آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۹۶

 • برج مراقبت بسته ارزی

  دنیای اقتصاد: کلیات بسته ارزی مورد حمایت اکثر کارشناسان و صاحب‌نظران قرار گرفته است. پیش‌بینی می‌شود اگر بسته در مسیر اجرا به چالشی برنخورد، در بهبود انتظارات و ساماندهی نظام ارزی کشور نقش مهمی را ایفا کند. با این حال، بسته ارزی برای اثرگذاری نیازمند برج مراقبتی است که بازار را به‌صورت روزمره و مستمر پایش کند و در اجرای آن جزئیات مغفول را مدنظر قرار دهد. برخی کارشناسان پیشنهاد می‌کنند در طراحی جزئیات بسته باید برخی نکات مورد توجه قرار بگیرند. «طراحی نظام ارتیاطی مناسب و دریافت بازخورد»، «ساماندهی تقاضای خرد»، «پرهیز از غافلگیری بازار»، «جامع‌نگری در تصمیمات» و «تکمیل حلقه‌های باقیمانده بسته ارزی» از جمله نکاتی هستند که به بازارساز پیشنهاد شده است آنها را مدنظر قرار دهد. در اولین گام بازارساز با برقراری سیاست ارتباطی مناسب با بازار می‌تواند مانع از غافلگیری‌هایی شود که نوسان قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. به‌عنوان مثال، روز گذشته، دلالان با استفاده از خلأ اطلاع‌رسانی و غافلگیری بازار پیرامون «طرح تحویل سکه‌های پیش‌فروش ودیعه‌ای» توانستند قیمت‌های بازارهای ارز و سکه را با نوسانات قابل توجهی مواجه کنند. سکه از مرز سه میلیونی فاصله گرفت و به بالای ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رفت و دلار نیز به بالای کانال ۹ هزار و ۷۰۰ تومان سرک کشید.
 • تعیین سقف ارزی برای مسافران

  پس از آنکه بانک مرکزی، فهرست ۱۴ خدمت ارزی را برای دریافت ارز در صرافی‌ها اعلام کرد، اکنون فهرست کامل ۲۳ موردی آن منتشر شده است. به گزارش شبکه خبری «ایبنا»، بر این اساس، مسافران می‌­توانند حداکثر تا سقف ۵ هزار یورو و با در دست داشتن مدارک لازم، جهت دریافت ارز به صرافی‌­ها مراجعه کنند.
 • فروش اوراق گواهی سپرده ۱۸ درصدی در بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: شعب بانک ملی ایران در سراسر کشور تا روز دوشنبه ۲۲ مرداد ماه جاری، تعداد محدودی اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام ) را با نرخ سود علی‌الحساب ۱۸ درصد سالانه عرضه می‌کنند. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، این اوراق با سررسید یک‌ساله، با نام، غیرقابل‌انتقال و قابل باز خرید قبل از سررسید با نرخ ۱۶ درصد سالانه از تاریخ انتشار است. معامله ثانویه اوراق در بازار سرمایه از طریق شرکت‌های بورس اوراق بهادار تهران یا فرابورس ایران امکان‌پذیر است. اوراق مذکور معاف از مالیات است و سود علی‌الحساب آن ماهانه پرداخت می‌شود. سود ۱۸ درصدی این اوراق، فرصت مناسبی برای هموطنان است تا از این امکان ویژه سرمایه‌گذاری استفاده کنند، در عین حال اینکه مدت عرضه اوراق محدود است و تمدید نخواهد شد.
 • تکذیب خبر بازداشت مدیرعامل موسسه اعتباری کاسپین

  گروه بنگاه‌ها: خبر بازداشت مدیران موسسه اعتباری کاسپین که با عنوان «بازداشت مدیران سه موسسه مالی و اعتباری» در برخی پایگاه‌های خبری و فضای مجازی انتشار یافته است، تکذیب شد.
 • تصویب کلیات طرح مبارزه با جرائم اقتصادی

  سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تشریح جزئیات نشست این کمیسیون، از تصویب کلیات طرح مبارزه با جرائم اقتصادی خبر داد. به گزارش «ایبِنا» حسن نوروزی در تشریح نشست کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: در این نشست، طرح تشکیل سازمان مبارزه با جرائم اقتصادی با حضور کارشناسانی از مرکز پژوهش‌ها و قوه‌قضائیه به بحث گذاشته شد که ۵۰ ماده آن به تایید و تصویب کمیسیون رسید.
 • تحویل سکه‌های طرح پیش‌‌فروش ودیعه‌ای آغاز شد

  سکه‌های پیش‌فروش شده به‌صورت ودیعه‌ای از امروز تحویل ثبت‌نام‌کنندگان می‌شود. در زمان ثبت‌‌نام این طرح بابت هر قطعه سکه مبلغ ۱۰ میلیون ریال به‌عنوان ودیعه از مشتریان اخذ و مقرر شده که در هنگام تحویل، تخفیف ۴ درصد برای پیش‌خرید ۶ ماهه و ۹ درصد برای پیش‌خرید یکساله لحاظ شود.
 • سقوط پوند به قعر یک‌ساله

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی انگلستان با ثبت دومین مرحله از رشد نرخ بهره ظرف یک دهه اخیر، یک گام جدی به سمت نرمال‌سازی شرایط پولی و مالی برداشت. بانک انگلستان افت رونق اقتصادی در فصل ابتدایی سال جاری میلادی را موقتی در نظر گرفت و افزایش ۲۵/ ۰ درصدی نرخ بهره را به رای گذاشت. اعضای هیات سیاست‌گذاری بدون ثبت هویت به رشد نرخ بهره رای مثبت دادند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر