به‌عنوان کمک‌های بلاعوض طبقه‌بندی می‌شود و یک میلیارد تومان آن برای استفاده از کالاها و خدمات معاونت امور راهبری مجلس ریاست‌جمهوری در نظر گرفته شده است. در میان ۵ نهادی که این بودجه را در اختیار دارند، وزارت ارشاد با حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بالاترین رقم و نهاد ریاست‌جمهوری با حدود ۲/ ۷۰ میلیارد تومان پس از آن قرار گرفته است.
 • ۳۰۰ ریال سود به ازای هر سهم بیمه اتکایی امین

  گروه بنگاه‌ها: مجمع عمومی عادی سالانه بیمه اتکایی امین با حضور ۹۱/ ۹۳ درصد صاحبان سهام در ساختمان مرکزی این شرکت واقع در جزیره کیش برگزار شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» با حضور نمایندگان سازمان بورس و سازمان حسابرسی، صورت‌های مالی شرکت برای سال‌مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۹۷ به تصویب رسید. همچنین مجمع عمومی عادی سالانه بیمه اتکایی امین مبلغ ۳۰۰ ریال به‌ازای هر سهم برای سود نقدی سهامداران (۲۱ درصد قیمت سهم) تصویب و مقرر کرد براساس قانون تجارت به سهامداران پرداخت شود.
 • ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی به کارکنان کمیته امداد

  گروه بنگاه‌ها: خدمات‌رسانی در حوزه بیمه درمان تکمیلی به کارکنان کمیته امداد امام خمینی (ره) سراسر کشور و خانواده‌های آنان توسط نمایندگان بیمه تجارت‌نو از اول بهمن‌ماه سال‌جاری کلید می‌خورد.
 • امضای تفاهم‌نامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در کردستان

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه ساخت و تکمیل مدارس شهدای بانک ملی ایران در استان کردستان به امضا رسید. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، در این مراسم که با حضور رئیس اداره امور شعب بانک در استان کردستان، مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس و رئیس مجمع خیران مدرسه‌ساز استان برگزار شد، ضمن تاکید بر گسترش روابط متقابل و افزایش سطح همکاری‌ها، تفاهم‌نامه ساخت مدرسه سه کلاسه روستای رشیدآباد شهرستان دیواندره با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال و تکمیل پروژه مدرسه ابتدایی سه کلاسه روستای کوخ شیخ‌الاسلام از توابع شهرستان بانه با اعتبار یک میلیارد ریال امضا شد. علی اشرف یوسفی قیاسی، رئیس اداره امور شعب بانک در استان کردستان ضمن اشاره به فعالیت‌های غیرانتفاعی بانک ملی ایران در راستای تحقق مسوولیت‌های اجتماعی، از آغاز کلنگ‌زنی مدرسه شهدای بانک در روستای رشیدآباد در ایام دهه مبارک فجر امسال خبر داد.
 • حذف ۲ صفر

  دکتر لطفعلی بخشی
  اعلام بانک مرکزی مبنی بر حذف ۴ صفر از پول ملی پس از انجام اصلاحات بانکی و پولی، سروصدای زیادی در رسانه‌ها ایجاد کرد و نظرات مخالف زیادی نسبت به آن ابراز شد که مهم‌ترین محور مخالفت‌ها بی‌اثر بودن آن، ایجاد تورم و هزینه انجام آن بود. حقیقت آن است که حذف ۴ صفر در رسانه‌ها درست ارائه نشد. در بیانیه‌های بانک مرکزی عنوان شد که با حذف ۴ صفر، تومان جایگزین ریال می‌شود و هر واحد تومان شامل ۱۰۰ ریال است که این موضوع کمتر موردتوجه قرار گرفت.

بیشتر