آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۰۸

 • پارازیت در انتشار آمار تورمی

  دنیای اقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که آمار بانک مرکزی از تورم آذر ماه پس از ۷ روز منتشر نشده، این در حالی است که بر اساس قاعده عرفی این آمار در روز پنجم هر ماه در اختیار مخاطبان قرار می‌گرفت. گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که تورم متوسط در آذرماه سال جاری به ۴/ ۲۱ درصد رسیده و نسبت به ماه قبل رشد ۸/ ۲ واحدی را ثبت کرده است.
 • تغییر علامت بازدهی دلار

  دنیای اقتصاد: دلار که کاهشی‌ترین پاییز دهه ۹۰ را ۲ هفته پیش به پایان برده بود، اولین هفته زمستان را با بازدهی مثبت خاتمه داد. دلار در حالی روز پنج‌شنبه در سطح بالاتری نسبت به پنج‌شنبه دو هفته پیش قرار داشت که بازارساز در روزهای پنجم و ششم دی‌ماه سعی کرد با قدرت‌نمایی خود مانع از اثرگذاری بیشتر نوسان‌گیران شود. دلار در روزهای اول، دوم، سوم و چهارم دی‌ماه افزایش قیمت را تجربه کرد و روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، قیمت دلار بخشی از افزایش روزهای قبل را از دست داد؛ دلار که روز چهارشنبه ۲۵۰ تومان کاهش یافته بود، روز پنج‌شنبه ۱۵۰ تومان دیگر از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان به کار خود پایان داد. با وجود کاهش ۲روز آخر، دلار در هفته گذشته در مجموع بیش از ۷ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. شاخص ارزی ۲ هفته پیش ۴/ ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده بود.
 • ۱۲ اصلاح ساختاری در بودجه ۹۸

  بودجه سال ۱۳۹۸ به‌گونه‌ای تنظیم شده است که تهدیدهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا را به فرصتی برای کاهش مشکلات ساختاری اقتصاد ایران، افزایش تاب‌آوری اقتصاد و دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی تبدیل می‌کند. رویکردهای اصلی در بودجه ۱۳۹۸ کل کشور، حفظ ثبات اقتصادی، مهار تورم، صیانت از تولید و اشتغال، مقابله فعالانه با تحریم‌ها و تامین معیشت مردم، ارتقای شاخص‌های سلامت و عدالت اجتماعی است.
 • درس «کسری بودجه»

  دنیای اقتصاد: کمتر از یک هفته است که لایحه بودجه ۹۸ تحویل مجلس شده است تا روند تبدیل این لایحه به قانون طی شود. اقتصاددانان در این برهه، کسری بودجه را مهم‌ترین مساله بودجه سال آتی می‌دانند و معتقدند باید حذف هزینه‌های غیرضرور و عدم خوش‌بینی در پیش‌بینی درآمدها، سرلوحه بررسی نمایندگان قرار گیرد. اما تئوری اقتصادی در مورد کسری بودجه چه می‌گوید و در بررسی آن، باید چه نسبت‌هایی را زیر ذره‌بین قرار داد؟
 • اعلام آمادگی بیمه آسیا برای تعهدات حادثه دانشگاه علوم و تحقیقات

  گروه بنگاه‌ها: روابط عمومی بیمه آسیا در اطلاعیه‌ای ضمن ابراز تاسف و تاثر بابت حادثه دلخراش دانشگاه علوم و تحقیقات و عرض تسلیت و همدردی با خانواده دانشجویان جان‌باخته و آرزوی سلامت برای مصدومان این حادثه غم‌انگیز، اعلام کرد این شرکت در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به ایفای تعهدات بیمه‌ای خود عمل خواهد کرد.
 • افتتاح ۲۵ خانه بهداشت توسط بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: پروژه‌های ساخت ۲۵ خانه بهداشت که توسط بانک آینده با هدف کمک به تامین آسایش خاطرهم‌وطنان زلزله‌زده استان کرمانشاه، از حدود یک‌سال پیش آغاز شده بود؛ با حضور مردم و مقامات استان و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افتتاح شد. در پی وقوع زلزله دلخراش در استان کرمانشاه در سال ۱۳۹۶، بانک آینده، در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود، ساخت ۲۵ خانه بهداشت در این مناطق را در دستور کار خود قرار داد که پس از گذشت حدود یک سال، این پروژه‌ها با موفقیت کامل، به اتمام رسیده و مورد بهره‌برداری قرار گرفتند.
 • تدوین آیین‌نامه فعالیت استارت‌آپ‌ها در صنعت بیمه در آینده نزدیک

  گروه بنگاه‌ها: نخستین گفتمان اهالی بیمه و استارت‌آپ‌ها با تلاش گروه رسانه‌ای اخبار مالی با حضور پرویز خسرو شاهی قائم‌مقام بیمه مرکزی برگزار شد. در این مراسم که محمد علیپور، دبیرکل سندیکای بیمه‌گران، قاسم نعمتی رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی و مدیران چند شرکت بیمه‌ای حضور داشتند، قائم‌مقام بیمه مرکزی از تدوین آیین‌نامه فعالیت استارت‌آپ‌ها در حوزه فعالیت صنعت بیمه خبر داد و گفت: تدوین این آیین‌نامه با همکاری معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست‌جمهوری در حال انجام است و هم‌اکنون مراحل نهایی خود را می‌گذراند و پس از آن جهت بررسی به شورای‌عالی بیمه برای تصویب ارائه خواهد شد. هرچند خسروشاهی در این نشست گفت که بیمه مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر نمی‌خواهد در فعالیت شرکت‌های بیمه در حوزه استارت‌آپ‌ها دخالت کند، اما او به صراحت تاکید کرد که وظیفه بیمه مرکزی کنترل رفتارهای ناسالم، حفظ ثبات بازار و توسعه خدمات بیمه‌ای با کیفیت و به‌طور خلاصه تامین فضای کسب‌و‌کار مناسب است و بدون تردید رفتارهای ناسالم بیمه‌ای در حوزه استارت‌آپ‌ها نیز کنترل خواهد شد. وی گفت: باید مراقب باشیم دوره گذار از تولید مبتنی‌بر فناوری‌های قبلی به تولید مبتنی‌بر فناوری‌های جدید با حداقل هزینه طی شود، زیرا طبیعی است که هر کسب‌و‌کار جدیدی چون استارت‌آپ‌ها برخی از کسب‌و‌کارهای سنتی را در معرض تهدید قرار دهند.
 • تحقق ۱۰۲ درصدی برنامه پرداخت تسهیلات مسکن

  گروه بنگاه‌ها: جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده بانک مسکن در سال ۹۶، هفته گذشته با حضور اعضا از جمله معاونان وزرای اقتصاد، راه و شهرسازی و همچنین نمایندگانی از بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برگزار شد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، مسعود ایزدی با بیان اینکه در این مجمع، گزارش مربوط به عملکرد بانک مسکن در حوزه‌های مختلف در سال ۹۶ قرائت شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت، اعلام کرد: سال گذشته بانک مسکن نه‌تنها در حوزه تسهیلات (تسهیلات مشمول سپرده‌گذاری) موفق شد هدف پیش‌بینی شده را به سرانجام برساند بلکه ۲ درصد بیش از هدف، تسهیلات در این حوزه برای حمایت از خانه دار شدن اقشار جامعه هدف پرداخت کرد.
 • تعیین مدیرعامل جدید بانک گردشگری

  گروه بنگاه‌ها: براساس تصمیم هیات‌مدیره و با تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مرتضی خامی به‌عنوان مدیرعامل جدید بانک گردشگری معرفی شد. به گزارش روابط عمومی بانک گردشگری در مراسم معارفه‌ای که به همین منظور در محل ساختمان مرکزی بانک گردشگری و با حضور دکتر مهدی جهانگیری رئیس گروه مالی گردشگری و جمعی از مدیران ارشد بانک و گروه مالی گردشگری برگزار شد؛ حکم این انتصاب قرائت و مرتضی خامی به‌صورت رسمی به‌عنوان مدیرعامل جدید این بانک معرفی شد.
 • فرار موقت وال‌استریت از سقوط

  دنیای اقتصاد: وال‌استریت با رشد ۵ درصدی خود در روز چهارشنبه بیشترین بازدهی ماهانه شاخص میانگین را به ثبت رساند که در این دهه بی‌سابقه بود. این شاخص افزایش بیش از ۱۰۰۰ واحدی را برای نخستین بار در تاریخ بازار سهام آمریکا به کارنامه خود افزود. رکورد جدیدی که در طول تاریخ بازار سهام آمریکا بی‌سابقه محسوب می‌شود، تنها به این شاخص محدود نبود. داوجونز با رشد نزدیک به ۵ درصدی خود ظرف یک روز، همگام با شاخص‌های
 • پرداخت وام با شرایط بازپرداخت انتخابی در بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: بانک اقتصادنوین با هدف افزایش قدرت خرید و حفظ سرمایه و پس‌انداز مشتریان و کمک به رونق و شکوفایی چرخه اقتصادی کشور، طرح «کوشان» را معرفی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، طرح تسهیلاتی «کوشان» فرصت خوبی را برای سپرده‌گذاران حقیقی و حقوقی این بانک فراهم کرده تا بتوانند ضمن دریافت سود سپرده، تا ۸۰ درصد مبلغ سپرده خود، بدون نیاز به ضامن و در کمترین زمان ممکن تسهیلات ارزان قیمت دریافت کنند. نرخ سود یا کارمزد تسهیلات در طرح «کوشان» متغیر بوده و به نسبت نرخ سود سپرده دریافتی توسط مشتری بابت سپرده تودیع شده و دوره زمانی بازپرداخت تسهیلات بین ۴ تا ۱۸ درصد تعیین شده است. خرید محل کار، خرید خودرو، تامین سرمایه در گردش، بهسازی و تجهیز ملک (محل کار/ مسکونی)، خرید کالا، ابزار کار و ... از جمله مواردی است که مشتریان می‌توانند برای انجام آن از تسهیلات طرح «کوشان» بانک اقتصادنوین با شرایط بازپرداخت انتخابی بهره‌مند شوند.
 • تداوم روند بهبود سود عملیاتی بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: سود عملیاتی بانک صادرات ایران در یک ماه آذرماه ۲هزار و ٥٨٦ میلیارد ریال نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافت. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، درآمدهای تسهیلات اعطا شده این بانک در آذرماه سال‌جاری با بیش از ١٣ درصد رشد نسبت به ماه قبل، از ۸ هزار و ٤٥٣ میلیارد ریال به ٩ هزار و ٥٩١ میلیارد ریال افزایش یافت که در این مدت بیش از هزار و ١٣٧ میلیارد ریال رشد داشته است. سود پرداختی به سپرده‌های سرمایه‌گذاری در آذر ١١ هزار و ٥١ میلیارد ریال بوده که نسبت به آبان‌ماه (ماه قبل)، یک‌ هزار و ٤٤٨ میلیارد ریال کاهش یافته و در مجموع سود عملیاتی بانک از مجموع نتایج به‌دست‌آمده بالغ‌بر ۲ هزار و ٥٨٦ میلیارد ریال در آذر ماه بهبود یافته که نشان دهنده روند مثبت و مساعد این بانک در بخش سودآوری عملیاتی است.
 • حمایت بانک پارسیان از فعالیت‌های خیریه انجمن آلزایمر ایران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران گفت: بانک پارسیان کمک بسیار خوبی به انجمن آلزایمر ایران و فعالیت‌های خیریه این نهاد مدنی داشته است. معصومه صالحی افزود: بانک پارسیان در تکمیل و تجهیز ساختمان (پروژه) مرکز درمانی و توانبخشی ویژه بیماران آلزایمرکمک میلیاردی داشته است که با کمک این بانک و مردم هزینه ساخت ساختمان انجمن آلزایمر ایران تامین شد. وی در گفت‌وگو با «ایلنا» با بیان اینکه تجربه همکاری بانک پارسیان با انجمن آلزایمر نمونه درخشان و موفقی از تعامل بخش دولتی و خصوصی در مسوولیت‌های اجتماعی است، خاطرنشان کرد: با تلاش‌های دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، ما به بانک پارسیان معرفی شدیم و این بانک به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک خصوصی، کمک بسیار خوبی به انجمن کرد.
 • عدم شفافیت مالکیت‏ها؛ روزنه‌ای برای پولشویی و فساد

  محمدعلی سنگبر
  اعتبار معاملات و مالکیت‌های غیر رسمی در کشور از مهم‌ترین روزنه‌های قانونی فسادزا در کشور است که سودجویان با تمسک به آن جرائمی از قبیل پولشویی، فرار مالیاتی، کلاهبرداری و... را انجام می‌دهند اما مسوولان با وجود تاکید بر ضرورت شناسایی و مسدودسازی منافذ فسادزا به‌عنوان راهبرد اصلی کشور در مبارزه با فساد، از مسدودسازی آن غافل بوده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر