آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • بازنگری در سیاست ارزی

  دنیای اقتصاد: رئیس مجلس و معاون اول رئیس‌جمهور از بازنگری در سیاست ارزی خبر دادند. اسحاق جهانگیری عصر روز گذشته اعلام کرد که بانک مرکزی با جدیت به‌دنبال بازنگری سیاست‌های ارزی و ارائه بسته جدید برای مدیریت بازار است. بیان این خبر از سوی معاون اول، به‌عنوان سیگنالی مهم از سوی بازار ارز شناسایی شد؛ چراکه قیمت‌ها حداقل برای ساعتی به عقب رانده شدند و رژیم افزایشی فروکش کرد. تقویت‌‌کننده خبر جهانگیری، اظهارات رئیس مجلس بود. علی لاریجانی نیز از نهایی شدن سیاست‌های جدید ارزی در روزهای آینده خبر داد. رئیس مجلس سیاست‌های ارزی در سه ماه گذشته را نادرست دانست و خواستار هدایت قیمت ارز به شکل شناور شد. زمزمه‌ها حاکی از آن است که رکن اصلی بسته جدید ارزی، بسط بازار دوم و دربرگرفتن دلار حاصل از صادرات مواد معدنی و پتروشیمی در آن است. شواهد از اظهارات مقام بیان‌کننده این است که دولت به این نتیجه رسیده که تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی نه تنها باعث ثبات قیمت کالاهای وارداتی نشده، بلکه صادرکنندگان را نیز نسبت به اظهار ارز بی‌میل کرده است. نظرات کارشناسی نیز پایان دلار ۴۲۰۰ تومانی با توجه به شکاف موجود و محدود کردن آن به کالاهای اساسی را آغازی بر پایان فساد و فرصت رانتی بیش از ۱۰۰ درصدی می‌دانند.
 • ۴ بازی‌ساز قیمت دلار

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته، قیمت دلار و سکه در ابتدای روز رو به سوی مرزهای پایین‌تر آورد؛ ولی از اواسط روز هر دو مسیر خود را تغییر دادند تا از سطوح روز یکشنبه نیز عبور کنند.
 • اثر اخراجی‌ها در نرخ بیکاری

  دنیای اقتصاد: گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار نشان می‌دهد که از حدود ۲/ ۳ میلیون نفر بیکار ۱۰ ساله و بیشتر در سال ۹۵، حدود ۳/ ۵۴ درصد آنها قبلا شاغل بوده‌اند که از این تعداد حدود ۱/ ۱۸ درصد به‌صورت ارادی و ۹/ ۸۱ درصد به‌صورت غیرارادی شغل خود را ترک کرده‌اند. علاوه براین نتایج این گزارش نشان می‌دهد که درصد بیشتری از زنان نسبت به مردان تحت تاثیر عوامل ارادی شغل خود را ترک می‌کنند.
 • سرشماری مدرن در سال ۱۴۰۵

  رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر حرکت نظام آمارهای رسمی کشور از سنتی به مدرن و همچنین استقرار نظام آمارهای ثبتی مبنا، ‌با همکاری تمامی نهاد‌ها و دستگاه‌های اجرای، ‌از حذف سرشماری بعدی در سال ١٤٠٥ خبر داد.
 • پوشش بیمه‌ای شاغلان خارج از کشور

  مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی از پوشش بیمه‌ای تمام شاغلانی که به خارج از کشور اعزام می‌شوند، خبر داد.
 • موسسه نور دارای مجوز است

  گروه بنگاه‌ها: نماینده مردم تبریز در مجلس گفت: من اعلام نکرده‌ام که موسسه اعتباری نور مجوز ندارد.محمد حسین فرهنگی با تاکید بر اینکه موسسه اعتباری نور مجوز دارد، افزود: انتقادم نسبت به بانک مرکزی و سیاست‌های یک بام و دو هوای این بانک بوده است.
 • اهمیت خلق ارزش در نظام بانکداری مدرن

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه گفت: خلق ارزش برای مشتری یکی از مهم‌ترین موضوعات کنونی بنگاه‌های مالی و خدماتی است و به همین منظور ابتدا باید در سازمان خود خلق ارزش کنیم.دکتر سهمانی با بیان این مطلب در همایش واحدهای طرح و برنامه این بانک، دسترسی به خدمات، سرعت ارائه خدمات و قیمت‌گذاری مطلوب خدمات را سه عامل مهم و تعیین‌کننده در فرآیند خلق ارزش برای مشتریان عنوان و تصریح کرد: این حوزه‌ها جزو با اهمیت‌ترین حوزه‌ها در بانک است و اگر به‌دنبال تمایز هستیم، باید به این بخش‌ها توجه بیشتری داشته باشیم. دکتر سهمانی با تشریح روند بانکداری مدرن اظهار کرد: هم‌اکنون در بانک‌های سطح اول جهان، ۶۰ درصد پرتفوی درآمدی متعلق به خدمات است.
 • سامانه رمزساز بانک ایران‌زمین

  گروه بنگاه‌ها: بانک ایران‌زمین در راستای افزایش ضریب امنیتی عملیات مالی و غیر‌مالی در سامانه اینترنت بانک خود اقدام به راه‌اندازی سامانه تولید رمز یکبار مصرف کرده است.نرم‌افزار رمزساز ایران‌زمین، یک نرم‌افزار تولید رمز جهت افزایش ضریب امنیتی عملیات مالی و غیر‌مالی در سامانه اینترنت بانک بانک ایران‌زمین است که قابل استفاده روی گوشی‌ها با سیستم‌عامل اندروید و iOS است.مشتریان بانک ایران‌زمین می‌توانند برای انجام عملیات امن بانکداری مجازی، پس از مراجعه به شعب و ثبت درخواست خود و همچنین نصب و فعال‌سازی نرم‌افزار روی سیستم‌عامل گوشی مورد نظر، نسبت به تولید رمز یکبار مصرف برای انجام عملیات مالی و غیر‌مالی (ورود) در سامانه اینترنت بانک اقدام کنند.
 • پرداخت ۳۰۰ هزار فقره وام قرض‌الحسنه

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ۴ماهه نخست سال‌جاری با اهتمام به پیشبرد اهداف تدوین شده در راستای حمایت از تولید، اشتغال‌زایی، کارآفرینی و توجه به کالای داخلی بالغ ‌بر ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش ۳۳ هزار و ۳۲۲ میلیون ریال پرداخت کرده است.امسال، بانک قرض‌الحسنه مهرایران در راستای حمایت از کالای ایرانی و ارتقا حقوق مصرف‌کننده با شرکت سهامی فرش ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد تا متقاضیان بتوانند با برخورداری از تسهیلات قرض‌الحسنه این بانک فرش دستباف ایرانی خریداری کنند.
 • عملکرد ۱۱ ساله پرداخت تسهیلات مسکن مهر

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن در مدت ۱۱ سال نزدیک به ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن مهر پرداخت کرد. براساس گزارش عملکرد ۱۱ ساله بانک مسکن در اجرای پروژه مسکن مهر در سراسر کشور، می‌توان گفت، طی این مدت بالغ‌بر ۴۹ هزار و ۸۴۴ میلیارد انواع تسهیلات به ۲ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۵۴۳ واحد مسکن پرداخت شده است.به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن«هیبنا» طرح مسکن مهر در ابتدا در قالب بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ آغاز شد، سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به‌صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت.گزارش عملکرد ۱۱ ساله اجرای طرح مسکن مهر از سال ۸۶ تا خرداد ۹۷ نشان می‌دهد، از زمان اجرای پروژه مسکن مهر تا‌کنون برای ۲ میلیون و ۳۷۳ هزار و ۵۴۳ واحد مسکن مهر به میزان ۴۹ هزار و ۸۴۴ میلیارد و ۱۸۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تسهیلات پرداخت شده که این میزان پرداخت، از طریق ۳۴ مدیریت در استان‌های کشور صورت گرفته است.
 • مشارکت موسسه ملل در ساخت بیمارستان

  گروه بنگاه‌ها: تفاهم‌نامه ساخت و تکمیل چندین بیمارستان بین وزارت بهداشت و درمان و گروه توسعه اقتصاد ملل وابسته به موسسه اعتباری ملل امضا شد.سید امین جوادی، مدیرعامل این موسسه گفت: در تفاهم‌نامه‌ای که میان شرکت گروه توسعه اقتصاد ملل وابسته به موسسه اعتباری ملل و وزارت بهداشت و درمان به امضا رسید، مقرر شد در تکمیل و تجهیز بزرگ‌ترین بیمارستان آموزشی با ۷۵۰ تخت و تکمیل چند بیمارستان با هم مشارکت کنیم. وی افزود: خوشحالیم که با مشارکت و همکاری وزارت بهداشت، موسسه اعتباری ملل می‌تواند به سهم خود به سلامت کشور کمک کند. همچنین دکتر قاضی زاده‌هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این مراسم گفت: در توسعه بیمارستان شهدای تجریش، بیمارستان امام خمینی و راه‌اندازی یک بیمارستان جدید در غرب کشور با هم همکاری خواهیم داشت.
 • عزم اداره مالیات برای گسترش تور مالیاتی

  قائم‌مقام سازمان امور مالیاتی کشور گفت: شناسایی مودیان جدید و خارج از تور مالیاتی جزو اولویت‌های سازمان است.به گزارش رسانه مالیاتی، محمدقاسم پناهی، قائم‌مقام سازمان امور مالیاتی کشور در جریان بازدید از ساختمان در دست احداث هیات‌های حل اختلاف مالیاتی اداره کل امور مالیاتی استان کرمان اظهار کرد: با توجه به اهمیت درآمدهای مالیاتی در نظام اقتصادی کشور، باید به سمتی حرکت کنیم که اداره کشور از طریق درآمدهای مالیاتی صورت گیرد.قائم‌مقام سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه رسیدن به اهداف سازمان، بستگی به توانایی کارکنان در انجام وظایف محوله با تلفیق تجارب و دانش همکاران دارد، تصریح کرد: آموزش مفاهیم و بخشنامه‌ها به ماموران مالیاتی، زمینه‌ساز افزایش سطح آگاهی‌های حرفه‌ای و تخصصی همکاران در فرآیند تشخیص و وصول مالیات است.
 • تصمیم حساس بانک انگلستان

  دنیای اقتصاد: در ماه مه سال‌جاری میلادی، بانک انگلستان از موضع آماده‌باش برای افزایش نرخ بهره، در آخرین لحظه عقب‌نشینی کرد. اطلاعات اقتصادی که در این ماه منتشر شدند در ذهن سیاست‌گذاران پولی بانک لندنی ناامیدکننده‌تر از آن بود که دست به ریسک انقباضی بزنند.
 • حوزه کسب‌و‌کار عرصه اختصاصی بخش خصوصی

  رضا سلمانی رحیمی
  در اصول متعدد قانون اساسی، حقوق یکسان آحاد ملت به‌عنوان اشخاص حقیقی تبیین شده است ولی با توجه به متفاوت بودن ویژگی‌ها و کارکردهای اشخاص حقوقی به‌عنوان بازیگردانان جامعه، تنها به تعریف و بیان سمت‌ها و نهادهای حاکمیتی بسنده شده است.
 • بانک آینده بیش از ۲ هزار فقره وام ازدواج اعطا کرد

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده در سه ماه نخست سال ۱۳۹۷ بیش از ۲ هزار فقره وام قرض‌الحسنه ازدواج، به متقاضیان اعطا کرده است. بانک آینده با اشاره بر ضرورت توزیع بهینه تسهیلات و اهمیت عدالت توزیعی به موازات افزایش تعداد شعب جدید خود در سراسر کشور اعلام کرد: با ایجاد زیرساخت‌های ضروری و اخذ تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تاکنون ۱۴۰ شعبه از ۲۰۲ شعبه بانک آینده به سامانه ازدواج متصل شده‌اند.
 • انطباق عملکرد بیمه سامان با اصول حاکمیت شرکتی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه سامان در راستای حفظ حقوق ذی‌نفعان خود نسبت به توسعه حاکمیت شرکتی اهتمام ورزیده و در این جهت همواره سعی کرده فراتر از الزامات قانونی خود عمل کند. به گزارش روابط عمومی بیمه سامان، مدیرعامل بیمه سامان ضمن اعلام این مطلب گفت: کمیته حسابرسی شرکت از سال ۱۳۸۶ فعال است و به‌صورت مستمر تشکیل جلسه می‌دهد.
 • نمایش دستاوردهای آی‌تی بیمه نوین در الکامپ

  گروه بنگاه‌ها: بیمه نوین در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک (الکامپ) به معرفی خدمات و محصولات خود می‌پردازد.به گزارش روابط عمومی بیمه نوین، کارشناسان بخش‌های مختلف و اعضای منتخب شبکه فروش این شرکت با حضور در غرفه بیمه نوین در سالن ۴۴B در غرفه ۱۰۱۰ آماده پاسخگویی به بازدیدکنندگان و معرفی آخرین خدمات و محصولات بیمه‌ای مرتبط با حوزه الکترونیک شرکت هستند. همچنین شناسایی و ایجاد زمینه همکاری مشترک با فعالان و مخاطبان حوزه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک از دیگر اهداف حضور بیمه نوین در بزرگ‌ترین رویداد تجاری در عرصه تولید و عرضه محصولات و خدمات صنایع الکترونیک و کامپیوتر کشور است.
 • افتتاح شعبه جدید بانک ملی در دادسرای ناحیه ۲۵ تهران

  گروه بنگاه‌ها: شعبه جدید بانک ملی ایران برای تسهیل امور و ارائه خدمات مطلوب‌تر به هموطنان در دادسرای ناحیه ۲۵ تهران افتتاح شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، علی خسروی رئیس اداره امور شعب مرکزی تهران بانک در مراسم افتتاح این شعبه که با حضور مددی، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای ناحیه ۲۵ تهران و تنی چند از مدیران و مشتریان بانک ملی ایران برگزار شد، گفت: براساس تعامل خوب و گسترده‌ای که بانک ملی ایران با قوه‌قضائیه دارد، این شعبه در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی و برای تسهیل امور مراجعه‌کنندگان و ارائه خدمات به خانواده محجورین راه‌اندازی شد. وی ابراز امیدواری کرد: با ارائه خدمات مناسب و مطلوب، رضایت مشتریان هر چه بیشتر و بهتر حاصل شود.
 • اوراق بهادار بیمه‌ای با رویکرد نیاز بازار بیمه معرفی شد

  گروه بنگاه‌ها: انواع مدل‌های اوراق بهادار بیمه‌ای که می‌تواند به‌عنوان ابزاری برای تامین مالی شرکت‌های بیمه ایرانی به‌کار گرفته شود و براساس نیازها و پتانسیل‌های بازار بیمه ایران بومی‌سازی و طراحی شده‌اند، معرفی شد. پژوهشکده بیمه طی گزارشی انواع اوراق بهادار بیمه‌ای را مطرح کرد.امروزه در کشورهای گوناگون دنیا برای به‌وجود‌آوردن انگیزه در میان صاحبان سرمایه و کاهش ریسک‌های احتمالی از تخصیص منابع آنها در امور متعدد، انواع گوناگون ابزارهای مالی ابداع و در قالب نهادهای مختلف در اختیار متقاضیان سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد. یکی از نهادهای مهم در بازارهای اقتصادی و مالی که می‌تواند نقش مهمی در این زمینه ایفا کند، بیمه است. این نهاد به مردم کمک می‌کند تا ریسک بعضی از خطرات را در زندگی خود کاهش دهند. از طرفی شرکت‌های بیمه‌ای برحسب بیمه‌نامه‌هایی که برای بیمه‌گذاران صادر می‌کنند با مسائل و چالش‌های مختلفی از قبیل تامین سرمایه لازم برای قبول ریسک مربوطه یا نیاز و ضرورت انتقال ریسک مواجه می‌شوند.
 • خرید لیر ترکیه شبیه به «گرفتن چاقوی در حال افتادن» است

  یک کارشناس ارشد ارزی گفت: با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ترکیه خرید لیر شبیه به گرفتن چاقوی در حال افتادن است.
 • دویچه بانک در قرارداد شرکت‌ها خودکار و جوهر را حذف می‌کند

  دویچه بانک در قرارداد شرکت‌ها دیگر از قلم و جوهر استفاده نمی‌کند و به جای آن از امضاهای دیجیتالی بهره می‌برد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر