آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۳۱

 • زمان موازنه در معاملات ارز

  دنیای‌اقتصاد: در پنجمین روز هفته، دلار پس از ۷ افزایش متوالی تن به کاهش قیمت داد. دیروز خریداران و فروشندگان با احتیاط در بازار ارز رفتار کردند و دامنه نوسان دلار به کمترین حد هفته رسید. کاهش نوسانات و نبود قدرت زیاد نیروهای افزایشی و کاهشی به بازار ارز رنگ توازن بخشیده بود. این در حالی بود که شاخص بورس تهران معاملات دیروز را با رشد ۱۳۵ واحدی پشت‌سر گذاشت. شاخص کل هموزن که از اثرگذاری یکسان نمادها محاسبه می‌شود در این روز رشد بیش از یک درصدی را ثبت کرد.
 • مهاجرت بزرگ در بازار جهانی؟

  دنیای اقتصاد: ریسک‌های بزرگی که درکمین اوراق خزانه‌داری آمریکا نشسته‌اند، می‌توانند در آینده نه‌چندان دور مهاجرت بزرگ در بازار جهانی را رقم بزنند. این احتمال پس از افت تقاضای خریداران خارجی برای اوراق خزانه که به ۴۰ درصد رسیده (پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۳)، به شدت تقویت شده است. با احتساب این شرایط ریسک قابل‌ملاحظه‌ای به‌وجود خواهد آمد که می‌تواند خطر بزرگی برای آینده اقتصادی آمریکا تلقی شود. برای مثال، چنانچه سرمایه‌گذاران با شرکت‌های اعتباری قراردادی عقد کنند، شرکت‌های دیگر به اوراق و تسهیلات بانکی، دسترسی کامل نخواهند داشت.
 • حد آستانه برای تراکنش‌های بانکی

  سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
  کمیسیون تلفیق در جلسه روز گذشته خود، بندی را با رویکرد مقابله با فرار مالیاتی، به تبصره ۶ لایحه بودجه ۹۸ الحاق کرد که می‌تواند به تقویت قانون‌گذاری در این زمینه منجر شود.
 • ابهام در مبلغ اضافه‌برداشت‌ها

  دنیای اقتصاد: عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد که میزان اضافه‌برداشت‌ بانک‌ها از بانک مرکزی از ۵۵ هزار میلیارد تومان به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. به بیان دیگر در سال‌جاری به میزان ۵ هزار میلیارد تومان از مبلغ اضافه‌برداشت‌ها کاسته شده است. پیش‌تر رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در بخشنامه‌ای تاکید کرده بود که با بانک‌هایی که اضافه‌برداشت دارند، برخورد خواهد شد. کاهش اضافه‌برداشت‌ها به ترتیبی است که آمارهای پولی و بانکی بانک مرکزی در مهرماه نشان می‌دهد بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از ۱۳۲ هزار میلیارد تومان به ۱۶۰ هزار میلیارد تومان در هفت ماه نخست سال‌جاری افزوده شده است. به بیان دیگر حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان به این بدهی اضافه شده است. این بدهی از اضافه‌برداشت‌ها و خط اعتباری بانک مرکزی به بانک‌ها تشکیل شده است، بنابراین اظهارات جدید رئیس‌کل بانک مرکزی نشان می‌دهد که تنها حدود ۳۰ درصد از بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در قالب اضافه‌برداشت‌ها وجود دارد.
 • پرداخت عیدی کارکنان دولت و بازنشستگان با حقوق بهمن‌ماه

  ایبنا: محمدباقر نوبخت، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به عیدی کارکنان دولت گفت: عیدی کارکنان دولت و بازنشستگان با حقوق بهمن‌ماه پرداخت و مبلغ نهایی آن پس از قطعی شدن اعلام می‌شود. وی ادامه داد: توزیع بسته حمایتی براساس سطح‌بندی و دسته‌بندی انجام شده است و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به پرداخت جامعه هدف اقدام کرد. رئیس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: این بسته‌ها به کارکنان دولت، بازنشستگان تامین اجتماعی، افراد تحت‌پوشش نهادهای حمایتی و گروه‌های بیمه شده تامین اجتماعی، با فرض دریافت حقوق کمتر از ۳ میلیون تومان پرداخت شده است. معاون رئیس‌جمهور درباره ارزش بسته‌های حمایتی گفت: ارزش بسته حمایتی برای خانوار یک نفره ۱۰۰ هزار تومان، خانوار دو نفره ۱۵۰ هزار تومان، خانوار سه نفره ۲۰۰ هزار تومان، خانوار چهار نفره ۲۵۰ هزار تومان و خانوار پنج نفره ۳۰۰ هزار تومان است.

بیشتر