آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۳۷

 • عقب‌نشینی دلالا‌ن ارزی

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه، دلالان ارز از بازار عقب‌نشینی کردند تا قیمت دلار و سایر ارزها سیر نزولی بگیرد. در سومین روز هفته، دلار در همان ابتدای روز سقف خود را در محدوده ۱۷ هزار تومانی ثبت کرد و پس از آن با قرار گرفتن در موج کاهشی به میانه کانال ۱۵ هزارتومانی رفت. هرچه از روز گذشت رقم اعلام‌شده برای دلار با رقم باز شده فاصله گرفت، به گونه‌ای که از ساعت ۷ بعدازظهر به بعد برخی کانال‌های اعلام نرخ از افت ارزش دلار به زیر مرز ۱۵ هزار تومان خبر دادند. فعالان در مورد کاهش قیمت دلار دو نگاه متفاوت داشتند. دسته‌ای معتقد بودند، کاهش شدید قیمت‌ها در روز سوم هفته یک اصلاح قیمتی بوده است. از نظر آنها، نوسان‌گیران به‌تدریج خریدهای هفته گذشته را تخلیه کردند و به‌دنبال یافتن نقطه کف جدیدی برای خرید هستند. در مقابل، دسته دوم باور داشتند، ریزش دلار ناشی از تغییر انتظارات معامله‌گران و ورود ارز خانگی به بازار بوده است. در این میان، دلایل کاهشی دیگری نیز در بازار شنیده می‌شد. اختیاراتی که به بانک مرکزی برای مداخله در بازار ارز داده شد، اعلام ساز و کار جدید تامین ارز توسط بانک مرکزی، احتمال تصویب لوایح مربوط به FATF در روزهای آتی، نگاه مثبت برخی معامله‌گران نسبت به توافقات ایران و اروپا، افزایش قیمت نفت و... از جمله عوامل دیگری بودند که از نظر فعالان در تغییر روند بازار موثر بودند.
 • ریتم نوسان تورم پیش‌نگر

  دنیای اقتصاد: بررسی آمارهای شاخص بهای تولید‌کننده نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در تابستان ریتم مشخصی نداشت؛ اگرچه سطح آن نسبت به ماه‌های قبل از تابستان افزایش قابل‌توجهی داشت، اما در شهریور این نرخ کمتر از تیر و بیشتر از مرداد بود. همچنین در آخرین ماه تابستان، شکاف میان نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه مصرف‌کننده و تولید‌کننده به بیشترین مقدار طی نیم دهه گذشته رسیده است؛ این موضوع باعث می‌شود در ماه‌های آتی اثر نرخ تورم تولید‌کننده یا پیش‌نگر در شاخص مصرف‌کننده منعکس شود.
 • مثلث «نفتا» تکمیل شد

  دنیای اقتصاد: دلار کانادا بلافاصله پس از انتشار توافق دولت «جاستین ترودو» برای پیوستن دوباره به توافق سه‌جانبه [به سبک ترامپ] موسوم به نفتا (Nafta)، جهش بلندی از خود نشان داد. به سقف ۴ماهه اخیر خود پرواز کرد.
 • آنالیز بسته ارزی جدید بانک مرکزی

  حمید آذرمند در میزگرد ارزی، سیاست‌های ارزی دولت و بانک مرکزی را بررسی کرد. او در این میزگرد، مهم‌ترین ضعف بسته قبلی بانک مرکزی را این گونه بیان کرد که دولت با نرخی کمتر از نرخ بازار تمام تقاضای بازار را تعهد کرد در شرایطی که منابع ارزی کفاف تمام تقاضای بازار را نمی‌داد. از ابتدا مشخص بود چنین سیاستی تبعاتی مانند عدم شفافیت و توزیع رانت و شکل‌گیری مازاد تقاضا را به‌دنبال خواهد داشت. او در مورد بسته جدید ارزی بانک مرکزی هم گفت: در بسته جدید دولت اجازه داد که در بخشی از بازار، نرخ بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و از سویی اجازه ورود دوباره صرافی‌ها نیز داده شد. در این سیاست جدید، محدودیت‌ها نسبت به سیاست قبلی کمتر است. این کارشناس اقتصادی اشاره کرد که همچنان تعهد پرداخت ارز به واردات کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومانی نقطه ضعف این بسته است.
 • تسهیلات ارزی بانک سامان برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان در راستای تسهیل در واردات دارو و تجهیزات پزشکی تسهیلات ارزی کوتاه‌مدت پرداخت می‌کند. به گزارش روابط‌عمومی بانک سامان، تمام واردکنندگان دارو، ملزومات و تجهیزات پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو می‌توانند برای واردات تنها به مقصد سرزمین اصلی، از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
 • مدرسه‌سازی بانک تجارت در مناطق کمتر بهره‌مند

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با هدف فراهم آوردن شرایط تحصیل برابر برای فرزندان ایران زمین، در مناطق کمتر بهره‌مند کشور ۱۷ مدرسه احداث می‌کند.
 • اعلام ساعات کار شعب بانک آینده در نیمه دوم سال ۱۳۹۷

  گروه بنگاه‌ها: ساعات کار شعب بانک آینده، تا پایان سال ۱۳۹۷، در کلان‌شهرها و شهرستان‌های سراسر کشور برای حضور کارکنان و ارائه خدمات به مشتریان اعلام شد.
 • ضرورت پشتیبانی دولت از انتشار اوراق رهنی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مسکن با تشریح روش‌های تامین مالی مسکن اقشار کم‌درآمد، خواستار کمک دولت در زمینه انتشار اوراق بهادار رهنی در این راستا شد.
 • ۴ دلیل افت قیمت ارز

  فارس: رئیس سابق شورای عالی کانون صرافان، فروکش کردن تب خرید ارز و تبدیل دارایی‌ها، افزایش عرضه ارز در واکنش به افت نسبی قیمت‌ها، کاهش تقاضای ارز مسافرتی در فصل پاییز و بخشنامه دیروز بانک مرکزی برای ارز خدماتی را از دلایل افت قیمت ارز برشمرد.
 • بانک مرکزی از حذف واردکنندگان تبری جست

  روند پرداخت ارز دولتی به واردکنندگان کالا از تیرماه سال‌جاری تغییر کرده و سه وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و بهداشت به‌عنوان مرجع و مسوول تصمیم‌گیری در ارتباط با تخصیص ارز به واردکنندگان کالا براساس اولویت عمل می‌کنند.
 • نامه دوم طیفی از نهادگرایان ایرانی

  دنیای اقتصاد: گروهی از اقتصاددانان نهادگرا در نامه دومی به سران سه قوه خواستار جلوگیری از یک فاجعه ملی شدند. در این نامه برای حل مشکلات پیش آمده در اقتصاد کشور ۱۴ راهکار ارائه شده است.
 • ورود به نرم‌افزار همراه بانک دی از طریق اثر انگشت

  گروه بنگاه‌ها: در پی ارتقای سیستم بانکداری الکترونیک بانک دی، ورود مشتریان به نرم‌افزار همراه بانک از طریق اثر انگشت ممکن شد.
 • دستاوردهای بانک صنعت و معدن در شصت و دومین سال تاسیس

  گروه بنگاه‌ها: رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت نهم مهرماه سالروز تاسیس این بانک، با انتشار پیامی، ضمن تبریک این روز، دستاوردهای این بانک را بررسی کرد.
 • بانک قرض‌الحسنه مهر ایران سهامی عام شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از تبدیل ماهیت این بانک از سهامی خاص به سهامی عام و تصویب اساسنامه جدید آن خبر داد.
 • سازوکار جدید تامین ارز خدماتی در ۱۱بانک

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای موارد تامین ارز به‌صورت اسکناس برای بخشی از مصارف ارزی خدماتی را به ۱۱ بانک عامل ابلاغ کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در بخشنامه‌ای به ۱۱ بانک ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات،کشاورزی، توسعه صادرات، اقتصاد نوین، پارسیان، سامان و پاسارگاد ضمن اعلام اینکه تامین ارز به‌منظور حواله ارزی از طریق روابط کارگزاری بانک‌های نامبرده یا صرافی‌های مجاز امکان‌پذیر است،‌ تاکید کرده است که در صورت عدم‌امکان حواله به ‌روش‌های فوق، تامین ارز به‌صورت اسکناس نیز برای بخشی از مصارف ارزی خدماتی مندرج در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه فوق‌ به شرح زیر و با رعایت مقررات مربوطه میسر است:
 • سه گام اعتماد‌سازی برای جذب سپرده‌های ارزی

  سیدعلی مدنی‌زاده معتقد است: انتشار گواهی سپرده‌ها موجب نرخ‌گذاری در بازار می‌شود و زمانی که این نرخ در بورس یا فرابورس بالاتر و بهتر باشد، موجب افزایش اعتماد مردم و ترغیب آنان برای سپرده‌گذاری می‌شود و حرکت تدریجی مردم به بانک‌ها می‌شود. مدنی‌زاده در گفت‌وگو با «ایلنا» در مورد حجم سپرده‌های ارزی که بنابر اعلام بانک مرکزی تقریبا ۱۰ میلیون دلار است، گفت: هنوز اعتماد لازم برای این تصمیم جلب نشده و دلیل آن مربوط به سال‌های گذشته است که بانک‌ها در انجام تعهدات خود در مورد بازگرداندن سود ارزی کوتاهی کرده و این کوتاهی زمینه کاهش اعتماد و هراس مردم را ایجاد کرده است.

بیشتر