آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۹۳

 • بسته ارزی سرانجام باز شد

  دنیای اقتصاد: بسته جدید ارزی سرانجام روز گذشته رونمایی شد. محوریت این بسته به رسمیت شناختن بازار و آزادسازی داد و ستد ارزی بر مبنای عرضه و تقاضا بود. روز گذشته جزئیات بسته ارزی پیشنهادی از سوی بانک مرکزی در هیات دولت بررسی شد. پیش از این نیز، کلیات آن به تایید شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی رسیده بود. بسته طراحی‌شده حکایت از آن دارد که دولت با اجرای آن در فکر ساماندهی بازار ارز و حذف رانت ناشی از شکاف قیمتی میان نرخ رسمی و نرخ بازار است. پیش‌بینی می‌شود با اجرای دقیق بسته ارزی و تعمیق بازار دوم از طریق عرضه ارز صادراتی با نرخ توافقی، انگیزه بازگشت منابع صادراتی و احتکار کالا از بین برود. با این اقدام، شانس رانت ارزی به حداقل خواهد رسید و به‌نظر می‌رسد دولت می‌تواند هدف ساماندهی بازار ارز را تامین کند. در بسته جدید، دولت تا سقف ۲۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی را در بازار اول و برای واردات کالاهای اساسی و دارو اختصاص خواهد داد. ارز صادرکنندگان نیز در بازار دوم و بر مبنای عرضه و تقاضا به فروش می‌رسد. علاوه بر این دولت سقف ورود ارز را آزاد کرد. دولت همچنین اعلام کرد کلیه صرافی‌های مجاز می‌توانند در چارچوب انجام معاملات خرد نسبت به خرید ارز به صورت اسکناس با رعایت مقررات ارزی، به ویژه مقررات مبارزه با پولشویی اقدام کنند.
 • نوسان دلار در مرز ۱۰ هزار

  دنیای اقتصاد: در دومین روز هفته، دلار در مرز ۱۰ هزار تومانی نوسانات رفت و برگشتی را تجربه کرد. روز یکشنبه، معامله‌گران در آستانه معرفی بسته جدید ارزی با هیجان در موقعیت فروش قرار گرفتند و قیمت را تا کانال ۹ هزار و ۶۰۰ تومان پایین آوردند. با برخورد به این نقطه، خریداران وارد بازار شدند و قیمت را تا کانال ۹ هزار و ۸۰۰ تومان بالا آوردند. روز یکشنبه در بازار سکه نیز سمت عرضه قدرت بیشتری داشت و این فلز گرانبها تا قیمت ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد.
 • سخنی با وزیر اقتصاد

  مهدی پورهاشم
  همان‌گونه که همگان مطلع هستند، تعداد قابل توجهی از صنایع کشور به دلایل متعدد از ضعف مدیریت گرفته تا کمبود نقدینگی و افزایش هزینه‌های تولید، واردات بی‌رویه و... دچار مشکلات عدیده‌ای هستند، این مسائل در شرکت‌های دولتی و نیمه دولتی به‌ویژه شرکت‌های وابسته به صندوق‌های بازنشستگی نمود بیشتری دارد. در حالی که وظیفه دولت کمک به حل مشکلات صنایع و بخش تولیدی است ولی برخی عملکردهای مدیران آن وزارتخانه مصیبت را دو چندان کرده است.
 • امضای تفاهم‌نامه پرداخت وام به دانشجویان

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه پرداخت تسهیلات به دانشجویان دانشگاه‌های علمی-کاربردی، پیام‌نور و آزاد میان بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم امضا شد.به گزارش روابط‌عمومی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، موضوع این تفاهم‌نامه، اعطای وام قرض‌الحسنه شهریه توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به دانشجویان معرفی شده از سوی صندوق، از محل منابع بانک، طبق شرایط تفاهم‌نامه حاضر و ضوابط جاری بانک و صندوق خواهد بود.مقرر شده در این تفاهم‌نامه، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هر سال و در طول مدت این همکاری معادل دوبرابر مبلغ سپرده صندوق به میزان ۸۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای سال اول از محل منابع خود، مطابق با ضوابط جاری بانک و شیوه‌نامه تنظیم‌شده به‌منظور رفع نیاز ضروری جامعه هدف، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به دانشجویان معرفی شده از طرف صندوق اقدام می‌کند.
 • پرداخت سود مشارکت در منافع بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه امید

  گروه بنگاه‌ها: سود مشارکت در منافع بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری بیمه امید در سال ۹۴ پرداخت شد.به گزارش روابط‌عمومی بیمه امید، سود مشارکت در منافع بیمه‌نامه‌های عمر و سرمایه‌گذاری شرکت بیمه امید در سال ۱۳۹۴ معادل ۲۳ درصد است که محاسبه و به حساب بیمه‌گذاران منظور شده است.
 • قرارداد ریفاینانس بانک توسعه صادرات با میربیزینس بانک مسکو

  گروه بنگاه‌ها: بانک توسعه صادرات ایران با انعقاد قرارداد تامین مالی کوتاه‌مدت (ریفاینانس) با میربیزینس بانک مسکو، امکانی دیگر را برای واردات کالاهای اساسی مهیا کرد.به گزارش روابط‌عمومی بانک توسعه صادرات، از طریق این قرارداد ۱۰ میلیون یورویی، امکان تامین مالی واردات کالاهای اساسی، ضروری، دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین مواد اولیه واحدهای تولیدی فراهم خواهد شد.نرخ سود تسهیلات یورویی پرداختی به میربیزینس بانک مسکو، برای دوره‌های ریفاینانس یادشده ۵/ ۲ درصد در سال است.براساس این گزارش، دوره‌های بازپرداخت این تسهیلات شش ماهه و یک ساله بوده و براساس جدول خدمات تعرفه ارزی، نرخ کارمزد ۲ درصد بانک عامل به هزینه‌های واردکننده افزوده خواهد شد.همچنین براساس قوانین و مقررات حاکم، تامین مالی واردات تحت قرارداد منعقده منحصرا برای واردات از روسیه و یا کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) به مقصد سرزمین اصلی و مشروط به اخذ تاییدیه از وزارتخانه ذی‌ربط امکان‌پذیر است.
 • خرید آرد از کارخانه‌ها تنها با سامانه بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران گفت: با توجه به توافقات صورت گرفته، از شهریورماه امسال خرید آرد توسط نانوایان از کارخانه‌ها به‌‌واسطه سامانه‌های بانک سپه امکان‌پذیر خواهد بود.یزدان سیف، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران، در مراسم امضای تفاهم‌نامه با بانک سپه با اشاره به همکاری و تعامل رو به گسترش این شرکت با بانک سپه در سال‌های اخیر، گفت: امضای این تفاهم‌نامه در ادامه روند رو به رشد همکاری‌های دوجانبه بوده و قرار است طبق توافقات صورت گرفته بانک سپه ماهانه به ۲ هزار نفر از نانوایان تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی پرداخت کند.وی افزود: بانک سپه به‌منظور تامین منابع مالی بخش کشاورزی تعامل بسیار مناسبی در حوزه گندم، آرد و نان با این شرکت داشته و در سنوات گذشته خدمات خوب و قابل‌توجهی ارائه کرده است.بخشی از پول گندمکاران از محل منابع بانک سپه پرداخت‌شده است.
 • کاهش آرام رشد نقدینگی

  بانک مرکزی در اواخر روز کاری گذشته، آمارهای پولی و بانکی تا خردادماه سال‌جاری را به‌روز کرد.
 • معاون ارزی بانک مرکزی بازداشت شد

  دنیای اقتصاد: احمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی بازداشت شد. سخنگوی قوه‌قضائیه روز گذشته اعلام کرد: در ادامه رسیدگی به پروند‌ه‌های اخلالگران در نظام پولی و بانکی پرونده ۳ نفر از کسانی که تکمیل شده بود، با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال شد. وی در ادامه با اشاره به اینکه روز یکشنبه چند نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفتند و بازداشت شدند، عنوان کرد: یکی از آنها معاون ارزی بانک مرکزی بود.
 • دوره سختی کوتاه‌مدت است

  معاون وزیر کار با بیان اینکه به دلایل اقتصادی و سیاسی دوره‌های سخت نمی‌توانند دراز مدت باشند، گفت: اگر کمی بلندنظرانه نگاه کنیم، متوجه می‌شویم این دوره، کوتاه خواهد بود.عیسی منصوری در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با اشاره به شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد و «نگرانی انتظاری» مردم از آینده گفت: مهم‌ترین موضوعی که امروز جامعه با آن مواجه است، فهم جریان‌های بزرگ جاری در کشور، به جای درگیر شدن در جزئیاتی است که می‌تواند تله‌ای برای جامعه و ملت باشد.وی خطاب به مردم گفت: خیلی وقت‌ها فرصت‌ها و تلاطماتی برای کشور اتفاق می‌افتد که در کوتاه مدت همراه با فشار و تنش برای مردم است و می‌توانیم در این دوره نسبت به یکدیگر رافت کمتری از جنس اقتصادی داشته باشیم. در این دوره می‌توانیم سرمایه‌های لطف و ذخیره‌های ملاطفت‌ از جنس اقتصادی را نسبت به هم کم کنیم، می‌توانیم از بانک لطف و سرمایه‌های اجتماعی خود خرج کنیم و به یکدیگر سخت بگیریم؛ می‌توانیم از جریان‌هایی که وجود دارد ناامید شویم؛ در حالی که اگر یک مقدار بلندنظرانه‌تر نگاه کنیم، متوجه می‌شویم این دوره، دوره کوتاهی خواهد بود.
 • چالش ۱۲۰۰ دلاری طلا

  دنیای اقتصاد: به عقیده برخی کارشناسان بازارهای جهانی، شرایط برای بازگشت اونس به روند صعودی فراهم شده است؛ چراکه افت محسوس عوامل حمایت‌کننده از فلز زرد، شرایط مناسبی برای سودگیری از خرید طلا در بازار نقدی و آتی ایجاد کرده‌اند. علاوه‌بر این، شاخص دلار آمریکا در مرز مقاومت روانی ۹۵ واحدی متوقف شده و نظرسنجی‌ها از کاهش خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به آینده طلا حکایت دارد. رویکرد افزایشی معامله‌گران در بازار آتی فلز زرد به پایین‌ترین سطح از ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ برخورد کرده و وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز رکورد جدیدی از تعداد قراردادهای با موقعیت‌ فروش را به ثبت رسانده است. با این اوصاف، چنانچه حد افت ارزش فلز گرانبها از نظر سرمایه‌گذاران فرارسیده باشد، افزایش تقاضا در بازار منجر به تقویت بهای اونس خواهد شد.
 • شناسایی ۱۲۰۰ کانال فروشنده ارز و سکه توسط پلیس فتا

  رئیس پلیس فتا از شناسایی ۱۲۰۰ کانال و پیج فروشنده ارز و سکه توسط پلیس فتا و ارائه اطلاعات آنها به پلیس آگاهی برای پیگیری‌های بعدی خبر داد.
 • توسعه خدمات نوین بانکداری در دستور کار بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: مدیر امور طرح و برنامه بانک ملت، با اشاره به برنامه‌های کلان این بانک در حوزه خدمات نوین، گفت: فاز اول پروژه همراه پلاس ملت مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به‌زودی فازها و نسخ بعدی آن رونمایی و ارائه خواهد شد.به گزارش روابط عمومی بانک ملت، هادی سپانلو با اشاره به جابه‌جایی وجه به وسیله «QRکد» در سامانه همراه پلاس ملت، تصریح کرد: حجم دانلود سامانه جدید همراه بانک در روزهای نخستین آن و سوالاتی که مشتریان درباره خدمات جدید این سامانه از مرکز تماس پرسیده‌اند، نشان می‌دهد که مشتریان به‌روز و با محصولات بانک ملت، همگام هستند.
 • سود آتی ۱۱ هزار میلیاردی بانک صادرات از فروش سهام انرژی سپهر

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران جزئیات بیشتری از واگذاری ٥١ درصد از سهام شرکت انرژی سپهر را منتشر کرد.
 • هشدار کارشناسان به چین درباره تضعیف بیش از حد یوآن

  پس از آنکه ارزش دلار در برابر یوآن به کمترین سطح ۱۵ ماه اخیر رسید، بانک مرکزی چین برای نجات یوآن از سقوط بیشتر وارد عمل شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر