آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۸۹

 • جهت‌یابی تورم از لنز پیش‌نگر

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد نرخ تورم تولید‌کننده با ثبت رقم ۱/ ۱۳ درصد در تیرماه به بیشترین مقدار طی ۴۰ ماه اخیر رسیده است. مطابق آمارهای این گزارش، نرخ تورم ماهانه تولید‌کننده نیز به بیشتر از ۱۰ درصد رسیده که طی نیم دهه گذشته بی‌سابقه بوده است. کارشناسان معتقدند که علت اصلی افزایش تورم تولید در این ماه، محدودیت‌های دسترسی به مواد اولیه بوده که اثر بیشتری نسبت به تحولات ارزی داشته است. مطابق گزارش‌ها در ماه‌های گذشته، ارز رسمی برای مواد تولیدی واسطه‌ای تخصیص یافته است.
 • رکورد کاهشی در بازار سکه

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه، وقت ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز بود. پس از چند روز روند صعودی، روز گذشته سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز ۴ میلیونی رفت و دلار با شکست کانال ۱۱ هزار تومانی تا محدوده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد. روند کاهشی سکه از همان شروع بازار آشکار بود؛ فلز گرانبهای داخلی معاملات خود را در کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آغاز کرد؛ حال آنکه در ساعات انتهایی روز دوشنبه تا میانه کانال ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بالا رفته بود و بعدازظهر همان روز نیز روی قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت. نزول شدید ابتدای روز سه‌شنبه در ادامه روز نیز دنبال شد تا اینکه قیمت از مرز ۴ میلیونی خارج شد و تا محدوده ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد. با برخورد به این نقطه خریداران با قدرت وارد بازار شدند و توانستند قیمت را تا ساعت ۵ بعدازظهر به محدوده ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بازگردانند. البته این قیمت نیز بیش از ۵۰۰ هزار تومان کمتر از ساعت ۵ بعدازظهر روز دوشنبه بود. چنین رکورد کاهشی از اواخر سال ۹۱ در بازار سابقه نداشت.
 • همکاری دو نیرو در افزایش تورم

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش بانک مرکزی درخصوص تورم خردادماه به تفکیک دو گروه «اقلام قابل‌تجارت» و «غیرقابل تجارت» راوی دو نکته مهم است. اولین نکته به ریشه تورم در ماه‌های اخیر برمی‌گردد. در حالی که نرخ ارز از ابتدای نیمه دوم سال گذشته رو به افزایش گذاشت، اما شکاف تورم اقلام قابل‌تجارت و غیرقابل‌تجارت از ابتدای سال‌جاری شروع شد. «نسبت تورم اقلام قابل‌تجارت به غیر‌قابل‌تجارت» در ۶ ماه پایانی سال گذشته حدود ۲/ ۱ واحد بوده، اما این نسبت در ۳ ماه ابتدایی سال‌جاری به حدود ۵/ ۴ درصد رسیده است. از طرفی تورم اقلام غیر‌قابل‌تجارت در فصل بهار سال‌جاری نسبت به زمستان سال گذشته حدود ۵/ ۱ و تورم اقلام قابل‌تجارت حدود ۴برابر شده است. از آنجایی که اقلام غیرقابل‌تجارت در کوتاه‌مدت از نرخ ارز تبعیت نمی‌کنند، می‌توان ادعا کرد علت رشد جهشی تورم در فصل بهار، همراهی نیروی انتظارات با عامل فشاری نرخ ارز بوده است. نکته دوم مقایسه تورم نقطه‌به‌نقطه در اسفندماه سال گذشته و خردادماه سال‌جاری است. تورم نقطه‌به‌نقطه در اسفندماه عمدتا از جانب اقلام غیرقابل‌تجارت اما در خردادماه عمدتا از جانب اقلام قابل‌تجارت بوده است. درخصوص تورم ماهانه: تورم ماهانه خرداد برای اقلام قابل‌تجارت حدود ۴/ ۷ درصد و برای اقلام غیرقابل‌تجارت حدود ۷/ ۱ درصد بوده است.
 • تحقق ۱۰۰ درصدی تعهد پرداخت وام قرض‌الحسنه ازدواج در بانک آینده

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده به‌منظور اجرای طرح اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در کشور، در چهار ماه نخست سال‌جاری، ۱۰۰ درصد تعهدات خود را انجام داده است.به گزارش روابط عمومی بانک آینده، این بانک به‌منظور اجرای ابلاغیه بانک مرکزی، درخصوص اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و با هدف کاهش صف انتظار متقاضیان واجد شرایط برای دریافت این خدمت، در چهار ماه نخست سال‌جاری، با اعطای ۳ هزار وام ازدواج، ۱۰۰ درصد تعهدات خود را در حیطه مصارف قرض‌الحسنه پس‌انداز، به بهترین شکل و با بالاترین سرعت، انجام داد.
 • امکان دریافت سوابق بیمه‌های خودرو از طریق میز خدمات الکترونیک

  گروه بنگاه‌ها: بیمه‌گذاران بیمه‌نامه‌های خودرو می‌توانند سوابق بیمه‌های خود را از طریق «سامانه استعلام سوابق بیمه‌نامه‌های وسایل نقلیه موتوری زمینی» دریافت کنند.به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، امکان دستیابی سوابق بیمه‌گذاران رشته‌های بیمه اتومبیل از ۲ تیر ماه ۱۳۹۷در میز خدمات الکترونیک فراهم شده است.بنا بر این گزارش، کافی است کد ملی و شماره تلفن همراه را در «سامانه استعلام بیمه‌نامه‌های وسایل نقلیه موتوری زمینی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران» ثبت کنید. همچنین با دریافت و نصب نرم‌افزار «دولت همراه» و ورود کد ملی نیز این امر میسر خواهد بود.
 • دستاوردهای بانک ملی ایران در زمینه مبارزه با پولشویی

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملی ایران به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های منطقه، گام‌های بزرگی را در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم برداشته که راه‌اندازی یک واحد مستقل ستادی به این منظور و ایجاد سامانه جامع تبادل اطلاعات مبارزه با پولشویی بخشی از این اقدامات در همراهی با دولت دوازدهم است.
 • ارائه محصولات جدید در سبد تولیدات سال‌جاری

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت به پرداخت از اضافه شدن چند محصول جدید به سبد تولیدات این شرکت خبر داد و گفت: این شرکت در حوزه کیوسک‌های خاص چند منظوره، فعالیت ویژه‌ای را آغاز کرده است. به گزارش روابط عمومی شرکت به پرداخت ملت، محمد علی ترابیان، مدیرعامل این شرکت در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ با اشاره به راه‌اندازی کیوسک‌های خاص چند منظوره در جایگاه‌های سوخت، بیمارستان‌ها، رستوران‌ها و فود کورت‌ها اعلام کرد: در این نمایشگاه از کارتخوان‌های اندروید این شرکت رونمایی کرده و امیدواریم که در سال‌جاری این محصول وارد سبد تولیدات شرکت به پرداخت ملت شود.وی همچنین از اضافه شدن سرویس‌های جدید به اپلیکیشن موبایلی خبر داد و گفت: تکنولوژی‌های جدیدی به این نرم افزار افزوده خواهد شد که جذابیت استفاده آن را بیشتر خواهد کرد.
 • مانع مالیاتی عرضه اوراق پیش‌فروش سکه

  رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مشکل مالیاتی را مانع اجرای طرح اوراق پیش‌فروش سکه دانست و گفت: با رفع این مشکل به‌طور حتم این طرح اجرایی می‌شود.شاپور محمدی در‌ گفت‌وگو با «ایبِنا» درباره دلیل عدم‌اجرای طرح اوراق پیش‌فروش سکه که در راستای ایجاد تعادل قیمت سکه در دستورکار بانک مرکزی قرار گرفت و تاکنون اجرایی نشده، توضیح داد: بورس کالا آمادگی اجرای این طرح را دارد؛ اما در حال حاضر بحث مهم مشکل مالیاتی و تعیین تکلیف این موضوع است که پس از حل آن، به‌طور حتم این طرح اجرایی خواهد شد.رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره ورود ارز پتروشیمی به بورس گفت: این موضوع باید از سوی همکارانی که مسوولیت قانونی در این زمینه دارند، ازجمله بانک مرکزی اعلام شود.براساس این گزارش مقرر بود، بانک مرکزی با هماهنگی بورس و اوراق بهادار از ۱۰ تیرماه در اقدامی جدید، امکان عرضه تمامی حواله‌های پیش‌فروش‌شده سکه را در بورس فراهم کند و این اوراق پس از موعد سررسید در حکم مالکیت سکه طلا قابل‌خرید و فروش باشد؛ اما اجرای این طرح با تاخیر مواجه شد و تاکنون نیز اجرایی نشده است.
 • تقویت بازار دوم مورد توافق قرار گرفت

  رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس از توافق دولت و مجلس برای مدیریت بازار ارز خبر داد و گفت: رئیس‌کل جدید بانک مرکزی طرح کمیسیون اقتصادی درخصوص تقویت بازار دوم ارز را پذیرفت.به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، رئیس کمیته پولی و بانکی مجلس با بیان اینکه بانک مرکزی به‌عنوان مدیر و متولی بازار ارز در این عرصه غایب است و این یک نقیصه مهم است، افزود: تصمیم دولت برای عرضه ارز به نرخ ثابت برای تمام مصارف و به هر میزان نادرست بود.وی گفت: بازار ارز نیازمند مدیریت فعال و نه منفعلانه بانک مرکزی است.بحرینی با بیان اینکه بانک مرکزی باید در بازار ارز ورود پیدا می‌کرد، گفت: اگر بانک مرکزی در قیمت‌گذاری‌ها وارد می‌شد اتفاقات امروز رخ نمی‌داد و بازار ارز آرامش خود را حفظ می‌کرد.حسین‌زاده‌بحرینی افزود: حذف صرافی‌ها از بازار ارزی کشور به هیچ وجه درست نبود.وی گفت: مهارت فنی که می‌تواند در کشور بازارگردانی کند در بانک مرکزی وجود ندارد.بحرینی با بیان اینکه برای ایجاد بازار دوم در کشور باید سازوکارهای مناسبی شکل بگیرد، گفت: به دولت گفتیم که در شرایطی که وضعیت بازار دچار مشکل است باید بازار مناسب را برای آن به‌وجود آورد؛ در شرایط بحرانی باید بازاری را به‌وجود آورد که براساس آن واردکنندگان بتوانند کالاهای خود را به‌صورت آسان در کشور وارد کنند.
 • حجم معامله در بازار دوم

  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «بازار دوم فعلی جوابگوی نیاز ارزی نیست»، گفت: طبق گزارش‌ها از زمان تاسیس بازار دوم کلا ۳۰۰ میلیون دلار معامله شده است.محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با «ایسنا» با بیان این مطلب اظهار کرد: بازار ثانویه‌ای که ما می‌گفتیم باید راه‌اندازی شود این بازار دوم نیست.
 • عبور تورم از نرخ هدف اروپا

  دنیای اقتصاد: نرخ رشد تورم در ناحیه یورو از هدف ۲ درصدی بانک مرکزی اتحادیه نیز عبور کرد. ثبت نرخ رشد ۱/ ۲ درصدی شاخص قیمت مصرف‌کننده برای ماه جولای، در شرایطی رخ داد که ۶ سال از آخرین درج نرخ تورم بالای ۲ درصدی گذشته است. با توجه به بهبود رشد سطح قیمت‌ها در ناحیه اروپا، احتمال استفاده از ابزار نرخ بهره نیز افزایش می‌‌یابد. هرچند بانک مرکزی اتحادیه نسبت به رشد نرخ بهره تا سال آینده عقب‌نشینی کرده؛ اما تداوم رشد نرخ تورم، امکان انقباض پیش از موعد را افزایش خواهد داد.
 • حمید تهرانفر مدیرعامل بانک کارآفرین شد

  گروه بنگاه‌ها: مراسم تودیع عطاء‌الله آیت‌اللهی، مدیرعامل پیشین و معارفه حمید تهرانفر مدیرعامل جدید بانک کارآفرین، سه‌شنبه ۹ مرداد ماه با حضور جمعی از اعضای هیات‌مدیره و مدیران ارشد، در ساختمان مرکزی بانک کارآفرین برگزار شد.
 • رونمایی از امکانات جدید پات در نمایشگاه الکامپ

  گروه بنگاه‎ها: شرکت کارت اعتباری ایران کیش به‌عنوان حامی بیست و چهارمین نمایشگاه الکامپ، از امکانات جدید نرم افزار پات رونمایی کرد. به گزارش روابط عمومی ایران کیش، غرفه ایران کیش درروزهای ششم تا نهم مرداد ماه پذیرای فعالان این صنعت پرداخت بود. بنا بر این گزارش نمایشگاه الکامپ بزرگ‌ترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است که همه ساله با حضور گسترده و چشمگیر دست‌اندرکاران این حوزه و مخاطبان آنها در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.
 • ۴۴۰ میلیون دلار ارز دولتی در اختیار بخش تولید قرار گرفت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت: این بانک ۴۴۰ میلیون دلار ارز دولتی از سال‌جاری برای صادرات و واردات مواد اولیه به بخش تولید پرداخت کرد.
 • برنامه‌های توسعه خدمات الکترونیکی بانک تجارت در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت برای افزایش رضایتمندی مشتریان، ارائه خدمات گوناگونی همچون امکان شارژ مستقیم سیم‌کارت روی خودپردازها و سامانه‌های برداشت مستقیم و واگذاری سرویس توسط مشتریان را در سال‌جاری به اجرا در می‌آورد.نادر خواجه حق‌وردی، قائم‌مقام مدیرعامل بانک تجارت در گفت‌وگویی با اشاره به برنامه‌های این بانک در حوزه توسعه خدمات الکترونیک، گفت: بخش فناوری اطلاعات بانک تجارت در سال ۱۳۹۶ به‌منظور ارتقای سطح خدمات به مشتریان، سرویس‌ها و خدمات جدیدی از جمله امکان صدور کارت برای حساب‌های مشترک، صدور کارت گروهی، صدور کارت هدیه انبوه و کارت جیره غذایی برای پناهجویان سازمان ملل را ارائه کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر