آرشیو روزنامه شماره ۴۳۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۶۰

 • دو سناریوی بازار دوم ارز

  دنیای‌اقتصاد: جلسه یکشنبه «هیات دولت» در نهایت به پرده‌برداری از تصمیم جدید دولت برای ساماندهی به بازار ارز ختم شد. بر مبنای این تصمیم اظهارنامه دلار صادرکنندگان غیر نفتی بهادار شده و در بازار سرمایه معامله خواهد شد. تصمیمی که با استقبال کارشناسان همراه شد و متغیر چموش ارزی را طی روز گذشته به کانال‌های قیمتی پایین‌تر سوق داد. اگرچه ابلاغیه منتشرشده از سوی هیات دولت نشان می‌دهد که معاملات در بستر طراحی شده احتمالا بر مبنای قیمت توافقی صورت خواهد گرفت؛ اما این خطر وجود دارد که سیاست‌گذار در طراحی این بازار سناریوی ناخوشایندی را دنبال کند. در چنین سناریویی سیاست‌گذار تلاش خواهد کرد که به منظور در دست گرفتن افسار متغیر ارزی «قیمت» و «محدوده نوسانات» این بازار جدید را کنترل کند. سناریویی که به عقیده کارشناسان در نهایت به یک «بیراهه ارزی» ختم خواهد شد. تجربه نشان داده‌است که سیاست‌های کنترل قیمت و محدود کردن دامنه نوسان در یک بازه زمانی مشخص، در شرایط فعلی ارزی کشور نه تنها کمکی به کاهش دامنه نوسانات نخواهد کرد، بلکه خود می‌تواند به عاملی برای عصیان بیشتر قیمت‌ها در بازار ارز تبدیل شود. «دنیای اقتصاد» در این گزارش راه و بیراهه ساماندهی به بازار ارز را در دو سناریو بررسی کرده است.
 • پایان هیجان دلار و سکه؟

  دنیای اقتصاد: دلار و سکه دیروز از سطوح روانی خود فاصله گرفتند. در چهارمین روز هفته، دلار در بازار غیررسمی از مرز ۸ هزار و ۵۰۰ تومان دور شد. نزول بهای دلار به زیر مرز ۸ هزار تومانی، در شرایطی رخ داد که برخی معامله‌گران تا بعد از ظهر دیروز حاضر به فروش دلار با قیمت ۸ هزار و ۱۰۰ تومان بودند و برخی اقدام به عرضه با قیمت ۸ هزار تومان کردند. به این ترتیب، کاهش رویکرد هیجانی در هر دو طرف عرضه و تقاضا منجر به افت حجم معاملات، پایان نوسانات اول هفته و نزول قیمت به زیر سطح ۸ هزار تومانی شد.
 • راه‌حل مساله بانک بد

  دنیای اقتصاد: پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ نقش «بانک‌ها و موسسات مالی بد» در ایجاد و انتقال بحران به کل نظام مالی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. به همین دلیل سیاست‌گذاران در کشورهای مختلف تلاش کردند تا ابزاری طراحی کنند که علاوه بر نقش آفرینی به‌عنوان آژیر هشدار، چارچوب مشخصی را برای حل مساله «بانک‌های بد» ایجاد کند. بازوی پژوهشی «مجلس شورای اسلامی» در گزارش بررسی راه‌حل استاندارد جهانی برای شناسایی بانک‌های بد، احیای بانک‌های در معرض ورشکستگی و فرآیند توقف فعالیت بانک‌های ورشکسته پرداخته‌است. گزارش یادشده ضمن معرفی استانداردهای مرسوم در فرآیند برخورد با مساله بانک‌های بد و ورشکسته، وجود نهادهای نظارتی که به بررسی شرایط و وضعیت بانک‌ها و نهادهای مالی بپردازند و همچنین نهادهایی که در مواقع لزوم اقدامات پیشگیرانه یا اصلاحی یا اقدامات مربوط به مواجهه با شرایط بحرانی را اتخاذ کنند را لازمه موفقیت در اجرای این استانداردها دانسته ‌است.
 • در جست‌وجوی رئیس‌کل

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : با اعلام خبر انتصاب «عبدالناصر همتی» به عنوان سفیر ایران در چین، گمانه‌زنی‌ها درباره انتخاب رئیس‌کل جدید بیمه مرکزی ایران آغاز شد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» نام افرادی که برای این پست به وزیر امور اقتصادی و دارایی معرفی شده‌اند کم نیست، اما ۲۰ مدیرعامل صنعت بیمه، با ارسال نامه‌ای رسمی از سوی سندیکای بیمه‌گران ایران از وزیر امور اقتصادی و دارایی خواسته‌اند، از درون صنعت بیمه کشور رئیس‌کل را انتخاب کند.
 • اثرات خروج آمریکا از برجام بر صنعت بیمه کشور

  حسین مقدس عضو انجمن حرفه‌ای صنعت بیمه
  در قرن حاضر رشد و توسعه اقتصادی هر کشوری جایگاه بین‌المللی آن را رقم می‌زند و دولت‌ها برای آنکه بتوانند در عرصه بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشند، درصدد برمی‌آیند تا شاخص‌های توسعه‌یافتگی خود را بهبود بخشند و از این طریق در چرخه بهبود وضعیت اقتصادی و بالطبع افزایش نقش موثر خود موجب تقویت اقتصاد و ایفای نقش تاثیرگذاری در صحنه جهانی شوند.
 • نوسانات تجاری در بازارها

  دنیای اقتصاد: ارزش دلار آمریکا در معاملات ابتدایی روز گذشته به پایین‌ترین سطح خود ظرف ۲ هفته اخیر رسید. شاخص دلار دیروز به کف ۱۸/ ۹۴ واحدی تنزل یافت. البته پس از افت ناشی از مبادلات بازارهای آسیایی، پس از بازگشایی بازارهای اروپایی دلار به محدوده مثبت بازگشت. تشدید تنش‌های تجاری بین آمریکا و سایر قدرت‌های بزرگ اقتصادی باز هم از قیمت طلا در بازارهای بین‌المللی حمایت نکرد. اونس دیروز کف جدیدی برای سال جاری میلادی در قیمت ۱۲۵۶ دلاری ثبت کرد. بهای هر اونس طلا ظرف ۳ ماه اخیر بالغ‌بر ۵ درصد افت کرده است.
 • تزریق ۶/ ۱ میلیارد دلار برای احیای بانکداری روسیه

  منابع آگاه اعلام کردند: بانک مرکزی روسیه برای نجات بانک‌های ورشکسته باید ۶/ ۱ میلیارد دلار دیگر تزریق کند. به گزارش «ایبنا» به نقل از رویترز، دو منبع آگاه گفتند، بانک مرکزی روسیه برای مدیریت بانک‌هایی که با بدهی روبه‌رو شده‌اند و در آستانه ورشکستگی قرار دارند، علاوه‌بر ۴۰ میلیارد دلاری که تاکنون در این حوزه هزینه کرده، نیازمند تزریق ۱۰۰ میلیارد روبل دیگر معادل ۶/ ۱ میلیارد دلار است.
 • همکاری بانک تجارت برای تعیین تکلیف مطالبات بانکی

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت طی ماه‌های اخیر همکاری خوبی را با وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون اقتصادی مجلس در جهت یافتن راهکاری عملیاتی برای تعیین تکلیف مطالبات بانک‌ها از دولت داشته و امیدواریم با پیشبرد این مذاکرات و توفیق در اهداف آن عملکرد این بانک، نمونه‌ای موفق برای سایر بانک‌ها شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر