آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۹۵

 • محدوده مجاز مبادلات صرافی‌ها

  روز گذشته بانک مرکزی، دستورالعمل خرید و فروش ارز در شبکه صرافی‌های مجاز را همراه با جدول فهرست مصارف ارزی خدماتی، ابلاغ کرد. اگر چه پس از انتشار این خبر، جدول این ابلاغیه از روی پایگاه اطلاع‌رسانی بانک مرکزی حذف شد. این دستورالعمل شامل ۸ بند است که چارچوب فعالیت‌های ارزی را برای صرافان مشخص کرده و در یک جدول نیز ۱۴ سرفصل مصارف ارز خدماتی تشریح شده است، برخی از خبرگزاری‌ها دلیل حذف و اضافه جدول را تکمیل شدن این سرفصل‌ها عنوان کرده‌اند.
 • کشف قیمت دلا‌ر در دو بازار

  دنیای اقتصاد: در اولین روز از فعالیت بازار دوم ارز، دلار ۸ هزار و ۹۵۰ تومان قیمت خورد. در این بازار ۳۰ میلیون درهم نیز با قیمت ۲ هزار و ۲۰۰ تومان معامله شد که معادل دلاری آن تقریبا عدد ۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود. با این حال، در اولین روز آغاز به کار بازار آزاد هم قیمت در بالای مرز ۹ هزار تومان نوسان داشت. در بازار آزاد به نظر می‌رسید مرز ۹ هزار از نظر معامله‌گران کف حمایتی به حساب می‌آید. فعالان بازار آزاد معتقدند آغاز به کار بازار دوم و ثبت معامله در آن در کنار افزایش عرضه‌کنندگان در بازار و عقب‌نشینی تقاضا منجر به کاهش نوسانات دلار بازار آزاد و حتی کاهش قیمت به مرز پایین‌تر در میان‌مدت شود.
 • ریسک تثبیت دلار در۴۲۰۰تومان

  دنیای اقتصاد: عصر دیروز همزمان با آغاز بسته ارزی جدید و شکل‌گیری مجدد بازار ارز، نرخ ارز رسمی که معادل ۴۴۱۲ تومان بود با ۲۱۲ تومان کاهش به ۴۲۰۰ تومان برگشت. نرخ ۴۲۰۰ تومان در ۲۱ فروردین در پی التهابات ارزی وقت اعلام شده بود و به‌صورت پیوسته و بر مبنای تفاوت تورم داخلی و خارجی در حال تعدیل‌شدن بود.
 • سرشماری ثبتی مبنا جایگزین سنتی می‌شود

  مرکز آمار ایران درصدد است سرشماری ثبتی مبنا را جایگزین سرشماری‌های سنتی کند تا بتواند به نیازهای آماری کاربران خود با سرعت و دقت بیشتری پاسخ دهد.
 • انتشار اوراق بیمه‌ای در بازار سرمایه

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: رئیس کل بیمه مرکزی ایران از انتشار اوراق بیمه‌ای در بازار سرمایه در آینده‌ای نزدیک خبر داد. غلامرضا سلیمانی امیری در نخستین نشست خود به‌عنوان رئیس کل بیمه مرکزی ایران با اصحاب رسانه، در تشریح برنامه‌های خود توضیح داد: با همکاری پژوهشکده بیمه در حال طراحی اوراق ریسک بیمه برای عرضه در بازار سرمایه هستیم.سلیمانی امیری توزیع ریسک صنعت بیمه در زمان تحریم‌ها را یکی از مزیت‌های این اوراق اعلام کرد و افزود: خریداران این اوراق می‌توانند از سود مناسبی برخوردار شوند.
 • تسویه‌حساب‌های بیمه ایران با وزارت بهداشت

  گروه بنگاه‌ها: معاون توسعه مدیریت و منابع شرکت سهامی بیمه ایران گفت: بیمه ایران همه بدهی خود را به وزارت بهداشت پرداخت کرد.محمد مهدی اعلایی گفت: با تعامل میان بیمه ایران و وزارت بهداشت حدود هزار میلیارد تومان حساب فی ما بین طرفین از بابت ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث و سرنشین که بر اساس قانون باید برای پذیرش رایگان مصدومان تصادفات رانندگی به وزارت بهداشت پرداخت شود، تسویه شد.وی افزود: ایجاد این بدهی به وزارت بهداشت ناشی از مطالبات کلان بیمه ایران از چند دستگاه دولتی به دلیل نپرداختن حق بیمه درمان تکمیلی از سوی آنها بود که بخشی از این مطالبات با حمایت سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی دریافت شد. بر اساس این گزارش، این بدهی از طریق اوراق دولتی که بابت بدهی بنیاد شهید به بیمه ایران واگذار شده بود، تسویه شده است.
 • تسهیل اجرای ماده ۳۲ قانون شخص ثالث

  گروه بنگاه‌ها: صندوق تامین خسارت‌های بدنی و بانک ملی برای تسهیل اجرای ماده ۳۲ قانون شخص ثالث تفاهم همکاری امضا کردند.به گزارش روابط عمومی صندوق تامین خسارت بدنی کشور، طبق قانون در حوادث منجر به خسارت بدنی، زیان دیده، اولیای دم یا وراث قانونی موظفند پس از قطعی شدن مبلغ خسارت برای تکمیل مدارک برای دریافت خسارت، به بیمه گر مراجعه کنند.
 • پرداخت بیش از ۱۰ میلیارد ریال خسارت به بازار درگهان قشم

  گروه بنگاه‌ها: رئیس بیمه ایران معین شعبه قشم از پرداخت ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال خسارت به ۲۱ غرفه در بازار قدیم درگهان پاساژ و سرای صالح حاجی‌احمد خبر داد. عاشور ذاکری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قشم گفت: خردادماه امسال دو مرکز تجاری در بازار قدیم درگهان قشم دچار حادثه آتش‌سوزی شدند که طبق آمار اعلام شده در این حادثه ۵۰ مغازه آسیب دیدند.وی افزود: از این شمار ۲۱ مغازه تحت پوشش شرکت بیمه ایران معین قرار داشت که مبلغ ۱۰ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال خسارت از سوی این شرکت به غرفه‌داران پاساژ و سرای صالح حاجی‌احمد در بازار قدیم درگهان پرداخت شد.رئیس بیمه ایران معین شعبه قشم تصریح کرد: پرداخت این میزان خسارت در بازه زمانی کمتر از ۱۵ روز پس از تکمیل پرونده و بررسی‌های کارشناسی صورت گرفت.
 • بیمه هزینه نیست!

  حسین مقدس عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه
  این یک واقعیت است که صنعت بیمه در ایران بر خلاف سایر نهادهای مالی کشور نظیر بانک‌ها و موسسات اعتباری در مقایسه با سایر کشورهای جهان تاکنون دچار تحولی اساسی نشده است. شاید حاکم بودن دولت بر اقتصاد و توسعه‌نیافتگی در بخش‌های مهمی از اقتصاد کشور برخی از دلایل عدم تسریع در افزایش نفوذ بیمه در کشور باشد، اما به جرات می‌توان گفت که فرهنگ‌سازی هدفمند می‌تواند اصلی‌ترین و بهترین راهکار افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور باشد. به همین خاطر است که باید توسعه فرهنگ بیمه در ابعاد مختلف صورت پذیرد تا باعث اطمینان و آرامش و در نتیجه تسهیل و تسریع در امر سرمایه‌گذاری و افزایش درجه خوداتکایی افراد شود. زیرا بیمه یک هزینه نیست بلکه یک سرمایه‌گذاری است و مردم باید خود متوجه آن بشوند.
 • جعبه سیاه سقوط لیر ترکیه

  دنیای‌اقتصاد: در هفته اخیر و پس از افزایش تنش میان آنکارا و واشنگتن ارزش لیر دچار نوسان شد. اما تحقیقات نشان می‌دهد که نوسان ارزی در ترکیه بیش از آنکه ناشی ازبحران در روابط ترکیه و آمریکا باشد، ناشی از سیاست‌های مداخله‌جویانه اردوغان در اقتصاد بوده است. گرچه روز گذشته خبر رسید که اردوغان هیات بلندپایه دیپلماتیکی را برای سفر دو روزه عازم واشنگتن می‌کند تا کمی از التهابات موجود بکاهد.
 • اعلام مراکز صدور گواهی سپرده سکه طلا در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با آغاز طرح«خزانه زرین سپهر» بانک صادرات ایران، نشانی صندوق امانات بانک در پنج کلان‌شهر تهران، مشهد، تبریز، اصفهان و شیراز برای صدور گواهی سپرده اوراق سکه طلا متقاضیان اعلام شد.
 • ارائه ارز نفتی در بازار ثانویه

  گروه بنگاه‌ها: ارز حاصل از صادرات نفتی نیز می‌تواند مانند ارز صادرات غیرنفتی در بازار ثانویه و تابع اصول عرضه و تقاضا، عرضه و مبادله و در مقابل به جای تخصیص ارز یارانه‌ای، یارانه بر کالاهای وارداتی اساسی اعمال شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر