آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۴۱۳

 • خط قرمز بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز

  دنیای اقتصاد: ‌رئیس‌کل بانک مرکزی در نخستین سخنرانی رسمی خود، برنامه‌های بانک مرکزی را شامل «به‌کارگیری ابزار نوین»، «تجدیدنظر در سیاست‌های رشد نقدینگی»، «رد سیاست دستوری برای افزایش نرخ سود»، «اثر بازار دوم در ثبات‌بخشی بازار ارز»، «استقلال رای رئیس‌کل» و «احتمال بازگشت سپرده‌های بلندمدت» دانست. بیست و نهمین همایش بانکداری اسلامی، میزبان یک مهمان جدید بود. عبدالناصر همتی که حدود یک ماه قبل سکاندار بانک مرکزی شده است، در نخستین همایش رسمی، سخنرانی خود را در چند محور ارائه کرد.اگرچه موضوع اصلی همایش حاکمیت شرکتی بود، اما رئیس‌کل بانک مرکزی در این خصوص تنها عنوان کرد که باید «موضوع عدم‌مداخله سهامداران و مالکان در مدیریت بانک به‌صورت جدی در راستای اصلاح نظام بانکی پیگیری شود.» و با توجه به اولویت دیگر موضوعات سعی کرد رویکرد بانک مرکزی را درخصوص این مسائل تشریح کند، به خصوص اینکه در سایه سکوت رئیس‌کل، برخی گمانه‌زنی‌ها درباره رویکرد جدید بانک مرکزی شکل گرفته بود.
 • چتر نجات لیر ترکیه؟

  دنیای اقتصاد: هراس از تکرار روندی که منجر به سقوط تاریخی لیر ترکیه در ابتدای ماه آگوست شده بود، مقامات اقتصادی آنکارا را به تغییر رویکرد در مواجهه با نوسانات ارزی ترغیب کرد. پس از اتمام تعطیلات چهارروزه عید‌قربان و بازگشت سرمایه‌گذاران به بازار ارز، زمینه تکرار سقوط ماه قبل فراهم شده بود؛ به‌طوری‌که لیر ظرف روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه، بالغ‌بر ۱۰ درصد در برابر دلار افت کرد. در واکنش به این موضوع، مقامات اقتصادی مالیات سپرده‌های ارزی را افزایش و همزمان مالیات سپرده‌های مبتنی‌بر لیر را کاهش دادند تا جریان نزولی لیر قطع شود.
 • بانک‌های توسعه‌ای تقویت شوند

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : چند سالی دغدغه صادرکنندگان تثبیت نرخ دلار در کشور بود. یعنی صادرکنندگان برای افزایش توان رقابتی خود در بازارهای جهانی و کاهش قیمت تمام شده صادراتشان، در پی افزایش نرخ دلار بیش از استاندارد افزایش حدود ١٠ درصد در هر سال بوده‌اند، اما امسال با آنکه افزایش چند برابری نرخ دلار می‌رفت تا روزهای خوبی برای صادرکنندگان رقم بزند، نکته مغفول مانده افزایش نرخ ارز خودنمایی کرد و آن قیمت تمام شده مواد اولیه وارداتی کالاهای تولید داخل بود که همچنان قیمت تمام شده کالای ایرانی را زیاد می‌کرد.
 • هزینه‌های پیش روی بانک مرکزی

  دکترحسین توکلیان
  فرض کنید جمشید فردی برجسته به لحاظ علمی باشد که قرار است به‌عنوان عضو هیات علمی در دانشگاهی به مدت ۳۰ سال مشغول به کار شود. وی پس از یک سال کار در این دانشگاه به دلایلی تصمیم می‌گیرد در دانشگاه دیگری مشغول به کار شود. با این حال او پس از یک سال کار کردن در این دانشگاه دوباره تصمیم می‌گیرد در دانشگاه سومی مشغول شود.
 • جذب ۱۶ هزار کارورز در سال ۹۶

  سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جذب ۱۶ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاهی در طرح کارورزی طی سال گذشته خبر داد.به گزارش «ایسنا» انوشیروان محسنی بندپی در مراسم افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های مجموعه‌های تابعه این وزارتخانه اظهار کرد: تثبیت اشتغال یکی از اهداف و برنامه‌های وزارت کار است و طرح کارآموزی، کارورزی، اشتغال روستایی و حمایت از بنگاه‌های تولیدی یکی از وظایفی است که به‌صورت شبانه‌روزی دنبال می‌کنیم.
 • تغییر زاویه دید معامله‌گران

  دنیای اقتصاد: روز شنبه، سکه برای سومین روز در کانال ۴ میلیونی نوسان کرد و دلار به مرز ۱۱ هزار تومانی رفت. در ابتدای روز زاویه دید معامله‌گران احتیاطی بود ولی در ساعات انتهایی روز رفتار این بازیگران حالت هیجانی پیدا کرد.
 • افتتاح اولین باشگاه کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان با حمایت به‌پرداخت ملت

  گروه بنگاه‌ها: باشگاه کسب‌وکارهای دانش‌بنیان با نام اختصاری «باکس» با حمایت مالی شرکت به پرداخت ملت و با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به‌صورت رسمی گشایش یافت.
 • پرداخت ۴۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات در بانک تجارت طی چهار ماه

  گروه بنگاه‌ها: تسهیلات پرداختی بانک تجارت در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۷ به بخش تولیدی کشور مبلغی معادل ۴۶ هزار میلیارد ریال است.به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، سهم تسهیلات پرداختی در قالب حمایت از کالای ایرانی در بخش‌های مختلف اقتصادی و تولیدی (صنعت، معدن و کشاورزی) در چهار ماه اول سال‌جاری بالغ‌بر ۴۶ هزار میلیارد ریال معادل ۵۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک تجارت در این مدت است.
 • راه‌اندازی شعبه مجازی در بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: شعبه مجازی بانک پارسیان با هدف افزایش کیفیت خدمات، بهبود جریان کاری و کاهش صف انتظار مشتریان در شعب، مانند فضای یک شعبه با قابلیت تعامل زنده با کارشناس بانک به‌عنوان اولین شعبه مجازی کشور با قابلیت تعاملی روی بستر اینترنت راه‌اندازی شد.
 • افتتاح شانزدهمین مدرسه اقتصاد نوین در هفدهمین سال تاسیس

  گروه بنگاه‌ها: در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید و همزمان با هفدهمین سالگرد تاسیس بانک اقتصادنوین، شانزدهمین مدرسه این بانک با نام «مهرنوین» به کودکان و نوجوانان روستای افراسیاب از توابع بخش حسین‌آباد سنندج تقدیم شد.

بیشتر