آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۸۶

 • رانت ارزی حذف می‌شود

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی سکاندار خود را روز گذشته رسما تعویض کرد. مراسم تکریم ولی‌الله سیف در ساختمان بانک مرکزی برگزار و در آن حکم ریاست جدید توسط اسحاق جهانگیری به عبدالناصر همتی اهدا شد. رئیس قبلی از دستاوردها و چالش‌های دورانش گفت و رئیس جدید، مواضع خود را در مورد سیاست‌های پولی و ارزی اعلام کرد. امیدبخش‌ترین سخن رئیس جدید بانک مرکزی، وعده حذف رانت ارزی بود که آن را از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌رو خطاب کرد. همتی برای حفظ قدرت ارزی کشور مترادف جدیدی آورد که عبارت بود از صیانت و تقویت منابع و ذخایر بانک مرکزی، کنترل تورم، اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی، استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها و مهار کردن حجم نقدینگی بالا و فزاینده حاضر. با این حساب انتظار می‌رود در دوره ریاست جدید، حفظ قدرت ارزی، تثبیت نرخ ارز بدون توجه به شاخص‌های کلان اقتصادی معنی نشود.
 • جریمه وقت‌کشی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: عمق کم بازار ارز همچنان عامل اصلی نوسانات شدید قیمت است؛ به گفته فعالان، بخش زیادی از تقاضاهایی که امکان دریافت ارز با قیمت رسمی یا از بازار دوم را ندارند؛ با ورود به بازار آزاد تلاطم زیادی را در قیمت‌ها ایجاد می‌کنند. در واقع، با اینکه اکثر تقاضاهای ارزی با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان یا با نرخ توافقی در بازار دوم پاسخ داده می‌شود، ورود تقاضاهای محدودتر به بازار آزاد موجب نوسانات سنگین در قیمت ارزها می‌شود. برخی اعتقاد دارند، ورود ارز پتروشیمی‌ها به بازار دوم و تقویت سمت عرضه در کنار تعمیق این بازار می‌تواند سیگنال قیمتی به بازار آزاد داده و نوسانات قیمت آن را کاهش دهد. با این حال، تاخیر در تعمیق بخشی به بازار دوم ارز روز‌به‌‌روز می‌تواند نوسانات قیمت را شدت بخشد و در این میان، شکست هر سطح قیمتی تقاضاهای جدیدی را وارد بازار خواهد کرد و همزمان بازارساز را نیز با چالش پاسخ‌دهی به تقاضای جدید و تغییر انتظارات مواجه می‌کند.
 • استارت‌آپ‌های بیمه‌ای قدرت می‌یابند

  گروه بنگاه‌ها: معاون برنامه‌ریزی و نوآوری شرکت بیمه رازی می‌گوید: بیمه رازی تصمیم گرفته به دنیای استارت‌آپ‌ها ورود کند. مهدی ملکی معتقد است، این ورود البته فقط به فروش محصولات منتهی نمی‌شود، بلکه دنیای جدید برندینگ است که می‌تواند با حداقل هزینه، حداکثر نتیجه را حاصل کند. گفت‌وگوی «دنیای‌اقتصاد» با وی را در ادامه می‌خوانید.
 • بی‌توجهی ترامپ به شرکای تجاری

  دنیای اقتصاد: سیاست‌ حمایت‌گرایی اقتصادی دونالد ترامپ، شرکای اقتصادی این کشور را به اندازه سایر کشورها با محدودیت‌های گمرکی روبه‌رو می‌کند؛ البته توافق اولیه اتحادیه اروپا و ایالات‌متحده در خصوص رفع موانع تجاری، ممکن است به معنای چرخش سیاست اقتصادی کاخ سفید به شرایط تجاری دهه ۱۹۳۰ میلادی باشد.
 • بازدهی ۵۸ درصدی سهام بانک صادرات پس از بازگشایی مجدد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل گروه مالی سپهر صادرات از بازدهی ٥٨ درصدی «وبصادر» پس از بازگشایی مجدد تا چهارشنبه گذشته خبر داد و گفت: در معاملات سوم مردادماه امسال بازار سرمایه، بانک صادرات ایران با توجه به قیمت سهم، از نظر ارزش بازار و سرمایه در صدر گروه بانک‌ها قرار گرفت.
 • برگزاری جلسه هم‌اندیشی مدیران در بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت در ادامه نشست مشترک مدیران عامل بانک‌های دولتی و بانک‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی، جلسه هم‌اندیشی معاونین مدیرعامل و مدیران مالی بانک‌ها را برگزار کرد.
 • افزایش سرمایه بانک پارسیان در دستور کار هیات‌مدیره

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک پارسیان در مراسم گشایش سیصد و چهل و دومین شعبه این بانک، از برنامه‌های بانک پارسیان برای افزایش سرمایه و همچنین راهبرد بانک متناسب با تغییرات شاخص‌های اقتصادی خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی بانک پارسیان، خسروانی، عضو هیات‌مدیره این بانک برگزاری موفق مجمع عمومی عادی سالانه این بانک را نشان از عملکرد مورد تایید بانک در مراجع ذی‌صلاح دانسته و افزود: افزایش سرمایه منجر به ارتقای توانایی بانک در تجهیز و تخصیص منابع و ایجاد ترکیب مناسبی از درآمدها و بازدهی مطلوب سپرده‌گذاران و سهامداران و همچنین اصلاح نسبت‌های مالی بانک می‌شود.
 • آزمون و خطا در بازار سکه

  عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با انتقاد از تصمیمات موقتی بانک مرکزی می‌گوید آزمون و خطا کردن، بازار سکه را ملتهب کرده است. منصور مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به توقف فروش سکه آتی اظهار کرد: بانک مرکزی برای مدیریت بازار سکه، پیش‌فروش سکه را دنبال کرد؛ اما این سیاست با گذر زمان نتیجه مثبتی نداشت و شرایط را بدتر از گذشته کرد.

بیشتر