آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۵۹

 • دبل تولید در کارگاه‌های بزرگ

  دنیای اقتصاد: رشد تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی برای دومین سال پیاپی مثبت شد. بیشترین تاثیر را در این دبل، تولیدات وسایل نقلیه موتوری داشته و عامل کاهنده نیز تولیدات در صنعت داروی کشور بوده که برای دومین سال پیاپی رشد منفی را ثبت کرده است.
 • ابزار اقتصادی چین علیه آمریکا

  دنیای اقتصاد: چین با کاهش نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری این کشور به میزان نیم درصد، سپر محافظ مالی خود را برای مقابله با تعرفه‌های آمریکا معرفی کرد. این تغییر درست یک روز قبل از تاریخ وضع تعرفه‌ ۳۴ میلیارد دلاری آمریکا علیه چین به اجرا درخواهد آمد. نسبت سپرده قانونی بانک‌های تجاری و بانک‌های کوچک به ترتیب ۱۶ و ۱۸ درصد است که در صورت اعمال مقررات جدید، بانک‌های چینی قادر خواهند بود حجم قابل توجهی از اوراق قرضه خزانه آمریکا را با ارزش نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار به فروش برساند. این حجم از فروش در شرایطی که فدرال رزرو پرونده انبساطی مبنی‌بر خرید اوراق خود را پایان داده و در حال آماده باش فروش این اوراق است، با فروش این اوراق از سوی چینی‌ها دچار مشکل خواهد شد؛ چراکه نرخ بازدهی اوراق به شدت به عرضه و تقاضای بازار حساسیت دارد و دچار نوسان خواهد شد. حالت ممکن دیگر به تعویق افتادن برنامه انقباضی فدرال رزرو آمریکا است.
 • فشار تورمی دهک‌های مختلف

  دنیای اقتصاد: جدیدترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم در خرداد سال‌جاری معادل ۲/ ۸ درصد بوده است. ارقام منعکس داده شده در این گزارش نشان می‌دهد نوسانات نرخ ارز در ثلث پایانی بهار، مطابق انتظار بیشترین تاثیر را بر گروه «خوراکی‌ها، آَشامیدنی‌ها و دخانیات» داشته است؛ به نحوی که نرخ تورم ماهانه این گروه با افزایش بیش از ۴‌ برابری در مقایسه با ماه پیشین به ۲/ ۴ درصد رسیده است. در میان دهک‌های مختلف نیز، سبد مصرفی دهک‌های میانی بیش از سایرین تحت‌تاثیر نوسانات قیمت بوده ‌است.
 • برگزاری گردهمایی مدیران بانک ایران زمین

  گروه بنگاه‌ها: گردهمایی سراسری مدیران بانک ایران زمین، با هدف بررسی شرایط و هم‌افزایی در دستیابی به اهداف تعیین شده با حضور مدیرعامل، قائم مقام، معاونان و تمامی مدیران این بانک برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، در ابتدای این همایش عبدالمجید پورسعید، مدیرعامل بانک با اشاره به برنامه‌های تدوین‌شده، گفت: مدیران در این شرایط حساس باید تلاش کنند اداره امور و مدیریت آن‌ها براساس راهبرد تدوین شده بانک و دستیابی به چشم‌انداز بانکداری دیجیتال در سال ۱۴۰۰ باشد.
 • حمایت از حوزه سلامت اولویت‌ نخست بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه گفت: بانک رفاه در حمایت از نظام سلامت از هیچ کوششی فروگذار نمی‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، محمد علی سهمانی، مدیرعامل این بانک در بازدید از بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی ایران، با مشاور وزیر و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیدار و گفت‌و‌گو کرد. در این دیدار سهمانی ضمن تشریح خدمات بانک برای جامعه پزشکی برحمایت بانک رفاه از حوزه سلامت تاکید کرد.
 • روزانه ۱۲۰۰ متقاضی وام مسکن اضافه می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی سطح استقبال از صندوق پس‌انداز مسکن یکم را مطلوب و قابل‌توجه توصیف کرد.
 • کارگاه آموزش حسابداری صرافی

  دنیای‌اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «کارگاه آموزش حسابداری صرافی» پنج‌شنبه ۷ تیرماه، به مدت چهار ساعت توسط روزنامه «دنیای‌‌اقتصاد» برگزار می‌شود.به گزارش واحد آموزش «دنیای‌اقتصاد» در موسسات صرافی موجودی‌های ارزی اگرچه موجودی نقد تلقی نمی‌شود؛ اما به‌دلیل نقدینگی بالا و نبود ابهام عمده در اندازه‌گیری ارزش آنها، این‌گونه اقلام در تاریخ ترازنامه براساس ارزش روز اندازه‌گیری و بلافاصله پس از موجودی نقد طبقه‌بندی و گزارش می‌شود.
 • نحوه دریافت مالیات از خریداران دلار

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: هرکس اقدام به خرید و فروش ۵ هزار دلار یا بالاتر کند مشخصات او در سامانه اطلاعاتی جامع کشور ثبت می‌شود. به گزارش «ایبِنا» سیدکامل تقوی‌نژاد گفت: هر فرد حقیقی ایرانی در داخل و خارج از کشور بابت هر فعالیتی باید مالیات پرداخت کند. کسانی هم که اقدام به خرید و فروش سکه و ارز کرده‌اند تا خرداد ماه آینده فرصت ارائه اظهارنامه مالیاتی دارند و با در نظر گرفتن زمان یک‌ساله‌ای که این میان صرف می‌شود، اخذ مالیات از این نوع کاسب‌ها تاثیر چندانی بر بازار فعلی ندارد. رئیس کل سازمان مالیاتی ادامه داد: هرکس اقدام به خرید و فروش ۵ هزار دلار یا بالاتر کند مشخصات او در سامانه اطلاعاتی جامع کشور ثبت می‌شود. اگر این افراد پرونده مالیاتی داشته باشند به آنها رسیدگی می‌شود و اگر هم نداشته باشند برایشان پرونده تشکیل خواهد شد و به نسبت نوع معامله و حقیقی و حقوقی بودن اشخاص مالیاتشان محاسبه می‌شود.
 • بازار ارز آزاد شود

  یک اقتصاددان معتقد است که تنها راه برون رفت از وضعیت فعلی ارزی، آزاد کردن بازار ارز است. محمدمهدی بهکیش، اقتصاددان در گفت‌وگو با «ایسنا» با تاکید بر این‌که باید بازار آزاد به رسمیت شناخته شده و در کنار سیاست‌گذاری فعلی قرار گیرد، گفت: وقتی بازار آزاد فعالیت کند، قیمت‌های موجود نیز رو به کاهش می‌رود؛ چراکه در این حالت عرضه و تقاضا یکدیگر را پیدا کرده و موجب ایجاد تعادل و عادی شدن شرایط می‌شود، اما اکنون نگرانی‌هایی وجود دارد که باید منبع این نگرانی شناسایی شده و برطرف شود، در غیر این صورت خود موجب هجوم برای خرید دلار شده که نمی‌تواند مانع از توقف رشد قیمت باشد زیرا عرضه محدود و تقاضا بالاست.
 • رشد دلار متوقف شد

  دنیای اقتصاد: در سومین روز هفته، دلار نتوانست از مرز ۹ هزار تومانی عبور کند و در مسیر نزولی قرار گرفت. سکه تمام بهار آزادی نیز که پس از ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه توانسته بود به مرز ۳ میلیون تومانی برود، روز دوشنبه را همچون دلار با کاهش قیمت آغاز کرد.
 • هر «اداره مالیاتی به مثابه یک چاه نفت»

  مجید بیاتی نماینده سازمان در هیات حل اختلاف مالیاتی
  دولت‌های مختلف بعد از انقلاب برای رهایی از وابستگی خود به درآمدهای ناشی از منابع نفتی برنامه‌های مختلفی تدوین کرده‌اند که مهم‌ترین آنها برنامه‌های توسعه‌ای پنج ساله کشور است که پس از پایان جنگ تحمیلی و از سال ۶۸ آغاز شد به ویژه از برنامه توسعه پنج ساله دوم به بعد و سند چشم انداز ۲۰ ساله توجه خاصی به افزایش درآمدهای غیر نفتی شده است. چرا که منابع نفتی، منابع پایدار و قابل اطمینانی نیست تا دولت به واسطه آن بتواند هزینه‌های جاری به خصوص هزینه‌های عمرانی را به موقع و بی‌هیچ کم و کاستی تامین کند.
 • طراحی محصول جدید بانک سامان برای سپرده‌گذاری بلند مدت

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان سپرده سرمایه‌گذاری جدید «آتیه‌پلاس» را برای بهره‌مندی مشتریان از فرصت یک سرمایه‌گذاری سودآور و بلندمدت معرفی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، آتیه پلاس خدمتی است که براساس آن، ترکیبی از انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار برای مشتری افتتاح و با سپرده‌گذاری مکرر وجوه متعلق به سپرده‌گذار در انواع سپرده‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت، بیشترین سود عاید سپرده‌گذار می‌شود.
 • خودداری از پذیرش چک‌های غیرصیادی در بانک کارآفرین از شهریورماه

  گروه بنگاه‌ها: از چهارم شهریور سال‌جاری، چک‌‌های غیرصیادی (قدیمی) سایر بانک‌ها در بانک کارآفرین پذیرش نخواهد شد.
 • لزوم اصلاح سیاست نظارتی یکسان برای بانک‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک اقتصادنوین گفت: سیاست به‌کارگیری نسخه واحد نظارتی برای بانک‌ها با در نظر گرفتن ترکیب سهامداران و وضعیت منابع و مصارف بانک‌ها باید اصلاح شود. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، علیرضا بلگوری در پنل اصلاح ساختار نظام بانکی؛ پیشرفت‌ها و چالش‌ها در بیست‌وهشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با عنوان «اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی» افزود: معضلات اصلی نظام بانکی مشتمل بر سه محور مسائل ساختاری، موضوع دارایی‌ها و جریان نقدی در شبکه بانکی است که باید طی سه مرحله تشخیص، درمان و پیشگیری مورد اصلاح قرار گیرد.
 • طرح لوله‌های دقیق کاوه به بهره‌برداری می‌رسد

  گروه بنگاه‌ها: طرح لوله‌های دقیق کاوه با تسهیلات بانک صنعت و معدن در استان مرکزی به بهره‌برداری خواهد رسید. بهره‌برداری از این طرح صنعتی با تسهیلات ارزی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار یورویی و تسهیلات ریالی ۱۱ میلیارد تومانی این بانک برای ۸۶ نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد کرد. طرح لوله‌های دقیق کاوه با ظرفیت تولید سالانه ۱۲ هزار تن لوله بدون درز و با ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی آخرین مراحل اجرایی خود را پشت‌سر می‌گذراند. همچنین روابط عمومی بانک صنعت و معدن در خبر دیگری اعلام کرد: محمدناصر نیکبخت استاندار همدان در دیدار با علی اشرف افخمی؛ رئیس هیات‌مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن از این بانک به‌خاطر نقش موثر در تامین مالی طرح‌های صنعتی کشور به‌ویژه استان همدان قدردانی کرد. نیکبخت در این دیدار گفت: بانک صنعت و معدن در تامین مالی طرح‌های زیرساختی توسعه‌ای نظیر پتروشیمی، سیمان، فولاد، نیروگاه وصنایع ریلی در کشور نقش چشمگیری داشته است. وی بیان کرد: تاثیر خدمات بانک صنعت و معدن در نقاط مختلف کشور قابل‌مشاهده است و هر جا که طرح بزرگی به بهره‌برداری می‌رسد، نام این بانک نیز به‌عنوان تامین‌کننده مالی به چشم می‌خورد.
 • بانک جی‌پی‌مورگان آمریکا سهام خود را در عربستان واگذار می‌کند

  شرکت فرعی وابسته به بانک جی‌پی‌مورگان آمریکا، اکثریت سهام خود را به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار در بانک سرمایه‌گذاری سعودی واگذار می‌کند.
 • سرمایه‌گذاری خارجی در شرق آسیا ۲/ ۵ میلیارد دلار کاهش یافت

  «گزارش ۲۰۱۸ سرمایه‌گذاری جهانی» نشان می‌دهد که میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در منطقه شرق آسیا در سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

بیشتر