آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۹۰

 • فرود قیمت‌ها در دو بازار

  دنیای اقتصاد: در ابتدای روز گذشته، خبری مبنی‌بر سهمیه‌بندی ارزی منتشر شد که این خبر به همراه برخی از اظهارنظرهای سیاسی، بازارها را در حالت تردید فرو برد؛ اما هرچه از میانه روز سپری شد، سایه تردیدها از بازارها کوتاه‌تر و از سطح شاخص‌های قیمتی کاسته شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در ابتدای روز گذشته معاملات با احتیاط صورت می‌گرفت؛ اما پس از گذر از میانه روز، فروشنده‌ها دست بالا را در بازار به دست آوردند؛ در نتیجه این اتفاق، قیمت سکه از کانال ۴ میلیون تومانی عقب‌‌نشینی کرد و به کانال ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قدم گذاشت. دلار نیز از مرز ۱۱ هزار تومانی فاصله گرفت و به سوی کانال ۱۰ هزار تومانی رهسپار شد. از جمله عواملی که عقب‌نشینی تقاضا در بازار را رقم زد، تعمیق بازار دوم و افزایش ریسک قیمتی در بازار ارز و سکه بود. پیگیری‌ها نشان می‌دهد که سرخط‌های بسته جدید ارزی دولت، بر وجوه کارشناسی‌شده قبلی استوار شده است و طی روزهای گذشته، یک نگاه همگرا میان بانک مرکزی، مجلس و دولت به وجود آمده است؛ رویکردی که باعث تعمیق بازار دوم و افزایش تعامل دیگر بازیگران خواهد شد. مطابق بررسی‌ها اگر این بسته در دولت نهایی شود، می‌توان انتظار داشت که برای یک دوره، نوسان‌های قیمتی مدیریت شود.
 • تجارت چین پشت دروازه‌های‌ غرب

  دنیای اقتصاد: نشانه‌های روشنی پیرامون مقاصد سرمایه‌گذاری پکن در اروپا و آمریکا وجود دارد. این نشانه‌ها که از دل آمار و ارقام وزارت‌خانه‌های چینی منتشر می‌شود از تغییر رفتار اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نسبت به ۴۰ سال گذشته حکایت دارد. چهار دهه قبل، چین برای تحقق رویای اقتصادی‌اش به دروازه‌های غرب نزدیک و نزدیک‌تر می‌شد؛ اما حالا کشورهای اروپایی و آمریکا در حال قطع کابل‌های تجاری با مرکز پکن هستند. بخش قابل ملاحظه‌ای از صندوق‌ها و شرکت‌های دولتی چین سوز سرمای اروپایی‌ها را در دو مرحله احساس کرده‌اند. مرحله اول، توافق اولیه تجاری واشنگتن برای مانع‌زدایی از خط تجاری اتحادیه و ایالات‌متحده بود.
 • مزایای تغییر سال پایه تورم پیش‌نگر

  سال پایه محاسبه شاخص بهای تولید‌کننده از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵ تغییر کرد؛ با این تغییر دقت و حساسیت اندازه‌گیری شاخص بیشتر و استفاده بعدی از آن در محاسبات اقتصادی باعث تبیین بهتر شرایط اقتصادی کشور خواهد شد.
 • چین در مسیر سیاست پولی جدید

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی چین قرار است سیاست پولی جدیدی را در قالب یک اقدام پیش‌دستانه برای تضمین در دسترس بودن نقدینگی به میزان منطقی اعمال کند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر