آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۱۴

 • برآورد دوم از تورم پیش‌نگر

  دنیای اقتصاد: براساس داده‌های بانک مرکزی، تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده در ۵ ماه ابتدایی سال‌جاری قله ۲۷ ساله را فتح کرد؛ درحالی‌که طی سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۶، بیشترین رشد شاخص تولیدکننده از ابتدای سال تا پایان مردادماه، ۲۰ درصد بود، در سال‌جاری این عدد به ۴/ ۲۳ درصد ارتقا یافت. بررسی‌ها نشان می‌دهد که انباشت نقدینگی در سطح جدید و تشدید انتظارات تورمی، دو عاملی هستند که موجب فوران شاخص قیمت تولیدکننده شده است. روز گذشته بانک مرکزی در حالی آمار شاخص قیمت تولیدکننده را به‌روز کرد، که در اولین روز هفته نیز مرکز آمار شاخص فصلی قیمت تولیدکننده را منتشر کرده بود. داده‌های مرکز آمار نیز نشان از رکوردزنی تورم فصلی داشتند. در نتیجه هر دو برآورد تورم پیش‌نگر وضعیت مطلوبی را حکایت نمی‌کند.
 • «مه» قیمتی در «بازار ارز»

  دنیای اقتصاد: افزایش دامنه نوسان، مه قیمتی را حول‌وحوش دلار شکل داد. در دومین روز هفته در مقاطعی در بازار ارز کسی حاضر به فروش دلار نبود، حال آنکه تقاضای زیادی به بازار وارد شده بود. در چنین شرایطی بود که در زمان‌هایی از روز، نرخ دلار در بازار گم شد. به گفته فعالان، خبر کاهش صادرات نفتی زمینه‌ساز آن شد که برخی افراد محرک لازم برای ورود به بازار را به‌دست آورند. همچنین نقدینگی سرگردان موجب می‌شود که شکست سطوح مقاومتی در هر بازار، توجه افراد را به خود جلب کند.
 • چرایی ضرر اروپا از تحریم نفتی ایران

  دنیای اقتصاد: با متوسل شدن ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) در راستای تعلیق تحریم‌های هسته‌ای توسط دولت ترامپ، اروپا خود را آماده شرایط جدید می‌کند چون اجرای کامل حلقه‌های اقدامات تنبیهی آمریکا ازجمله تحریم‌های ثانویه در فصل پایانی سال‌جاری صدماتی به کسب‌و‌کارهای اروپایی وارد می‌کند. با توجه به اقدامات اخیر دولت ترامپ، اهداف کاخ سفید یعنی ممانعت از ورود نفت ایران به بازار‌های جهانی و کاهش قدرت مالی ایران آشکار شده است. اگرچه با افزایش قیمت نفت به‌نظر می‌رسد که سیاست‌های کاخ‌سفید علاوه‌بر ایران به کشورهای دیگری نیز لطمه وارد کند. آیا کسب‌وکارهای اروپایی به شدت متضرر خواهند شد یا توان ایستادن در مقابل ایالات‌متحده را دارند؟
 • سرمایه بیمه میهن به ۱۵۰ میلیارد تومان رسید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه میهن گفت: سرمایه این شرکت از ۸۰ میلیارد تومان به ۱۵۰ میلیارد تومان رسیده است.
 • احیای گروه ملی صنعتی فولاد ایران با کمک بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل گروه ملی صنعتی فولاد ایران با تاکید بر اینکه تولید محصولات این بنگاه با دریافت مواد اولیه آغاز شده گفت: با از سرگیری تولید محصولات، گروه ملی صنعتی فولاد به روزهای اوج خود برمی‌گردد.
 • آخرین مهلت افتتاح حساب‌های قرض‌الحسنه بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: مراسم قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک سینا روز یکشنبه ۲۲ مهرماه جاری با حضور نمایندگان دستگاه‌های نظارتی برگزار می‌شود.به گزارش روابط عمومی بانک سینا، در دومین دوره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز این بانک، واجدان شرایط می‌توانند از جوایز در نظر گرفته شده شامل پنج کمک هزینه خرید مسکن هر یک به مبلغ یک میلیارد ریال، پنج کمک هزینه خرید خودرو هر یک به مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال، ۱۰ کمک هزینه خرید کالای ایرانی هر یک به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال، ۱۰ کمک هزینه سفر به عتبات هر یک به مبلغ ۲۰ میلیون ریال و میلیاردها ریال جوایز نقدی دیگر بهره‌مند شوند. تمامی هموطنان برای مشارکت در امر قرض‌الحسنه و بهره‌مندی از جوایز جشنواره تا ۳۱ شهریورماه جاری فرصت دارند تا نسبت به افتتاح یا تکمیل موجودی حساب خود حداقل به مبلغ یک میلیون ریال اقدام کنند.
 • پیام سرپرست بانک شهر به مناسبت فرارسیدن هفته بانکداری اسلامی

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست بانک شهر به مناسبت هفته بانکداری اسلامی پیامی را صادر کرد. به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، در بخشی از متن این پیام آمده است: قانون بانکداری بدون ربا بیش از ۴ دهه قبل با هدف ایجاد تحول ساختاری در نظام پولی و بانکی کشور در چارچوب اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت. از مهم‌ترین مولفه‌های این قانون، اجرای عقود اسلامی و توجه به موضوع فعالیت بانک‌ها بود. این امر بخش واقعی اقتصاد را که ارزش افزوده ملموس برای اقتصاد و زندگی مردم کشورمان به وجود می‌آورد، تقویت کرده و فضای کسب‌و‌کار را در بخش تولید و خدمات رونق داده است.
 • طلا آماده خروج از کپسول دلار

  دنیای اقتصاد: از آنجا که رئیس‌جمهوری آمریکا «ریچارد نیکسون» دلار سبز را از استاندارد طلا در سال ۱۹۷۱ میلادی حذف کرد، طرفداران فلز براق اعلام کرده‌اند که خود دلار به ذخیره امن و ارزشمندی تبدیل شده که رقیبی برای فلز زرد به شمار خواهد آمد. ترس‌ از رقابت شدید طلا و دلار پس از بحران‌های مالی به مرور تشدید می‌شد. حتی برخی از سرمایه‌گذاران وحشت‌زده، نقدینگی خود را از دارایی‌های دیگر به بازار طلا منتقل کردند.
 • بحران ارزی از آسیا تا آمریکای لاتین

  بحران ارزی در جهان به یک بیماری مسری تبدیل شده و از منطقه آسیا تا آمریکای لاتین بسیاری از کشورها درگیر آن شده‌اند.به گزارش «ایبِنا» به نقل از بلومبرگ انگلیسی، سقوط ارزش پزو آرژانتین و لیر ترکیه ترس مسری بودن بحران ارزی را در جهان ایجاد کرده و تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین به این موضوع دامن زده؛ از طرفی هم دارایی بازاراهای نوظهور هم با ضرر ماهانه روبه‌رو است.
 • اختصاص ۶ هزار میلیارد وام اشتغال‌زایی روستایی با عاملیت بانک کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک کشاورزی با اشاره به برنامه‌های این بانک در حوزه توسعه اشتغال پایدار روستایی، گفت: امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات ویژه برای اشتغال‌زایی روستایی و عشایری توسط دولت اختصاص داده شد که عاملیت ۶ هزار میلیارد تومان آن با بانک کشاورزی است.
 • پیگیری مطالبات بانک صادرات با استفاده از قوای سه‌گانه

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران گفت: مطالبات بانک صادرات ایران را با استفاده از امکانات، ظرفیت‌ها و مجاری قانونی قوای‌سه‌گانه و سایر نهادهای اجرایی و نظارتی کشور با سرعت بیشتری پیگیری خواهیم کرد.
 • آغاز فعالیت رسمی «پرداخت یاران»

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت شاپرک از حمایت‌های مدیران بانک سامان از پروژه «پرداخت‌یار» قدردانی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، در مراسم امضای تفاهم‌نامه و آغاز رسمی فعالیت «پرداخت‌یاران» که با حضور اعضای هیات‌مدیره شرکت شاپرک، مدیران بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت الکترونیک برگزار شد، محسن قادری مدیرعامل شرکت شاپرک از بانک سامان برای همکاری‌های ویژه این بانک در راه‌اندازی و آزمایش‌های فنی و فرآیندی این پروژه تشکر کرد. براساس این گزارش، شرکت‌های پرداخت‌یار در بخش مویرگی بازار، خدمات پرداختی ارائه خواهند کرد. به‌عبارتی در کنار بانک‌ها و شرکت‌های پرداخت فعالیت می‌کنند و در فضاهایی که آنها نمی‌توانند ورود کنند، پرداخت‌یار وارد می‌شود. این گزارش حاکی است، پرداخت‌یاران براساس ضوابط «تسهیل محیط کسب‌وکار» فعالیت می‌کنند. این گزارش می افزاید: بانک سامان به‌عنوان همکار اصلی در مراحل آزمایشی و راه‌اندازی پروژه پرداخت‌یار و ساختار تسویه مرتبط با آن بوده است.
 • قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴

  بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی «قانون اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴)» را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر