آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • سیگنال متفاوت به بازار دلار

  دنیای اقتصاد: برای اولین بار طی یک ماه گذشته، دلار هفته خود را با کاهش قیمت آغاز کرد. روز شنبه، قیمت دلار در معاملات غیررسمی بازار آزاد تا ساعت ۴ بعدازظهر به محدوده ۱۰ هزار و ۲۵۰ تومان عقب‌نشینی کرد. به گفته فعالان، در این روز خبری از خریداران سنگین در بازار نبود و بیشتر معامله‌گران ترجیح دادند ارز خود را بالای سطح ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومانی عرضه کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت دلار آخرین بار که هفته را با کاهش قیمت آغاز کرده بود، به تاریخ شنبه ۹ تیر بازمی‌گشت؛ در آن مقطع زمانی از محدوده ۸ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب نشسته و روی مرز ۸ هزار تومانی قرار گرفت. پس از آن شروع تمام هفته‌های دلار افزایشی بود؛ شاید مهم‌ترین شنبه برای معامله‌گران بازار همان شنبه هفته گذشته بود که قیمت این ارز توانست با سرعت بالایی از مرز ۱۰ هزار تومانی عبور کند و پس از آن در روزهای بعد حتی به سوی ۱۲ هزار تومان حرکت کند.
 • تحلیل مظاهری از تعویض سکاندار پولی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» تغییر ترکیب در رأس سیاست‌گذاران پولی و چالش‌های پیش روی رئیس‌کل جدید بانک مرکزی را بررسی کرده است. به عقیده «طهماسب مظاهری» وضعیت فعلی حاصل تداوم خطای «چاپ پول برای ایجاد ثروت» در سال‌های اخیر بوده است. هفدهمین رئیس‌کل بانک مرکزی معتقد است لازمه اثرگذاری این تغییر احترام دولتمردان به استقلال بانک مرکزی، کنار گذاشتن عادت مخرب «چاپ پول» و دوری از اعمال سیاست‌های تکلیفی در نظام بانکی کشور است.
 • سبقت رشد تورم از دستمزدها

  دنیای اقتصاد: وضعیت اشتغال آمریکا در ماه جولای براساس ۳ معیار اصلی که به سرمایه‌گذاران جهت می‌دهد، به سطح پیش‌بینی‌شده نرسید. اولین معیار، تعداد فرصت‌های شغلی جدید در بخش غیرکشاورزی را منعکس می‌کند. به‌رغم میانگین ایجاد ۲۲۴ هزار جایگاه شغلی در ۳ ماه قبل‌تر، در ماه جولای ۱۵۷ هزار فرصت شغلی تازه ثبت شد.
 • بررسی احساس و تجربه کاربر در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرکل بازاریابی بانک ملت در تشریح فعالیت‌های بازاریابی بانک ملت گفت: بقای بانک‌ها وابسته به مشتریان است و بانک باید تمهیداتی برای درک نیازها و احساسات مشتریان بیندیشد.
 • امکان دریافت وام تا ۷۰ درصد سپرده در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران به‌منظور پاسخگویی به نیازهای تسهیلاتی مشتریان، از سپرده سرمایه‌گذاری یک ساله «اعتبار سپهر» رونمایی کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، این بانک با هدف تحریک تقاضا و دسترسی بیشتر جامعه به تسهیلات بانکی، اعطای تسهیلات به مشتریان بابت مصارف خدماتی را در دستور کار قرار داده و در این راستا طرح سپرده سرمایه‌گذاری یک‌ساله اعتباری را طراحی و در کلیه شعب خود در سراسر کشور به اجرا گذاشته است. براساس این طرح اشخاص حقیقی با مراجعه به حدود ۲ هزار و ۵۰۰ شعبه این بانک در سراسر کشور می‌توانند ضمن افتتاح حساب سپرده سرمایه‌گذاری یک‌ساله اعتبار سپهر، از سود سپرده مطابق با نرخ‌های اعلام شده از سوی شورای پول و اعتبار بهره‌مند و در قالب عقد مرابحه به میزان ٧٠ درصد مبلغ سپرده، تسهیلات دریافت کنند. مدت زمان بازپرداخت تسهیلات این طرح ٣٦ ماهه است و برای استفاده از این تسهیلات نیازی به وثیقه‌ای غیر‌از خود سپرده وجود ندارد.
 • تمدید فروش اوراق گواهی سپرده در بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: عرضه مرحله بیست و ششم اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری عام بانک اقتصادنوین تا ۱۷ مردادماه تمدید شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک اقتصادنوین، براساس مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، این اوراق ویژه سرمایه‌گذاری (عام) مدت‌دار، تا روز چهارشنبه ۱۷ مردادماه ۱۳۹۷ در تمام شعب این بانک در سراسر کشور عرضه خواهد شد.اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری بانک اقتصادنوین با نرخ سود علی‌الحساب ۱۸ درصد سالانه معاف از مالیات خواهد بود. این اوراق همچنین با نام، غیرقابل انتقال به غیر و همراه با قابلیت بازخرید قبل از سررسید نزد شعب بانک اقتصادنوین با نرخ ۱۶ درصد سالانه است. همچنین مقاطع پرداخت سود علی‌الحساب اوراق ماهانه بوده و تضمین پرداخت اصل و سودهای علی‌الحساب آن توسط بانک اقتصادنوین صورت می‌گیرد.
 • مسافران حرفه‌ای باشگاه تجارت در جام ملت‌های آسیا

  گروه بنگاه‌ها: مراسم قرعه‌کشی جشنواره اینستاگرامی «حرفه‌ای پیش‌بینی کنید» مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه برگزار و به‌صورت زنده در صفحه اینستاگرام بانک تجارت و باشگاه مشتریان بانک تجارت نمایش داده شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک تجارت روز چهارشنبه دهم مردادماه طی مراسم قرعه‌کشی مسابقه «حرفه‌ای پیش‌بینی کنید» جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه از میان ۳۰۱۷ شرکت‌کننده اینستاگرامی، ۵ نفر از افرادی که در مسابقه پیش‌بینی بازی‌ها شرکت کرده بودند به قید قرعه برنده جایزه کمک هزینه سفر تور جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۸ امارات شدند.
 • تعداد سکه پیش‌فروش شده

  بانک مرکزی تمام سکه‌های پیش‌فروش شده در سررسیدهای یک و سه ماهه را به خریداران تحویل داده و تنها ۵ درصد متقاضیان تاکنون برای دریافت سکه‌های خود به بانک عامل مراجعه نکرده‌اند. براساس اعلام بانک مرکزی، تعداد یک میلیون و ۶۱۰ هزار سکه تحویل مشتریان شده است.
 • تمدید مهلت برای سپرده‌گذاران موسسات غیرمجاز

  با توجه به اتمام مهلت مراجعه سپرده‌گذاران تعاونی‌های غیرمجاز منحله در تاریخ یازدهم مردادماه سال‌جاری، سپرده‌گذاران تعاونی‌ها و موسسات مذکور که تاکنون نسبت به تحویل مستندات و مدارک خود اقدام نکرده‌اند، می‌توانند تا پایان مردادماه با مراجعه به بانک‌های عامل و ارائه مستندات، سپرده خود را دریافت کنند.
 • بانک رفاه بیش از ۱۱ هزار میلیارد ریال ضمانت‌نامه صادر کرد

  گروه بنگاه‌ها: بانک رفاه کارگران در مقطع چهار ماهه ابتدای سال‌جاری، بالغ‌بر ۱۱ هزار و ۷۲۵ میلیارد ریال ضمانت‌نامه ریالی صادر کرده است.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، در چهار ماهه ابتدای سال‌جاری، تعداد ۶ هزار و ۹۵۰ فقره انواع ضمانت‌نامه‌های ریالی صادر شده است که مدیریت‌های شعب این بانک در استان‌های خراسان رضوی، مازندران و کرمان به ترتیب دارای بیشترین تعداد ضمانت‌نامه‌های صادره ریالی به میزان ۸۳۳، ۴۳۶ و ۴۲۹ فقره و همچنین مدیریت‌های شعب این بانک در استان‌های کرمان، خراسان رضوی و منطقه ۲ تهران به ترتیب دارای بیشترین مبلغ ضمانت‌نامه‌های صادره ریالی بوده‌اند.
 • بانک ایران زمین «صندوق توتک جنگلبان» را افتتاح کرد

  گروه بنگاه‌ها: صندوق توتک جنگلبان با حمایت بانک ایران زمین و شرکت تامین آتیه سرزمین ایرانیان متعلق به کارکنان این بانک افتتاح شد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، عبدالمجید پورسعید، مدیرعامل این بانک، روز گذشته با حضور در غرفه بانک ایران زمین در دومین دوره جشنواره روز جنگلبان گفت: در مراسمی که برگزار شد شاهد حضور مردان و زنانی بودیم که تا پای جان در محافظت از میراث طبیعی کشور ایستاده‌اند، اما برای اینکه این ایستادگی پابرجا بماند نیازمند حمایت جمعی همه مردم، ارگان‌ها و سازمان‌های کشور است.
 • جزئیات دو طرح جدید برای تسهیلات خرید مسکن

  مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن جزئیات دو پیشنهاد جدید به بانک مرکزی برای تقویت تسهیلات خرید مسکن را تشریح کرد.محمدحسن مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن، «هیبنا» اعلام کرد: به‌منظور تلاش در جهت حمایت از تقاضای مصرفی مسکن و به‌منظور کمک به ارتقای قدرت خرید این گروه از متقاضیان، اعم از خانه‌اولی‌ها و سایر متقاضیان مصرفی دو پیشنهاد جدید به بانک مرکزی ارائه شده است که در صورت موافقت سیاست‌گذار پولی به زودی در نظام تامین مالی مسکن اجرایی خواهد شد.وی افزود: اولین پیشنهاد در قالب پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم به خانه‌های با سقف عمر بنای حداکثر ۲۰ سال است؛ هم‌اکنون این تسهیلات به واحدهای مسکونی با سقف عمربنای ۱۵ سال تعلق می‌گیرد؛ بانک مسکن با این پیشنهاد تلاش دارد زمینه‌های لازم را برای دسترسی متقاضیان خانه‌اولی به دامنه گسترده‌تری از آپارتمان‌های مسکونی برای خرید فراهم کند.
 • آسیب‌شناسی خصوصی‌سازی شرکت‌ها

  دکتر یکتا اشرفی رئیس پژوهشکده امور اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی
  نقش و جایگاه دولت در اقتصاد یکی از دستمایه‌های اختلاف بین مکاتب مختلف اقتصادی است. رویکرد غالب، علاوه‌بر نقش تامین امنیت، وضع مقررات و قوانین و اجرای آنها، ورود دولت به اقتصاد در شرایط شکست بازار را نیز پیش‌بینی می‌کند اما در عمل دولت‌ها در بسیاری از نقاط جهان وارد فعالیت‌های مستقیم اقتصادی و بنگاهداری می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر