آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۲۹

 • کاهش ارتفاع امواج تورمی

  دنیای اقتصاد: گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که در سه ماه منتهی به دی‌ماه سال‌جاری، ارتفاع امواج تورم کاهش یافته است. در تیرماه سال‌جاری، نوسان نرخ ماهانه تورم شدت گرفت و در مهرماه این نرخ با ثبت رقم ۷ درصدی به بیشترین مقدار خود در سال‌جاری رسید؛ اما پس از آن به مرور از سطح تورم ماهانه کاسته شد. مطابق گزارش مرکز آمار ایران، تورم ماهانه در سه ماه آبان، آذر و دی زیر ۳ درصد گزارش شده و به‌نظر می‌رسد با توجه به ثبات ارزی و تغییر انتظارات تورمی این کاهش ارتفاع تا پایان سال‌جاری تداوم یابد.
 • سه ضلعی نوسان ابتدای بهمن

  دنیای اقتصاد: در اولین روز بهمن‌ماه، دلار یک محدوده بالاتر رفت و سکه تمام بهار آزادی نیز نه تنها بالای مرز ۴ میلیونی باقی ماند، بلکه از سطح ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومانی فراتر رفت. روز دوشنبه، دلار ۱۳۰ تومان افزایش را به ثبت رساند و روی عدد ۱۱ هزار و ۷۸۰ تومان قرار گرفت. افزایش قیمت دلار موجب شد که خریدها در بازار سکه نیز با فراغ بال بیشتری افزایش پیدا کند و در نهایت ساعت ۴ بعدازظهر، سکه به قیمت ۴ میلیون و ۷۰ هزار تومان رسید. این قیمت ۶۰ هزار تومان بیشتر از روز دوم هفته بود و زمینه‌ساز توجه بیشتر نوسان‌گیران به این بازار شد. یکی از علل افزایش توجهات به بازار سکه، رشد نامتناسب آن در روزهای اخیر در مقایسه با دلار بوده است. سکه دیروز در شرایطی افزایش قیمت را تجربه کرد که تا ساعت ۳ بعدازظهر، اونس در بازارهای جهانی نشانه افزایشی از خود بروز نداده بود و دلار نیز تنها کمی بیش از یک درصد از افزایش قیمت سکه حمایت می‌کرد، حال آنکه دیروز سکه تمام نزدیک به ۵/ ۱ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده بود. این عدم‌تناسب موجب شد که دیروز حباب سکه با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده به بالای ۲۰۰ هزار تومان برسد.
 • پیشنهاد افزایش وام ازدواج به ۲۵ میلیون تومان

  مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داد وام ازدواج به ۲۵ میلیون تومان افزایش یابد و وام قرض‌الحسنه حداقل ۳ میلیون تومانی برای تولد فرزند پرداخت شود.
 • افزایش سرمایه موسسه ملل به ۸ هزار میلیارد ریال

  گروه بنگاه‌ها: قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل گفت: امیدواریم تا پایان سال ۱۳۹۸، افزایش سرمایه به ۸ هزار میلیارد ریال محقق شود. محمدرضا مروجی در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: در حال حاضر میزان تسهیلات این موسسه ۷۲ هزار میلیارد ریال است؛ در حالی که میزان سپرده‌های مردمی که در اختیار این موسسه قرار دارد، نزیک به یکصد هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
 • حمایت از اشتغال و کسب‌و‌کار با اعطای تسهیلات بدون سود

  گروه بنگاه‌ها: بسیاری از مشکلات اجتماعی کشورها از جمله آموزش، تامین اشتغال‌های کوچک، ازدواج جوانان، گسترش روستاها، توسعه بهداشت و ... از طریق اعتبارات خرد قابل رفع خواهد بود. به گزارش روابط عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، با توجه به وضعیت اقتصادی و نرخ بیکاری در کشور، تمایل افراد به خصوص جوانان به ایجاد کسب‌وکار و خوداشتغالی بیش از پیش به چشم می‌خورد. همان‌طور که می‌دانیم یکی از ارکان و لازمه‌های شروع یک کسب‌وکار موفق، تامین سرمایه مالی مورد نیاز آن است. در این میان بسیاری از افراد که خواهان خوداشتغالی و ایجاد کسب‌وکار مستقل هستند، توان لازم برای تامین مبلغ سرمایه‌گذاری را به‌صورت شخصی ندارند؛ بدیهی است که برای تامین سرمایه کسب‌وکار خود از سایر روش‌های موجود مانند استقراض و تسهیلات بانکی استفاده می‌کنند.
 • روابط عمومی قدرتمند، زمینه‌ساز ایجاد توسعه سازمانی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه در جمع آموزشی- تخصصی روابط عمومی‌ها گفت: وجود یک روابط عمومی قدرتمند، فعال و همراه با ارتباطات گسترده درون و برون‌سازمانی زمینه‌ساز ایجاد توسعه سازمانی و مدیریت افکار عمومی به نفع سازمان است. به گزارش پایگاه خبری نقدینه، محمدعلی سهمانی مدیر عامل بانک رفاه در جمع مدیران و مسوولان روابط عمومی مدیریت شعب استان‌ها ضمن قدردانی از مسوولان و پیشکسوتان پیشین روابط عمومی و همچنین عملکرد و دستاوردهای این حوزه گفت: حوزه روابط عمومی باید با افزایش بهره‌وری و انجام اقدامات ارزش‌آفرین و همچنین بهره‌گیری از زیرساخت‌ها و کانال‌های ارتباطی در اختیار خود بتواند در خدمت اهداف کلان سازمان باشد.
 • تندیس نقره‌ای جایزه ملی حسابرسی در اختیار بانک انصار

  گروه بنگاه‌ها: چهارمین کنگره سراسری و اولین دوره اهدای جایزه ملی حسابرسی داخلی انجمن حسابرسان داخلی ایران در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد و واحد حسابرسی داخلی بانک انصار تندیس نقره‌ای اولین جایزه ملی حسابرسی داخلی را به دست آورد. به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وتبلیغات، واحد حسابرسی داخلی بانک انصار همچنین در بین تمامی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری شرکت‌کننده حائز رتبه نخست شد و در مجموع سازمان‌ها و شرکت‌های واجد دریافت جایزه برتر، رتبه سوم را به دست آورد. براساس این گزارش، در این کنگره با حضور رئیس و مدیران واحد حسابرسی داخلی بانک انصار و جانشین و روسای ادارات معاونت نظارت و بازرسی، از مدل حسابرسی داخلی بانک انصار رونمایی شد. این مدل براساس مدل بلوغ حسابرسی داخلی (CM) انجمن بین‌المللی حسابرسی داخلی طراحی شده و متناسب با الزامات انجمن حسابرسی داخلی ایران، بومی‌سازی شده و یک مدل بلوغ دارای ۵ سطح کلیدی و مشتمل بر ۷۰ شاخص است.
 • اقدام مثبت بازارساز

  دکتر پویا جبل عاملی
  بانک مرکزی به‌زودی آغاز معاملات در بازار متشکل نقدی را کلید خواهد زد. در حالی که در سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) حوالجات ارزی داد و ستد می‌شود در این بازار، بانک‌ها و صرافی‌ها می‌توانند، اسکناس ارز را به‌صورت مکانیزه و در یک بازار متشکل، معامله کنند. در گام اول هدف آن است که معاملات بزرگ اسکناس در این بازار انجام شود. از آنجایی که این بازار متشکل و آنلاین خواهد بود، کشف قیمت با کنش همه فعالان بازار انجام شده و آنان می‌توانند به راحتی معاملات انجام شده را رصد کنند. این شفاف‌سازی مهم‌ترین دستاورد تشکیل این بازار است، به‌خصوص زمانی که دریابیم قرار بر این است تا بانک مرکزی نیز مداخلات اسکناسی خود را از این طریق در بازار انجام دهد.
 • نفوذ اردوغان به امور اقتصادی

  دنیای اقتصاد: براساس مصوبه جدید پارلمان ترکیه، در زمان تهدید ثبات اقتصادی و مالی ترکیه، اختیارات ویژه اضطراری به رئیس جمهوری این کشور داده خواهد شد. مجلس ترکیه همچنین دولت این کشور را ملزم به ایجاد «کمیته ثبات مالی و توسعه اقتصادی» کرد که وظیفه‌اش، مقابله با ریسک‌های ثبات مالی و امنیت اقتصادی ترکیه است. همزمان با تصویب و اعطای قدرت نفوذ به نهادهای اقتصادی به رجب طیب اردوغان، بانک مرکزی ترکیه نیز نرخ بهره بانکی را بدون تغییر نگه داشت. در همزمانی این دو رویداد، در ابتدا لیر ترکیه در برابر دلار تقویت شد؛ اما پس از آن روند معکوس با تضعیف هفتگی ۲۵/ ۰ درصدی لیر مقابل دلار بر بازار ارز حاکم شد. هر یک دلار آمریکا تا عصر روز گذشته با ۳۳/ ۵ لیر برابری می‌کرد.
 • لزوم حرکت به سمت ارز رمزها

  رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، بر لزوم حرکت به سمت مقررات‌گذاری برای ارز رمزها در کشور تاکید کرد.
 • ۱۲ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی با تولید ماشین‌های بانکی و پایانه‌های پرداخت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت توسن‌تکنو با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای شرکت در سال ۱۳۹۸، از افزایش ظرفیت تولید و تنوع محصولات و به‌دنبال آن ۱۲ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی خبر داد.به گزارش «دنیای اقتصاد»، محمد مظاهری مدیرعامل شرکت توسن‌تکنو در نشست خبری که روز یکشنبه برگزار شد، اعلام کرد: شرکت توسن‌تکنو از ابتدای سال جاری تولید POS و ATM Recycler را در سایت تولید خود آغاز کرد. ظرفیت اسمی تولید POS، ۲۴۰ هزار دستگاه و ATM Recycler، ۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه در سال است.
 • افزایش ۱۸۸ درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات ایران در گزارش‌های ٩ ماه نخست سال ٩٧ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ١٨٨ درصد افزایش یافت. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران به نقل از پایگاه خبری «بااقتصاد»، براساس صورت‌های مالی منتشره بانک صادرات ایران در سامانه کدال، درآمد تسهیلات اعطایی و سپرده‌گذاری در گزارش دوره‌ای ٩ ماهه سال جاری ١٥ درصد افزایش داشته که به‌دلیل افزایش سود سپرده‌های پرداختی به میزانی کمتر از درآمد مذکور، خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری روند مثبتی به خود گرفته و نسبت به مدت مشابه سال قبل، ١٨٨ درصد افزایش ثبت کرده است.
 • خلاقیت عامل تحرک بازار بیمه‌ای

  گروه بنگاه‌ها: عنصر خلاقیت موجب تحرک بازار بیمه‌ای، توسعه این صنعت و در نهایت رضایت بیمه‌شدگان می‌شود.
 • وام‌دهی بانک‌های چینی افزایش می‌یابد

  بانک مرکزی چین اعلام کرد که از بانک‌ها به‌عنوان عامل کلیدی برای شکوفایی رشد اقتصادی این کشور استفاده خواهد شد.
 • ذخایر ارزی هند به ۳۹۷ میلیارد دلار افزایش یافت

  به گزارش «ایسنا» به نقل از مانی کنترل، تا یازدهم ژانویه ۲۰۱۹ حجم کل ذخایر ارزی هند به ۳۹۷ میلیارد دلار افزایش یافته است. از این میزان ۳۷۱ میلیارد دلار بر حسب ارزهای خارجی و مابقی به‌صورت طلا است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر