آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۸۴

 • آتش‌بس در جنگ تجاری؟

  دنیای اقتصاد: دیروز دو نشانه از آتش‌بس موقت در میدان جنگ تجاری مشاهده شد. اولین نشانه به چرخش سیاست ارزی چین مربوط می‌شد. عقب‌نشینی ارزی پکن به ۳ دلیل عمده مربوط می‌شود. یکی کاهش نرخ رشد اقتصادی چین در آخرین گزارش رسمی است. دومین دلیل خطر خروج سرمایه‌گذاران از بازارهای مالی چین به سمت کشورهای خارجی است. آخرین دلیل نیز ماهیت آسیب‌رسانی تنش‌های تجاری بود. از همین‌رو دیدگاه مقامات پکن نرم‌تر شد و سیاست تلافی‌جویانه ارزی خود را تعدیل کردند. نشانه دوم نیز با دیدار چهارشنبه دونالد ترامپ و ژان‌ کلود یانکر، رئیس‌ کمیسیون اروپایی، در کاخ‌سفید مشاهده شد. این دیدار لحظه‌ای حساس در اوج تقابل میان این دو متحد دیرینه به شمار می‌رفت. یانکر در این باره گفته است: «ما اینجاییم برای توضیح و فهمیدن اینکه چطور می‌توان مانع جنگ‌تجاری شد.» کمیسیونر بودجه اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد اتحادیه اروپا آماده رایزنی با آمریکا برای کاهش دوجانبه تعرفه‌ها است. شرط اولیه چنین گفت‌وگویی حذف تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم از سوی دولت آمریکا عنوان شد. دونالد ترامپ در خصوص این پیشنهاد کمیسیون گفت: «آمریکا و اتحادیه اروپا باید تمام‌ تعرفه‌ها، موانع و یارانه‌های تجاری را حذف کنند.» این نشانه‌ها بارقه‌های امید برای دستیابی به یک صلح اقتصادی را افزایش داده است.
 • ریزش روانی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، اولین کاهش دلار و سکه در هفته جاری به ثبت رسید؛ دلار از کانال ۹ هزار و ۳۰۰ تومان فراتر نرفت و سکه تمام بهار آزادی با فشار فروش در مقطعی از کانال ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان عقب نشست. برخی فعالان، کاهش قیمت دلار را به اثر روانی تغییر رئیس‌کل بانک مرکزی نسبت دادند. شماری از معامله‌گران باور دارند، ممکن است رئیس جدید در واکنش به افزایش قیمت دلار، عرضه ارز در بازار را افزایش دهد. از نظر فعالان، در‌صورتی‌که قیمت دلار از مرز ۹ هزار تومان عقب‌نشینی کند، انتظار کاهش بیشتر قیمت وجود خواهد داشت.
 • بیشترین ساعات کاری در جهان

  دنیای‌اقتصاد: طول ساعات کاری در کشورهای جهان بسیار متفاوت است. در برخی کشورها شاغلان ساعات زیادی را در طول هفته در محل کار خود می‌گذرانند و در برخی کشورهای دیگر ساعات کاری محدود است و کارگران تنها در صورت اعلام تمایل رسمی می‌توانند بیش از ساعت‌های تعیین شده در محل کار خود حضور داشته باشند. این پژوهش نشان داد شاغلان در بیش از نیمی از کشورهای جهان بیشتر از ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند.
 • صندوق بین‌المللی پول: ارزش دلار واقعی نیست

  صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش سالانه خود در بخش بررسی نرخ ارز اعلام کرد که ارزش دلار آمریکا بیش از حد خود است.به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد ارزش دلار آمریکا بیش از حد است؛ اما یوآن چین همگام با اصول ارزی است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر