شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۱۷

 • زوج مخرب اقتصاد نوظهورها

  دنیای اقتصاد: سال ۲۰۱۸ میلادی با چالش جدیدی برای بازارهای نوظهور همراه شده است. تقویت شاخص دلار در ماه‌های اخیر رفتار سرمایه‌گذاران فعال در این بازارها را تغییر داد. رویکردی که با افزایش ارزش دلار شکل گرفت، جذابیت این ارز را افزایش داد. در نتیجه، علاوه‌بر تضعیف ارزهای نوظهور، روند ۲۰ساله کاهش نرخ تورم نیز به اتمام رسید. به همین دلیل، به‌منظور جلوگیری از رشد تورم، تضعیف قدرت ارز و خروج سرمایه، نرخ‌های بهره هم وارد مدار افزایشی شده‌اند. در شرایطی که شاخص دلار رو به رشد است، پیش‌بینی می‌شود زوج نرخ تورم رو به رشد و سیاست پولی انقباضی منجر به کُندی رشد اقتصادی بازارهای نوظهور خواهد شد.
 • وقت اصلاح در بازار دلار

  دنیای اقتصاد: پنجمین روز هفته، صحنه اولین اصلاح قیمتی دلار در هفته جاری بود. دیروز دلار تا آستانه مرز ۱۵ هزارتومان رفت؛ ولی در مواجهه با این مرز، فروش‌ها افزایش یافت و قیمت اصلاح شد. به گفته فعالان، معامله‌گران در روزهای گذشته خریدهای سنگینی انجام دادند؛ در نتیجه روز پنجم هفته را با احتیاط بیشتری سپری کردند. روز گذشته سکه نیز اولین کاهش قیمتی در هفته جاری را تجربه کرد. سکه‌بازان در این هفته در خرید محتاط‌تر از بازیگران ارزی بودند؛ به طوری که حباب سکه کاهش یافت.
 • ایران از انتقال پول خود در آلمان صرف‌نظر کرد

  مطبوعات آلمانی اعلام کردند ایران از تصمیم خود برای انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از وجوه نزد بانک مشترک ایران و اروپا در آلمان صرف‌نظر کرده است.
 • همتی هفته آینده به مجلس می‌رود

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از برگزاری نشست مشترک رئیس‌کل بانک مرکزی با اعضای کمیسیون اقتصادی در هفته آینده خبر داد. به گزارش «ایبِنا» محمدرضا پورابراهیمی داورانی درخصوص بررسی نوسانات بازار ارز، اظهار کرد: نشست فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با رئیس‌کل بانک مرکزی به‌منظور بررسی اجرای سیاست‌های ارزی کشور، هفته آینده در مجلس برگزار می‌شود.
 • بانک مرکزی ژاپن سرنوشت نرخ بهره را نامعلوم اعلام کرد

  اقتصادنیوز: بانک ژاپن کماکان درخصوص رشد یا عدم رشد نرخ تورم مردد است و به همین دلیل، زمان افزایش نرخ بهره را نامعلوم اعلام کرد. به گزارش رویترز، هیروهیکو کورودا، رئیس بانک مرکزی ژاپن تاکید کرد: در شرایط فعلی هیچ تصمیم و برنامه‌ای برای افزایش نرخ بهره بانکی نداریم و اقدامات اخیر برای اتخاذ سیاست‌های پولی انعطاف‌پذیرتر به معنای آماده شدن بانک مرکزی ژاپن برای عادی‌سازی سیاست‌های پولی نخواهد بود.
 • چشم دو غول جمعیتی به طلا

  بانک مرکزی هند اعلام کرد که به افزایش ذخایر طلای خود ادامه می‌دهد تا در صورت استفاده ابزاری آمریکا از دلار مصون بماند. همچنین، چین از سال ۱۹۸۳ میلادی تمرکز روی بالا بردن ذخایر طلای خود را افزایش داده است و در صورت به‌کارگیری آن به‌منظور پشتیبانی یوآن می‌تواند دلار آمریکا را از پا درآورد.
 • کسب رتبه نخست فروش املاک مازاد در نظام بانکی توسط بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملی ایران اعلام کرد با تاکید بر اینکه این بانک در فروش اموال و املاک مازاد خود رتبه نخست نظام بانکی را دارد، گفت: بانک ملی ایران در ۹ ماه گذشته، حدود ۲‌هزار و ۶۰۰‌میلیارد تومان از شرکت‌ها و املاک مازاد خود را واگذار کرده است.

بیشتر