آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۵۰۹

 • تغییرات ۳ فصلی قیمت خوراکی‌ها

  دنیای اقتصاد: براساس داده‌های بانک مرکزی می‌توان بررسی کرد که میزان جهش قیمت خوراکی‌ها در ۳ فصل سال‌جاری در قیاس با سال‌های گذشته به چه ترتیب بوده است. این بررسی با استناد به گزارش‌های بانک مرکزی از قیمت خرده‌فروشی مواد خوراکی در سطح شهر تهران قابل انجام است. آخرین گزارش منتشر شده از سوی این مرجع آماری، مربوط به هفته منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۷ است.
 • مسیر مارپیچ وال‌استریت

  دنیای اقتصاد: نوسانات شدید وال‌استریت در ماه دسامبر با بیشترین افت شب کریسمس شاخص‌های بازار سهام آمریکا همراه شد. دسامبری که کاهشی‌ترین ماه پایان سال از دوران رکود بزرگ ۱۹۳۰ میلادی به‌شمار می‌رود، دروازه چرخش وال‌استریت از سیکل افزایشی به کاهشی قلمداد می‌شود. «تازیانه وال‌استریت» اصطلاحی است که ریزش‌های شدید بازار سهام آمریکا را توصیف می‌کند. تازیانه دسامبر سرمایه‌گذاران را مجازات کرد؛ با اینکه عوامل ریزش وال‌استریت فارغ از رفتار این گروه شکل گرفته بود. شاخص‌های ۳گانه وال‌استریت شامل، میانگین صنعتی داوجونز، نزدک کامپوزیت و S&P ۵۰۰ در طول این ماه از قله تاریخی خود نزدیک به ۲۰ درصد سقوط کردند، هرچند بخشی از این سقوط روز چهارشنبه جبران شد؛ اما آلارم ورود بازار به سیکل کاهشی را فعال کرده است. برخی از فاکتورهای دخیل در افت شدید بازار سهام نیویورک، ورود سرمایه به بازارهای جایگزین، اختلاف فدرال رزرو با کاخ سفید و نارسایی سود پیش‌بینی‌شده از قانون کاهش مالیات شرکت‌ها هستند.
 • بخشش وجه‌التزام تسهیلات بخش تولید بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه به‌منظور حمایت از بخش تولید، باقیمانده وجه‌التزام متعلقه تسهیلات تولید‌کنندگانی که نسبت به‌بروزرسانی اقساط سر رسید شده و غیر‌جاری باقی‌مانده خود به بانک اقدام کنند، می‌بخشد. به گزارش روابط‌عمومی بانک رفاه، برای ترغیب و تشویق بدهکاران بخش تولید، باقی‌مانده وجه‌التزام متعلقه تسهیلات تولید‌کنندگانی که در فاصله زمانی اول دی‌ماه تا ۱۰ دی‌ماه همه اقساط سر رسید شده و غیر‌جاری خود را تسویه کنند، بخشوده خواهد شد. براساس این گزارش، این بخشش به تفکیک هر قرارداد و شامل وجه‌التزام باقی‌مانده بوده و وجه‌التزام دریافت‌شده قبلی مشمول بخشش نخواهد بود. همچنین تسهیلات پرداختی از محل منابع وجوه اداره شده (سازمان تامین‌اجتماعی و...) مشمول این طرح نمی‌شود.
 • اصلی‌ترین چالش فعلی نظام بانکی

  گروه بنگاه‌ها: اصلی‌ترین چالش فعلی نظام بانکی کشور، عدم‌توازن در منابع و مصارف، عدم‌توازن در درآمد و هزینه و مشکلات نقدینگی است. محمدکاظم چقازردی در دیدار با نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس شورای‌اسلامی که به میزبانی بانک سپه برگزار شد، با اعلام این مطلب ضمن ارائه گزارش جامعی از عملکرد بانک در حوزه‌های مختلف گفت: عاملیت اجرای ابرپروژه مهار آب‌های مرزی توسط بانک سپه صورت گرفته و از محل منابع صندوق توسعه بیش از ۱۵۰ پروژه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی برای مدیریت آب‌های مرزی به پروژه‌های مربوط اختصاص‌یافته است. وی افزود: به‌علاوه بیش از ۱۲ میلیارد دلار قرارداد ارزی برای اجرای پروژه‌های ملی و استانی با صندوق توسعه قرارداد منعقد و بسیاری از پروژه‌ها اجرایی شده است.
 • کاهش هزینه سود پرداختی، دستاورد مهم بانک مسکن است

  گروه بنگاه‌ها: سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور کاهش نرخ سود پرداختی در کنار رشد ۲۵ درصدی سپرده‌های بانک در سال ۱۳۹۶ را یک دستاورد مهم برای بانک مسکن عنوان کرد. به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا)، مژگان خانلو، سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در مجمع عمومی بانک مسکن با تاکید بر اینکه بانک در چارچوب برنامه‌های راهبردی خود حرکت می‌کند، تاکید کرد: خوشبختانه بانک مسکن دارای یک برنامه راهبردی است، این در حالی است که مشکلی که در نظام بانکی کشور وجود دارد این است که بانک‌ها در کشور یا فاقد برنامه راهبردی هستند، یا اینکه برنامه راهبردی با عملکرد مطابقت ندارد.
 • انتصاب در بانک ایران زمین

  گروه بنگاه‌ها: با حکم پورسعید، مدیرعامل بانک ایران زمین، علی گلشنیان سرپرست اداره سرمایه انسانی بانک شد. گلشنیان پیش از این به‌عنوان روسای شعب فاطمی، نارمک، سرافراز، شیخ‌بهایی و یوسف آباد مشغول به فعالیت بود.
 • بایکوت آمار تورم

  در حالی که ۹ روز از پایان آذر می‌گذرد، اما بانک مرکزی هنوز گزارش «شاخص بهای مصرف‌کننده» را برای این ماه منتشر نکرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در دوره‌های اخیر این گزارش برای هر ماه به طور متوسط در روز پنجم ماه بعد منتشر شده است. بنابراین بر مبنای تقویم گذشته، تا روز جاری گزارش مذکور بعد از حداقل ۴ روز تاخیر، هنوز منتشر نشده است.
 • بیت‌کوین بدترین سرمایه‌گذاری سال ۲۰۱۸ میلادی

  کارشناسان فلزات گرانبها اعلام کردند سرمایه‌گذاری روی ارز رمزنگار بیت کوین در سال ۲۰۱۸ میلادی به‌عنوان بدترین سرمایه‌گذاری شناخته شده است.ست.
 • زورآزمایی نوسان‌گیران و بازارساز

  دنیای اقتصاد: در اولین روز هفته، بازار ارز دو نیمه متفاوت را تجربه کرد؛ در ابتدای روز قیمت‌ها رویه کاهشی داشتند و دلار تا محدوده ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. با این حال، از اواخر روز قیمت در مسیر افزایشی قرار گرفت و حدود ساعت ۴ بعدازظهر روی عدد ۱۰ هزار و ۵۵۰ تومان ایستاد. قیمت انتهای روز همچنان ۲۵۰ تومان کمتر از قیمت روز پنج‌شنبه بود، ولی بازگشت قیمتی دلار از نزدیک مرز ۱۰ هزار تومانی انتظارات افزایشی را کمی در بازار فعال‌تر کرد. رفت و برگشت قیمتی دلار در روز اول هفته ناشی از زورآزمایی نیروهای بازارساز با نوسان‌گیران بود که در مجموع به‌دلیل کاهش روزانه قیمت می‌توان گفت به سود بازارساز خاتمه یافت.
 • کاهش چشمگیر سهم دلار از ذخایر ارزی جهان

  صندوق بین‌المللی پول در گزارشی اعلام کرد سهم دلار از ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان به پایین‌ترین سطح ۵ سال اخیر رسیده است.
 • انتشار گزارش عملکرد بانک ملت در ۹ماه سال‌جاری

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت با سرمایه ۵ هزار میلیارد تومانی گزارش عملکرد ۹ ماهه سال‌جاری را منتشر کرد.
 • کاهش هزینه‌های بانک تجارت در نیمه نخست سال

  گروه بنگاه‌ها: بررسی‌ها نشان می‌دهد بانک تجارت اخیرا در زمینه کاهش هزینه سپرده‌ها بسیار موفق عمل کرده است. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بررسی‌ها نشان می‌دهد بانک تجارت در شش ماه نخست امسال برنامه‌ریزی منسجمی در حوزه کاهش هزینه سپرده‌ها داشته به‌طوری‌که هزینه متوسط سپرده‌های کوتاه‌مدت از ۷/ ۱۳ درصد در سال مالی ۹۶ به ۵/ ۱۱ درصد در ۶ ماهه سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است. بنا بر این گزارش، سپرده‌های بلندمدت که بخش اصلی منابع بانک را تشکیل می‌دهد نیز کاهش هزینه از ۹/ ۱۹ درصد به ۱/ ۱۸ درصد را به همراه داشته است که از عملکرد موفق این بانک حکایت می‌کند. این گزارش می‌افزاید: بانک تجارت در بخش سپرده‌های کوتاه‌مدت و سپرده‌های غیر‌هزینه‌زا نیز در ۶ ماهه سال ۹۷ با رشد خوبی نسبت به سال ۹۶ روبه‌روست. همین امر سبب شده تا شاهد رشد بیش از ۱۲ درصدی جمع سپرده‌های بانک باشیم امری که قابل توجه بوده و نویدبخش شرایطی بهتر برای سهامداران خواهد بود.
 • آمادگی ١٣٥ شعبه ارزی بانک صادرات برای خرید ارز از مردم

  گروه بنگاه‌ها: ١٣٥ شعبه از ٣٢٢ شعبه ارزی بانک صادرات ایران در تهران و استان‌ها آماده خرید ارز از متقاضیان فروش هستند. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، در حال حاضر ٣٢٢ شعبه این بانک در سطح کشور به مشتریان خدمات متنوع ارزی ازجمله افتتاح و برداشت و واریز به حساب ارائه می‌دهند. از این تعداد، ١٣٥ شعبه (٤٢ شعبه در تهران و ٩٣شعبه در سایر استان‌ها) خدمات دیگری ازجمله خرید ارز از متقاضیان فروش، حواله‌های ارزی، گشایش اعتبارات اسنادی و ثبت سفارش بروات اسنادی را نیز به متقاضیان ارائه می‌کنند. در همین حال شعب صرافی سپهر بانک صادرات ایران نیز خدمات خرید و فروش ارز را به متقاضیان ارائه می‌‌دهند. بنا بر این گزارش فهرست شعب منتخب برای خرید ارز به نرخ مصوب بانک مرکزی در سایت بانک صادرات در دسترس است.
 • هشدار بانک سامان در مورد اجاره حساب‌های بانکی

  گروه بنگاه‌ها: اخیرا مشاهده شده که پیشنهادهایی برای اجاره کارت یا حساب بانکی در مسیرهای ارتباطی گوناگون از جمله کانال‌ها و گروه‌های فضای مجازی مطرح می‌شود که در آن به ازای استفاده از کارت یا حساب بانکی شخص، مبالغی به صورت ثابت به وی پرداخت می‌شود.
 • تقدیر وزیر بهداشت از خدمات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در کرمان

  گروه بنگاه‌ها: وزیر بهداشت در مراسم افتتاح ۴۰پروژه بهداشتی و درمانی و تجلیل از خیرین حوزه سلامت فعال در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه از حمایت‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در حوزه سلامت تقدیر کرد. به گزارش روابط عمومی این بانک، مراسم تجلیل از خیرین حوزه سلامت فعال در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه با حضور دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت، بازوند استاندار کرمانشاه و دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی این استان، در شهرستان قصر شیرین برگزار شد. در این مراسم از بانک قرض‌الحسنه مهرایران به همراه خیرین حوزه سلامت که در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه فعالیت داشته‌اند، قدردانی شد. بانک قرض‌الحسنه مهرایران با هدف تسهیل دسترسی مردم آسیب‌دیده از زلزله به خدمات بهداشتی-درمانی اقدام به احداث سه باب خانه بهداشت در روستاهای کول سوند، سید احمد و کرکهرک از توابع استان کرمانشاه کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر