آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۹۷

 • ارتزاق بودجه عمرانی از اوراق بدهی

  دنیای اقتصاد: براساس گزارش بانک مرکزی، درآمدهای دولت در سه ماه نخست سال جاری با رشد ۸/ ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به حدود ۴/ ۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. از سوی دیگر پرداخت‌های جاری نیز حدود ۸/ ۵۸ هزار میلیارد تومان گزارش شده که به نسبت مدت مشابه سال قبل رشد ۲/ ۷ درصدی را ثبت کرده است. دولت در فصل بهار از فروش نفت و فرآورده‌های نفتی درآمد ۶/ ۳۲ هزار میلیارد تومانی کسب کرده که از این مقدار حدود ۷/ ۲۲ هزار میلیارد تومان (۷۰ درصد) آن را صرف هزینه‌های عمرانی کرده است. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد که پرداخت‌های عمرانی دولت در سه ماه نخست سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته رشد بیش از ۲۶۰۰ درصد را تجربه کرده است که این افزایش به دلیل کم بودن پرداخت‌های عمرانی از یکسو و تصفیه مطالبات پیمانکاران از طریق اوراق خزانه از سوی دیگر بوده است.
 • هسته نوسان‌ساز بازار ارز

  دنیای اقتصاد: روز پنج‌شنبه، بازار برای دومین روز متوالی در مدار افزایشی حرکت کرد. در ششمین روز هفته، شاخص ارزی در بازار آزاد از مرز ۱۰ هزار تومانی عبور کرد و به قیمت ۱۰ هزار و ۴۵۰ تومان رسید. به گفته فعالان، رشد قیمت‌ها در بازارهای مجاور هرات و دبی، رفتار کج دار و مریز بازارساز، علامت سوال‌های فعالان در مورد بازار دوم و برخی اخبار سیاسی از جمله عواملی بودند که نوسان دلار را به کانال ۱۰ هزار تومانی بردند. همسو با افزایش نوسانات در بازار دلار، سکه‌بازان نیز قیمت این فلز گرانبها را در مقطعی به بالای کانال ۴ میلیونی بردند؛ با این حال، با اعلام کاهش نرخ تحویل سکه‌های ودیعی، سکه نیز در بازار آزاد به کانال ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بازگشت و با قیمت ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان به کار خود پایان داد. این قیمت ۳۲۰ هزار تومان بالاتر از روز چهارشنبه بود، ولی باز هم نتوانست مانع از نزول هفتگی این فلز گرانبها شود. سکه تمام هفته گذشته بیش از یک درصد از ارزش خود را از دست داد. نیم سکه و ربع سکه نیز ۵ و ۶درصد کاهش را تجربه کردند.
 • سکون دارایی‌های خارجی

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمارهای بانک مرکزی حجم دارایی خارجی بانک مرکزی در پایان خردادماه سال‌جاری را حدود ۵/ ۱۰۹ میلیارد دلار برآورد می‌کند. مقایسه روند تغییرات این متغیر نشان می‌دهد که این متغیر در سه ماه ابتدایی سال‌جاری و به‌رغم نوسانات شدید در بازار ارز در حدود یک درصد افزایش یافته است. این در حالی است حجم ذخایر خارجی بانک‌های تجاری طی سه ماه ابتدایی سال‌جاری در حدود ۸/ ۱ درصد کاهش یافته و به رقم ۱/ ۱۳ میلیارد دلار رسیده ‌است.
 • «ایران»؛ غول پانزدهم در ۲۰۲۱

  دنیای اقتصاد: آمارهای پایگاه‌ داده‌ای «صندوق بین‌المللی پول» حاکی از آن است که در سال ۲۰۲۱ ایران در جایگاه پانزدهم بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا بر مبنای تولید ناخالص داخلی اسمی تبدیل شده با برابری قدرت خرید قرار خواهد گرفت.
 • پیشنهاد نوبخت برای بودجه ۹۸

  تسنیم: رئیس سازمان برنامه بودجه در حاشیه اولین جلسه بودجه‌ریزی سال آینده گفت: ما شرایط تحریمی داریم و بودجه ما باید با توجه به تحریم برنامه‌ریزی شود. محمدباقرنوبخت گفت: کشور ما ۵۰ میلیارد دلار صادرات نفتی و حدود ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیر‌نفتی دارد. همچنین حدود ۴۵ میلیارد دلار واردات داریم و در مجموع حدود ۲۰۰ میلیارد دلار برای صادرات و واردات گره‌خورده با جهان هستیم به همین دلیل نمی‌توانیم ایزوله و بدون ارتباط با جهان باشیم.
 • رمز گشایی از ماموریت جدید رئیس‌کل بیمه مرکزی

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : با تعمق در گفته‌های رئیس‌کل جدید بیمه مرکزی ایران در جلسه معارفه اش و کنارهم گذاشتن آن با مطالبی که درنخستین نشست خود با اصحاب رسانه عنوان کرد، می‌توان به ماموریت جدید غلامرضا سلیمانی پی برد.
 • پیشنهاد افزایش سقف وام قرض‌الحسنه به ۹۰ میلیون تومان

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: ما معتقدیم سقف وام قرض‌الحسنه باید به سه‌برابر افزایش یابد.این رقم در حال‌حاضر ۳۰ میلیون تومان است که در صورت موافقت بانک مرکزی افزایش می‌یابد.محمدحسین حسین‌زاده با بیان اینکه هدفمان این است که تا سال ۱۴۰۰ دیگر شعبه نداشته باشیم، تصریح کرد: تاکنون ۵۰ شعبه از ۲۸۳ شعبه بانک را کم کرده‌ایم.وی افزود: سه هزار و ۶۰۰ نفر نیرو داریم که با تعطیلی شعب، این افراد در بخش بانکداری اجتماعی فعالیت خواهند کرد.وی با تاکید بر اینکه مانده منابع بانک قرض‌الحسنه رسالت ۵/ ۱۳ میلیارد تومان است، گفت: در دو سال اخیر بیش از ۵۰ درصد منابع‌مان را به بانکداری اجتماعی اختصاص داده‌ایم.حسین‌زاده تصریح کرد: این مجموعه ۵/ ۵ میلیون حساب بانکی دارد که از این تعداد دو میلیون و۶۰۰ هزار نفر با میانگین ۵/ ۱۰ میلیون تومان با کارمزد دو درصد وام دریافت کرده‌اند.وی اظهار کرد: میزان معوقات بانک قرض‌الحسنه رسالت دو درصد بوده است. البته رقم مطالبات غیر‌جاری در بانکداری اجتماعی دو در هزار است.
 • مبنای سن بنا برای دریافت تسهیلات مسکن

  گروه بنگاه‌ها: سن بنای ملکی که قرار است برای خرید آن از تسهیلات مسکن استفاده شود، صرفا براساس «سال» صدور پروانه محاسبه شده و ماه و روز قید شده در اسناد ساختمان، اهمیتی ندارد.
 • سقوط آزاد «لیر» ترکیه

  دنیای اقتصاد: لیر ترکیه بدترین روز خود از فوریه ۲۰۰۱ را تجربه کرد. ارزش پول ترکیه به کف تاریخی ۷/ ۶ در برابر دلار آمریکا رسید. تا ارزش آن در بازه زمانی یک سال گذشته نصف شود. ۱۶ درصد از این تنزل ارزش فقط در روز جمعه تجربه شد. نااطمینانی بازار به سیاست‌های اقتصادی اردوغان در کنار تنش‌های سیاسی بین آنکارا و واشنگتن از دلایل اصلی ریزش لیر عنوان می‌شود. رجب طیب اردوغان در دوران مبارزات انتخاباتی اعلام کرده بود در صورت انتخاب مجدد با هدف رونق‌بخشی به اقتصاد و مقابله با افزایش نرخ بهره، اختیارات بانک مرکزی این کشور را محدود می‌کند. این نظر با انتخاب داماد خود به‌عنوان گزینه وزارت اقتصاد و کنار گذاشتن یک فرد کارکشته از این سمت شکل عینی به خود گرفت. روز گذشته قرار بود گزینه جدید اردوغان برنامه‌های خود را ارائه کند. برنامه‌ای که احتمال دارد، هدفش افزایش قدرت نفوذ رئیس‌جمهور بر بانک مرکزی ترکیه باشد. به همین دلیل بازارها با رویکرد بدبینانه به استقبال این رونمایی رفتند و ارزش لیر از همان آغاز به کار بازارها نزولی بود. سخنرانی اردوغان و تاکید بر جنگ اقتصادی با آمریکا در کنار توییت ترامپ درخصوص دو برابر شدن تعرفه واردات فلزات از ترکیه، این روند را تشدید کرد تا لیر ظرف یک روز سقوط آزاد داشته باشد.
 • قدردانی فراکسیون اقتصاد مقاومتی مجلس از عملکرد بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: عملکرد بانک تجارت در حوزه اقتصاد مقاومتی مورد تقدیر اعضای فراکسیون اقتصاد مقاومتی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.
 • افزایش سقف وام طرح «اعتبار سپهر» بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: دریافت وام در طرح «اعتبار سپهر» بانک صادرات ایران تا سقف٨٠ درصد افزایش یافت.
 • قرعه‌کشی جوایز سپرده‌های قرض‌الحسنه ارزی بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی بانک پارسیان با حضور نمایندگان دادستانی و اداره نظارت و مهندسی نرم‌افزار بانک مرکزی و دکتر شمس عالم، عضو هیات‌مدیره بانک پارسیان، برگزار و برندگان آن مشخص شدند. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان تعداد ۷ جایزه کمک‌هزینه خرید لوازم خانگی تولید داخل به ارزش ۵۰ میلیون ریال، ۶۷ کمک‌هزینه خرید صنایع دستی به ارزش ۵ میلیون ریال و ۶۶۷ جایزه نقدی از هدایای این دوره از قرعه‌کشی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز ارزی بانک پارسیان است. این گزارش می‌افزاید: اسامی برندگان این مرحله از قرعه‌کشی به‌زودی در تارنمای بانک پارسیان قابل مشاهده است.
 • ارائه نسخه جدید سامانه همراه بانک ملت با خدمات متفاوت

  گروه بنگاه‌ها: نسخه جدید سامانه همراه بانک ملت، با تغییراتی در نمای ظاهری سامانه ( UI و UX ) و همچنین ارائه خدمات جدید در دسترس مشتریان قرار گرفت.به گزارش روابط عمومی بانک ملت، این تغییرات با هدف تکمیل سبد محصولات همراه بانک و همراه پلاس ملت و همچنین افزایش رضایت‌مندی مشتریان صورت گرفته است.
 • دوره فرآیند مالی از طریق صندوق توسعه ملی

  دنیای اقتصاد: گروه آموزش روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» یک دوره آموزشی با عنوان «فرآیند تامین مالی از طریق صندوق توسعه ملی» فردا یکشنبه ۲۱ مردادماه، به مدت ۵ ساعت برگزار می‌کند.
 • روبل روسیه ریزش کرد

  به‌دنبال مطرح شدن دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، روبل به پایین‌ترین سطح خود در ۲ سال اخیر رسید و سهام بانک‌های روسی هم پایین آمد. به گزارش خبرنگار «ایبِنا» به نقل از راشاتودی، به‌دنبال پیشنهاد واشنگتن مبنی‌بر دور جدید تحریم‌ها علیه مسکو، روبل روسیه به پایین‌ترین سطح خود در ۲سال اخیر رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر