آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۱۵

 • مانع همگرایی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: انتظار برخی فعالان و کارشناسان اقتصادی این بود که با راه‌اندازی بازار دوم ارز، نرخ بازار آزاد به قیمت‌های بازار دوم «نیمایی» نزدیک شود و در نهایت با کاهش فاصله قیمتی، همگرایی میان دو بازار به‌وجود بیاید. با این حال، پس از گذشت حدود یک ماه از آغاز به کار بازار دوم، فاصله قیمت‌های بازار آزاد با این بازار به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. «دنیای‌اقتصاد» نظرات کارشناسان مختلف در مورد موانع همگرایی دو بازار را بررسی کرده است. از نظر کارشناسان، بازیگران بازار دوم و بازار آزاد تفاوت زیادی با یکدیگر دارند و جنس تقاضایی که هر بازار پاسخ می‌دهد با دیگری فرق دارد. به‌عنوان مثال، تقاضا در سامانه نیما بیشتر ازسوی واردکنندگانی است که قصد دارند در یک بستر مجاز ارز مورد نظر خود را دریافت کنند. این در حالی است که در بازار آزاد انواع تقاضاها وجود دارد. در کنار این، بازار آزاد با تقاضای احتیاطی و سفته‌بازی رو‌به‌رو است که هر عرضه‌کننده‌ای نمی‌تواند به آن پاسخ دهد. کارشناسان معتقدند به دلیل قطع ارتباط بین بازار دوم و بازار ارز امکان آربیتراژ وجود ندارد. درنتیجه دو بازار ناهمگن شکل گرفته است. اگر سامانه نیما و بازار آزاد از طریق اختیاری کردن عرضه و تقاضا یکپارچه شود، امکان متعادل شدن نرخ‌ها بیشتر می‌شود و حتی در ادامه آن، احتمال کاهش قیمت‌ها وجود دارد.
 • گذر دلار از مرز ۱۲

  دنیای اقتصاد: روز گذشته سکه به بالای مرز مقاومتی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی رفت و دلار نه تنها قدم به کانال ۱۲ هزار تومانی گذاشت، بلکه به آستانه مرز ۱۳ هزار تومانی رسید. روز دوشنبه، بازارها از همان ابتدای روز فعالیت خود را با هیجان آغاز کردند. دلار که ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه روی عدد ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان قرار گرفته بود، روز دوشنبه را با نرخ ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان آغاز کرد؛ فاصله ۳۰۰ تومانی قیمت بسته شده با نرخ بازگشایی روز بعد اولین نشانه هیجان خریداران بازار بود.
 • دسترسی عمومی به کلیه دریافتی‌های مدیران فراهم می‌شود

  سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد: دریافتی‌های مدیران از ابتدای سال ۱۳۹۷ به‌صورت شفاف در سامانه دستگاه‌های اجرایی قرار خواهد گرفت.
 • برگزاری دوره بانکداری دیجیتال در بانک ایران‌زمین

  گروه بنگاه‌ها: دوره بانکداری دیجیتال با حضور معاون مدیر تولید و پشتیبانی نرم افزار و کارشناسان انفورماتیک اداره مرکزی بانک ایران‌زمین، در محل مرکز آموزش مدیریت شعب استان‌های اصفهان، قم، مرکزی و چهار محال و بختیاری برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران‌زمین، محمدرضا سبزواری مدیر شعب استان‌های اصفهان، قم، مرکزی و چهارمحال و بختیاری گفت: بانکداری سنتی در حال منسوخ شدن است و این کلاس به‌منظور ارتقای معلومات علمی و عملی همکاران و آشنایی با شرایط آینده بانکداری انجام شده است.وی در ادامه با برشمردن مزیت‌های کیفی و کمی خدمات دیجیتال، خواستار افزایش سطح آگاهی مشتریان از خدمات متنوع بانکداری مدرن شد.سپس مجید بیات معاون مدیر تولید و پشتیبانی نرم‌افزار نحوه معرفی خدمات و توجه به محصولات ایجاد شده را بسیار ضروری دانست و در ادامه کلاس آموزشی تعاریف دقیقی از انواع خدمات و نحوه نیاز سنجی مشتریان و مباحثی مانند راهکارهای سازنده نحوه ارائه خدمت به مشتریان و محصولات تولید شده، عنوان کرد.
 • افتتاح پنج طرح صنعتی در استان فارس و ایجاد ۱۴۷ شغل مستقیم

  گروه بنگاه‌ها: با تسهیلات بانک صنعت و معدن در سال ۱۳۹۶تعداد پنج طرح صنعتی در استان فارس به بهره‌برداری رسید و برای ۱۴۷نفر اشتغال مستقیم ایجاد شد. به گزارش روابط عمومی بانک صنعت و معدن، برای اجرای طرح‌های یاد شده ۵ میلیون و ۶۰۰ هزاریورو تسهیلات ارزی و ۱۰میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات ریالی ازسوی این بانک پرداخت شده است.بر اساس این گزارش، بانک صنعت و معدن به‌عنوان تنها بانک توسعه‌ای بخش صنعت و معدن کشور، نقش چشمگیری در تامین مالی طرح‌های صنعتی کشور طی سال‌های گذشته داشته است.
 • ارتقای بهره‌وری در موسسه نور

  گروه بنگاه‌ها: اولین دوره آموزش ضمن خدمت برای کارکنان ستادی موسسه اعتباری نور با هدف ارتقای سطح دانش شغلی و افزایش بهره‌وری آنها برگزار شد.به گزارش روابط عمومی موسسه نور، به‌منظور ارتقای سطح دانش شغلی کارکنان این موسسه و ارائه خدمات مطلوب تر، اولین دوره آموزش ضمن خدمت کارکنان ستادی این موسسه با همکاری موسسه عالی آموزش بانکداری، در قالب سه عنوان درسی شامل بانکداری داخلی، اخلاق حرفه‌ای، هوش هیجانی و مدیریت احساسات در محیط کار، درمجموع به مدت ۳۲ ساعت از ۲۳ تیرماه تا ۲۳ مردادماه سال‌جاری برگزار شد.
 • استمرار در پرداخت تسهیلات مسکن به بافت فرسوده

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن از پرداخت ۱۴ هزار و ۲۷۳ فقره تسهیلات حمایتی به حوزه بافت فرسوده در ۱۶ ماه منتهی به پایان تیرماه سال‌جاری خبر داد.به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، بانک عامل بخش مسکن در سال‌های اخیر تسهیلات حمایتی ویژه‌ای در حوزه بافت فرسوده در ۲ بخش تسهیلات مشارکت مدنی، جعاله و فروش اقساطی سهم‌الشرکه برای واحدهای مسکونی مسکن مهر و خارج از آن تدارک دیده است. به همین منظور یکی از مهم‌ترین بخش‌های تسهیلات حمایتی از سوی بانک مسکن به این حوزه اختصاص پیدا کرده است.
 • فرمول معیوب جذب نقدینگی

  سهیل قربانی بهنام کارشناس امور مالی
  در اصول کلاسیک اقتصادی، جمع‌آوری نقدینگی از سطح بازار سیاست انقباضی محسوب می‌شود و یکی از روش‌های کاهش تورم است که البته تبعات خاص خود از جمله رکود ناشی از کاهش معاملات را به دنبال خواهد داشت. از اهرم‌های این سیاست نیز افزایش مالیات یا کاهش سوبسید و... است. حجم نقدینگی هدف این سیاست، مبحثی است که جمع‌آوری آن، اثرات مختلفی روی موازنه مالی کلان گذاشته و عدم توجه به این موضوع، نتیجه حاصله را تغییر خواهد داد. به‌طور خلاصه باید گفت هرکدام از این اهرم‌ها، باعث عکس‌العمل متفاوتی در رفتارهای بازار هدف شده که همگی منجر به نتیجه مورد انتظار از سیاست انقباضی نخواهد شد.
 • صعود آزاد تورم ترکیه

  دنیای اقتصاد: نرخ تورم ترکیه، به قله ۱۵ ساله صعود کرد. هراس سرمایه‌گذاران از تورم افسارگسیخته، حتی به وعده رشد نرخ بهره از سوی بانک مرکزی نیز مجال آرام‌سازی فضای بازارها را نداد و لیر نزدیک به ۴/ ۱ درصد در برابر دلار آمریکا افت کرد. ازآنجاکه مقیاس رشد نرخ بهره هفته آتی روشن خواهد شد، بنابراین کارشناسان حالت بهینه این مقیاس را رشد بین ۷ تا ۱۰ درصدی برآورد کرده‌اند؛ اما مخالفت دولت اردوغان این سناریو را دور از واقعیت نشان می‌دهد. با این حال، سناریوی دوم که انتظار رشد نرخ بین ۲ تا ۴ درصدی را در خود دارد، محتمل‌تر است.
 • بخشش مشروط جریمه تاخیر مشتریان در بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: مشتریان بانک کارآفرین که سررسید بدهی معوق آنان تا پایان سال ۱۳۹۶ است، در صورت تسویه کامل و نقدی بدهی خود تا پایان شهریور ۱۳۹۷، از پرداخت ۶ درصد جریمه تاخیر متعلقه معاف می‌شوند. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، بر اساس بخشنامه بانک مرکزی و برای تشویق تولیدکنندگان و تسویه مطالبات بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری، اگر مشتریان این بانک بدهی معوق خود را که تا پایان سال ۱۳۹۶ سررسید شده، در حد فاصل زمان ابتدای شهریور تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ به‌طور کامل و نقد تسویه کنند، اصل و سود بدهی آنها مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه تاخیر دریافت و تسویه خواهدشد. بنا بر این گزارش، بخشش جریمه تاخیر یاد شده، برای بدهی‌های تسویه شده در دوره اجرای طرح است و مشمول بدهی‌هایی که بعد از پایان فرصت مذکور تسویه شود یا بدهی‌های تسویه شده قبل از آغاز طرح نمی‌شود.
 • بانکداری اسلامی، راهبرد بانک مهر اقتصاد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مهر اقتصاد ضمن تبریک فرا رسیدن هفته بانکداری اسلامی، به بیان اهم اقدامات این بانک در حوزه اجرا و استقرار بانکداری بدون ربا پرداخت.

بیشتر