آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۱۶

 • پرهیز از پنج خطای سیاستی

  دنیای‌اقتصاد: استاد ایرانی دانشگاه ایلینویز در یک سخنرانی «تثبیت نرخ ارز»، «دعوای سیاسی و مقصر دانستن یک نهاد سیاسی»، «تاخیر اصلاح نظام بانکی»، «افزایش نرخ بهره‌ بدون زمینه‌سازی اجتماعی و کنترل انتظارات» و «حبس آماری و مخدوش شدن» را ۵ خطای سیاستی دانست که در شرایط کنونی سیاست‌گذار باید از آن پرهیز کند. هادی صالحی‌اصفهانی در این ارائه با بهره‌گیری از تجربه کشورهایی نظیر آرژانتین، چین و ونزوئلا راهکارهای کنونی برون‌رفت از التهابات را ترسیم کرد. او همچنین کنترل نرخ تورم را برای داشتن سیاست ارزی مناسب، یک ضرورت دانست.
 • آشفتگی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، دلار از یک مرز مقاومتی دیگر عبور کرد، ولی سکه نتوانست بالای مرز ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خود را تثبیت کند. روز سه‌شنبه، شاخص ارزی در همان ابتدای روز بالای ۱۳ هزار تومان معامله شد و به سرعت حرکت خود را به سوی مرز مقاومتی بعدی یعنی نقطه ۱۴ هزار تومانی آغاز کرد.
 • سال ۹۷؛ حمایت از کالای ایرانی و جایگاه مغفول صنعت لیزینگ

  ابوذر زنگویی‌نژاد مشاور برنامه‌ریزی و توسعه سازمانی واسپاری آتیه صبا
  این روزها شعار سال ۱۳۹۷ یعنی «حمایت از کالای ایرانی»، بدون ارائه راهکار عملی ازسوی سیاست‌گذاران و مجریان دستگاه‌های اجرایی کشور بیان می‌شود. بدون تردید چنانچه تقاضای موثری روی مصرف کالاهای داخلی شکل بگیرد، می‌تواند موجبات افزایش تولید و به تبع آن ایجاد اشتغال بیشتر را به همراه داشته باشد.
 • حیف‌و‌میل منابع ارزی به نام تولید داخلی

  رضا سلمانی رحیمی
  رشد اقتصادی جامعه به‌عنوان بستر فراگیر توسعه، در گرو تولید با کیفیت مطلوب و قیمت رقابتی کالاها و خدماتی است که در آنها دارای مزیت نسبی هستیم. برای تولید داخلی دو هدف؛ تامین نیاز بازار داخلی (جایگزین واردات) و صادرات به بازارهای فرامرزی جهت تامین درآمد برای واردات کالاها و خدماتی که تولید داخلی آنها مقرون به‌صرفه نیست، متصور است. بی‌تردید در صورت انتخاب صحیح کالاها و خدمات دارای مزیت نسبی، متناسب بودن ظرفیت و فراهم بودن زنجیره تولید، روزآمدی فناوری مورد استفاده، تعامل اصولی با جهان و همراهی مردم با تولیدکنندگان، تحقق رشد صنعتی و اشتغال پایدار دور از انتظار نخواهد بود.
 • سقوط پول اندونزی به کف ۲۰ ساله

  دنیای اقتصاد: روپیه اندونزی موج جدید ریزش ارزهای بازارهای نوظهور را در دو مرحله به نمایش گذاشت. معاملات انجام شده بین‌روز، روپیه اندونزی را به نرخ۱۵هزار در برابر دلار آمریکا رساندند که به کف سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی همرس کرد که خود نشانگر شکسته شدن قعر ۲۰ ساله روپیه در جمعه گذشته بود. رکورد ضعیفی که سنگینی دو دهه را به دوش می‌کشد، بانک مرکزی اندونزی را ناچار به مداخله در بازار ارز و اوراق کرد تا ریزش بیشتر روپیه جلیوگیری شود. پس از لیر و پزو، حالا نماینده آسیای شرقی بازارهای نوظهور نیز در تیررس بحران ارزی این اقتصادها قرار گرفت تا سناریوی تضعیف تمام‌قد نوظهورها در برابر دلار تکمیل شود. تقویت دلار آمریکا موجب نگرانی در مورد توانایی اقتصادهای نوظهور درخصوص پرداخت بدهی‌های ارزی آنها شده است.
 • فروش املاک مازاد، اولویت بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: کاهش تعداد شعب در کنار فروش املاک مازاد و تملیکی از برنامه‌های اصلی بانک تجارت به‌شمار می‌رود.
 • افزایش ۱۱ برابری سرمایه پایه بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک سپه گفت: سرمایه پایه این بانک با افزایش ۷/ ۱۰ برابری از ۱۱ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال در آذرماه سال ۱۳۹۴ به ۱۱۹ هزار و ۵۳۲ میلیارد ریال در امسال رسید.
 • تمدید مهلت تعویض دسته چک‌های قدیم

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به ابلاغ بانک مرکزی، مهلت تعویض دسته‌چک‌های قدیم، با دسته چک صیادی برای مشتریان بانک آینده، ‌تا ششم آبان ماه سال‌جاری تمدید شد. به گزارش روابط عمومی بانک آینده، پیش‌تر، زمان واگذاری چک‌های غیرصیادی (طرح قدیم) تا روز ۳۰ مردادماه سال ۱۳۹۷، اعلام شده بود که براساس تصمیم جدید و اعلام بانک مرکزی، این مهلت تا ششم آبان ماه سال‌جاری تمدید شده است.
 • تخصیص ۵/ ۵ میلیارد یورو در سال‌جاری

  بانک مرکزی خبر داد از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵/ ۵ میلیارد یورو ارز بابت ورود کالاهای اساسی و ضروری موردنیاز مردم تامین شده است. همچنین متوسط نرخ ارز در بازار دوم از ۱۶ مرداد ۹ هزار تومان به ازای هر یورو عنوان شده است.
 • سوآپ دلار در برابر یوآن

  بانک‌های دولتی چین در خارج از مرزهای این کشور سوآپ دلار در برابر یوآن را شروع کرده‌اند تا یوآن را در مقابل تنش‌های جدید پشتیبانی کنند.به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، تجار بین‌المللی اعلام کردند که بانک‌های دولتی فراساحلی چین سوآپ دلار در مقابل یوآن را از چند روز پیش شروع کرده‌اند. این اقدام بانک‌های چینی در جهت تقویت یوآن برای مقابله با تنش احتمالی بر سر جنگ تعرفه‌ای آمریکا-چین که می‌تواند بازار را تحت الشعاع خود قرار دهد، اتخاذ شده است. احتمالا در روز پنج‌شنبه دولت آمریکا طرح پیشنهادی برای اعمال تعرفه‌های جدید بر روی کالاهای چینی را اعلام کند و بعداز آن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند برنامه اعمال تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری را روی بیشتر کالاهای وارداتی چینی دنبال کند؛ اما سرعت اجرای آن نامشخص است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر